Poradna pro látkování a látkové pleny
Miloslava Ščerbová
Suvi, mě musíš brát jako extrém, mě tu všechno schne pekelně dlouho, máme plastový okna a teď máme otevřená jen na vyvětrání, aby nám sem nelítli vosy. Jinak mi hhs schne rychleji než pastelky. A je zajímavý, že mám barvu petrol s natural okrajema a ta je o něco tužší než natural s hnědoproužkovýma okrajema. Taky ty okraje nejčastěji schytají nějaký ten kakoš, tak je lepší je mít barevné než světlé.
A hurá třikrát sláva za popolinky. Já už jsem to asi psala, ale na Bráně mi přijdou takový dost divný, ještě stále se mi neozvali, co s tou mojí objednávkou, už jsem jim psala, že potřebuji přiobjednat nějaké drobnosti na praní, ale bude to tam asi moje poslední objednávka.
S tím nočním přebalováním je to u nás tak, že jednou kadil v noci a musela jsem teda přebalit, ale to bylo řevu, uf, Takže já asi vyzkouším systém nacpi tam, co se vejde a buď to půjde nebo to nepůjde.
Tak tos mě potěšila s těma vázačkama a dík za tip ohledně kakošů. Srovnání s Pastelkama je super, ty znám, tak si to umím představit, fakt dík!!!
No Brána je pro Brňáky dobrá jako kamenná prodejna, můžu nakouknout, ošahat, to je fakt k nezaplacení. S e-shopem nemám zkušenost resp. teď už jo, no pravda nic moc
Taky v prodejně záleží na jakou narazíš slečnu, každá dává trochu jiný info…
čau holky, zas o čase nakukuju - a neodolám , ale přečetla jsem jen poslední čtři příspěvky ![]()
s lanolinem se fakt nijak nerozpouštějte, přilijte krapítek horký vody a hned k tomu šampon a třikrát míchněte a hotovo - šampon to rozpustí skoro sám - škoda práce ![]()
hhs schnou hodně rychle, určite rychleji než pastelky - řekneme, že když mi na prudkym slunci uschne čč za pulhodky, tak hhs za hodinu, když ve stínu čč za dvě hodiny, tak hhs za tři no a le to nic nemeni na tom, že já hhs prostě nejak nemiluju ![]()
jo a brána - ona bude otvírat novej kamennej obchod, třeba proto maj čímdál tím větší brajgl v objednávkách, atd. ovšem tím je nebráním - sama si na tyhle velký obchody nepotrpím, radeji nakupuju v menších e- obchodech (konkrétne například salatky.cz a slune.eu - ale oba je asi znáte) a nebo v kamenném v Praze na Letné - milá a ochotná majitelka - (lze taky v jejim e obchode ditevsatku.cz)
PS: jeslti je ten poslední odstavec nepříjemná reklama, napište, smáznu.
harpyje
Čau Harpyje
…no právě - čím větší obchod, tím větší zmatek
. Nicméně není nad vlastnoruční ošmatlání a pokoukání
. Vono teda to byste měly vidět kolik je tam mamin. Ty slečny ani nestíhají (musím se jich taky zastat, jsou moc milý, akorát je to jak tady, každá má oblíbený něco jinýho a podle toho radí, plus toho času zas tak moc na to tam není. To Lentilka se mi věnovala teda mnohem dýl…kuju pěkně ještě jednou
…no ale když vona v noci nespí, když vždycky zaspí při tom usínání, tak tu pak straší a radí prvomatkám žáno
![]()
Jo, zjistila jsem, že mi můj taťka dluží 3 tisíce, takže co jsem udělala? Udělala jsem, že zas nakupuju. Imse mušelínovou plenku, prostě musím vyzkoušet, když je tak všichni chválí, ty HHS a BI vlňáčky zelený. nakupuju tentokrát potajmu, muž by nadával.
Ty zavazovačky mi naopak k srdci přirostly
. akorát druhá babča je nechce vázat, ta k ní bude Mates chodit v Popolinkách
.
Ahojky pro všechny, kdo neví jak vyrobit impregnaci… tady je podrobný návod.
http://salatky.cz/index.php?…
Jinak Suviku co to je ten bezvodový lanolin?
A myslíte, že není jedno , či se tam dá opravdu šampon na vlasy, nebo třeba sprcháč
Já mám dojem že je to fuk.. A jak dlouho ten lanolin máte, zjistila jsem že už je rok starý, či to není tím ty cucky…
No jsem to dnes zkusila znovu, dala víc šamponu a je to o něco lepší ale stejně to v té pěně bylo - takové malinké mastné „cucky“ jako sražené vajíčka. To těm vlňákům ale neva, tak se tedy louhují. Možná by to bylo lepší dát s tím šamponem na praní vlny, ale to mi pak přijde už drahé.. Jo a když jsem měla málo horkou tu vodu, tak to tam ten l. byl pořád v té hrudce, jak jsem to víc nahřála, tak se to spustilo… Ale na to stříkání to prostě nebude, to se mi nalepí kolem té sací tyčky a stříkat budu jen šamponovou vodu. tož fakt nevím…
A zaujalo mne, jak se tu bavíte o počtu dětiček, tak mám potřebu se s váma podělit… (což mi připomíná, že už bych mohla konečně vytvořit metříky). Já mám teď 3.synka. Bohďa 5,5roku, Timi 1r. 5měs. a Matušek 3měs. Holky to je vám někdy zvěřinec
, ale nekončíme minimum jedno ještě (ta holka nám chybí). Teď máme 4+1, před porodem jsme se stěhovali z 2+1 a v plánu máme domek, pár slepiček malou zahrádku a děti aby měli prostor na lítání.
Jo a Suvik k těm fleec separ. já jsem taky proti umělým matrošům, proto taky plíny peru… ale došla jsem k tomu, že mám ušité fleec gatě, to moc v kontaktu s kůžičkou nemá. A dokonce si chci pořídit AIO takové co jsou celé fleec.. jen na rychlovku hlavně k Mudr. ale oblečení řeším i pro sebe v bavlně atd. mně je to dost samotné nepříjemné.. a taky mám raději dřevo sklo a papír… než ty umělotiny, ale nejsem tak movitá, tož to nemám vše doma, tk jak bych chtěla. Ale boty tedy hlavně dětem nekupuji rozhodně u ťamanů, prostě kvalitní kožené.. Ale ta bavlna teď jsem se nedávno dočetla, že není úplně taky fajn měla by se kupovat ta BIO, bo bavlna obyč je hodně pěstovaná s pesticidi a to zpracování je též děsně chemikáliované… Jenže to abych měla majlant… Našla jsem aspoň látky, ze kterých mě pak vyjdou levněji ty věci.. http://www.sijemdetem.cz/cs/catalog . Takže tak…
A ještě ta sušička, holky už jsem četla že to ničí prádlo a plíny jou za rok na odpis, co o tom víte?
Dajmo - bezvodý lanolin je právě to, co máš v tom popisu na impregnaci (Cera lanae neboli Adeps lanae). Když člověk řekne jen lanolin, tak se myslí obvykle ten s vodou (Cera lanae cum aqua nebo Cera lanae hydrosa…tam už je vmíchaná voda a používá se jako masťový základ). Ten je takový světlejší, vypadá to jak pastový med. Bezvodý lanolin vypadá jak…no jak třeba ušní maz
. A je to tuk z ovečky.
Tak si dopisuju s Bránou, chtěla jsem červenou strapku a oni mají jen asi 4 barvy zrovna, no výběr teda nic moc. Samo se mi líbí zrovna ty, co nemají.
no takže to je ten klasický, mám ten správný (já myslela či to nejsou ty kuličky, jak tu někdo psal) Jinak já mám 50g a tálo to kolem 50,–
Dajmo , téda, to máš tři prince a ještě by to chtělo tu princeznu
Podle toho, co jsem četla, tak prý sušička nijak zvlášť neničí, sice jo, jdou z oblečení vlákna, ale zase je to hezky nadýchané. Některé holky byly nadšené, že jim to odchlupilo věci do domácích mazlíčků, to by se nám hodilo ![]()
Suvi , dopisuješ s Bránou jo? Mě se ještě neozvali ![]()
A jedny vlňáky mám naimpregnované, ale nějako jsem to přehnala, jsou to takový mastňáci že se jich skoro štítím
Asi se je pokusím trochu odmastit nebo co.
Čiči jo, odepisují mi hned. Dokonce někdo psal i v neděli, to jsem se docela divila.
Sušička…nemám info, ale ty Pastelky, co má teď Čičinka byly sušené v sušičce, měla jsem pak i jednu, která byla sušená normálně, byla i mladší než ty sušičkový a přišla mi v horším stavu. Ty ze sušičky byly měkčí. Takže za sebe mi to přijde docela dobrý - pro někoho kdo nemá kde sušit nebo žije třeba na Novém Zélandu, kde roste mech skoro všude (jinak je to žrout energie
). Jsem zvědavá na nás, máme obr balkon, ale je fakt, že v zimě bývá dost vlhko a schne všechno blbě. Budu si muset zažádat o vyjímku v přístupu do společné sušárny (nepřetržitý vstup
).
Jo a jaké máš Čiči ty HHS ty? mysLím barvy. Na jiných shopech mají i větší výběr, ale zas tady mi dají jednu a jednu, každou jinou barvu. A na čem vázne ta tvoje objednávka tam? Na těch tepláčkách? Jsem zvědavá kdy vyřídí tu mou, slibovali do pátku, ale nemyslím si
.
čičinko- nic neodmaštuj ![]()
prvně to dáš na plenu a podruhý už to bude dobrý. fakt.
Dajmo - on to každý cítí jinak, já třeba nejsem nijak extrémně chudá a kdybych fakt chtela, asi bych mohla kupovat pleny, či materiály na pleny, z biobavlny, ale připadá mi to zbytečný. čč se taky nedelaj z biobavlny- říkám si, že když to člověk tolikrát pere, tak je to po pár vypráních jedno.
Podobně to cítím s oblečením - náš mrmla má v podstatě všechno oblečení zděděné - já mu za celý jeho jednaapulletý život koupila pět kusů nového oblečení - říkám si, že tedy to x-krát vyprané oblečení (sama peru v mýdlovým slizu) už je v pohodě. tot muj přístup. ![]()
proste říkám si, že v životě ho čekají ještě období, kdy bude mít smysl investovat peníze více než do plenek ![]()
s těma cuckama nevím - nestálo by zato to přecedit? jestli ti ty cucky vadí kvůli postříkávání? cedila bych asi hned ten koncentrát, kde je jen trošilinku vařící vody, lanolin a šampon - dost možná, že by se ty cucky i sítkem rozmělnily a zmizely. Bude to možná tím starším lanolinem, mně to nikdy nedelal… zatím, mám ho necelý rok. ![]()
suvik - holka máš výdrž - mne už by z brány kleplo a celý bych to stornovala ![]()
A umělé hmoty mi nijak nevadí, se musím přiznat, pokud je to funkční umělá hmota jako na dýl a ne na jedno použití. Třeba si ráda koupím umělohmotnou odměrku jako džbánek, protože když to někam vezu, tak to nerozbiju. Ale vadí mi kupovat si plastové láhve, které po použití vyhodím.
A fleece zbožňuju, mám několik mikin, těm se nic nevyrovná.
Celkově mi začíná vadit jenorázové používání plastů, když si uvědomím, co vše kupuju v plastu, maso ve vaničce, bonbóny v pytlíku, ovozel v mikroténových sáčcích.
A v neposlední řadě mě teda pěkně vadilo, když Mates kadil 6×denně, že vždy hážu do koše téměř 5kč. Nejsem žádnej skrblík, ale toto mi přišlo zbytečný.
A musím se trochu omluvit viskózovým separačkám, nejsou zas tak špatné
Už jsem neměla žádnou čistou, tak jsem dala tu, a když nebyla plenka durch, tak tam moc vlhko neměl.
Akorát se mi teď zničila jedna ta fleecová separačka a nechápu čím, vytáhla jsem ji z pračky a byla jakoby od žvýkačky
Napadlo mě, jestli se ten fleece nějak nemohl rozpustit, no nevím už jsem to z toho nedostala. Ale možná to byl nějaký zbytek lepidla z nových věcí. Záhada.
Ale jo, nechci tu působit zas jak nějakej eko eko ekomaniak
. Biobavlna je strašně drahá, zas ale třeba ty Popo jsou biobavlněný a cenově nijak strašný. Spíš to oblečení je hodně mastný (asi jako čičinčiny vlňáky zrovna
). Fleecový mikiny taky vlastním, ale zas radši si dám pod ně bavlněný tričko že
![]()
To vyhazování je přesný, dost mě to žralo.
Nevím proč, vzpomněla jsem si na švagrovku zase…když jsme byli u nich a někdo se ptal na plíny - že je teda peru a pak ještě (světe div se, hrůza hrůz), MUSÍM OMOTÁVAT okolo Matesa (strašná dřina). Její reakce: „To by mě mohlo.“ No, když jsem viděla, jak její dítě má na sobě jednorázovku cca 5 hodin v kuse, to by zas mohlo mě
. Přece jen, když si ty plínyk vyperu, je mi jedno kolikrát mu ji nandám, to vidím jako velkou výhodu. Časté přebalování mikupodivu nevadí (myslela jsem, že to bude víc práce).
sušit kde mám, ale musela bych tam v zimě topit a zároveň větrat, což ekonomicky nifmof
Ale ty sušičky s A spotřebou, ty taaak jsou drahý ![]()
Dík za radu s plenou. no já nemyslela, že bych je prala, jen jsem je chtěla promačkat v papírové utěrce jako bramboráky ![]()