Daně, musím jít na FU?

Anonymní
22.2.21 18:00

Daně, musím jít na FU?

Ahoj holky. Do srpna jsem měla platnost studenta, od září jsem pracovala dva měsíce. Pak jsem byla na ÚP do komce roku, nyní opět pracuju. Myslíte, že musím chodit na FÚ kvůli těm dvoum měsícům? Přeplatek mám 15 Kč, ale myslím že se bez toho obejdu :D

  • Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
8991
22.2.21 18:20

Ty dva měsíce jsi pracovala jako zaměstnanec, u jednoho zaměstnavatele? Pokud ano, nemáš povinnost podávat přiznání k dani z příjmů.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8121
22.2.21 18:53

Ty jsi na daních odvedla za 2 mesice jen 15 kč? To jsi pracovala zadarmo ne? Teda za minimalku…

Příspěvek upraven 22.02.21 v 18:58

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2244
22.2.21 18:57

Finanční úřad vrací pouze ty částky, které jsou 200 Kč a vyšší (před rokem 2021 to bylo 100 Kč a vyšší), takže to nemá smysl.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
72
23.2.21 07:51
@Anonymní píše:
Ahoj holky. Do srpna jsem měla platnost studenta, od září jsem pracovala dva měsíce. Pak jsem byla na ÚP do komce roku, nyní opět pracuju. Myslíte, že musím chodit na FÚ kvůli těm dvoum měsícům? Přeplatek mám 15 Kč, ale myslím že se bez toho obejdu :D

Ahoj. Nejde o to kolik vyšel přeplatek. Ale pokud sis za rok vydělala více než 15 tis Kč tak musíš podat daňové přiznání ty sama, nebo zamestnavatel udělá roční zúčtování, pokud jsi byla zaměstnaná k 31.12. ikdyby byla nula nebo přeplatek 1 Kč tak se to udělat musí. Po pozdním podání nebo nepodání běží penále a z těch 15 Kč může být za půl roku dluh.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6791
23.2.21 08:49
@Danilan píše:
Ahoj. Nejde o to kolik vyšel přeplatek. Ale pokud sis za rok vydělala více než 15 tis Kč tak musíš podat daňové přiznání ty sama, nebo zamestnavatel udělá roční zúčtování, pokud jsi byla zaměstnaná k 31.12. ikdyby byla nula nebo přeplatek 1 Kč tak se to udělat musí. Po pozdním podání nebo nepodání běží penále a z těch 15 Kč může být za půl roku dluh.

Píšeš nesmysly! Povinnost podat přiznání je uvedena v zákoně. Pokud jsou příjmy ze zaměstnání a bylo podepsáno prohlášení, pak není povinnost podat přiznání. A žádná povinnost žádat zaměstnavatele o roční zúčtování taky neexistuje. Chtělo by to si o tom něco zjistit, než začneš strašit.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
72
23.2.21 08:58
@Hanula1212 píše:
Píšeš nesmysly! Povinnost podat přiznání je uvedena v zákoně. Pokud jsou příjmy ze zaměstnání a bylo podepsáno prohlášení, pak není povinnost podat přiznání. A žádná povinnost žádat zaměstnavatele o roční zúčtování taky neexistuje. Chtělo by to si o tom něco zjistit, než začneš strašit.

Ty si o tom něco zjisti. Povinnost má každý, kdo překročil částku 15 tis a nemá osvobozené příjmy od daně. Díky těmto radám lidí nepodávají a pak se za rok, dva diví. Přečti si podmínky kdo je povinen přiznávat daně bez ohledu na přeplatek, nedoplatek. Nejen že se lidé připravuji o přeplatky (řeším teď obecně a ne 15 Kč) tak to prostě neřeší a pak se diví. Podmínky jsou jasné a žádné podepsání/nepodepsani je v tuto chvíli bezpředmětné.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6791
23.2.21 09:08

@Danilan já si o tom nemusím nic zjišťovat. Mě to živí víc než 20 let a zákon o daních z příjmů znám skoro nazpaměť. Zákon o daních z příjmů §38g. Není tam jen odstavec 1, kde je povinnost podat přiznání, pokud jsou příjmy vyšší než 15000,–. Je tam i odst.2:
Daňové přiznání není povinen podat poplatník, který má příjmy ze závislé činnosti podle § 6 pouze od jednoho a nebo postupně od více plátců daně včetně doplatků mezd od těchto plátců (§ 38ch odst. 4). Podmínkou je, že poplatník učinil u všech těchto plátců daně na příslušné zdaňovací období prohlášení k dani podle § 38k, a vyjma příjmů od daně osvobozených a příjmů, z nichž je vybírána daň srážkou sazbou daně podle § 36, nemá jiné příjmy podle § 7 až 10 vyšší než 6 000 Kč.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
72
23.2.21 09:26
@Hanula1212 píše:
@Danilan já si o tom nemusím nic zjišťovat. Mě to živí víc než 20 let a zákon o daních z příjmů znám skoro nazpaměť. Zákon o daních z příjmů §38g. Není tam jen odstavec 1, kde je povinnost podat přiznání, pokud jsou příjmy vyšší než 15000,–. Je tam i odst.2:
Daňové přiznání není povinen podat poplatník, který má příjmy ze závislé činnosti podle § 6 pouze od jednoho a nebo postupně od více plátců daně včetně doplatků mezd od těchto plátců (§ 38ch odst. 4). Podmínkou je, že poplatník učinil u všech těchto plátců daně na příslušné zdaňovací období prohlášení k dani podle § 38k, a vyjma příjmů od daně osvobozených a příjmů, z nichž je vybírána daň srážkou sazbou daně podle § 36, nemá jiné příjmy podle § 7 až 10 vyšší než 6 000 Kč.

V tomto případě provádí roční zúčtování zaměstnavatel. Ale určitě není pravda že nic zaměstnanec nemusí. Jak zmiňují v prvním příspěvku, buď zaměstnavatel nebo zaměstnanec sám, ale prostě nad 15 tis bez ničeho to fakt nejde.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6791
23.2.21 09:34

@Danilan §38ch
(1) Poplatník, který ve zdaňovacím období pobíral mzdu pouze od jednoho nebo od více plátců daně postupně včetně mezd zúčtovaných…může požádat o provedení ročního zúčtování záloh.. §38h
(9) Nepožádá-li poplatník o roční zúčtování záloh a daňového zvýhodnění, je sraženými zálohami ze mzdy jeho daňová povinnost splněna, pokud není povinen podat přiznání podle § 38g.

Chce to trošku studovat, případně nějaké školení.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8121
23.2.21 09:39

@Danilan Hanula má pravdu jako vždy :)

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat