Daně, OSVČ - má nárok na uplatnění slevy na dítě či ne?

18.2.21 11:43

Daně, OSVČ nárok či ne

Ahojky jen mě zajímá prosím pro informaci. S přítelem máme spolu dceru na tu si teď odečte z daní za listopad a prosinec dceru. Mám ještě jednu dceru z prvního manželství. V práci jsem si první dceru uplatňovala. 7/2020 mi skončila smlouva, a do nástupu MD jsem byla na neschopence. Zajímá mě zda si přítel může uplatnit i první dceru od srpna do prosince + K tomu skolkovny, když já od srpna nebyla zaměstnana.

Ještě se zeptám kamarádka má 3 děti a žije s chlapem, jeho děti to nejsou, může si je uplatnit chlap i když nejsou jeho ale žijí spolu?? Kamarádka je ještě na rodickau s nejmladším ditkem. Děkuji moc

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
1351
18.2.21 11:49

K daňovemu zvýhodnění citace ze zákona z příjmů. Tak se podívej, jestli někam zapadate.

(6) Za vyživované dítě poplatníka se pro účely tohoto zákona považuje dítě vlastní, osvojenec, dítě v péči, která nahrazuje péči rodičů, dítě, které přestalo být u tohoto poplatníka z důvodu nabytí plné svéprávnosti nebo zletilosti v pěstounské péči, dítě druhého z manželů, vlastní vnuk nebo vnuk druhého z manželů, pokud jeho rodiče nemají dostatečné příjmy, z nichž by mohli daňové zvýhodnění uplatnit, pokud je

1. nezletilým dítětem,
  1. zletilým dítětem až do dovršení věku 26 let, jestliže mu není přiznán invalidní důchod pro invaliditu třetího stupně a

1. soustavně se připravuje na budoucí povolání; příprava na budoucí povolání se posuzuje podle zákona o státní sociální podpoře,14d)

2. nemůže se soustavně připravovat na budoucí povolání nebo vykonávat výdělečnou činnost pro nemoc nebo úraz, nebo

3. z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu je neschopno vykonávat soustavnou výdělečnou činnost.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1351
18.2.21 11:51

U skolkovneho platí stejné podmínky.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1351
18.2.21 11:53

Takže mne z toho plyne, že pokud nejste (nebo kamarádka) manželé a ani děti přítel nemá nějak oficiálně osvojené, tak slevu ani daňové zvyhodneni si uplatnit nemohou.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
18.2.21 11:57

@Nicole 1234 děkuji moc u kamarádky jsem si to myslela že nemůže. Jen mě zajímalo jak u nás když žijeme spolu a máme společnou dceru. A druhá jeho není ale i tak ji živí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1351
18.2.21 12:02
@Taštička2 píše:
@Nicole 1234 děkuji moc u kamarádky jsem si to myslela že nemůže. Jen mě zajímalo jak u nás když žijeme spolu a máme společnou dceru. A druhá jeho není ale i tak ji živí.

To, že máte další dítě nemá vliv. Bohužel ani fakt, že to dítě reálné živí nový přítel.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6792
18.2.21 12:07

Aby si mohl tvoji dceru uplatnit, museli byste se vzít.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat