Angína - reakce na ATB

6133
3.7.13 21:16

Angína, reakce na ATB,...

Ahoj, malý měl od soboty do pondělka vysoké horečky (po odečtu i 39,5), nejedl, pil jen vodu, ukazoval si na krk, že ho tam bolí. V po jsme byli u obvodní a napsala Ospen 400, že má angínu. Hned v po horečka klesala, malý začal trochu jíst a byl veselejší, dneska v noci nemohl spát, děsně plakal a ukazoval na pusinu a nos, teplotu neměl. Ráno jsem ho vzala na orl a byla potvrzena angína, že jí má škaredou a v noci má pocit, že nemůže dýchat. Dneska se mu ale v tříslech, na břiše, hrudníku a teď už i na zádech objevily fleky. Obvodní má jak na potvoru dovolenou. Šly byste hned zítra k jiné dr, nebo zavolat sestře, ať poradí??? Jak vypadá osypání u spálové angíny nebo u šesté nemoci? Nemůžu to nikde najít.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
28
3.7.13 21:45

U spalove anginy je osypaní normální, nechci strasit ale s ospenem mam spatnou zkusenost. Po dobrani Atb se nam vzdy angina vratila a my skončii na chemoterapeutikach a pendeponech na infekcni. Nech malymu udělat výtěr z krku- zda není přítomen streptokok. Brzke uzdravení ;-)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
16589
3.7.13 21:52

Za prvé - chlapeček je sice na šestou nemoc už trošku starý (bývá max. do dvou let), ale výjimky potvrzují pravidlo - a šestá nemoc bývá u dětí velmi často spojena právě s anginou…

Za druhé - samozřejmě to může být reakce na antibiotika… ale v tom případě by pravděpodobně nenastalo tak rychlé zlepšení stavu (tj. ústup horeček).

Za třetí - pokud se nemýlím, spálová angina se neprojevuje vyrážkou - ta je příznakem spály (a tam je kromě vyrážky začínající od podbřišku typické mj. malinové zbarvení jazyka a rudé, jakoby spálené tváře). Spálová angina se projevuje podobně jako klasická angina a potvrzuje ji vlastně jen výtěr z krku. Jestli se pletu, snad mne, prosím, někdo opraví… (?)

Asi bych nejprve zavolala sestře a teprve pak šla k cizí doktorce. Řídila bych se celkovým stavem dítěte - pokud bych viděla výrazné zlepšení a problémem by byla jenom vyrážka, spíše bych vyčkávala.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2457
3.7.13 22:28

My ted mame Ospen taky u obou deti. Dcera je v pohode. Malymu vyskocili na rukach a nohach pupinky. Postupne pribyvali az jsem mela podezreni na nestovice, ale za 2-3 dny zmizeli a zase se objevily jiny.
U spaly se dceri objevila vyrazka jen. v podbrisku.
Dceri zase Ospen zabral lip nez Sumetrolin. Po nem mela v krku spalovy bacil dal. Kazdy reaguje na neco jineho.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2457
3.7.13 22:30

Nebyli jste treba na slunicku? Ja bych to asi pricetla k tem antibiotikum.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
497
3.7.13 22:49

Doktorka mi řekla, že Ospen a slucíčko nevadí. A my máme taky angímu a malá se taky osypala, měla o vyrážku na dlaních a šlapkách, tak jsem mazala k dětský a prý viroza přidaná k angíně, spála prý vypadá jinak. Otázkou je, jak :) Jo a taky to můžou být potničky, to měl ten druhý. Pokud by byly horečky, jí bych jela na pohotovost, když nemáš doktorku, pokud horečky nejsou, volala bych doktorce a vyrážku někomu ukázala. Ale já jse panikář a radši jdu dvakrát. :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2457
3.7.13 23:08

@smultul mne zase v lekarne pred slunickem varovali. I kdyz je pravda, ze dcera pri minulem brani Ospenu parkrat chvilkove na slunicku byla a neosypala se. Ted ven taky chodime a slunicku se holt nekdy nevyhneme. Tak snad si to neprivolam.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
16589
3.7.13 23:22
@smultul píše:
Doktorka mi řekla, že Ospen a slucíčko nevadí.

No, tak to bych si o paní doktorce něco pomyslela!

Sluníčko a (každá!) antibiotika vadí - protože ATB obecně za prvé způsobují větší citlivost kůže, tj. hrozí daleko silnější reakce na sluníčko, a za druhé, snižují imunitu, znamenají obrovskou zátěž pro tělo, které slunce ještě přidá.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3648
4.7.13 00:01
@BohunkaP píše:
Za prvé - chlapeček je sice na šestou nemoc už trošku starý (bývá max. do dvou let), ale výjimky potvrzují pravidlo - a šestá nemoc bývá u dětí velmi často spojena právě s anginou…

Za druhé - samozřejmě to může být reakce na antibiotika… ale v tom případě by pravděpodobně nenastalo tak rychlé zlepšení stavu (tj. ústup horeček).

Za třetí - pokud se nemýlím, spálová angina se neprojevuje vyrážkou - ta je příznakem spály (a tam je kromě vyrážky začínající od podbřišku typické mj. malinové zbarvení jazyka a rudé, jakoby spálené tváře). Spálová angina se projevuje podobně jako klasická angina a potvrzuje ji vlastně jen výtěr z krku. Jestli se pletu, snad mne, prosím, někdo opraví… (?)
X
Asi bych nejprve zavolala sestře a teprve pak šla k cizí doktorce. Řídila bych se celkovým stavem dítěte - pokud bych viděla výrazné zlepšení a problémem by byla jenom vyrážka, spíše bych vyčkávala.

Dcera mela v unoru podobne atb (tyto zrovna nebyly), horecky ustoupily, par dni bylo lepe, pak se pridala ryma a az po dobrani atb (9.den) se silene osypala. Byly jsme s tim u dr a jasna reakca na atb. https://www.emimino.cz/…rankovani/2/?… tady jsem davala fotku.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2616
4.7.13 00:51
@BohunkaP píše:

Za třetí - pokud se nemýlím, spálová angina se neprojevuje vyrážkou - ta je příznakem spály (a tam je kromě vyrážky začínající od podbřišku typické mj. malinové zbarvení jazyka a rudé, jakoby spálené tváře). Spálová angina se projevuje podobně jako klasická angina a potvrzuje ji vlastně jen výtěr z krku. Jestli se pletu, snad mne, prosím, někdo opraví… (?)

Za prvé- šestá nemoc postihuje nejčastěji starší kojence a batolata do dvou let věku, což syn zakladatelky splňuje naprosto vzorově (na metříku vidím rok a 11m.). Může se svšak vyskytnout i o něco poději, není to vysloveně raritní.

Za druhé- i když ATB zaúčinkují na infekci, nevylučuje to rozvoj alergické reakce. Mě se to stalo taky, před dvěma lety (atb vybily bacily angíny v krku, třetí den jsem se osypala a už se jelo fofrem na injekci, abych nedostala prudší reakci nebo rovnou anafylaktický šok. Ten den už byl ale výtěr z krku čistý). Což doporučuju i zakladatelce: další dávku nepodávat a nechat zkontrolovat lékařem na pohotovosti. Jen bych podotkla, že ta vyrážka nemusí být nijak nápadná. Já sama bych si toho v 40 st. horečkách ani nevšimla, ale moje mamina, která se mi přijela starat o syna, mi na to upozornila. Nesvědilo to, ani nepálilo…

Za třetí- rozdíl mezi spálou a spálovou angínou plus příznaky jsou moc hezky popsané tady: http://www.malypacient.cz/…lova-angina/

Už jste byli u dr.? Určitě bych to neodkládala. Pokud je to alergie na ATB, je nutné to řešit okamžitě.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6133
4.7.13 08:05

Maminky, díky za rady. V noci jsem ještě Ospen dala a sledovala stav. Vojtík spal klidně, teploty nemá, ráno jsou flíčky výrazně lepší. Zavolám sestře k zástupu a zeptám se jí, jestli máme přijít. Ještě mě napadlo, jestli to není fakt z toho sluníčka. Jak jsem s ním včera šla na to ORL, tak docela pražilo a dr mě taky varovala, že na sluníčku nesmí při braní Ospenu vůbec.
Ospen už jednou na angínu měl a zabral mu dobře, ale angína to byla tehdy mnohem slabší.
A na spálovou angínu se atb neberou? To by bral zbytečně?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6133
4.7.13 08:07

@Křupka1 díky za odkaz na fotku. Malý to má trošku jiné, flíčky nejsou tak červené a jsou maličké, ale kdo ví, každé dítě reaguje jinak.
Každopádně před spaním jsem dala Fenistil kapky, tak možná i to mu pomohlo.
Jdu volat sestře, budu chytřejší.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3648
4.7.13 08:36

@1pipa dcera mela slabou reakci na klacid. par flicku a behem par hodin zmizely. Tak tyto atb (resp. z te rady muzu jem pod fenistilem. Nakonec mela sumamed s aeriusem dobry, zadna reakce.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2457
4.7.13 08:46

@1pipa na spalovou anginu jsou taky antibiotika. Takze je zbytecne neberete.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
16589
4.7.13 08:49

@1pipa, spálová angina se taky léčí antibiotiky. Ale jejím příznakem není vyrážka.

Pokud jste už Ospen měli a navíc jste byli na tom sluníčku, je to skoro nejpravděpodobnější varianta - zvlášť jestli jsi už podala další dávku a stav se nezhoršil (coby alergik na ATB mám za sebou alergické reakce svoje a bohužel už i dcery - když jsme příznaky alergie nepodchytili a podali další dávku, stav se vždycky zhoršil i přes podání Aeriusu).

Tak ať jste brzo fit :mavam:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat