Anémie, jak s tím žít?

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
Anonymní
25.11.21 22:56

Anémie, jak s tím žít

Ahoj. Máte někdo zkušenosti s anémií?
Měla jsem komplikovaný porod, po něm silnou anémii, zjistila to až moje obvodní, když jsem se ji svěřila, že je mi fakt už dlouho mdlo. V porodnici nikoho nezajímalo, že jsem chudokrevná a výslovně jsem ukázala že beru železo v tbl.
Hezký start, přišla jsem si jako zfetovaná. Nedošla jsem si ani na záchod bez pocitu létání a mdlob. Vyléčila mě tbl Sorbifer Durules. Nechtěla jsem do špitálu kvůli mimču. Během několika dní mi bylo mnohem lépe, potom to ustoupilo a dlouho nic.

No a teď po 2 letech mi dnes začal zase stejný stav jako tenkrát a to beru zase obyč. tbl železa a stejně… dostala jsem MS, která je od porodu velmi silná a je mi opět skoro stejně zle až mě to děsí, jsem unavená, je mi zima… ten stav tehdá byl fakt šílenej a nechci se do něj dostat znovu. Fakt ne.
Koupila jsem si B12 a B9, železo a jestli to nezabere, já už fakt nevím. :(

Jak takovou diagnózu řešíte a jak se vám podařila nenávratně ovlivnit? Děkuji

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
25.11.21 23:18

Hlavne by ti dr mela zacit zjistovat, z ceho tu anemii mas. To neni jen tak, ze „asi z MS, asi z porodu“.
Musi te vysetrit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
25.11.21 23:21

@nototedanevim odjakziva jsem mela mensi pocet cervenych krvinek, ale nic co by me ohrozovalo, omezovalo nebo nebylo v norme.
Rozjelo se to po tom porodu, tedy az tak rapodne, ze jsem byla mimo. Ted je to 2 roky co bylo vse dobrý a najednou zase.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
25.11.21 23:24

@nototedanevim u lekarky jsem byla vcera na odberech, dnes MS a fakt mi je zase zle. Predtim mi nic nebylo. Samozrejme to s ní prodiskutuju, stejne bude volat s výsledky.

• Citovat
  • Nahlásit
166
25.11.21 23:29

Měla jsem úplně to samé. Vždycky jsem byla chudokrevná a v těhotenství se mi to zhoršilo do silné anémie. Měla jsem to ve zprávách, které jsem předávala i s léky. Po porodu a revizi -800ml krve a ty stavy.. fuj. Nikoho to nezajímalo… prý to k porodu patří :oops: po třech dnech mi konečně udělali obraz a nechtěli me pustit domu, že potřebuji okamžitě transfuzi. Podepsala jsem reverz a na transfuzi se objednala do ÚHKT… druhý den jsem byla jak znovuzrozená. Takže doporučuji transfuzi. Ale bylo to přes známe, tak nevím jak se to řeší… jestli přes obvodní? Udělá obraz a řekne co dál…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
25.11.21 23:29
@Anonymní píše:
@nototedanevim u lekarky jsem byla vcera na odberech, dnes MS a fakt mi je zase zle. Predtim mi nic nebylo. Samozrejme to s ní prodiskutuju, stejne bude volat s výsledky.

Nejde o to, zjistit hodnotu, ale PROC ji mas dlouhodobe nizsi. Co to zpusobuje.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
166
25.11.21 23:39
@Anonymní píše:

Ano, mohlo se ti to zhoršit silnější MS i odběry… pokud někdo trpí chudokrevností, stačí menší ztráta krve k rapidně zhoršenému stavu..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
520
25.11.21 23:40

Moje máma to měla a nikdo nevěděl proč, časem se zjistilo že její tělo není schopné vstřebávat kyselinu listovou. Tak dostala nějakou náhražku a vše bylo lepší. Není důležité kolik máš krvinek ale spíš ten důvod proč jich máš málo. Proč tvoje střevo nedokáže vstřebat vitamíny, nebo proč máš utlumenou kostní dřeň atd atd. Těch příčin může být hodně. Je potřeba jít k jádru pudla a řešit to. Jednorázová transfůze ti asi nijak nepomůže. A v dnešní době mají lékaři tendenci léčit jen příznaky a ne přičiny, tak si to musíš sama vydupat, aby to zjistili. Mnohdy stačí málo a už tím trpět nebudeš, a přitom se tím trápíš celý život a nikdo neřeší proč. :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
166
26.11.21 00:02
@Olina95 píše:
Moje máma to měla a nikdo nevěděl proč, časem se zjistilo že její tělo není schopné vstřebávat kyselinu listovou. Tak dostala nějakou náhražku a vše bylo lepší. Není důležité kolik máš krvinek ale spíš ten důvod proč jich máš málo. Proč tvoje střevo nedokáže vstřebat vitamíny, nebo proč máš utlumenou kostní dřeň atd atd. Těch příčin může být hodně. Je potřeba jít k jádru pudla a řešit to. Jednorázová transfůze ti asi nijak nepomůže. A v dnešní době mají lékaři tendenci léčit jen příznaky a ne přičiny, tak si to musíš sama vydupat, aby to zjistili. Mnohdy stačí málo a už tím trpět nebudeš, a přitom se tím trápíš celý život a nikdo neřeší proč. :nevim:

Tak to jsi napsala pěknou hovadinu :potlesk:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
26.11.21 00:09
@Conniie píše:

Asi tim myslela to, ze to neresi pricinu.
Muze jit treba o nejakou autoimunitni nemoc, cokoliv.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
520
26.11.21 00:10
@Conniie píše:

Myslela jsem z dlouhodobého hlediska. Když celý život trpíš anemií, jak ti pomůže jednorázová transfůze krvinek za rok?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
520
26.11.21 00:13

@Conniie Taky výborný pohled na věc. Jsem anemicka? Tak se s tím musím naučit žít. Když je to po porodu horší, dám si infuzi a bude zase na chvíli ok. Kdyby tě takhle bolelo třeba srdce, taky by ses snažila s tím naučit žít a jednou za čas si vzala brufen? Ten brufen přece nic neřeší.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
166
26.11.21 00:33
@Olina95 píše:
@Conniie Taky výborný pohled na věc. Jsem anemicka? Tak se s tím musím naučit žít. Když je to po porodu horší, dám si infuzi a bude zase na chvíli ok. Kdyby tě takhle bolelo třeba srdce, taky by ses snažila s tím naučit žít a jednou za čas si vzala brufen? Ten brufen přece nic neřeší.

No mě přijde, že asi úplně nevíš, co transfuze je a k čemu slouží 🤦🏻‍♀️ podle toho, co za blbosti píšeš. Transfuze je podána ve chvíli, kdy dojde k velké ztrátě krve. Člověk trpící anémií si nemůže dovolit krevní ztrátu takovou, jako zdravý člověk. Tudíž pro člověka s anémií může být ohrožující jak porod, tak hodně silná MS. Transfuze řeší akutní ztrátu krve.. tedy jde o jednorázovou pomoc člověku, který v tu chvíli svou krev, pro normální žití, postrádá. Nepodání transfuze může být i život ohrožující. Neřeší chudokrevnost, ale ztrátu krve… kterou ti v tu chvíli doplňky a hledání příčiny asi úplně nenahradí.

Samozřejmě že by zakladatelka měla akutně řešit příčinu, aby se mohla léčit.. ale zároveň pokud u ni dojde k větší ztrátě krve, je potřeba to, na doporučení lékaře, řešit transfuzí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
520
26.11.21 00:53
@Conniie píše:
No mě přijde, že asi úplně nevíš, co transfuze je a k čemu slouží 🤦🏻‍♀️ podle toho, co za blbosti píšeš. Transfuze je podána ve chvíli, kdy dojde k velké ztrátě krve. Člověk trpící anémií si nemůže dovolit krevní ztrátu takovou, jako zdravý člověk. Tudíž pro člověka s anémií může být ohrožující jak porod, tak hodně silná MS. Transfuze řeší akutní ztrátu krve.. tedy jde o jednorázovou pomoc člověku, který v tu chvíli svou krev, pro normální žití, postrádá. Nepodání transfuze může být i život ohrožující. Neřeší chudokrevnost, ale ztrátu krve… kterou ti v tu chvíli doplňky a hledání příčiny asi úplně nenahradí.Samozřejmě že by zakladatelka měla akutně řešit příčinu, aby se mohla léčit.. ale zároveň pokud u ni dojde k větší ztrátě krve, je potřeba to, na doporučení lékaře, řešit transfuzí.

Ale já vím co je transfúze. Jako problém jen vidím to, proč jste celý život ty i zakladatelka chudokrevné a lékaři to nechali dojít tak daleko, že potřebujete infuzi. Proč s tím nikdo nic nedělá. Já nepopírám že v akutním případě je potřeba transfuze. Ale můj komentář i s ohledem na celý kontext byl o dlouhodobých hlediscích. Tak nemusíš hned vytrhávat věty z kontextu a dělat z nich haló.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
166
26.11.21 01:41
@Olina95 píše:
Ale já vím co je transfúze. Jako problém jen vidím to, proč jste celý život ty i zakladatelka chudokrevné a lékaři to nechali dojít tak daleko, že potřebujete infuzi. Proč s tím nikdo nic nedělá. Já nepopírám že v akutním případě je potřeba transfuze. Ale můj komentář i s ohledem na celý kontext byl o dlouhodobých hlediscích. Tak nemusíš hned vytrhávat věty z kontextu a dělat z nich haló.

Nemluvím o infuzi, ale o transfuzi.. to je docela rozdíl. Na anémii, se kterou jsem léčená, zabírá právě jen a pouze symptomatická léčba. Kauzální léčba u tohoto druhu, bohužel, neexistuje. Takže v pro mě je včasné podání transfuze opravdu, v některých případech, životně důležité. Takže ne, lékaři v mém případě nenechali nikam nic zajít. Anémie má několik druhů a pokud zakladatelka pociťuje silněji anemii během MS, měla by to urgentně řešit klidně zprvu i tou transfuzí a poté se oddat kauzální léčbě. Jsou totiž druhy, které mohou skončit fatálně.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat