Dieta a následné přejídání

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Ninare
Nováček 6 příspěvků 08.06.19 00:23
Dieta a následné přejídání

Ahoj lidičky.
Trápí mě již delší dobu takový problém. Je mi 19 let. Nikdy jsem nebyla tlustá - ba naopak, měla jsem hezkou postavu. Ale prostě nějak mi to nestačilo a rozhodla jsem se, že chci zhubnout. Pročetla jsem si celý internet o zdravém jídelníčku - jak správně a co jist, jaké živiny by každý chod měl obsahovat atd., začalo mě to bavit a ze svého jídelníčku jsem vyřadila úplně bílé pečivo, sladkosti a co se dalo jsem nahrazovala zdravější variantou. U nás doma to je ale těžké, protože mamka i ségra jedí normálně všechno… Ze začátku jsem to zvládala a velmi jsem odolávala, těšilo mě, že jim dobře a že jim všechno, po čem nemůžu ztloustnout - ba naopak. A povedlo se, vážně jsem krásně hubla. Jenže pak to přestalo být tak růžové.. po určité době mi potraviny, které jsem vynechala a které jsem měla dříve opravdu ráda, začaly chybět. A to nejhorší - když nastala příležitost, kdy jsem z nějakého důvodu zhřešila, vždy jsem nemohla přestat… prostě jsem si řekla, že tu danou věc už zase dlouho jíst nebudu a tak jsem jedla a jedla, pak jsem si řekla, že už jsem opravdu zhřešila, tak jsem šla do skříně a vyjedla nutellu.. A na to hned všechny sušenky a takhle jsem jela a jela.. a opravdu STRAŠNĚ moc nechutně. Samozřejmě přišly obrovské výčitky a ještě mi bylo špatně.. následně jsem zase najela na přezdravělý jídelníček, ale tohle přežírání se stalo zase. A teď se stává už čím dál častěji.. až tak, že jsem hodně ztloustla. Mám nejvíc kilo, co jsem kdy měla (nejsem obézní, ale trápí mě to)

• ale co je nejhorší… moje psychika. Nevím, jak mám jist. Nevím, jestli jist zdravě tak jako predtim, ale bát se, kdy zase přijde přežírání a nebo jestli jist všechno co chci (rohlíky, chleba, čokoládu) ale v normálním množství tak, jak jsem to dělala před dietou. Jenže já se prostě hned necejtim dobře, myslím si že hned priberu atd. A taky mi hrabe z toho, jak jsem si všude přečetla, že to nedá tělu vůbec nic a že nemá živiny.. Nevím co mám dělat! Mate s tím někdo zkušenosti? Snad trochu chápete, jak to myslím. Jsem hrozně nešťastná.. :zed:

Děkuju strašně moc.

Reakce:
Ou
Echt Kelišová 8144 příspěvků 08.06.19 01:12

Nejsi sama - bludný kruh věčných dietářek - tedy přísnost, selhání, pocity viny, přejídání, přísnost, selhání, pocity viny, přejídání jsou příliš časté kolečko. A především to jaksi vede k jojoefektu a poničení metabolismus.

To první co potřebuješ vyřešit není jak máš jíst - sama píšeš, že primárně si tou dietou chtěla řešit svou vlastní nejistotu. Jenže to že začneš ovlivňovat stravu, neznamená, že vyřešíš svou nejistotu.

První co potřebuješ je srovnat psychiku a to ideálně v psychoterapii. Bez toho nemá smysl se pouštět do další diety.

Respektive teď si musíš srovnat svůj metabolismus - tj. jíst dostatečně a pravidelně, aby si tělo zvyklo na to, že už nemusí ukládat všechno na další hladovku. Stačí když vynecháš prasárny, bílou mouku a smažené a budeš si hlídat, aby si každý den snědla alespoň 500g ovoce a zeleniny z čehož alespoň 300 by mělo být v syrovém stavu. Žádné další omezení si nedávaj, nic nepočítej. Potřebuješ se znovu naučit jíst.

Zároveň se začni hýbat - pokud teď nedělá nic, tak si stáhni nějakou aplikaci jako je třeba google fit a začni chodit - nejprve 4000 kroků denně, až to budeš zvládat týden v kuse, tak přidej na 5000 a tak postupně až na 10000 kroků denně. Zároveň k tomu po podobně malýh kouscích přidávej nějaké protahování a lehké zpevňování- třeba jógu, klidně podle youtube. Nechtěj po sobě záraky, jinak se zase jen dostaneš do bludného kruhu přísnost- selhání - pocit viny. To nikam nevede.

Teprve až budeš alespoň půl roku v individuální psychoterapii a začne se ti trošku srovnávat psychika, zajdi do fakultní nemonice do poradny nutričních terpeutů a domluv se tam na individuálním programu na cílenou redukci váhy. Pokud už budeš navyklá na rozumný příjem a základní pravidelný pohyb, půjde to pak mnohem snáze a hlavně trvale. Protože primárně potřebuješ přebudovat svoji psychiku a pak pomalu a setrvale měnit životní styl, který pramení z té psychiky a kterým si teď ubližuješ.

https://www.fnhk.cz/…ch-terapeutu

lachtanice86
Echt Kelišová 8313 příspěvků 08.06.19 07:16

Za mne je to jednoduché, pokud máš jídelníček špatně sestavený tak budeš mít chutě.

Lenka_Hal
Echt Kelišová 9498 příspěvků 08.06.19 12:01

Tak jak rika lachtanice, ta tvoje zdrava strava nebyla zdrava, delala jsi neco spatne a proto to prejidani. Rozhodne to teda nejak zmen, mne to zni dost hrozne, natlacit do sebe celou Nutellu, pak susenky a pak jeste neco??? 8o Osobne to tipuju na malo proteinu, nizsi kaloricky prijem, kombinovano obecne s tim, ze si behem diety vubec nepochutnas.
Zakladni vec: pokud nejsi vylozene asketicky typ, jidlo ma byt pozitek. Je to ta prijemna cast dne. Ma chutnat, mas si to vychutnat a nemaji pak prijit zadne vycitky.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 08.06.19 12:54

Obávám se, aby se ti nerozjelo psychogenní/záchvatovité přejídání. Většinou se spustí nevhodnou dietou, která není vyvážená a tělo při ní trpí nedostatkem. A tak se brání tím, že v krátké době sníš všechno na co přijdeš v množství které by jsi normálně nikdy nesnědla. V danou chvíli se to nedá ovládnout. Po „akci“ přijde fyzická nevolnost, většinou bez zvracení a hlavně psychické potíže jako výčitky atd.
https://www.vimcojim.cz/…10x8989.html

Pajka89
Ukecaná baba ;) 2448 příspěvků 08.06.19 17:45

Ta tvuj zdravy jídelníček nejspis nebude vubec zdravy… Chybi ti nejake zakladni ziviny a proto ty chute a přejídání. Nech si ho sestavit u nejakeho odbornika nebo se na to vyprdni a jez tak, jak jsi byla predtim cely zivot zvykla, kdyz nejsi obezni. Tohle je cesta do pekel a zacatek nejake psychicke poruchy.

Váš příspěvek
Reklama