Čištění zubů u dětí

Anonymní
13.1.20 17:02

Čištění zubů u dětí

Potřebuji znát odpovědi na mé otázky. Doufám, že budete psát všichni (s kazy, bez kazů, s perfektním čištěním, se špatným čištěním…), popř. připíšete své názory, poznámky, postřehy, rady.

1. Dočišťujete zuby svým dětem? Pokud ano, do kolika let?
2. Čistíte dětem zoubky mezizubním kartáčkem? Pokud ano, od kolika let?
3. Dáváte svým dětem sladkosti, sladké pití?
4. Kazí se dětem zoubky?

Nevím, jak ostatní, ale někdy si připadám zvláštně. Dětem zoubky dočišťuji, zatím i u staršího dítěte - 8 let. Mám pocit, že v okolí to moc lidí nedělá. Mezizubní kartáček flákám a objevil se kaz. Strašně mě to štve a nadávám si, jaká jsem… Sladké dostávají od všech - rodiče, babičky, ve škole každou chvilku jsou narozeniny, všude jsou odměny sladkosti, Vánoce (cukroví jsem ani nedávala na stůl, vždy jen občas), Velikonoce - uklidím a dávkuji (teď jsem pár věcí vyhodila, protože to prošlo). Vyslechla jsem si např. názor, že chodíme opravdu často k zubaři. Chodíme klasicky po půl roce a do toho vlastně ještě občas na dentální hygienu (loni myslím dokonce 2krát), objeví se kaz u jednoho nebo druhého dítěte, takže teď opravdu často. Já jsem neměla x let kaz, ale mám taky. Vím, že je to moje chyba, protože péči o zoubky věnují více dětem a přesto je to málo. :( I po těch letech nečistím uplně správně a dostatečně.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
7898
13.1.20 17:15

Nechápu anonym, ale budiž
Dočišťuji i 8-leté, dočišťovat budu dokud se nebude moc cukat :-)
Teď na preventivce jsme byli upozornění na možnost problému v mezizubním prostoru - každý večer čistí mezizubním kartáčkem.
Mladší zatím v pohodě

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2764
13.1.20 17:17
  1. docistuji. Nejstarsi ma temer 6, tak jeste par let docistovat budu
  2. starsimu jsme zacali cistit mezizubnim kartackem. Mladsimu obcas niti predni spodni, ktere ma hodne u sebe.

3)ano, sladkosti maji. K piti davam sirup, vyjimecne dzus nebo original sladke piti.

1. starsi je bez kazu, mladsi mel kazy z nocniho kojeni. Od odstavu a osetreni je vse v poradku (snad, tento tyden s nim jdu k zubari)

Mela bych na tebe take dotaz - s jak starymi detmi a jak casto chodis na dentalni hygienu? Starsi tam byl 2×, ale nevim, zda neprodlouzit interval :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
13.1.20 17:26

@luci.no Na dentální hygiene asi od 3 let. Nevím to teď přesně. Chodili jsme jednou za rok, ale když jsem zjistila doma kaz a čekali jsme na ošetření (jsou u nás dlouhé objednací lhůty), tak jsme šli aspoň na dentální hygienu. Naposledy to teda vůbec nepomohlo. Sice dali na kazík něco, že by to mohlo trošku pomoct, ale kaz do týdne začal bolet. U dětí se objevují kazy strašně rychle. Třeba než jsme se dostali na ošetření kazu, tak se objevily další dva, které byly akutnější na ošetření. A to byla zrovna krátká doba - měsíc.

• Citovat
  • Nahlásit
673
13.1.20 17:30

Mam teda male dite, je ji rok a 3/4 - u zubare uz byla 4 x, na hygienu mam v planu ji brat okolo 5-6 let a to v tom samem intervalu, jako chodime my- coz je 3-4 x do roka. Docistovat budu tak dlouho, dokud se dite necha… mne spis udivuje, jak to okoli ma na salamu :lol: a na nas koukaj jak na blazny :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
13.1.20 17:32

Mně ani manželovi nikdo zuby nečistil, tehdy se to tak neprožívalo. Já od nějakých 11 let používám curaprox (husté měkké) kartáčky, jednosvazkový a mezizubní (ten ale dost flákám), nepiju sladké, přesto mám plnou pusu kazů. :zed: Manžel používá nejlevnější kartáček, čistí si zuby jak ho napadne, večer vůbec, ráno většinou - prostě lajdácky, pije prakticky jen sladké - v životě neměl jediný kaz ani jiný problém. 8o Dětem (1 a skoro 4 roky) zuby čistím já curaproxem a dočišťuji jednosvazkovým, ale je to ve stylu lehnout si na ně a násilím držet pusu - samy jen ožužlají kartáček a slížou pastu. Sladkosti teda sem tam mají, to se mi nedaří úplně vymýtit. Na prohlídky chodíme pravidelně a já vždycky dostanu vynadáno, přestože si zuby čistím nejpoctivěji, někde jsem četla, že je to snad z 80% genetika, tak nevím. Každopádně jim ale zuby budu dočišťovat co nejdýl, když si vzpomenu, jak jsem si je „čistila“ já, ani se těm kazům v dětství nedivím. :oops:

• Citovat
  • Nahlásit
2764
13.1.20 17:34

Uz tak brzy…fiha 8o me zubarka doporucila hygienu pro syna v 5 letech a to jen proto, ze jsem se zminila, ze si sam nechce zuby cistit. Pry jinak se doporucuje od 6. Mladsi ma temer 3 a hygienu zvazuji. Jen jsem si pripadala jak blazen pro takoveho prcka. Navic, kdyz sama nechodim :oops: Zkusim se zubarky zeptat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9202
13.1.20 17:39

Starší jsou 3,5. Dočišťuju, ale ne každý den. Mladšímu (rok a třičtvrtě) čistím já, on si chvíli pohraje. K zubaři chodíme po půl roce. Sladké dostávají tak standardně, každý den ale něco sladkého mají. Zatím kazy nebyly, uvidíme.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
13.1.20 17:45

Mam dvouletou, u zubarky jsme zatim nebyly. Zuby cistime jen 1× denne, je to boj. Sama akorat sni pastu. Pak na ni musim sednout, drzet ruce a zmitajici se ji snazim poradne vyčistit. Nejradsi bych ji u toho priskrtila :nevim: vim, že bych mela cistit 2×, ale nemam na to nervy :oops:

• Citovat
  • Nahlásit
1687
13.1.20 17:47

Mam ještě malé děti, 3 a 1 rok, ale čistíme co to jde. Ráno čistí tatinek, po obědě a večer já. Já čistím líp, jsem zubařka :lol: Mezizubní pomůcky u dětí nepoužíváme, mají mezi zoubky mezirky, tak není potřeba, kdyby měly zoubky u sebe, tak čistím i nití. Sladké pití a jídlo jim neodpiram, ale nemají to v puse celý den. Dudlík nemá ani jeden a pijou z normálních hrníčků, pouze mimo domov mají sportovní láhve s pitím. Tak pevně věřím, že se jim zuby kazit nebudou, bych je musela zabít :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6279
13.1.20 17:50
  1. Ano, čtyřleté dceři zuby dočišťuju a budu to dělat zhruba do 8 let.
  1. Mezizubní kartáčky nepoužíváme. Používáme zubní nit. Tu na dceru nepoužívám. Sama ale chce občas kousek utrhnout a zkouší si s tím vyčistit prostor mezi horníma dvojkama.
  1. Kupované sladkosti ani sladké pití jí nedáváme. Domácí buchtu ano, v létě výjimečně zmrzlinu taky. Sladké pití vůbec. Doma pijeme vodu, neslazený čaj a neslazenou meltu. Ve školce bohužel má čaj slazený medem :poblion: Nepochybuju o tom, že denně. Nechápu, fakt.
  1. Ne, nekazí se jí zuby. Ale nekazí se ani mně, ani manželovi. To určitě hraje taky nějakou roli.
  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1360
13.1.20 18:57

1. ano, nejstaršímu bude 8, ne že by mě to teda bavilo
2. ne
3. ne pití, sladkosti omezeně
4. ne

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
13.1.20 19:08

Čekala jsem, že nenapíše nikdo, kdo nečistí, neřeší a napíšou ti, kteří dočišťují a děti nemají žádné kazy. Asi teda většina dočišťuje, jen o tom nemluví.

• Citovat
  • Nahlásit
1008
13.1.20 21:18

6 let, kartacek curaprox, docistuju rano i vecer, mezizubni ne (ma drobne zuby a velke mezery), sladke jidlo a piti temer denne, cisti si sam ve skolce a zuby zdrave a bez kazu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
238
13.1.20 21:19

Dětem (5let) čistím zuby já. I teď by jen snědly pastu a něco si tam pošmrdlaly. Čistím velmi důsledně a každý den. K zubaři chodíme od malá každý půlrok. Nepoužívám mezizubní kartáčky ani nit, protože mají mezery, a protože by to ještě úplně nezvládly. Sladké dávám, ale cíleně každý den. Ale známe babičky, tetičky, oslavy. Prostě pořád je něco. Pití mají slazené - jablečnou zredukovanou šťávu bez přidaného cukru. Hodně zředěnou. A stejně… Každý má kaz. Jeden má dva a druhý jeden a vytržený jeden zub, protože než jsme byli objednání na vyšetření, tak se kaz tak zvětšil, že zub nešlo zachránit.
Nesnáším takové ty řeči, že za své zuby si každý může sám. Prostě nemá každý naděleno stejně. Sama používám různé kartáčky, zubní hygiena atd a mám každý rok kaz. Manžel má jeden kartáček na rok a kazy nemá.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat