2,5letá - potřebuji poradit

Anonymní
2.3.17 11:33

2,5letá potřebuji poradit

Ahoj, potřebovala bych poradit od někoho kdo si to zažil. Mám 2,5letou dceru, která strašně řádí. Je to šiléné. Já už se jenom vztekám řvu. Je to strašný číslo. Nepomáhá nic. Vím, že je to období vzdoru, ale já už to teda nedávám vůbec. Čekám další a mám být v klidu, odpočívat a nechat se obskakovat, ale s ni to nejde a ani jsem to nečekala. Jsou jí 2,5 roku a neumí se sama najíst, obléct prostě neumí nic. Vůbec se nebojím toho druhého dítěte, že bych nezvládla. Bojím se, že nebudu zvládat tohle. Mám takový pocit, že se celý den po narození druhého bude točit jen okolo ní. Ku příkladu jde jíst, tak jí posadím do židličky, třeba jen s jogurtem u jídel, které se krájí apod. asistuji. no a ona ne aby se najedla, ona to rozpatlá úplně všude. Je strašně nesamostatná. Vůbec mě neposlouchá. Není to jen můj pocit. Nezvládá jí nikdo, kdo s ní příjde do styku. Všichni mi říkají, že je milá a roztomilá, ale že by jí nechtěli hlídat ani za milion. Už fakt nevím jak dál. Potřebovala bych nějaký způsob jak to zvládnout. U ní tresty nepomáhají o ignoraci ani nemluvě. Jsem zralá na prášky.

 • Nahlásit
 • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

5744
2.3.17 11:39

Úplně chápu, mít doma to co mám já (3,5 roku) před rokem jsme byli ve stejné fázi…
Jediná rada, pokud čekáš druhý mimčo, dej ji do školky. Co nefungovalo doma, funguje ve školce a má čas se tam „realizovat“
A když doma protestuje, tak moje oblíbená věta: ve školce to tetám děláš taky?? a odpovědí je zakroucení hlavy. Ne vždy doma podlehne ( hoodně paličatý), ale malé výsledky to občas má.
Babičky taky nemají odvahu na hlídání: On nás vůbec neposlouchá :pankac: :pankac:

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
Anonymní
2.3.17 11:40
@Anonymní
Mám děti 22 měsíců od sebe, starší i vzhledem kopožděnému vývoji, cvičení vojtovce, silné koordinační poruše nezvládá samostatné oblíkání ještě ani ted (3,5 roku).
Je pravda, že když se narodil sourozenec, tak jsem ji prostě posadila do židličky s jogurtem, nebo jsem i praktikovala, jedno dítě na prsu a druhé jsem druhou rukou krmila. Prostě to bylo tak, že jednou muselo počkat starší, jednou mladší. O vztekání ani nemluvím, obě děti máme hodně temperamentní. První má diagnostikovanou lehčí formu ADHD… prsotě celý vývoj má trochu komplikovanější.
Cvičím s děmta Vojtovku, s oběma. Cvičila jsem 4× děnně s oběma, takže najsít pohrát, odcvičit, spát, najíst, pohrát…Neboj zvládnout se dají jistě i horší věci
 • Nahlásit
 • Citovat
29442
2.3.17 11:44

Vztekem a řevem nic nevyřešíš. Jak normálně fungujete? Píšeš, že je dcerka nesamostatná, neumí se najít, neumí se obléct, neumí nic?… vedla jsi ji k tomu? Nebo to není taková hrůza a tebe jen zachvátila panika z příchodu mimina a batolete doma? To že neposlouchá, je naprosto normální a přirozené. Bude se zkoušet prosazovat ještě dalších pár let a bude jen na vás, jak ji vytyčíte hranice a jak budete důslední. Já vlastně nevidím nic, kvůli čemu by ses měla vztekat. Dcerku bych začala učit trochu nějaké samostatnosti, začala nastavovat nějakou výchovu a hlavně bych se hodila do klidu. Ukřičená a vynervovaná matka je to nejhorší, co může být. Ony to ty děti vnímají a i podle toho se chovají.

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
7918
2.3.17 11:46

@Anais ano přesně, když rodiče nezvládají, přenechte dítě školce, škole :potlesk: oni ty výchovné problémy vyřeší za vás :zed:

Nebylo by lepší najít si k dítěti cestu a zjistit na co slyší, než ho šoupnout do školky a tety starejte se…nemluvě o tom, že pokud i ve školce se bude chovat takto, tak je to na škodu ostatním dětem.

A berte v úvahu, že za chvilku přibude i sourozenec, takže k tomu všemu přibude ještě žárlivost.

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
31691
2.3.17 11:56

Ty sama píšeš, že se jen vztekáš a řveš..ona dělá to samý holt no :nevim: zkus se hodit do klidu, neřešit blbosti, že se neumí oblíknout, je úplně normální, naši starší to uměli až okolo 4 let, náš 2 letý to taky neumí, jí teda sám, ale prvorozený v tomhle věku nejedl vůbec sám, jsem ho krmila. myslím, že máš úplně normální batole, zkus to brát tak, jak to je, rozpatlaný jogurt opravdu není žádná tragédie. jinak jsme teda přesně nepochopila, co tak hroznýho dělá, jen o tom jogurtu tam píšeš, že je nesamostatná, na to má ale právo, ve 2,5 ltech, jak se chová třeba venku, utíká? celkově je nejlepší chodit hodně ven, tam se dítko spíš zabaví, popř se mu doma věnovat. mám zkušenosti, že dítě v drtivý většině zlobí pouze tehdy, když se mu nevěnuju.

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
7092
2.3.17 11:58

To bude dobry, ja mam doma taky osobnosti. Co mohu rici, pred porodem druheho jsem taky byla nejvic na prasky, clovek si to vubec nedovede predstavit, ale nakonec to nebylo tak hrozne, nejhorsi byl nakonec spankovy deficit matky. Starsi se treba naucila neco obleknout cca ve 2,5 letech, ale samostatne jist tak mozna ve 4 jakz takz, ale s jidlem si predevsim hraje doted… Ve skolce pry celkem ji, jen strasne dlouho. Mladsiho 2r 9m musim nekolikrat denne preprat, aby se mohlo jit ven (jsem 30tt, takze mi to prani s juniorem uz moc nejde), ale rikam si, ze nez se treti narodi, uz nebudou potreba bundy a spol. a treba to bude lepsi (coz je samozrejme predcasny optimismus :mrgreen: ), jedl sam od 10m, ale ted od 2,5 taky dela drahoty. Starsi neposlouchala asi nikdy, ted konecne obcas zacala, tak je to des s mladsim (intenzivne si buduje osobnost a navic nam nejak agresivni), aspon se hezky vystridali, ztracim jen jedny nervy a ne dvoje. :hug:

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
20820
2.3.17 11:59

Já myslím, že z tebe hlavně cítí to, že jsi ve stresu. Zkus se hodit do klidu. Židličku dej tak, aby si na ní vylezla sama a pokud to jde, tak ji přišoupni ke stolu tak, aby plnohodnotně jedla s váma. Budeš jíst svoje jídlo a sem tam jí šoupneš do pusy lžíci s jejím jídlem z jejího talíře. Díky tomu to nebude takovéto plnohodnotné krmení a postupně se začne snažit sama. Že se sama ještě neobléká je vcelku normální. Těch dětí, co by se zvládlo ve dvou letech samo oblíct a obout je málo. Takže bych možná trošku snížila nároky a brala ji takovou, jaká je. Ono je otázkou, co znamená neposlouchá mě. Pokud ti zdrhá někde venku, tak jí prostě přikurtuj do kočáru, s břichem toho sotva víc zmůžeš. Pokud zlobí doma stylem, že ti vyhazuje věci, tak je zabezpeč tak, aby se na ně nedostala apod. V tomhle věku jsou to vzteklounci a neunavitelná torpéda téměř všichni. Kdybys nebyla těhotná, tak to určitě bereš jinak. Já vždycky v těhotenství byla hodně nervozní, vzteklá a prostě cvičilo to se mnou na všechny strany, takže tě plně chápu.

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
5744
2.3.17 12:00

@Maty80 víš, já nastupovala do práce krásko, takže jsem si doma šunky neválela a ze školky jsem měla strach, ale prostě nejsem ten tvořivý typ. Takže ve školce dělají spoustu věcí, které ho doma se mnou nebaví… to jen tak a jsou děti, které tu jinou autoritu evidentně potřebují dřív… přechodem do školky má opravdu prostor se realizovat a ne mi být pořád za zadkem… ono kdo má dítě, které doma neposedí ani 5 minut v klidu mi dá za pravdu, že kolektiv je pro něj to nejlepší.

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
2586
2.3.17 12:01

Tys jí to nenaučila a teď si stěžuješ. Známá taky nenechala dítě, ať se samo nají ani v roce a půl a pak se ve 2,5 divila, že to neumí. No když ho k tomu nikdo nevedl, tak jak by to mělo umět.

Takže máš poslední možnost ještě před příchodem sourozence něco vychytat: pokud dělá bordel u jídla, vyhodila bych jí od stolu. Pokud jí to skutečně nejde, pomůžu, vysvětlím. To samé s oblíkáním: to a to dostaneš, až se oblékneš. Ale nezapomeň, že 2,5 letý dítě potřebuje pomoct, uč jí to a chval jí.

A připrav se, že po porodu se přidá ještě žárlivost a to je pak na oprátku.

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
859
2.3.17 12:05

Pokud jde o samostatnost, to jde trénovat. U nás to vidím zcela jasně (1r 8m): trénink s nocnikem nebaví mě, takže děláme mini pokroky, ale v zásadě je syn furt v plíně. Na druhou stranu jak si vezme lžíci, hrnek, smeták… Všechno mu nechám a podporuji, aby se to snažil používat. A tak se opravdu nají sám, už se snaží i krájet, i vidličku zvládl… Jenže je to prostě v tom, čemu dáš zelenou ty.

Určitě bych se vykašlala na křik a tresty. Naopak, chválila bych, když se to lehce povede a podporovala bych ji v samostatnosti (hele, najíme se spolu - máma papá, ty papáš. Upatlala jsi to? Takhle se to utře, na. Jakápak asistence.). U nás perfektně funguje taky „ukaž!“ (Tátovi, jak zametas…). A neměla by by u vás už fungovat hra jako? Jako krmit plyšáka, obléct pannu…? To by se taky mohlo dát vytěžit, ne?

Mmch mám se sebou takovou zkušenost, že nejvíc dítě zlobí, když jsem unavená a vzteklá já;)

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
7092
2.3.17 12:05

@slavuska1 Ty jsi za casu jednoho ditete neresila blbosti (to nema byt rejpavy komentar) ;)? Jako trojmatku uz cloveka tolik veci nerozhodi, se tretim v brise jsem uz tak nejak stoicky klidna, po porodu dej se, co dej, hlavni je vydrzet co nejdele v kuse. Mam pocit, ze posledni dobou v okoli porad utesuju nejake prvomatky cekajici druhy prirustek, ktere se hrouti, ze to nezvladnou, tak si tak na sebe vzpomenu - a nebyla jsem o moc lepsi asi :mrgreen:. Mam pocit, ze s vyhlidkou na dalsi dite se cloveku to stavajici zda mnohem nezvladatelnejsi, nez ve skutecnosti je.

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
5744
2.3.17 12:08

@Hobitka myslím, že víc než výstižné :potlesk: :potlesk: :potlesk:

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
231
2.3.17 12:10

Mám taky kluka 2,5 roku a sem ve34 týdnu a rovněž mám mít klid a nohy hore i když je to nereálný. My problém s jídlem nemáme, ale vzdoruje zdatně, taky se neoblíká, proč by to dělal že? Problémy u nás sou spíš venku, nechce chodit za ruku, vyběhne ze dveří a běží, vůbec neví kam a proč, ale běží, takže já při léky udržovaným těhotenství běžim za nim. Ruku mi nedá, tak ho vodim za kapucu, když teda dovolí. Ale vetšinou je to vztek, křičí na mě- Né, běž, běž! Vrchol je když na veřejnosti začne šíleně brečet a křičet au pust mě. Řve hroznou bolestí, při pouhym doteku a válí se po zemi. Vypadá to že mu ubližuju, ale neni to tak, i když bych s nim nejrači třepla. Někdy to vypadá, že ho někomu kradu, jak odporuje a lidi čuměj samozřejmě..
Jediný co u nás občas zabere sou úplatky za to když mě bude poslouchat, třeba že koupíme sůšu, někdy mu ji koupim, někdy si na to pak v krámě ani nevzpomene. Dělám to nerada, ale je to opravdu ze zoufalství. :zed: Když ho nemůžu dostat domů(což je skoro vždy)nalákám ho na to, že doma může zavolat babičce, nebo, že musíme do schránky pro letáky- miluje je. Já prostě používám lest a hlavně to chce mluvit v klidu (třeba mu řikám jaký si myslim, že tam budou letáky, a jaký myslí on) Je to pakárna, já vim.

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
7918
2.3.17 12:16
@Anais píše:
@Maty80 víš, já nastupovala do práce krásko, takže jsem si doma šunky neválela a ze školky jsem měla strach, ale prostě nejsem ten tvořivý typ. Takže ve školce dělají spoustu věcí, které ho doma se mnou nebaví… to jen tak a jsou děti, které tu jinou autoritu evidentně potřebují dřív… přechodem do školky má opravdu prostor se realizovat a ne mi být pořád za zadkem… ono kdo má dítě, které doma neposedí ani 5 minut v klidu mi dá za pravdu, že kolektiv je pro něj to nejlepší.

děkuji za kompliment, jak víš že jsme krásná? :lol: a šunky si doma taky neválím, jsem normálně pracující, kupodivu, každý nesedí 4 - 8 let doma :D
Ale k tématu, já taky nevýskám nadšením když musím doma vymýšlet abych malou zabavila, ale u dělám to. To samé platí pro nesamostatné jezení, proboha, snad má doma paní bryndák a omyvatelnou židličku, dám malé lžičku a ať se učí.
Já to možná nechápu, ptž mám dcerku hodnou, ale mávat bych sebou teda nenechala. V prvé řadě by jsi měla mít autoritu ty jako matka, popř. otec.

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama