Cukrovka - poruchy vidění

88
11.5.20 14:11

Cukrovka - poruchy vidění

Je známo, že tato porucha metabolizmu cukrů může mimo jiné způsobovat poruchy vidění. Zajímalo by mě, zda-li je tím myšleno skutečně zhoršení zraku jako takového nebo daný člověk vidí, resp. vnímá vjemy jinak, než jsou ve skutečnosti?

Zaslechl jsem totiž, že dlouhodobě neléčená cukrovka může způsobit celkovou změnu vnímání, což je průšvih ve chvíli, kdy cukrovka není léčená proto, že o ní postižený neví. Např. nechodí k doktorovi, a protože necítí žádné problémy, nenapadne ho, že denně dvě tabulky čokolády, časté buchty od tetičky, žranice a chlastačky mohou s organizmem dlouhodobě zamávat.

A z důvodu poruchy zraku (jakoby „slepoty“) pak mozek nesprávně interpretuje i vjemy ostatních smyslů. Jednoduše řečeno: člověk s touto poruchou by na obrázku viděl třeba opičku, ačkoliv ve skutečnosti tam je zakletá princezna. Pokud by se však zeptal jiného, ten by mu rovněž řekl, že vidí opičku, ačkoliv by ve skutečnosti říkal něco jiného. Tento „klam“ by vznikl právě z důvodu, že mozek postiženého z důvodu nevědomé poruchy vidění nesprávně interpretuje i sluchové či jiné smysly.

Má s něčím podobným někdo zkušenosti a může to opravdu dospět do stadia, kdy „obyčejný“ cukrovkář z důvodu svojí slepoty vidí svět diametrálně odlišně?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
15255
11.5.20 14:29

Můj otec má cukrovku a píchá si inzulín. Teď se mu poslední dobou zhoršuje zrak a objevuje se mu pomalinku šedý zákal. Nikdy teda neříkal nic o tom, že by viděl něco jiného než ve skutečnosti. Spíš, že celkově začíná hůře vidět, zatím teda jen v šeru a ve tmě.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
88
11.5.20 20:02

Tuhle zajímavou věc mi řekl spolužák, kterej vystudoval medicínu. Jak se uvádí komplikace cukrovky v podobě poruch vidění až slepoty, správný termín by prej měl znít poruchy vnímání, kdy všechny smysly spolu souvisí.

Problém může vzniknout především u těch, kteří mají šílenou životosprávu, jsou např. OSVČ a několik let kašlou na periodické „servisní“ prohlídky (návštěvy lékaře). V podstatě vůbec nevědí, že „oslepli“ a nikdo jim to ani nevysvětlí - nepochopí to. Kompletní změny osobnosti z výše uvedeného důvodu si všimne okolí, nikoliv postižený.

Tyhle věci jsem popravdě vůbec netušil a nikdy mě nenapadlo, co všechno může v extrému způsobovat obyčejnej cukr (na kterým je závislej skoro celej svět), ačkoliv se o tom prakticky nikde nemluví.

Napadl mě tenkrát geniální výrok mýho strejdy: „Kdybych nebyl blbej, mohl bych bejt doktorem.“ ;-)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat