4 jazyčné dítě

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Martinaalex
Kecalka 219 příspěvků 12.01.19 14:57
4 jazycne dite

Syn bude mit za 20dni 3 roky. Nemluvi, jen par slov, a nektera rika uplne spatne. Maximalne umi pocitat do 10, to rika docela pekne. Problem je, ze jsme z vicejazycne domacnosti. Ja ceska, manzel ind, mezi sebou mluvime anglicky a zijeme v Nemecku.
Dcera ( 5,5 let) to zvladla vicemene dobre, prepina mezi reci, chodi do skolky, nemcinu uz jakstaks ovlada…ale o syna jsem zacala mit obavy, tak jsme navstivili logopedii v Nemecku i v CR. Dle nich ma opozdeny vyvoj reci a za 2mesice jsme objednani do Brna na 5ti denni vysetreni, neni to pry u nas vubec lehke, urcit to pri tolika jazycich
Muj problem je nyni ten, ze mu chci pomoci, ale nevim, co delat. Da se toto zvladnout v Nemecku? Nebo se radeji prestehovat zpet do CR? Ja nemecky mluvim tak na 50%, manzel vubec, takze to, ze bysme na nej zacali odted mluvit jen nemecky neni mozne, ani nemcinu neumi, takze logopedie by snad ani nemela vyznam.
Dal si myslim, ze materky jazyk je dulezity, takze bych jej nerada vypustila, jak mi bylo porazeno v Nemecku. V CR rikali, ze syn zvladne jeden, max druhy jazyk kvuli dorozumeni s otcem.
Zase si rikam, co kdyz ma jen opozdeni, spousta deti se rozmluvila az po 4.roce. ( viz bratranec meho taty). A take stehovani bude narocne, mozna i stresujici pro syna,…
Co byste mi poradili vy? Ma s tim nektera zkusenost?

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
Vladimirovna
Zasloužilá kecalka 653 příspěvků 12.01.19 15:01

Jsem v uplne te same situaci, dceri je zatím 7 měsíců. Co poradit nevím, radu ze mám na dceru mluvit nemecky jsem vypustila, úplná blbost.

Kaileee
Zasloužilá kecalka 661 příspěvků 12.01.19 15:09

Co vás drží v Německu? To musí být pro ty děti strašně náročné… já vím, že je dobré umět jazyky ale tohle je fakt extrém

mau-mau
Závislačka 3331 příspěvků 12.01.19 15:18

Tak rozhodně by to pro dítě s opožděným vývojem řeči bylo lepší, kdyby se jeden jazyk ubral, zejm. jestli nastoupí do MŠ, kde bude jazyk který nezná vůbec, rozhodně bude trpět. Je blbý, že máte každý jiný jazyk a doma mluvíte anglicky a ne německy. Jestli tě v Německu nic extra nedrží, asi bych šla sem, pokud máš možnost. 4 jazyky jsou fakt extrém, víc asi nejde. Ještě ruskou chůvu kdybyste třeba měli :lol:

terinka4444
Hvězda diskuse 69434 příspěvků 12.01.19 15:19

Rodiče mají učit mateřský jazyk, rozhodně ne ten, který sami neovládají.

Black_Orchids
Závislačka 3836 příspěvků 12.01.19 15:22

Neboj, s tím se popasuje. Dřív nebo později.
Mám kamarádku mexicanku (španělština), vzala si tajwance (mandarin chinese) v USA (angličtina) a dítě se narodilo malaysii (malajština, angličtina ve školce). Chuvu ma z Indonésie (bahasa language) :))

Můj syn chodí do mezinárodní školy (on teda zvládá zatím “jen” 2 cizi jazyky), ale tam těch více jazycnych deti je většina. Akorát některé dítě holt potřebuje víc času. Ve třech letech, zvláště u kluka, je brzo dělat nějaké závěry. Pockala bych.

Vladimirovna
Zasloužilá kecalka 653 příspěvků 12.01.19 15:25

Jinak já také uvažuji o návratu, ale v ČR moc nepodporují zkrácené úvazky, podpora matek zadna…asi jsem zapomněla dodat že jsem na to úplně sama a v ČR mi nikdo nepomůže…otec by zustal v nemecku…a tady aspoň zaměstnavatel vychází vstříc…

Ronniszka
Stálice 71 příspěvků 12.01.19 15:26

Mám takové dítě v okolí, v domě žije spolu více příbuzných, hovoří různými jazyky. Ovšem žijí v zemi, kde je tatínek rodilý mluvčí. Hlavní doporučení od logopeda bylo, aby všichni přibuzní dodržovali rodnou řeč. Takže to bylo u nich doma docela legrační. Chlapeček měl tedy ve 3 letech diagnostikován opožděný vývoj řeči, začal ve 4 letech mluvit jako většina dvouletých, dnes školák - dle PPP před nástupem povinné školní docházky vyhodnoceno IQ v mírném nadprůměru a ovládá všechny 4 jazyky.

Capretta
Kecalka 448 příspěvků 12.01.19 15:27

My mame podobnou situaci, kombinace dokonce peti jazyku, ale z toho 3 jsou romanske, vzajemne blizke, takze verim, ze je to mnohem snazsi situace a podle toho, jak se chyta v 16m doufam, ze si to sedne jako u vasi dcery.

Jak syn rozumi? Je problem jen v aktivni reci? Podle toho bych planovala presun.. Na vasem miste jiz pozadala manzela, at se po praci u nas poohlizi a do pul roku se rozhodla napevno…

divine woman
Echt Kelišová 9765 příspěvků 12.01.19 15:31

Přečti si knihu Doktorka z domu trubačů. Dítě potřebuje jeden!!! mateřský jazyk. Aby z toho Babylonu neměl psychické poruchy.

Jana525
Kelišová 5091 příspěvků 12.01.19 16:05

Ja bych nepanikarila. Kluk je jeste maly. Nemecky se nauci ve skole, anglicky bude mluvit s vami doma a ty dalsi dva jazyky asi bez tak nebude pobirat.

Ou
Kelišová 5879 příspěvků 12.01.19 16:23

1. to že tříletý kluk nemluví je úplně normální - i když vyrůstá v jednom jazyku. Vícejazyčným to trvá déle - přesně tak, jak řekli logopedové.

V žádném případě na něj nemluvte jazykem, který neumíte - pokračujte v tom, že vy na syna mluvíte česky, manžel svým rodným jazykem. Ono mu to v tom mozku nakonec dozraje a posléze se promění ve výhodu.

Imho logopedové zvyklí pracovat s vícejazyčnými dětmi budou spíše ve větších německých městech, stejně tak bude jednodušší tam najít dobrou školku.

happy day
Kecalka 140 příspěvků 12.01.19 16:28

Take bych vubec nepanikarila a rozhodne bych se nestehovala zpatky do Cech jen kvuli tomu, ze syn ma ted problemy s reci - jak tu uz padlo, je jeste maly. Dulezite je mluvit na deti materskym jazykem a nemichat nekolik jazyku dohromady! One person, one language!

Doma mame podobnou situaci. Ja s detmi mluvim cesky, manzel hausa, s manzelem se dorozumivame anglicky a zijeme v Nemecku. Deti mluvi predevsim cesky a nemecky. Anglictine a hausa rozumi, ale tema jazykama nemluvi (az na par slovicek…). Deti se nemecky naucily a stale uci ve skolce a doma se mezi sebou bavi nemecky a cesky. S nemcinou nemaji nijak velke problemy. Jen ze zacatku syn ve skolce moc nemluvil, pry potreboval „nasat slovicka“ a ted uz pusu nezavre :lol:

Ou
Kelišová 5879 příspěvků 12.01.19 17:34
@divine woman píše:
Přečti si knihu Doktorka z domu trubačů. Dítě potřebuje jeden!!! mateřský jazyk. Aby z toho Babylonu neměl psychické poruchy.

Protože není vhodnější literatury o vývoji jazyka v multilinválním prostředí, než životopsiná beletrie na základně vzpomínek na události první poloviny 20. století.

Mimochodem - v té době bylo v Českých zemích naprosto běžné, že děti vyrůstaly ve dvojjazyčném prostředí - v češtině a němčině.

divine woman
Echt Kelišová 9765 příspěvků 12.01.19 18:27

@Ou Dva jazyky jsou pohoda. Ale víc najednou už moc ne. Mám několik kamarádek provdaných za cizince a děti jsou dvoujazyčné. U jedné používají jazyky 3 a dítě začalo mluvit dost pozdě a stejně nakonec nejlépe mluví jazykem, který používá ve škole. Ale mateřština by měla být jen jedna.

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Rozhovor: Jak přirozeně otěhotnět nebo připravit tělo na IVF

Na Lenku Malcher se mimo jiné obrací ženy, kterým se nedaří otěhotnět. Věnuje... číst dále >

Články z Expres.cz

Šílenec Hrdlička! Sporťák řádil po obratu Plíškové, jeho oslava baví internet

Malý zázrak se povedl jedné z nejlepších českých tenistek Karolíně Plíškové.... číst dále >

Rozhovor s primářkou nemocnice, kde leží Pomeje: Ročně u nás zemře 200 pacientů

Do Nemocnice Na Pleši byl před několika týdny přemístěn herec a producent... číst dále >

Články z Ona Dnes

Plastika mi zničila vztah i život, říká žena závislá na úpravách vzhledu

Modelka Elina Romasenková má za sebou nespočet plastických operací. Nechala... číst dále >

Jak prožít spokojený rok 2019? Zlepšujte přítomnost, radí psycholog

Pokaždé, když rok končí a další začíná, všichni si přejeme, aby byl ten nový... číst dále >