Znovu a lépe

Porod

Porod doma je pro tzv. nízkorizikovou rodičku jako cesta letadlem na dovolenou. Pravděpodobnost, že se něco podělá, je totiž mnohem menší, než když pojedete autem (tj. budete rodit v porodnici). Je létání letadlem nezodpovědné?

Můj první porod (viz poslední deníček) proběhl v kolínské porodnici a byla to, abych tak řekla, česká klasika (a to jsem nejspíš měla ještě štěstí). Dopředu jsem nic neřešila, nečetla - ještě nikdy se nestalo, že by těhotná nakonec neporodila. Byl to vyvolávaný, medicínsky vedený porod, plný chemie, na jehož konci bylo ale zdravé miminko a relativně zdravá (i když trochu zaštupovaná) a spokojená rodička. Neměla jsem porodní plán a požadavků jsem měla pramálo - pouze, aby porod proběhl co nejvíce přirozeně a abych informovaná, jak porod postupuje a co se zrovna děje. Hm, nějak se nepovedlo ani jedno.

Ale vem to čert, doktoři přece vědí, co dělají, tak jsem v dobrých rukách, no ne? Že to nebylo tak úplně ok, mi došlo mnohem později, když výpis medikace v porodní zprávě představoval 5 řádků jedné Á čtyřky. A pak, když se mě gynekolog na kontrole po šestinedělí zeptal, jestli jsem rodila přirozeně, automaticky jsem odpověděla, že ne, můj porod s přirozeným opravdu nic společného neměl. A gynekolog na to: takže císař? V tu chvíli mi došlo, že u našich pánů doktorů vaginální porod = přirozený porod a že je tady něco špatně.

Proč mi hned při příjmu udělali Hamiltonův hmat bez mého souhlasu? Proč se mi nikdo nepředstavil? Že bude vyvolávaný porod plný chemie, to se dalo čekat, ale bylo to vyvolávání vůbec nutné? Dneska jsem přesvědčená, že nebylo. Tak proč to dělali? Proč jsem musela tlačit v leže na zádech, přestože odhad váhy miminka byl větší a v této poloze jsou porodní cesty až o 30 % zúžené, překáží tam kostrč a tlačí se v podstatě do kopce? Proč hned přestřihli pupečník? Proč za něj tahali? Proč musel jít manžel hned zaplatit poplatek za otce u porodu (který vůbec nemají právo požadovat) a málem tak porod nestihl? Proč mi zdravé dítě s apgarem 10-10-10 odnesli a přinesli na pár minut po několika hodinách a pak zase odnesli na celou noc? Na všechny tyto otázky jsem hledala odpovědi. V knížkách, na internetu, na kurzu Hypnoporodu.

Rozhodnutí rodit doma ve mně zrálo postupně. Nejdřív jsem chtěla rodit v porodnici, ale s porodním plánem. Připadá mi to ale hloupé, muset se s někým dohadovat o tom, na co máte právo a přitom tím naznačovat personálu, že si myslíte, že to celé ty roky dělají blbě. To musí být bezva porodní atmosféra. Stejně si myslím, že v českých porodnicích přirozený porod bez zásahů téměř není možný, a to ani v těch alternativně se tvářících. Jasně, že můžete mít štěstí (zejména na personál), ale spoléhat se na to nedá.

Navíc mi vadí, že jakmile překročíte práh nemocnice, stává se z vás automaticky pacient, a to vám celou dobu tvrdí, že těhotenství není nemoc. Ale porod zřejmě ano, jinak nechápu tu snahu doktorů, často bez ohledu na průběh porodu, dítě co nejrychleji vyndat a stabilizovat. Pak to neustálé měření teploty, tlaku, monitorování miminka (v nevhodné poloze, takže může taky tíseň plodu způsobit), odnášení miminka, nedůstojné vizity s nastavenou pipinou. Zkrátka, po kurzu Hypnoporodu, který jsem absolvovala spolu s manželem (a na který se původně moc netvářil), a ten tudíž začal tušit, že tentokrát bude něco jinak, jsem začala uvažovat o ambulantním porodu.

Tam se mi ale nelíbí cesta domů (u nás 25 km) s několikahodinovým miminkem, navíc v možných vedrech (TP červenec). Ani nevím, kdy to přišlo, ale najednou mě napadlo, že bych možná mohla být ten typ (ačkoliv jsem si to opravdu nikdy nemyslela), pro který bude vůbec nejlepší, rodit doma. Po prostudování spousty materiálů a opravdu pečlivém zvážení všech možných rizik (jaké hrozí komplikace a jejich pravděpodobnost), jsem dospěla k názoru, že toto opravdu bude nejlepší volba pro mě i moje miminko (čili rozhodně nemyslím jen pohodlí matky). Opatrně jsem se svým přáním seznámila manžela a začala jsem hledat vhodnou PA (bez ní bych do toho nešla). Podařilo se, i když 100 km daleko, takže jsem měla za úkol včas zavolat.

Druhé miminko jsme plánovali dva roky po prvním. První je v srpnu a tentokrát jsem měla termín 13. 7. O těhotenství jsem věděla hned. Měla jsem asi 4 dny do očekávané menstruaci a při čtení pohádky synovi, se mi najednou vlily slzy do očí. Druhý den jsem mazala pro test a ulovila ducha, který se za pár dní změnil v regulérní druhou čárku. Ke gynekologovi jsem se objednala až na 12+0, chtěla jsem se totiž vyhnout posílání od čerta k ďáblu kvůli stáří těhotenství (viz můj úplně první deníček) a taky prvotrimestrálnímu screeningu.

Odeslání do nemocnice na přeměření stáří plodu jsem se stejně nevyhnula, protože doktorův ultrazvuk ukazoval plod o 10 dní starší (nesmysl, to bych musela otěhotnět v době menstruace a patrně ze vzduchu). Jak to doktor pořád přeměřoval, najednou tam skočil obrázek stehýnek zespodu a mezi nima… pindík. Doktor se zeptal, jestli budu chtít vědět pohlaví, že je pěkně vidět. Ne! Hlavně, že se mi v prvním těhotenství smál, že nemusím pokaždé mezi dveřma hlásit, že nechci vědět pohlaví, že mi to sám od sebe určitě neřekne. No co už. Stejně jsem doufala, že ve 12+0 je na určení pohlaví přece jenom ještě brzo a že z pindíka ještě může být pindina. Tedy ne, že bychom chtěli radši holčičku, ale chtěli jsme prostě překvapení.

Na jaře jsme se stěhovali (a to můj muž, po posledním stěhování měsíc před prvním porodem, prohlásil, že příště, až se budeme stěhovat, rozhodně nebudu těhotná) a byla jsem nucena změnit doktora. Na něm jsem si vyzkoušela některé nově nabyté poznatky a některá běžně dělaná vyšetření, jsem začala odmítat. Doktor byl nejdřív zděšený (aby nebyl popotahován, kdyby něco zanedbal), ale po pár diskusích uznal, že mám vlastně pravdu a že si to myslí taky, že jsou některá vyšetření (dělaná plošně všem těhotným) zbytečná, nebo dokonce škodlivá.

S rostoucím pupkem jsem si sbalila tašku do porodnice (kdyby náhodou), nachystala věci pro domácí porod podle seznamu PA, a když se blížilo datum porodu (podle menstruace, ten dřívější termín podle ultrazvuku, jsem vůbec nebrala vážně), sesmolila jsem a vytiskla i porodní přání. Dokonce jsem si byla v porodnici vyzvednout informovaný souhlas (neregistruje se tam dopředu, obvykle se všechno vyplňuje při příjmu), ovšem podepsat jsem ho nemohla, jednoduše jsem s daným textem nesouhlasila. I proto jsem nakonec doufala, že porodím doma a případný přesun do porodnice nebude nutný.

Dne 12. 7. v 6 hodin ráno (39+6) mi začala odcházet hlenová zátka a začalo mě pobolívat v podbřišku. Měla jsem pocit, že dneska by to mohlo klapnout a večer nebo brzo ráno by se miminko mohlo narodit. Byla jsem úplně klidná a říkala jsem si, že dneska by to šlo! Postupně mi začaly kontrakce, ale celkem pohodové (daly se prodýchat) a nepravidelné. Celý den jsem lehce uklízela a prala (týden jsme měli pračku v servisu, takže bylo co dohánět - i proto jsem nemohla rodit dřív :-)), manžel vařil oběd. V půl páté odpoledne jsem už byla docela unavená (nejsem zvyklá vstávat v 6, když mám dovolenou), tak jsem si šla na chvíli lehnout.

Na půl hodiny mi daly kontrakce pokoj, takže jsem si pěkně odpočinula a po páté to začalo být mnohem zajímavější. Intervaly se zkrátily a intenzita přidala na síle. Před půl osmou jsem volala porodní asistentce, aby už radši vyrazila, ale že nemusí nijak divočit. Dvouleťáka jsme dali spinkat. V půl deváté volala PA, že už je na cestě a tak za hodinku bude u nás. Fajn, to vydržím. Kontrakce už byly po dvou minutách a prodýchávat už se nedaly, už jsem u nich slušně koncertovala. Asi 15 minut před příjezdem PA jsem začala mít obavu, aby to stihla, to už se mi docela chtělo tlačit.

Nakonec to stihla krásně, dorazila v půl desáté a číhala. Jednou zkontrolovala ozvy miminka – naprosto v pořádku. Řekla mi, že až praskne voda, tak už brzo porodím. Voda praskla v zápětí. Byla jsem na všech čtyřech a když začala lézt hlavička, PA mi nahřívala hráz mokrou nahřátou plínkou, aby se neporanila (měla jsem nástřih po prvním porodu a byla obava, že by jizva mohla povolit i když jsem koncem těhotenství poctivě masírovala).

Ve 22:03 se narodilo miminko, hned jsem si ho vzala na sebe a všimla si, že kromě pupeční šňůry má mezi nožkama i pindíka, takže překvápko se moc nekonalo. Miminko se samo doplazilo k prsu a přisálo se. Nějakou dobu (asi půl hodiny) jsme čekali na placentu, ale pustila se nakonec sama a dobrovolně. PA zkontrolovala miminko i mě, napsala zprávu a udělala mi placentový koktejl.

Miminko jsme neměřili, váhu mělo 4,24 kg, takže skoro na chlup stejně jako první syn. Pak jsem si ještě pod dohledem dala spršku a PA odjela. Pak už jsme byli s mimčem a manželem sami a před třetí se vzbudil starší syn, tak začalo seznamování s bráchou. Koukal nejdřív vyjeveně, ale už to nějak pobral a chodí miminko pořád hladit.

Problém byl se jménem, měli jsme na kluka několik variant a pořád se nemohli rozhodnout, tak jsme to nechali být, že uvidíme, až jak miminko bude vypadat. Jenže on vypadal úplně jako první syn a žádné z vybraných jmen prostě úplně nesedělo. Nakonec se syn dočkal jména Vincent, asi 24 hodin po porodu. Na matrice jsme s vydáním rodného listu žádný problém neměli a pediatričku jsme taky měli vybranou dopředu (a informovanou o plánovaném domácím porodu), takže taky bez problému - byli jsme u ní poprvé až po týdnu.

Byl to naprosto bezproblémový porod (jak říkala PA - porod za odměnu) a jsem hrozně ráda, že jsem rodila doma, zejména ten klid potom, kdy se válíte s novorozeným miminkem ve své vlastní posteli, je nepopsatelný.

Další dítě už sice neplánujeme, přesto si nejsem jistá, jestli bych rodila doma znovu. Rozhodla bych se podle toho, jak by těhotenství probíhalo a jak bych to zkrátka cítila. A tak to má být - žena má rodit tam, kde se cítí dobře.

Hodnotilo 42 lidí. Score 4.3.

Reklama


Reklama

Stránka:  1 2 Další »
 Váš příspěvek
 
LadyTommy
Extra třída :D 14794 příspěvků 26.07.15 00:45

Pěkný deníček, nejsem zastáncem domácích porodů, ale líbí se mi, jak jsi to napsala, ryze o sobě, o svých pocitech. Nic z čeho má člověk pocit, že jediná správná varianta porodu je doma.

Jen mě zarazilo, že miminko viděl lékař až týden po porodu, to lze? Já jsem myslela, že je tam stanovená nějaká lhůta (24h?), do kdy lékař musí dítě vidět.

 
semisova
Kecalka 339 příspěvků 26.07.15 02:40

Hezký deníček ;), doma bych se rodit bála (mám dvě dětí, zazila jsem sekci i přirozený porod), ale v okolí mám dvě domarodičky a tak jsem toho od nich spoustu kladneho vyslechla.
Ale po porodu bych taky klidne hned odjela (tedy po přirozeném porodu) domu a uzivat si toho klidu a své volby, kdy co budu s miminkem dělat. A ne, když jsem zrovna stastna, ze se podařilo přikládat a mimco začalo pit a sup vizita deti a urvou Vám ho doslova od prsu. Nebo zrovna usnulo a přijde sestra, že se jde koupat 8o A ze miminko je zdrave ale jede se dle plánu bez ohledu na situaci matky a dítěte.
U mých známých holek co doma porodily tedy přijel pediatr hned druhý den domu.
Jinak ještě k deníčku, Já taky prodlužovala první návštěvu gynekologa až na konec 11 tt. A odmítla jsem zátěžový test na cukrovku. U mého prvního se také ještě nedělal plošině.

 
verulicek  26.07.15 08:14

Hezký deníček, líbí se mi přpirozené porody doma, jen jsem na to možná trochu zbabělá. Ovšem vypít placentu by mě asi fakt nelákalo :lol: :lol: :lol: ač vím o jejich účincích.

 
zeme
Povídálka 15 příspěvků 26.07.15 08:18

Nádhera :srdce:! Já jsem zastáncem svobodné volby, kde porodit. Co se mi nelíbí, je démonizování domácích porodů, vytváření nespravedlivé iluze, že v nemocnici je bezpečně. Až nám spadnou klapky z očí, přiznáme si, že většina porodů v nemocnici je zpackaných, i když miminko a máma přežily. Ta zkušenost, kterou si maminka odnáší jí zůstane na pořád a hlavně ji nejspíš předá své dceři… Věřím, že se ledy pohnou a budou mít z čeho volit i ty maminky, které nemají odvahu porodit doma. Začíná se znovu otevírat otázka porodních domů. Prosím, podpořme je, už jen proto, aby naše dcery mohly porodit opravdu přirozeně, i když to nebude doma.

 
Cristyna
Závislačka 3313 příspěvků 1 inzerát 26.07.15 08:54

Deníček je moc hezky napsaný, moc tě obdivuju, že jsi se rozhodla pro domácí porod. Z deníčku je cítit, že to nijak neprosazuješ, že jsi se prostě rozhodla pro vše tak, jak jsi to cítila. Moc pěkné. Přeji hodně zdraví Vincentkovi i celé tvoji rodině :kytka:

Mně porod čeká na konci srpna a představovala bych si podobně přirozený a klidný porod, ale na domácí rozhodně nemám odvahu a hlavně sílu přít se se svou rodinou, snad vše proběhne relativně v klidu i v porodnici.

 
Terka1603
Zasloužilá kecalka 520 příspěvků 26.07.15 08:58

Moc gratuluju k zdravemu miminku…teda taky me prekvapilo, ze jste sla k lekari s prckem az za tyden, ale jinak se mi denicek hezky cetl az do okamziku toho placentoveho koktejlu…to se mi vratila snidane az do krku. :-O

 
misa.859
Zasloužilá kecalka 800 příspěvků 26.07.15 08:59

Já bych teda doma nikdy nerodila. Kord ty maminy, který mají pozitivního streptokoka a přesto rodí doma. To je risk.

 
Bibi239
Kelišová 7016 příspěvků 26.07.15 09:01

Krasa. Gratuluju k pohodovemu bezproblemovemu porodu. A absolutni souhlas s posledni vetou.
Akorat se bojim, ze az sem nabehne parta hic, tak na tobe nenechaji nit suchou :lol:

 
Mišmiš
Kelišová 6252 příspěvků 26.07.15 09:10

Co je placentový koktejl?!!! 8o

 
fenny
Závislačka 4915 příspěvků 26.07.15 09:18

@LadyTommy Dítě má na péči pediatra právo, ale není stanovena povinnost, že by ho muselo mít. Toť teorie, v praxi neznám nikoho, kdo by k pediatrovi s dítětem nechodil. Jinak klasicky si dítě do péče přebírají pediatři po 72h, to té doby obvykle (pokud není nějaký problém, samozřejmě) chodí kontrolovat PA. U nás byl problém ten, že PA to k nám měla 100km, takže jsem se rozloučily po porodu a s dalšíma návštěvama počítáno nebylo (nicméně jsme aspoň zkonzultovaly po telefonu, že je dítě ok - spí, kojí se, čůrá, kadí). K dr. jsem volala 3. den po porodu, ale ta naše domluvená měla dovču a byl tam záskok. Na informaci, že jsem po domácím porodu, se mě zeptala: a kdy vás pustili z porodnice? 8o Pak začala, že to bude hrozný problém a že musíme rozhodně přijet druhý den ve 12 (byly zrovna ty třicítky). Neustále mi říkala MAMINKO, přestože jsem se normálně představila. Načež prohlásila, že se spojení přerušilo a položila mi telefon. Tak jsem se rozhodla, že radši počkám do pondělka, až tam bude ta naše domluvená dr., která problém mít nebude. Takže jsem tam naběhla hned ráno, než bude horko, a pak jsme byli ještě v nemocnici na novorozeneckém, aby nám udělali screeningy. Tam teda ta naše dr. volala, takže taky nikdo neměl problém.
@Terka1603 Jo, placentový koktejl není pro každého :mrgreen: Mně to taky přijde nechutný, ale mezi tím ovocem to vůbec není poznat a přece takovou vzácnost nevyhodím :mrgreen:

 
fenny
Závislačka 4915 příspěvků 26.07.15 09:42

@misa.859 Rodit doma s pozitivním streptokokem je risk, pokud se rodí před 37. týdnem, dojde k odtoku plodové vody víc než 18h před porodem a nebo má rodička v průběhu porodu horečku. V opačném případě je spíš risk plošné podání antibiotik. Nehledě na to, že streptokok různě cestuje, takže i ten, kdo má stěr negativní, může být v době porodu pozitivní a naopak. Důležité je vědět, co, kdy a proč může způsobit, protože risk je i přejít přes silnici.

 
Krrysa
Extra třída :D 13920 příspěvků 26.07.15 09:52

@misa.859 kord je zbraň a nejlepší je si o nákaze streptokokem z matky na miminko něco načíst, než to začnu považovat za bubáka :kytka:

 
Krrysa
Extra třída :D 13920 příspěvků 26.07.15 09:59

@fenny gratuluju k miminku, a le jinak teda jsi nezodpovědná lesana, co upřednostnila vlastní pohodlí před bezpečím dítěte :cert: :cert: a pokud budeš mít nějaké komplikace, koukej si to zaplatit a nedej bože, aby sis kvůli tomu volala sanitku :cert: :cert: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 
sunshinegirl  26.07.15 10:00

Mám několik otázek na autorku:

  1. Studovala jste možné komplikace a jejich pravděpodobnost. Kde? Na internetu? Na cokoliv hledám na netu odpovědi, vždy najdu několik různých, někdy si protiřečících. Navíc se mohu jen domnívat, kdo daný článek apod. napsal a zda je opravdu ten, za koho se vydává, např. doktor.
  1. Na první kontrole jste byla až ve 12+0. Na jednu stranu to chápu, jsem po ZT a také se bojím, že mne budou v příštím těhotenství zbytečně stresovat. Ale zajímá mne, zda jste byla připravená na možnost toho, že o dítě přijdete jen kvůli tomu, že se např. nepřišlo zavčas na to, že je slabé žluté tělísko. Pak byste totiž přišla o dítě, které jinak mohlo dál spokojeně vegetovat, kdyby Vám nasadili hormony.
  1. PA jste měla 100 km daleko.Co byste dělala, kdyby se jednalo o nějaký rychlý porod a dítě bylo od prvních kontrakcí za hodinku nebo dvě venku? Co kdyby to nestihla?
  1. Byla jste připravena na eventualitu, kdy praskne hráz a Vy budete muset do nemocnice a tam chtít po lékaři „službičku“ a vysvětlovat mu, že na to, abyste pod jeho vedením rodila Vám dostatečně dobrý nebyl, ale na to, aby Vám zašil pipku, ano? Protože je mi jasné, že tak by se na to lékaři dívali.
  1. Jsem v tomto ohledu nevzdělaná, ale nějak si neumím představit, jak čerstvě narozené dítě s minimálním tonusem ve svalech se doplazí k prsu. Třeba to je možné, ale chtěla bych to někdy vidět na vlastní oči.
  1. Placentový koktejl. Jak chutnal? To nemyslím zle, jen mne to zajímá? Asi nebudu jediná, které to bude připadat trošku „nechutné“. Ale ono být nemusí, proto se ptám.

PS: V zásadě je mi jedno jak kdo rodí, já bych ale do domácího porodu nešla. Připadá mi to nezodpovědné. V případě komplikací jde někdy o minuty a absolutně by neměla šanci Vás nebo Vaše dítě zachránit PA. Ale nerýpu, nemyslím to zle. Jen mne zajímají odpovědi na tyto otázky. Zajímá mne, zda jste všechny ty alternativy, co jsou v mých otázkách promyslela a co se Vám honilo hlavou.

 
misa.859
Zasloužilá kecalka 800 příspěvků 26.07.15 10:05

@fenny To je pravda, že streptokok může vycestovat i po negativním stěru. Ale pak když se miminko nakazí, tak je to zlý, což mi přijde zvláštní, že ve VB vůbec stěry na streptokoka nedělají. @Krrysa Já to jako bubáka beru, sama jsem na něj pozitivní, tak mám strach.

 
Krrysa
Extra třída :D 13920 příspěvků 26.07.15 10:12

@misa.859 hovory s porodní bábou si přečti :mrgreen: :mrgreen:

 
fenny
Závislačka 4915 příspěvků 26.07.15 10:46

@sunshinegirl
1. Ano, většinou na internetu. Existují dokonce zahraniční studie, které tvrdí, že zejména pro vícerodičky (bez komplikací pochopitelně), je porod doma bezpečnější než v porodnici. Pakliže české ženy nemají jiná rodidla, mohlo by to fungovat i u nás.
2. Nevím jestli je to úplně přesně odpověď na vaši otázku, ale samozřejmě jsem počítala s tím, že těhotenství nemusí vyjít. Konkrétně problém žlutého tělíska jsem nestudovala, ale s velkou pravděpodobností bych si stejně žádné hormony nasadit nenechala, čili je tato úvaha zřejmě bezpředmětná.
3. Kdyby to PA nestihla, holt bych porodila bez ní (ač nerada). Ono je k tomu ženské tělo stvořené, aby umělo porodit dítě. Bližší PA bohužel sehnat nešla, že by problém v legislativě?
4. Pipku by případně zašila PA. Jinak si normálně platím zdravotní pojištění (respektive ano, momentálně ho za mě platí stát), a rozhodně by mi nebylo blbé, ani po domácím porodu, něco chtít po lékaři, ať už zašití frndy nebo třeba vyndání placenty, pokud by nešla sama. Ale jo, v rámci ušetření si nějakých pohledů nebo řečí, asi bych se tvářila, že jsme to prostě do porodnice nestihli.
5. Googlete „samopřisátí“, video určitě najdete. Funguje většinou jen u miminek, která nejsou nadopovaná léky. Já jsem prcka nejdřív normálně přiložila k prsu, ale nechtěl se přisát, opravdu se tam musel sám doplazit.
6. Placentový koktejl chutná po ovoci (v mém případě meruňky), placenta tam cítit není ani čichem, ani chuťově. Jestli to má nějaký význam, nevím. Zavinování dělohy mě bolelo stejně jako po prvním porodu, ale krvácela jsem mnohem míň. PA se nabídla, že mi to připraví, tak jsem to holt vyzkoušela. Hnusné to není. Nechutné asi jo, ale sama jsem to nepřipravovala, tak mi to tak nepřišlo :D

Většinu komplikací PA včas pozná (jistě, pak je problém, když to k porodu nestihne, že) a v klidu se stíhá přesun do nemocnice. Ty, u kterých jde o minuty, jsou jen dvě (výskyt úplně minimální) a je to dost fofr i v nemocnici. Upřímně, ani já jsem neměla dobrý pocit z toho, že je PA tak daleko a ani z toho, že dojezd do porodnice máme 30min, což taky není ideální. Ale jakmile porod začal, tak jsem prostě věděla, že je všechno v pořádku… ona ta intuice má taky něco do sebe. Mimochodem, znám pár žen, které plánovaly porod doma, ale během 1. doby porodní nabyly dojmu, že by se měly radši přesunout. Obvykle se pak objevila nějaká skrytá komplikace.

 
fenny
Závislačka 4915 příspěvků 26.07.15 10:50

@misa.859 Když se miminko nakazí, tak to není zlý. Zlý to je jenom, pokud u miminka nemoc propukne (nakazí se jich hodně, nemoc propukne spíš výjimečně). Než podávat antibiotika plošně všem údajně pozitivním matkám (což je u nás až 30%), přijde mi lepší, pohlídat miminka a až v případě problému nasadit antibiotika jim.

 
Petronka
Zasloužilá kecalka 534 příspěvků 26.07.15 11:08

Skvělý deníček, gratuluji k druhému chlapečkovi :srdce: a k přirozenému porodu :potlesk:.
Nikdy jsem žádný deníček nekomentovala, ale v tom tvém jsem se v mnohém ztotožnila (první chemický porod vč. spokojené zaštupované rodičky a pečlivější příprava na pokud možno druhý přirozený porod). Druhý syn se mi narodil sice v porodnici, ale bez jakýchkoliv zásahů především díky tomu, že se vylodil do půl hodiny po příjezdu do porodnice, bez medikace, bez poranění vč. bondingu bez odnášení :* :srdce: Nádherný zážitek, nesrovnatelné, až mě mrzí, že už to znovu nezažiju. Pohrávala jsem si s myšlenkou ambulantního porodu (matku u nás v porodnici po 6 hod odejít nechají, ale dítě ne 8o dětské odd striktně trvá na 72 hod) a na domácí porod nemáme v našem panelákovém mini bytě dostatek soukromí :mrgreen: (ikdyž na něj při tom fofru málem došlo) a především bych si pak své rozhodnutí musela obhájit před kritickými zraky své rodiny a okolí :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: a to se budu raději věnovat miminku.
Máš můj obdiv, moc ti to přeju.

 
lebi
Zasloužilá kecalka 511 příspěvků 26.07.15 11:32

O tom placentovém koktejlu jsem si před obědem neměla číst… 8o 8o :lol:

 
lisatka
Kecalka 160 příspěvků 26.07.15 11:41

Moc pekne napsano, i ja jsem priznivcem svobodne volby! Moje volba byla cisar a kdyz ne tak porod doma, protoze jsem mela strach z porodu, ale jeste vetsi strach z porodu v ceske porodnici, kde nemami respekt ke me a k mym pranim. Nakonec byl ten cisar kvuji tomu ze byl maly KP :-)) ze zahranicni odborne literatury vim, ze porody doma pod odbrnym dohledem jsou bezpecne. Vic nez na to kde je vedem, zalezi na tom jak je sikovny ten kdo ho vede. Pokud vas zajima, jak se rodilo v 50tych letech v londyne, podivejte se na serial podle skutecnosti call the midwife nebo si prectete knihu The midwife.

 
Dracunculus
Ukecaná baba ;) 1736 příspěvků 26.07.15 12:04

@Krrysa Popravdě by si záchranku nebo ošetření měli platit ti, kteří ji volají kvůli pitomostem (ožralové, teplůtky apod.), nikoli ten, kdo ji potřebuje.
Moc nechápu ten nenávistný tón. Kde rodit je každého osobní věc. Důležité je posoudit pro a proti a skutečně převzít odpovědnost za své rozhodnutí, což autorka podle mě udělala. Ona porodila svoje dítě. Nebyla porozena, jako spousta pasivních matek, které nechají rozhodovat za sebe i své dítě druhé, „porodí“ je někdo druhý. To jsou podle mě „nezodpovědné lesany“, které se narozdíl od autorky neobtěžují se samostudiem problematiky, přípravou na porod a když něco nevyjde, pohodlně přehodí odpovědnost na ty druhé, co ji porodili. (Nejsou to samozřejmě všechny ženy rodící v porodnici).

Osobně nemám psychicky na domácí porod, ale nechce se mi ani do porodnice (nejsem nemocná, jen fyziologicky těhotná a moje tělo umí porodit samo). Ideální volbou by pro mě byl porodní dům, který ale v ČR momentálně neexistuje. Snad se to brzy změní.

Příspěvek upraven 26.07.15 v 12:07

 
Shield-maiden
Neúnavná pisatelka 16910 příspěvků 26.07.15 12:09

Deníček je velmi čtivý, plný hezkých myšlenek.
Až do placentového koktejlu na mě autorka působila jako „normální“ pohodová ženská. S placentovým koktejlem se ve mě mísily myšlenky na teepee v lesích, tanec při úplňku a podobně. Kojktejl mě fakt dostal. :) Nicméně nemám stejný pohled na věc, ale i tak se mi deníček téhle pohodové autorky moc líbí.

 
Krrysa
Extra třída :D 13920 příspěvků 26.07.15 12:12

@Dracunculus víš, to byla ale ironie :mrgreen: :mrgreen: jelikož přesně tohle se tady autorka během pár hodin dočte :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 
Jensina
Ukecaná baba ;) 1012 příspěvků 26.07.15 12:13

Moc gratuluji k rodině i přirozenému porodu. :)Máš to v hlavě očividně srovnané a celý deníček i Tvé odpovědi na otázky na mne moc dobře působí. :palec: Hele a neměla jsi strach, že se v ‚nejlepším‘ vzbudí starší? Moc si nedokážu představit, jak zapůsobí rodící maminka na dvouleťáka?

 
Andulonka
Kecalka 239 příspěvků 26.07.15 12:45

Pěkný deníček :kytka:
Já jsem rodila v nemocnici, naprosto klasicky, ale i tak mám hezké vzpomínky :-) když jsem porodila placentu, tak jsem se jen tak v žertu pro odlehčení zeptala, jestli by mi nemohli zabalit dvacet deka na koktejl, no setkala jsem se se studeným nepochopením a chladným „Ne, nemohli“…:-D je pravda, že kdyby odpověděli kladně, asi bych měla problém :-)

 
Krrysa
Extra třída :D 13920 příspěvků 26.07.15 12:49

@sunshinegirl jenom k bodu číslo 3. já rodila v porodnici a měla PA u ruky a stejně to nestihla… a co se asi tak dá jinak dělat, než rodit, ono to moc zastavit nejde :mrgreen:

 
TCHS
Kelišová 7135 příspěvků 26.07.15 13:13

Denicek je dobre napsany :palec:
Nejsem na domaci porody, ale po takovem chovani v porodnici se ani nedivim. :think:
Divim se jen, Ze si to tolik rodicek a tech tatinku necha libit :think: me kdyz neco nepasovalo, hned jsem jim rekla svoje a byl klid.Co jsem neokomentovala ja okomentoval manzel :mrgreen:
Je fakt, ze u nas se koukalo na moje nejvetsi pohodli a ne personalu.po porodu nas nechali hned s manzelem a s mimcem sami, aby jsme se mohli pomalu seznamit a maly se hned i prisal, to same u druheho porodu. V nemocnici jsme meli oba pohodli, ja se mohla plne venovat detem a o me bylo taky super postarano, vse co se delo s mimcem mi bylo predem sdeleno a musela jsem i o necem souhlasit pisemne, takze za me zadny duvod proc nerodit znovu v porodnici nebyl. :D
Co se tyce toho zluteho teliska, tak nebyt tech dannych hormonu, tak bych nemela ani jedno ditko. Jedno zamlkle tehotenstvi jsem si kvuli tomu zazila a u dvou nasledujicich tehotenstvich jsem musela to brat jinak by to zase tak dopadlo. Nevim tedy jak muze nekdo uvazovat o tom, ze radeji to dite ztrati nez aby si zavedla jednou denne dve tabletky do pochvy.Ty hormony jsou jen danne, protoze v tele je jich malo, to je jako kdyz nekomu chybi vitaminy, tak si vezme tabletu.

 
lucillee
Echt Kelišová 7959 příspěvků 10 inzerátů 26.07.15 13:18

@fenny moc gratuluji ke zdravemu synkovi a krasnemu porodu. Mluvis mi z duse…u tretiho si take reknu „znovu a lepe“, mam za sebou porody dva, k obema porodum jsem sla pripravena a znala vsech detailu, nechtela jsem zadnou medikaci, ale rutinni a zbytecny oxytocin v zaveru mi byl podan i pres muj nesouhlas. Prvni porod trval 10 hodin a s nastrihem, ale v podstate mam hezkr vzpominky. Podruhe jsem se chtela normalne v porodnici domluvit na volbe porodni polohy a znovu bez nejake medikace…mela jsem naprosto bezproblemovy porod, velke kontrakce max.40minut, vse jako z ucebnice…az na nechutne arogantni pristup PA, ktera me donutila vytlacit 4kg dite v poloze „lezim jako prkno“ na 2 kontrakce, ale hadejte se s hlavickou tlacici na hrazi…oxytocin na vypuzeni placenty mi vrazila i pres muj nesouhlas a placenta behem 30 vterin sama vysla. Potrhala jsem se brutalne a neschopna dr. Nezapomela strihnout mimo kontrakci a sesila me zaziva, umrtveni nezabralo a take zcela blbe az to bylo k placi…nadherny, rychly, pohodovy porod to mohl byt, nebyt zdravotniku, kteri opravdu nejsou na svem miste. Ano, jsem zodpovedna, miluju sve deti nadevse a proto pokud bude treti, narodi se doma…jsem docela silny clovek, nemam z druheho porodu depresi, ale byl zpackany, plny zbytecne bolesti a nevzpominam na nej rada.

 
Kacatko83
Závislačka 3552 příspěvků 26.07.15 13:21

Moc pekne napsany denicek. podle popisu byl domaci porod pohodovy myslim tim po psychicke strance.ja jsem asi srab ale doma bych mela srach mozna proto ze maleho kvuli spatnym ozvam museli vytahnout cisarem a dodnes jak si na to vse vzpomenu jemi to lito ten frmol kolem vse rychle rychle a maleho jsem videla buhvi kdy poporodu a to mel 10-10-10.preji hlavne vam obema zdravicko :kytka:

 
verulicek  26.07.15 13:51

@Andulonka ale beze srandy - mě byla placenta po porodu nabídnuta ;)

 
Kaculatko
Extra třída :D 11745 příspěvků 26.07.15 14:04

Ahoj, denicek pekny, moc gratuluji k druhemu synovi :kytka:
Muzes rozvest toto „Doktor byl nejdřív zděšený (aby nebyl popotahován, kdyby něco zanedbal), ale po pár diskusích uznal, že mám vlastně pravdu a že si to myslí taky, že jsou některá vyšetření (dělaná plošně všem těhotným) zbytečná, nebo dokonce škodlivá.“

 
LennaZS
Ukecaná baba ;) 2475 příspěvků 26.07.15 15:38

Ahoj kocko, hrozně moc jsem se na Tvůj denicek těšila. Je krásný, perfektně napsaný a jde vidět, že ses na to opravdu důkladně připravila. Musel to být krásný zážitek a moc gratuluji k chlapeckovi.. :potlesk:

 
Andulonka
Kecalka 239 příspěvků 26.07.15 15:53

@verulicek a zkusila jsi? Na mě se dívali naprosto nechápavě, myslela jsem to spíš ze srandy, ale zároveň mě zajímala jejich reakce.. :-)

 
Blondie66
Zasloužilá kecalka 848 příspěvků 26.07.15 15:56

Ahoj, deníček jsem zatím ještě nestihla přečíst. Nemám čas, ale až bude klídek přečtu. Jinak gratuluji. Obě své děti jsem také rodila doma. :potlesk:

 
fenny
Závislačka 4915 příspěvků 26.07.15 16:05

@verulicek @Andulonka V některých porodnicích už jsou asi zvyklí, že se to po nich občas žádá :-) Jinak správně by ji vydat měli.
http://www.zpracovaniplacenty.cz/!prvn-posudek/c12ep

 
fenny
Závislačka 4915 příspěvků 26.07.15 16:32

@Jensina Já jsem byla tak nějak v klidu, jak se blížil večer, že prostě malý půjde spát a já pak budu moct v klidu rodit. Když zabere, tak ho neprobudí snad ani rány z děla. Pokud by se náhodou probudil, dostal by ho na starost manžel. Údajně se s tím takhle malé děti vyrovnávají dobře (je to pro ně přirozené), nicméně bych nechtěla, aby byl přímo u akce. Zato jsem byla ráda, že se vzbudil potom nad ránem a že se s tím bráškou mohl takhle přivítat a ne že bych mu domů přinesla vetřelce z porodnice.
@Kaculatko Třeba vaginální vyšetření je v podstatě k ničemu, protože někdo je pootevřený několik týdnů před porodem a nakonec klidně přenáší a někdo je ještě na kontrole ve 40.tt úplně zavřený a porodí ještě ten večer. Čili vypovídací hodnota vyšetření nulová plus jako bonus hrozí zavlečení infekce (neznám dr., který by používal opravdu sterilní rukavice, jakože balené po párech), ať už zvenku, nebo se breberky, které normálně pobývají třeba u poševního vchodu, tímto dostanou až k čípku. Taky se může čípek podráždit a v extrémním případě může třeba dojít až k předčasnému porodu. Jako pravděpodobnost je určitě malá, ale proč to riskovat. Nejvíc nesmyslné je vaginální vyšetření po nějakém 34.-36.tt, kdy by bez ohledu na výsledek případný porod už stejně nezastavovali, tak proč do toho šťourat? Další podivné vyšetření je OGTT, které je při absenci rizikových faktorů taky nesmysl dělat všem těhotným. Představuje zbytečnou zátěž pro těhotnou i miminko a v extrémním případě může těhotenskou cukrovku dokonce vyvolat. Pak třeba ultrazvuky, sice ještě nedokázali, že by ultrazvuk plodu škodil, ale taky nedokázali, že ne. Nemyslím si, že občasné zkontrolování může něčemu vadit a uznávám zejména velký ultrazvuk ve 20.tt, ale rozhodně bych se vyhnula zbytečnému ultrazvukování - třeba 3D. No a nakonec ty veleoblíbené monitory na konci těhotenství - monitorují pouze aktuální stav, takže za půl hodiny může být všechno jinak - a přesto budou tvrdit, jak je hrozně důležité, je jednou (nebo po termínu i víckrát) týdně absolvovat. Při první době porodní s nima taky často otravujou a zejména tady, když se dělají (a to se dělají) v nevhodné poloze, můžou tíseň plodu i způsobit… a tradá na císaře.

 
Lama Lama
Hvězda diskuse 41401 příspěvků 3 inzeráty 26.07.15 16:45

To srovnani rizika s letadlem. to nejal nesedi. i porod v porodnici- 1 na tisic. ze by jeden z tisice letu zkoncil padem, to se mi verit nechce.

Příspěvek upraven 26.07.15 v 16:58

 
Shakti.T
Kecalka 394 příspěvků 26.07.15 16:55

Gratuluju k chlapečkovi a ke krásnému porodu. :kytka: Deníček se mi moc líbil a taky se mi líbí tvé rozhodnutí a argumenty. Moc jsem ti to přála abys porodila doma. :hug:
S tím placentovým koktejlem…osobně bych si ho nedala, ale chápu jeho význam, účinky a nepřipadá mi nějak nechutný.
Jinak naprosto souhlasím s tím velkoplošným nesmyslným vyšetřováním. Mě brzy taky čeká porod a spoustu vyšetření jsem odmítla.Dr.tedy nebyl nadšený, ale pak taky uznal, že některá vyšetření jsou až nesmyslná. Jak píšeš, jako OGTT, některé utrazvuky, vnitřní vyšetřování po 34tt a ty monitory. :roll:

 
Kaculatko
Extra třída :D 11745 příspěvků 26.07.15 17:22

@fenny dekuju, ze jsi to rozepsala, zaujalo me to, tak jsem chtela vedet jaka vysetreni jsou skodliva.
Moje gynekolozka dela ultrazvuk dvakrat za cele tehotenstvi a pak dvakrat posila na ten velky, hodne me prekvapilo, kdyz mi nektere kamaradky vypravely, jak ultrazvukove obrazky sbiraji kazdy mesic. S vaginalnim vysetrenim jsem to vubec netusila, to teda s doktorkou poresim. :mavam:
Monitory skoda mluvit :-) ani v jednom tehotenstvi jsem se nedostala do faze, kdy se chodi pravidelne do porodnice na toto vysetreni a jsem za to snad i rada :P

Příspěvek upraven 26.07.15 v 17:23

 
barca0140
Závislačka 2912 příspěvků 26.07.15 18:22

Abych pravdu řekla, také nejsem úplně zastáncem domácích porodů, i když z mé strany to hlavně bude nepříliš radostnými zkušenostmi z prvního a druhého těhotenství, kdy první skončilo odtokem plodové vody v 2.trim a druhé bylo rizikové od samotného počátku, kdy mého syna,,chemie'' zachránila od narození na 24tt, poté na 32tt a pomohla jeho plicím, aby včas dozráli, před jeho předčasným příchodem na svět..I přes to, že jsem se s císařským řezem a přístupem personálu na šestinedělí(žádná empatie, nulová podpora a edukace ohledně kojení apod..) hodně dlouho srovnávala, nejspíš jim vděčím za to, že jsme já i syn v pořádku..Trpím trombofilními stavy, měla jsem dvě placenty volně cévně spojené, takže při vaginálním porodu hrozilo porušení a následné krvácení, syn byl KP s tím, že v porodních cestách měl nohy a nahoře pod žebry na jedné straně hlavičku, na druhé zadek, takže by nedokázal nohama dostatečně roztáhnout porodní cesty a bylo mu 35 týdnů s odhadem váhy něco malinko přes 2kg..Na druhou stranu jsem ráda, že se vše rozjelo spontánně a bylo to tak rychlé, že vlastně jediné co do mě stihli napumpovat po příjezdu do porodnice byl spinál..Nicméně i kdyby bylo vše v pořádku, asi bych se po první ztrátě bála, aby se zase něco nepokazilo, ale určitě to musí nádherný pocit zvolit si polohu, která rodičce vyhovuje, určit si vlastní tempo a hned po narození mít toho drobečka u sebe, což já jsem bohužel nezažila…

 
4family
Zasloužilá kecalka 869 příspěvků 26.07.15 18:42

@fenny o riziku porodu se streptokokem, ano, jedna věc je statistika, druhá věc, že mě se poštěstilo 3× rodit se streptokokem v porodnici tak rychle, že atb ani dát nestihli. 2× z toho byl porod přirozený na všech 4. U dvou prvních dětí je vůbec víc nesledovali a naštěstí nic nechytli. 3. dítko sledovala pediatrička pečlivě, sice ho viděla až 12 hod. po porodu poprvé (i v porodnici to nemusí být hned), a dělala mu odběry a zjistili, že synek streptokoka chytnul. Měl ho všude i něco zvýšené v krvi, ač neměl ještě příznaky horečku. Nasadili ATB intravenózně a vše ok. Vybrali jsme si tu nepravděpodobnou statistiku, dítko porozeno 39+3, apgar 10-10-10 porozen 15 minut po odtoku vody a na 1 zatlačení, lehčí porod ani snad nešel. Po porodu teda děsně řval a pusu jsem mu prsem zacpala sama, nevím, proč bych měla čekat, jestli se doplazí. Mě ještě přijde OK rodit doma. Nepřijde mi ovšem OK bagatelizace všech rizik, která mohou nastat a odepřít dítku i tu kontrolu doktorem (může být nejen infekce, ale i šelest na srdci…, rizik je spousta). Moje doktorka jezdí první návštěvu za novorozencem domů i po návratu z porodnice. A u druhého porodu se mi stali jiné statisticky nevýznamné riziko - předčasné odloučení placenty zároveň s porodem a větší krevní ztráta. Ono to ve statistice vypadá moc pěkně, ale nechtěla bych zažít doma ani krvácení a ani dítě se streptokokovou sepsí, takže dobře, že tu porodnice máme a kdo chce, tak si porodnici pro přirozený porod najde.

 
Ba412
Kecalka 176 příspěvků 26.07.15 19:07

@fenny
Tak ja jen ziram klik vysetreni se dnes maminam dela. Rodila jsem na konci 80.let a vaginalni vysetreni az v porodnici, zatezov test na cukrovku az po porodu, kdyz se narodilo dite nad 4 kg.
Do porodu v porodnici nikdo nezasahoval, sestricka chodila kontrolovat ozvy co pul hodky. Zadne dlouhe lezeni na monitoru. Pri porodu sice nastrih, ale ani jsem o nem nevedela a o siti take ne.
Jo a na odvoz k porodu jsem si zavolala sanitku…
Jinak gratuluji k miminku. Na domaci porod bych asi nemela odvahu. Ale pokud jste to tak citila, proc ne.

 
Krrysa
Extra třída :D 13920 příspěvků 26.07.15 19:36

@4family zkus si najít výraz samopřisátí a zjistíš, proč ho nechat, a by si dolezlo samo :lol:

 
pe-terka
Extra třída :D 11233 příspěvků 26.07.15 19:41

@Dracunculus
Nemínila Krrysa svůj příspěvek s nadsázkou? Řekla bych, že „nenávistný“ tón nebyl nenávistný, spíš parodovala radikální kritiky domarodek? Pochopila jsme to správně @ Krrysa?
Jinak zakladatelce gratuluji k úspěšnému domácímu porodu a zdravému synkovi :kytka:. Pokud se na něj žena cítí teoreticky i prakticky připravena a nemá zdravotní rizika, které by svědčila proti, tak mi domácí porody nevadí.

Příspěvek upraven 26.07.15 v 19:42

 
Loki01
Echt Kelišová 8788 příspěvků 26.07.15 19:53

Paráda!
Az teda na ten koktejl, to jsou jen pověry.

Souhlasím s tím, ze vnitrni vyšetření jsou zbytečná. Tady v uk se uz nedělají. Teda pokud je všechno v pořádku.
Mne vnitřně vysetrili az kdyz mi praskla voda:)

 
Krrysa
Extra třída :D 13920 příspěvků 26.07.15 20:07

@pe-terka :palec: :palec:

 
Shakti.T
Kecalka 394 příspěvků 26.07.15 20:21

@sunshinegirl Samopřisátí video:
https://www.youtube.com/watch?…

 
Anonymní  26.07.15 20:43

Streptokoka bych nepodceňovala, vlastní zkušenost, bezproblémové těhotenství, porod ve 40. týdnu, miminko po 30hodinách ve velmi váženém stavu převáženo do jiné nemocnice na JIRP, kde dlouho nevěděli zda-li přežije.
Za mě osobně nejsem pro domácí porody a po zkušenosti bych nevolila už ani ambulantní porod

 
elanaa
Nadpozemská drbna 28203 příspěvků 26.07.15 21:15

@fenny můžu se jenom zeptat na jakém základě by nemocnice správně měla vydat placentu? To nerýpu, opravdu mě to zajímá, protože je to biologický materiál, navíc konkrétně tohle hodně výživná půda pro bakterie a tak nějak mi požadavek na odnos placenty domů připomíná bájnou starost dědy Valeriána z Básníků, který se trápil tím, že neví, kde skončila jeho amputovaná noha.

jinak ač nejsem zastáncem domácích porodů nebo lépe řečeno sama bych si ho v žádném případě nezvolila, jsem spíš pro důslednou možnost volby, tj. jak pro legalizaci domporodů, tak zpřístupnění sekcí na přání matky, tak se mi deníček taky líbil, je to psáno takovou svěží, odlehčenou formou, která nikomu nic nenutí. Gratuluju k chlapečkovi a přeju hodně zdraví všem.

Příspěvek upraven 26.07.15 v 21:21

Vložit nový komentář
Stránka:  1 2 Další »

Reklama


Reklama