2 roky dítě chce mluvit ale nejde mu to. Jak mu pomáhat?

Fotoalbum tématu (1) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
lucyanglie
Povídálka 28 příspěvků 27.12.18 08:48
2 roky dítě chce mluvit ale nejde mu to. Jak mu pomáhat?

Ahoj všichni, malý bude mít za měsíc 2 roky a strašně by rád mluvil ale vůbec mu to nejde. Např. Řekněme at řekne pyžamo a on nic začneme mu pomalu říkat py a on řekne pěkně py. Potom ža a on řekne ža. A mo taky zopakuje a když má zase říct cele pyžamo tak že sebe vyhrkne vše co ho napadá cos je třeba bibijakene. Malý už chodí do školky protože bydlíme v německu. Takže má německý jazyk a otec je ještě do toho všeho ž polska. Myslíte že to může být tím a nebo prostě jen procvičovat a dát mu čas? A kdyžtak nějakou radu jak by jste procvicovali vy. Je to vážně hrozné se na malého dívat když se mi snaží něco říct a nemůže a potom se vzteka a je smutný. Děkuju :) :) :kytka:

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
Russet
Extra třída :D 14015 příspěvků 27.12.18 09:19
@lucyanglie píše:
Ahoj všichni, malý bude mít za měsíc 2 roky a strašně by rád mluvil ale vůbec mu to nejde. Např. Řekněme at řekne pyžamo a on nic začneme mu pomalu říkat py a on řekne pěkně py. Potom ža a on řekne ža. A mo taky zopakuje a když má zase říct cele pyžamo tak že sebe vyhrkne vše co ho napadá cos je třeba bibijakene. Malý už chodí do školky protože bydlíme v německu. Takže má německý jazyk a otec je ještě do toho všeho ž polska. Myslíte že to může být tím a nebo prostě jen procvičovat a dát mu čas? A kdyžtak nějakou radu jak by jste procvicovali vy. Je to vážně hrozné se na malého dívat když se mi snaží něco říct a nemůže a potom se vzteka a je smutný. Děkuju :) :) :kytka:

Dát mu čas. Slyší dobře?

beruska9
Extra třída :D 10900 příspěvků 27.12.18 09:20

Hele u vicejazycnych deti neni neobvykle, ze se rozmluvi az pozdeji, zijeme v zahranici a taky jsem to uz nedavala, kvuli obostranne frustraci z toho, ze se nemuzeme domluvit…az jsem so vyzadala posudek z logopedie a nez nas objednali, syn se rozjel…bylo mu pres 2.5. Muzu ti zkusit vyfotit ten papir, co mi pak dali (sli jsme stejne, I kdyz se vyrazne zlepsil), jestli teda umis I anglicky. Jako pomahat muzes, ale stejne to vyresi asi az cas.

beruska9
Extra třída :D 10900 příspěvků 27.12.18 09:23

Viz obrazek

warita
Echt Kelišová 9368 příspěvků 3 inzeráty 27.12.18 09:29
@lucyanglie píše:
Ahoj všichni, malý bude mít za měsíc 2 roky a strašně by rád mluvil ale vůbec mu to nejde. Např. Řekněme at řekne pyžamo a on nic začneme mu pomalu říkat py a on řekne pěkně py. Potom ža a on řekne ža. A mo taky zopakuje a když má zase říct cele pyžamo tak že sebe vyhrkne vše co ho napadá cos je třeba bibijakene. Malý už chodí do školky protože bydlíme v německu. Takže má německý jazyk a otec je ještě do toho všeho ž polska. Myslíte že to může být tím a nebo prostě jen procvičovat a dát mu čas? A kdyžtak nějakou radu jak by jste procvicovali vy. Je to vážně hrozné se na malého dívat když se mi snaží něco říct a nemůže a potom se vzteka a je smutný. Děkuju :) :) :kytka:

Ta nemcina by tam roli hrat mohla.

Muj manzel je taky polak, mala mluvi takovou smesku uplne vseho, ale nekomoli. Cili, bude to asi spis geneticke. Kluci taky zacinaji mluvit o neco pozdeji.

Ja bych na maleho hodne mluvila, cetla s nim knizky. Moje dcerka milovala, kdyz se listovalo v obrazkove knizce a ona mi ukazovala na obrazky a ja ji rikala co to je. Oblibene bylo ukazat na ten obrazek doslova 20× a ja ji trpelive 20× rekla, co to je, OBcas z toho byla hra, ja se vnitrne uplne chechtela a byla zvedava, kolikrat jeste ukaze na tu stejnou vec a podle toho, jak se dcera culila, tak tu hru chapala.

Ze zacatku si vytvarela jenom pasivni slovnik. Bavila ji moje tvar, takze jsem ji ucila, ze toto je nos, toto oci, tady oboci, etc… uz na roku a neco ovladala na obliceji uplne vse, ale pasivne. Pozadala jsem ji, at ukaze oboci a ona ukazala. Ze nemluvila do asi 18m a ani mi nerikala „mamo“, jsem vubec neresila. Ted je ukecana az az. Dej mu cas.

Aduš8
Závislačka 3427 příspěvků 27.12.18 09:36

@lucyanglie my máme doma třináctiměsíčního, manžel je Němec, já Češka a malý začal před dvěma měsíci chodit do jeslí. Mluví docela dost, takové to máma, táta, Papa, pápá, papat, bitte. Jenže mu nerozumíme pořádně ani jeden. Nevíme, kdy říká pápá, papat a nebo Papa :lol:. K tomu říká několik svých slov, které používá často a vůbec nevíme, co to znamená. Ale přímo dětská a vychovatelka v jeslích nás upozorňovaly, že s tou řečí je to první roky těžké, protože to motají dohromady. :nevim:

lucyanglie
Povídálka 28 příspěvků 27.12.18 09:39

@Russet myslím si že slyší dobře. Když mu říkám jen jednu slabiku nějakého slova tak zopakuje správně jen mi přijde že si nedokáže spojit ty slabiny dohromady a z toho vznikají nesmyslné slova. Např ve školce mi ukazoval a říkal nonononono celý červený už a asi po 2minutach rikani no rekl děti. Chtěl mi prostě popsat celý den ve školce ale nemohl a dostal ze sebe jen slovo děti :D :D je to někdy sranda

lucyanglie
Povídálka 28 příspěvků 27.12.18 09:49

@beruska9 já se chci právě teď zeptat na dvouleté prohlídce jak to tu v německu mají s logopedii ale myslím si že na to je ještě čas. A asi to vážně bude jen o tom čase. Manžel když byl malý tak byl prý úplně stejný. Jen mě napadlo že možná někdo ví jak mu trošičku víc pomoct :) A děkuju za obrázek :)

lucyanglie
Povídálka 28 příspěvků 27.12.18 09:51

@warita vše s ním prave děláme. Aj čteme knížky a u toho je teda nejvíc zábavy protože to co čtu nebo říkám opakuje právě v jeho vymyslenem jazyce :grin:

lucyanglie
Povídálka 28 příspěvků 27.12.18 09:52

@Aduš8 no tak uvidíme s časem to se ž toho vyklube. Děkuju :)

beruska9
Extra třída :D 10900 příspěvků 27.12.18 09:53

@lucyanglie : no ja nevim, jestli to je uplne logopedie, tady tomu rikaji speech therapy a umi prave udelat jen jakoby vyhodnoceni, zda je ok nebo je tam potecialne nejaky problem, neni to ze by ti hned davali tunu cviceni na doma. Zeptat se muzes vzdy, ja jsem vzdy zastance toho, ze pokud si nejsi jista a existuji podpurne sluzby, proc je nevyuzit ;) Ale moc bych se nestresovala, i kdyz vim z vlastni zkusenosti, ze to muze byt hodne narocne :hug:

Russet
Extra třída :D 14015 příspěvků 27.12.18 09:56
@lucyanglie píše:
@Aduš8 no tak uvidíme s časem to se ž toho vyklube. Děkuju :)

Kamarádky syn u česky mluvících rodičů pořádně začal mluvit až na 3,5 letech. Synovi jsem hodně četla a mluvila na něj a taky to trvalo, než dal víc slov dohromady. Teď se nezastaví v mluvení. Tvůj je ještě malý a určitě se rozmluví.

Ou
Kelišová 6241 příspěvků 27.12.18 10:59

1. dvouleté děti nemusí mluvit ani pokud vyrůstají jen v jednom jazyku a pořád jsou úplně v normě.

2. Vícejazyčným dětem to trvá dlouho, než se rozmluví.

To co potřebují dělat rodiče je mluvit na něj svým rodným jazykem a mluvit na něj správně - nemluvte na něj špatnou němčinou a nebo špatnou polštinou, ale dobrou češtinou. Zvládne dva mateřské jazyky a i to, že lidi venku mluví něčím dalším, dost pomůže když ty mateřské a otcovské jazyky uslyší jen ve správné formě. Ne v komolené od rodiče, který by pro „usnadnění“ nechtěl používat svůj jazyk, ale mluví na syna nějakým jazykem, co je pro něj cizí - ale neumí ho tak, aby uměl dětská říkadla a nebo různé jazykové hry.

Klíčové je ale netlačit ho, nevytvářet téma z toho, že to zatím neumí. Podstatné je mluvit, podstatné je používat hry a říkadla - každý ve svém jazyce. Nesmárně to pomáhá s rytmem a výslovností řeči.

No a vydržet, s trpělivostí, než se to v mozku usadí a propojí tak, jak má.

To že teď je to o fous složitější dalekosáhle převýší dar tří jazyků hned od malička. Velmi pravděpodobně mu pak půjde snáze se učit i další jazyky.

Lenka_Hal
Kelišová 6962 příspěvků 27.12.18 12:16

Tak my mame tri deti a kazde si proslo necim trochu jinym, co se tyce jazyka. Zijeme v cizine od narozeni prvniho, ale stihli jsme jeste cestovat. Kazde dite je jine a mely i jine podminky (skolky v ruznem veku, vice cizich jazyku atd). Ale vsechny tahle vicejazycnost zpomalila. Vzdyt by to zpomalilo i dospelaka, zacit s vicero jazyky. Treba tu zminenou polstinu bych ani moc nebrala, to je natolik podobny jazyk cestine. Vzdyt je to skoro jak slovenstina, tu poustim detem od narozeni…ale nemcina je jina kava.
Tvuj ma teprve necele dva roky. Jako moje dcera. Ta uz v deseti mesicich rekla nekolik slov, jenze pak zacalo obcasne hlidani s AJ, ted uz skoro kazdodenni a nemluvi ve vetach. Vlastne je dost potichu, jen kdyz neco chce, tak rekne. Uz jsem si skoro delala starosti, kdyz ji pak slysim jak hezky srozumitelne sama pro sebe pojmenovava casti panenky, pocita…v AJ:( Kazde proste na to reaguje po svem. Nejstarsi byl taky v zacatcich nezrozumitelny. Ale snazil se v CJ.Dva roky je proste jeste brzo, obzvlaste u takovych deti.

Uživatel je onlinestinga
Kelišová 5103 příspěvků 3 inzeráty 27.12.18 15:28

dcera má 26 měsíců a též neumí opakovat, má různé názvy, citoslovce a svou hatmatilku a to jsme češi v Česku - ale rozumí všemu,
každé dítě má své tempo

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Nejčastější chyby při usazování dětí do autasedačky

Téměř denně cestuje většina rodičů se svými dětmi autem. Snad žádný z nich by... číst dále >

Články z Expres.cz

Došly prachy? Bývalá miss Houdová bude kněžka, vzniká tady Guru Jára syndrom

Nevíte, co dál se svým životem, a zároveň si na něj potřebujete vydělat? Zdá... číst dále >

První láska ji odsoudila k neštěstí. Vilma Cibulková stále hledá s muži štěstí

Je krásná, talentovaná, charismatická, ale ani to nestačilo k tomu, aby by... číst dále >

Články z Ona Dnes

Kvůli šikaně jsem začala boxovat, říká šampionka Martina Ptáčková

Než se světová šampionka v kickoboxu, Martina Ptáčková (21), naučila rány... číst dále >

Sedm tipů, jak vyřešit manželské neshody

Pokud spolu lidé umějí komunikovat, nemusí rozpory končit házením talířů nebo... číst dále >