Zánět mozkových blan

684
2.7.13 08:52

Zánět mozkových blan

Ahojky,

máte někdo zkušenosti se zánětem mozkových blan? U nás v rodině se právě objevili spolu s pravými neštovicemi u mojí malé sestry. S tím, že leží v nemocnici a dnes se čeká na testy, zda je má meningitidu. Já sama mám půlročního chlapečka a zítra přijdu do styku s tátou, který byl v kontaktu se sestrou…Je tam nějaké riziko? Jak velké, mám se tomu radši vyhnout? Děkuji za rady…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

2183
2.7.13 08:55

Zánět mozkových blan se podle mě chytnout nedá, ale nevim možná kecám :think: moje máma, bratránek i kamarádka zánět mozkových blan měli, všichni se z toho dostali, akorát máma a bratránka dodnes trápí bolesti hlavy tak si myslím, že je to od toho.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Run
20682
2.7.13 08:57

No to bych se spíš bála „pravých“ neštovic 8o

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
28857
2.7.13 08:58

Zánět nechytíš, spíš ty neštovice. Ale pokud jsi je už měla, tak ani ty ne.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2.7.13 09:01

@Domcus1 Opravdu má pravé neštovice? 8o Ten zánět nevím. Jestli může být i virový?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3434
2.7.13 09:01

@Domcus1 Je to kapénková infekce, takže se přenáší při kašlání, kýchání nebo třeba líbání. Záleží taky na původci nemoci. Ale myslím, že riziko je minimální, to bys musela být v kontaktu přímo se sestrou nebo by nemocný musel být tvůj táta.
Ovšem jestli má opravdu pravé neštovice, toho bych se bála asi víc.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1133
2.7.13 09:03

Já jsem prodělala po příušnicích v 8 letech. Ležela jsem tenkrát na infekčním, 3 týdny bez návštěv, léčba injekčně ATB.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2.7.13 09:14

Ahoj, syn měl v 9 letech a po lumbálce zjistili, že to bylo virového původu. Takže to chytil někde, jako třeba chřipku. Musela jsem hlídat mladšího syna, protože mu byli 10 měsíců a přeci jen neuměl říct, jak mu je a jestli ho nebolí hlava. Naštěstí to nechytil.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
mag
11236
2.7.13 09:18

Určitě nemá pravé nestovice.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
47095
2.7.13 09:24

Prave nestovice byly davno vymycene. Jako jedina nemoc. Vir existuje uz jen v laboratorich. Takze sestra je urcite nema.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Run
20682
2.7.13 09:28

No máma tvrdí, že před cca. 35 lety byl nějaký soused budovat někde v jižní Africe a po navrátu měli podezření na pravé neštovice - a bylo z toho ohromné halo!!! Přijela zakuklená jednotka, armádní policie a něco všem v baráku a okolí píchali - prostě všem, který jen zahlíd :nevim: Nakonec se to nepotvrdilo.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4789
2.7.13 09:33

Silně pochybuji o pravých neštovicích, pokud by se tato dg. potvrdila, troufám si říci, že by celé oddělení muselo přejít do karantény. A nyní k zánětu mozkových plen / blan / obalů. Jako u každé infekce může jít o agens virové, bakteriální nebo dokonce mykotické. Pravděpodobně odebrali vzorek mozkomíšního moku (liquor cerebrospinalis), z něhož kultivací (či ihned mikroskopováním) chtějí vyhledat patogena, např. Neisseria meningitidis, Haemophilus influensae a další. Cesta bakterií k mozkovým plenám není jednoduchá, jednou z nejčastějších možností je průnik bakterií skze tenkou spodní stěnu středoušní dutiny (paries iugularis cavitatis tympani), odtud do bulbus venae iugularis internae superior a následně retrográdně přes žilní splavy (sinus durae matris) až na vlastní pleny. Pro naprostou jistotu bych omezil kontakt s nemocným na minimum, neboť meningitida nemusí být jediná infekce. Mohla byste se dostat do kontaktu s patogenem, který by však nutně nemusel způsobit nějakou infekci. „Nemoc se nedá chytit, jen bakterie / virus, který ji může způsobit“.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2616
2.7.13 10:46

Pravé neštovice jsou nesmysl. Ad. nákaza- ne, neriskovala bych do výsledků testů a rozhodně bych do té doby, než se bude vědět, jak moc nakažlivé/nebezpečné to je, mimino nenechala přijít do kontaktu s někým potencionálně nakažlivým.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2616
2.7.13 10:52
@Doctus píše:
Silně pochybuji o pravých neštovicích, pokud by se tato dg. potvrdila, troufám si říci, že by celé oddělení muselo přejít do karantény. A nyní k zánětu mozkových plen / blan / obalů. Jako u každé infekce může jít o agens virové, bakteriální nebo dokonce mykotické. Pravděpodobně odebrali vzorek mozkomíšního moku (liquor cerebrospinalis), z něhož kultivací (či ihned mikroskopováním) chtějí vyhledat patogena, např. Neisseria meningitidis, Haemophilus influensae a další. Cesta bakterií k mozkovým plenám není jednoduchá, jednou z nejčastějších možností je průnik bakterií skze tenkou spodní stěnu středoušní dutiny (paries iugularis cavitatis tympani), odtud do bulbus venae iugularis internae superior a následně retrográdně přes žilní splavy (sinus durae matris) až na vlastní pleny. Pro naprostou jistotu bych omezil kontakt s nemocným na minimum, neboť meningitida nemusí být jediná infekce. Mohla byste se dostat do kontaktu s patogenem, který by však nutně nemusel způsobit nějakou infekci. „Nemoc se nedá chytit, jen bakterie / virus, který ji může způsobit“.

Taky jsem zdravotník a taky umím ohromovat latinou, ale zakladatelka je, jako většina uživatelek tady, evidentně laik a tedy nepotřebuje znát etiologii nemoci v termínech z anatomického slovníku. Myslím, že hlavně potřebuje vědět, jak se zachovat prakticky. Není to první příspěvěk, co jsem si všimla, takto složitě, nesrozumitelně a „podoktorsku“ formulovaný, plný nadbytečných a nicneříkajícíh informací. ŠKODA! Evidentně máš znalosti, předpokládám, že jsi dr. Bohužel na medicíně neučí, jak mluvit s pacientem a tohle mi připadá jako exemplární příklad, jak NE. Pokud se pletu, pak se omlouvám.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13075
2.7.13 11:04
@TýnkaK píše:
Taky jsem zdravotník a taky umím ohromovat latinou, ale zakladatelka je, jako většina uživatelek tady, evidentně laik a tedy nepotřebuje znát etiologii nemoci v termínech z anatomického slovníku. Myslím, že hlavně potřebuje vědět, jak se zachovat prakticky. Není to první příspěvěk, co jsem si všimla, takto složitě, nesrozumitelně a „podoktorsku“ formulovaný, plný nadbytečných a nicneříkajícíh informací. ŠKODA! Evidentně máš znalosti, předpokládám, že jsi dr. Bohužel na medicíně neučí, jak mluvit s pacientem a tohle mi připadá jako exemplární příklad, jak NE. Pokud se pletu, pak se omlouvám.
:palec:
  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama