Děti nechtějí mluvit česky

265
11.9.20 11:10

Deti mi nechteji mluvit cesky

Ahoj. Mozna se tady najde nekdo kdo ma stejny problem. Zijeme v Nemecku, mame 3 deti, otec Nemec, jeho rodina mluvi jen nemecky, maji jen me od koho slysi cestinu a nekdy z tv. Tesila jsem se, ze se nauci cesky kdyz ja teda na ne jen cesky a budu tady mit nekoho s kym budu moc mluvit rodnym jazykem, prece jen je to neco jineho ze jo;ale ne oni proste strajkuji. Holky maji 3 a 5 roku, syn 1, u neho teda jeste nevim. Jinak rozumi skoro vsemu co reknu ale odpovidaji v nemcine, par slov reknou cesky ale hrozne malo.Je mi to lito a nejhorsi na tom je, ze me to nejak nuti mluvit na ne taky nemecky kdyz si treba nejsem jista jestli porozumely, coz bych vubec nemela. Nejak to vzdavam. Vetsi dcera ani nechce, vzdycky rika, ze jsme v Nemecku tak bude mluvit nemecky. Jak jsme treba na dovci v cesku par tydnu tak se vzdycky pomalu rozmluvi ale pak zas odjedem :? Mate s tim nekdo zkusenosti? Myslite, ze se to jednou zmeni? Jsou prece deti co umi i vic jazyku, tak delam neco spatne???
Jednou mi znamy rekl, ze taky odpovidal otci jen nemecky i kdyz on na nej jen francouzsky, protoze nemecky umel lip vyjadrit sve emoce. Ale pry kolem 11. Roku se rozmluvil francouzsky. Takze snad tam nejaka ta sance je :think:
Dekuji moc za odpovede :hug:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
1033
11.9.20 11:13

No chyba je v tom, že nakonec sklouzneš k němčině.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10231
11.9.20 11:19

Kde v Nemecku bydlite? Nepusobi nekde pobliz Ceska skola bez hranic? My zili nejakou dobu v DE, ale jsme oba Cesi. Takze ja chodila s detmi do skoly bez hranic spis kvuli sobe. Muz jim jednou delal Mikulase a nejcastejsi hrich, co cetl, bylo „nechce doma mluvit cesky :mrgreen: ", takze je to asi normalni. Mam v DE i pribuznou, co ma muze cizince, deti cesky mluvi dobre, jsou dokonce trojjazycne (+ dalsi jazyky ve skole), ale myslim, ze do vinku dostaly jazykove nadani, hlavne nejstarsi ve 3r bylo "fluent“ ve dvou jazycich a normalne rodine tlumocilo, coz si vybavuji, jak mi prislo neuveritelne.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
45701
11.9.20 11:24

A proč na ní reaguješ, když mluví německy? Prostě ji pořád dokola říkej, že nevíš, co říká a ať ti to řekne česky.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2338
11.9.20 11:27

Nech tomu čas a netlač na ně, ono to časem přijde. Základ je, že rozumí. Až stráví pár týdnů v Čechách a budou se muset domluvit se svými příbuznými, rozmluví se. ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
28779
11.9.20 11:31
@gusica píše:
Ahoj. Mozna se tady najde nekdo kdo ma stejny problem. Zijeme v Nemecku, mame 3 deti, otec Nemec, jeho rodina mluvi jen nemecky, maji jen me od koho slysi cestinu a nekdy z tv. Tesila jsem se, ze se nauci cesky kdyz ja teda na ne jen cesky a budu tady mit nekoho s kym budu moc mluvit rodnym jazykem, prece jen je to neco jineho ze jo;ale ne oni proste strajkuji. Holky maji 3 a 5 roku, syn 1, u neho teda jeste nevim. Jinak rozumi skoro vsemu co reknu ale odpovidaji v nemcine, par slov reknou cesky ale hrozne malo.Je mi to lito a nejhorsi na tom je, ze me to nejak nuti mluvit na ne taky nemecky kdyz si treba nejsem jista jestli porozumely, coz bych vubec nemela. Nejak to vzdavam. Vetsi dcera ani nechce, vzdycky rika, ze jsme v Nemecku tak bude mluvit nemecky. Jak jsme treba na dovci v cesku par tydnu tak se vzdycky pomalu rozmluvi ale pak zas odjedem :? Mate s tim nekdo zkusenosti? Myslite, ze se to jednou zmeni? Jsou prece deti co umi i vic jazyku, tak delam neco spatne???
Jednou mi znamy rekl, ze taky odpovidal otci jen nemecky i kdyz on na nej jen francouzsky, protoze nemecky umel lip vyjadrit sve emoce. Ale pry kolem 11. Roku se rozmluvil francouzsky. Takze snad tam nejaka ta sance je :think:
Dekuji moc za odpovede :hug:

Neboj, mluv na ně česky, ať o ten jazyk nepřijdou. Časem jim dojde, že jazyk zadarmo je jazyk zadarmo. A budou chtít třeba zamachrpovat na spolužáky až pojedou na vejlet do Prahy.

Blbý je, že děti nemají často vůli mluvit pocitově „horším“ jazykem (nejsme žádní trapní Češi).

Kamarádka je vdaná do Ruska a její děti s ní doma mluví česky, protože jsou na to pyšné. To samé kamarádka, co žije v Polsku. Tam jsou její děti za hvězdy, protože, a netíším proč, v Polsku obecně čská kultura strašně frčí.

Ale třeba ty, co se vdaly do Anglie, mají taky problém donutit děcka mluvit česky. A po tom, co se děje kolem Brexitu, už vůbec ne. A třeba v Rakousku je to taky nereálné.

Ale důležité je, aby rozuměly. Časem jim dojde, že znalost jazyka je něco, co je výhodné a nijak je to nepošpiní, ani jim to na čelo nenapíše „moje matka je Češka“.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
28779
11.9.20 11:35
@lucenka píše:
A proč na ní reaguješ, když mluví německy? Prostě ji pořád dokola říkej, že nevíš, co říká a ať ti to řekne česky.

Supr způsob, jak získat kladný vztah k řeči předků :zed:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
118
11.9.20 11:35

Podla mna to, co deti robia je uplne prirodzene. Za prve, nerobia to, aby ta nastvali. Robia to, lebo chcu, aby si im rozumela. Za druhe, tak male deti si neuvedomia tu vyhodu hovorit plynule dvoma jazykmi, takze sa nebudu cielene snazit v cestine zdokonalit „pre svoje dobro“. To je na tebe ako rodicovi. Takze by som odporucila snazit sa zvysit vystavenie dietata cestine. Ako ta skola, nejakych ceskych kamaratov, skypovat s pribuznymi, s ktorymi sa nemecky nedohovoria. TV ako pasivny zdroj je podla nejakych studii malo efektivny na zdokonalenie prejavu, na to by som sa nespoliehala.
Drzim palce :palec:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9373
11.9.20 11:39

U nás do školky vodí děti tatínek Francouz, mluví na ně francouzky a děti mu odpovídaji pěkně česky, maminka je češka…je to takový vtipný vždycky…dítě se nechce převlíkat a tatínek: ž pa ža vi (či tak něco :mrgreen: ) a dítě na něj: Ale tatí, mně se tam dneska fakt nechce :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
28779
11.9.20 11:40

@jaia00 :mrgreen: To mi připomíná, že děti kamarádky, která má za manžela Slováka, odmítají mluvit slovensky. Což je jedno, protože si všichni rozumíme, že… Ale logicky to vadí jeho příbuzným na Slovensku. Ale tam je to podle mě vyloženě otázka šprajcu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
28779
11.9.20 11:42
@Tarinka píše:
U nás do školky vodí děti tatínek Francouz, mluví na ně francouzky a děti mu odpovídaji pěkně česky, maminka je češka…je to takový vtipný vždycky…dítě se nechce převlíkat a tatínek: ž pa ža vi (či tak něco :mrgreen: ) a dítě na něj: Ale tatí, mně se tam dneska fakt nechce :lol:

To bývalo dřív v našich končinch celkem běžné.
Jako v Babičce Boženy Němcové, kde pan Pankl mluví jen německy, děti mu odpovídají jen česky a hezky si rozumí. :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
28779
11.9.20 11:49

Jedna moje část rodiny je ze Slezka, kde se jelo trojjazyčně. Moje prababička nebyla schopná říct německy ani bla, ale rozuměla 100%. Myslím teda slezskou němčinu. Prostě absolutní pasivní znalost :mrgreen:

A fungovalo to i naopak. Můj táta mi vyprávěl, jak prababičku (jeho babičku) oslovil na ulici někdo německy, tam u nich, ona mu odpověděla po našymu, chlápek řekl danke a odešel. A táta se ptal: babi, co chtěl? a cos mu říkala?. A babička už česy: Ále, ptal se, kde je tady pošta, tak jsem mu to řekla, ale vysvětlila jsem mu, že už mají zavříno. :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
28779
11.9.20 11:53

@gusica Podle mě je důležitý, že rozumí.
Vem si Karla IV., vychovávaný na francouzském dvoře, česky neuměl ani popel a když se vrátil, chlubil se ve Vita Caroli, že se naučil česky za rok a mluvil „jako každý jiný Čech“.

Cha, jenže do čtyř let byl s matkou a měl české chůvy, takže tehdy uměl a v té makovici mu to muselo něka zůstat. Nikdo se nenaučí česky za rok. :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
13917
11.9.20 11:59

Kamarádka v DE to má podobně, ona na ně tedy německy moc nemluví, protože neumí plynně, ale rozumí. Takže děti nemají nutnost mluvit česky. Když jsme tam byli s našimi dětmi na návštěvě, tak chlapeček 4 roky po pár dnech na naše děti česky mluvit začal, protože ony mu opravdu nerozumněly nic než nein a ja :P :P Takže pokud chceš, aby česky taky mluvily, musíš se tvářit, že jim nerozumíš a také na ně nikdy německy nemluvit. Ale teď už to půjde těžko, když vědí, že to umíš :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
246
11.9.20 12:20

Nereagovat, dokud dítě neřekne tvým jazykem, neskouzávat do němčiny, už tím, že je té němčiny kolem nich moc, je čeština v oslabení. Bylo by taky dobré, kdyby tě v tom podpořil tatínek dětí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama