Barva očí - do kdy se změní?

Fotoalbum tématu (1) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
tiffany
Extra třída :D 12213 příspěvků 17.01.10 23:42
Barva očí - do kdy se změní?

Vrtá mi hlavou, do kolika měsíců se může u dětiček změnit barva očí. Naše malá má krásné modré oči a já četla, že se oči změní max do půl roka, někde píšou do roka. Manželova matka mi tvrdí, že manžel měl do roka taky modré a pak se mu změnily. Jak to bylo u vašich dětiček?

Stránka:  1 2 3 Další »
Reakce:
MadGirlNancy
Ukecaná baba ;) 1679 příspěvků 17.01.10 23:46

tak to by me taky zajimalo. Mala ma 19 mesicu a absolutne nejde rict jake ma oci. Jedine co je jiste, ze nejsou blankytne modre. JInak je ma nahnedle, namodrale,naze­lenale…i sede jako miminko. Zalezi jak ktery den. Obcas tam ma i fleky jakoby fialove. A me by zajimalo co si jednou, jestli se ji tedy jeste nejak neustali, napise napriklad do cestovniho pasu. :lol:

Eridana
Ukecaná baba ;) 1493 příspěvků 17.01.10 23:46

Synovi se zbarvily do 4 měsíců (narodil se s černýma, ve 4 měsících mu začaly hnědnout), dceři se ještě nezbarvily a je jí přes rok (má stále šedomodré oči jako při narození a tipuju, že takové nezůstanou a že se jí budou měnit po 2. roce).
Toto téma jsem dost studovala a závěr je takový, že barva očí se obvykle ustálí do 3 let. Nejvíc náchylné k pozdním změnám jsou modré oči, ty se můžou změnit klidně i v pubertě na zelené.

Eridana
Ukecaná baba ;) 1493 příspěvků 18.01.10 00:54

Ještě přidám můj oblíbený příklad, na který jsem kdysi narazila, když jsem toto studovala.
Fotky jsou z blogu http://kateandcarson.wordpress.com

Tady je dítě jako miminko (nevím, jak staré):
http://farm2.static.flickr.com/…a15b08b2.jpg?v=0

To samé dítě v 27 měsících (oči se mu změnily v 2. roce náhle během asi 3 měsíců):
 http://farm4.static.flickr.com/…0bcbfd8a.jpg

paraplicko
Ukecaná baba ;) 1180 příspěvků 18.01.10 01:10

Tak kolem toho půl roku už to bylo celkem zřetelné - u obou. Julka měla po narození tmavě modré oči (hodně tmavé), kolem půl roku to už byla šedomodrá. Ta se mezi 1. a 2. rokem dobarvila do šeda, ale jaká bude nám už bylo jasné po tom 6. měsíci. U Saši to bylo podobné, po narození měl tmavé oči (do černa, mysleli jsme, že by mohla vyjít hnědá), nicméně mu postuně světlaly a v půl roce už byly téměř zelené, teď už je má krásně zelené a nepředpokládáme změnu. Má je po tatínkovi :wink: Joo, u dcery je to trochu zamotané - šedé oči má po svém pradědečkovi (tedy po mém dědečkovi), v rodině už je má jen můj brácha, jinak nikdo (z širokého příbuzenstva) :think: :-D To nás udivilo nejvíc - hmmm a žádné z dětí nemá oči po mě - hnědé. To nikdo nečekal :lol:

tiffany
Extra třída :D 12213 příspěvků 18.01.10 01:16

deimosko, ten chlapeček má ale už v té modré takové náznaky hnědé, je to docela viditelné i na té fotce. No tak jsem zvědavá, jak to bude u nás. Tonička tam nic takového nemá.

paraplicko, tak u nás je to tak, že já mám šedo-zelené, manžel zelené, moje rodiče šedo-modré, manželovi rodiče hnědé :lol: Je zvláštní, že u vás nevyšla ta hnědá, přijde mi, že ta je vždy taková dominantní.

katka-m
Zasloužilá kecalka 781 příspěvků 18.01.10 08:18

Dva hnědoocí klidně mohou mít modrooké dítě, dva moodrocí hnědooké ne. Zní to trochu nelogicky, člověk by řekl, že tmavší barva se „prosadí“ spíš, ale není to tak…

Mufina
Extra třída :D 12851 příspěvků 137 inzerátů 18.01.10 08:29

Katko, s barvou očí je to jednoduché, tmavá (hnědá) je dominantní nad světlou (modrou). Jenže podědíš po každém rodiči dispozici k jedné barvě a pak záleží jak se to namíchá. My s manželem máme oba hnědé oči, ale každý máme jednoho rodiče se světlou barvou a tudíž oba neseme gen jak pro světlé tak pro tmavé oči. Když pak naše dítě zdědí po obou gen pro světlou bude modrooké. Pokud zdědí po jednom světlou a po druhém tmavou bude tmavooké a pokud po obou tmavou bude opět tmavooké. Lidé se světlýma očima nesou geny jen pro světlou barvu tudíž jejich potomek by měl mít světlé oči :wink:

Lizbeth
Extra třída :D 12980 příspěvků 18.01.10 08:55

Tak já jsem zase četla, že dominantní jsou modroocí, a že nemůžou mít hnědooké dítě..Kdo ví..
My jsme rodiče hnědooký ( přítel hodně tmavý typ, černé vlasy atd) a první dcera je modrooká blondýna. Ale u nás v rodině jsou i modroocí lidé, nicméně mě to hodně vyvedlo z míry - vůbec nikomu ( ale absolutně nikomu z rodiny) není podobná :mrgreen:
Druhé dítě už se trochu pomamilo a přestože mělo po narození tu klasickou břidlicovou barvu tak asi kolem 4 měsíce se to pomalu láme do hněda, zelena posrana..
Určitě to některým dětem trvá déle - hlavně je to zábava pro širokou rodinu, jak pořád řeší - čí to dítě bude, oči, uši, nosánek.
Málá je určitě po mě - má také dvě brady :mrgreen: :mrgreen:

janinkacumacek
Zasloužilá kecalka 529 příspěvků 18.01.10 09:19

Po narození měl malej tmavě modré oči, pak okolo 8. měsíce se tam přidala zlatohnědá po manželovi, jelikož je malej jeho kopie, očekávám, že do 2 let bude mít oči krásně zlatý a děsně moc si přeju, aby i měl kurdny po taťkovi (momentálně má pár vlásků, skoro plešounek, tak to bude překvápko).

Já jsem ráda, u nás v rodině jsou jen modré a zelené oči a světlé hnědé a blond vlasy, tak to chtělo změnu :mrgreen:

Jo a hodně záleží jaké má oblečení a jak svítí slunce, to pak vystoupí to popředí hnědá nebo ta modrá.

Mufina
Extra třída :D 12851 příspěvků 137 inzerátů 18.01.10 09:56
Lizbeth píše:
Tak já jsem zase četla, že dominantní jsou modroocí, a že nemůžou mít hnědooké dítě..Kdo ví..

Lizbeth, já to náhodou vím, mám na to zkoušku z genetiky :wink: Je to i logické modroocí nemohou mít hnědooké dítě, protože když už se projeví recesivní (podřízená) modrá barva, tak už žádný gen pro hnědou barvu není ve hře. Pokud by ale měl dítě modrooký rodič s tzv. dominantně homozygotním rodičem (tedy nositelem genů jen pro hnědou (po obou jeho rodičích zdědil hnědou) tak se projeví jen ta hnědá, protože je nadřazená. A zase když my s manželem jsme heterozygoti (neseme gen pro hnědou i modrou) tak kdybychom měli 4čata tak by měly být jedno modrooké - které by po nás zdědilo od obou tu modrou a 3 hnědooké - jedno homozygotní - od obou hnědou, 2 heterozygotní od jednoho vždy modrou a od jednoho hnědou - projeví se hnědá, protože je nadřazená :wink: Je to jednoduchá dědičnost podle Mendelových zákonů. S barvou vlasů je to podstatně složitější, tam se to dědí asi i z nějkého 5. kolene :roll:

Pudloslava jsemtoja
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.01.10 10:15

vim jiste, ze jeste kolem 10ti let jsem mela modre oci, pamatuji si, jak jsem se na sebe s uspokojenim koukala v zrcadle, ze jsem jako princezna. ted mam takove zelenohnede, proste se na tom modrem nadelaly takove svetle hnede fleky… takze zadne ukvapene zavery :-)))))

Pudloslava
Vesmírná mluvilka 34293 příspěvků 18.01.10 10:18
Mufina píše:
Lizbeth píše:
Lizbeth, já to náhodou vím, mám na to zkoušku z genetiky :wink: Je to i logické modroocí nemohou mít hnědooké dítě, protože když už se projeví recesivní (podřízená) modrá barva, tak už žádný gen pro hnědou barvu není ve hře. Pokud by ale měl dítě modrooký rodič s tzv. dominantně homozygotním rodičem (tedy nositelem genů jen pro hnědou (po obou jeho rodičích zdědil hnědou) tak se projeví jen ta hnědá, protože je nadřazená. A zase když my s manželem jsme heterozygoti (neseme gen pro hnědou i modrou) tak kdybychom měli 4čata tak by měly být jedno modrooké - které by po nás zdědilo od obou tu modrou a 3 hnědooké - jedno homozygotní - od obou hnědou, 2 heterozygotní od jednoho vždy modrou a od jednoho hnědou - projeví se hnědá, protože je nadřazená :wink: Je to jednoduchá dědičnost podle Mendelových zákonů. S barvou vlasů je to podstatně složitější, tam se to dědí asi i z nějkého 5. kolene :roll:

mufi barva vlasu se prej dedi polygenne se stejnou neuplnou dominanci tmave. akorat ty geny nemas od kazdeho rodice 1 ale treba 100. takze muzes mit treba 40% svetle a 60% tmavych genu, manzel stejne, oba budete mit spis tmavsi vlasy, ale kdyz ditku nahodou oba date tech 40%, tak bude docela svetlovlase-ale pravdepodobnost je mala, proto se spis dedti ta tmava barva.

Pudloslava
Vesmírná mluvilka 34293 příspěvků 18.01.10 10:19

ono totiz s tou dominanaci tmave je to spis tak, ze modra barva = zadna barva. jakakoliv barva je dominantni na zadnou. U vlasu je to stejne, svetle vlasy = zadna barva, cim vic tmavych genu, tim tmavsi vysledek.

Mufina
Extra třída :D 12851 příspěvků 137 inzerátů 18.01.10 10:25

Pudli, tak to jo s tou barvou vlasů. Já jsem to nijak do hloubky neřešila, jen co vidím v okolí, že třeba jsou 3 sourozenci (vlastní, aspoň se to teda předpokládá a jsou si teda podobní :-D ) a jeden má skoro černé vlasy, druhý ma rezavé a třetí světle hnědé. Tímhle se to vysvětluje.

Stránka:  1 2 3 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Diskuze s tatínkem Janem: O hraní i péči o nemocné dítě

Pojďte si popovídat do diskuze na eMiminu s tatínkem, který po narození... číst dále >

Vánoční úklid: Hlavně zůstat v klidu

Vánoce a úklid. Každý rok je to pořád dokola. Víte, že to musíte udělat, ale... číst dále >

Články z Expres.cz

Dobrý den, prsa ven: Vnadná Štěpánová ukázala víc, než chtěla

Herečka Bára Štěpánová (59) sice filmy, v nichž hrají prim její vnady, nemá... číst dále >

Bony a klid po 30 letech: Kde jsou dnes hlavní hrdinové vekslácké romance?

Kdo v té době žil, v tom snímek obyčejně probudí vzpomínku na minulý režim a... číst dále >

Články z Ona Dnes

Sexting provozuje každé desáté dítě, varuje odborník

Lidská sexualita není věcí veřejnou. To říká docent Kamil Kopecký z Centra... číst dále >

Proměna Gábiny, která je opět single. Změnila účes i šatník

Před nedávnem se rozešla s přítelem, přesto Gábina nechce truchlit. Do nového... číst dále >