Poradna pediatra
Mudr. Jiří Havránek
@Oriseka píše:
Podle me se s ditetem s VD musi pracovat. Jinak by to dopadlo spatne. Taky jsou deti ve 4. tride, co maji spatnou vyslovnost, protoze s nimi rodice nechteli jit na logopedii, protoze ty deti z toho samy vyrostou. No a nevyrostly a to nebyla zadna VD, ale jen patlavost. Jenze rodice lini jit na logo, cvicit. Taky cekali, ze ono samo se napravi a nic.
Tak já se synem chodím na logopedii už několik let. Za tu dobu mu naskočilo L, ale jinak výslovnost pořád dost špatná. Tam sice jazyk pokládá správně při samostatných slovech, jakmile ale použije slova do vět, už to vysloví blbě. Je v 5. třídě, věnuji se mu víc než hodně, logopedii rozhodně neflákáme, ani jsme nezačali pozdě. Prostě jen není standartní dítě, potvrzený asperger (a vývojově začátky naprosto jak přes kopírák s dítětem zakladatelky). Takže tvrdit, že děti ve škole mluví špatně, protože se na ně rodiče vykašlali, je hodně mimo mísu, nedá se globalizovat.
@Sunlight515 píše:
Tak já se synem chodím na logopedii už několik let. Za tu dobu mu naskočilo L, ale jinak výslovnost pořád dost špatná. Tam sice jazyk pokládá správně při samostatných slovech, jakmile ale použije slova do vět, už to vysloví blbě. Je v 5. třídě, věnuji se mu víc než hodně, logopedii rozhodně neflákáme, ani jsme nezačali pozdě. Prostě jen není standartní dítě, potvrzený asperger (a vývojově začátky naprosto jak přes kopírák s dítětem zakladatelky). Takže tvrdit, že děti ve škole mluví špatně, protože se na ně rodiče vykašlali, je hodně mimo mísu, nedá se globalizovat.
Ja mluvim o detech, jejiz rodice se na to vyflakli (jakoze to vim). To nevztahuj na sebe. To neni tvuj pripad. Ale znam, co se na to vykaslali, protoze se domnivali, ze to samo naskoci. To byla reakce na to, ze se s ditetem se nemusi pracovat, ze to naskoci casem samo.
@Oriseka píše:
Ja mluvim o detech, jejiz rodice se na to vyflakli (jakoze to vim). To nevztahuj na sebe. To neni tvuj pripad. Ale znam, co se na to vykaslali, protoze se domnivali, ze to samo naskoci. To byla reakce na to, ze se s ditetem se nemusi pracovat, ze to naskoci casem samo.
Jenze ono hodne veci opravdu vetsine tech pomalejsich deti naskoci samo - ve chvili, kdy to v mozku konecne sepne, nebo ve chvili, kdy dite ma vnimave „okno“ na tu danou vec, anebo ve chvili, kdy se zrovna podari trefit spravnou metodu ve spravnou chvili.
Syn zadnou diagnozu nema, presto mu leccos nejde, neco absolutne nepobira viz slunecnice - a ne vsechno s nim fakt stiham, takze ten vyvoj vidim. Hodne veci prislo samo.
Vyslovnost zachranily dve veci - skvela logopedka a jeho vlastni chut se to naucit - ta byla klicova - on to trenoval v prubehu dne ixkrat sam od sebe.
V motorice jsou moc hezky priklad brusle - nema absolutne smysl dite ucit a drtit, staci pockat a neprosvihnout okamzik, kdy „uz“.
@Lucie_Sx no a je to okno i u dětí s VD? Náš syn má třeba pádové otázky, vyjmenovaná slova vydřená. Musel se naučit skládat věty, musel se naučit používat zápory, časování sloves, musel si nejdřív rozšířit pasivní slovní zásobu, aby vůbec musel. Mám pocit, že v některých oblastech " to okno a samo " nebylo. Třeba písmenko K vyvozoval přes rok. Kdybych ho nechala, tak sekavky neumí do dneška. Logopedii ukoncoval ve 12 letech ( chodil od 3 let ).
Písmeno L si vyvodil sám, špatně. 3 roky ho prefixovával.
U " zdravých dětí " je to jiné a některé věci jdou " sami" věkem.
@kocourGarfield píše:
@Oriseka jo lidi co věděli, že je to výchovou a počtem děti jsem zažila taky. Rady od naprosto neznámých lidí na ulici, jak mu mám seřezat zadek, že bude poslouchat, atd… Nebo když máme víc těch dětí, tak je máme zvládat vychovat. Ono to bylo různé. Mám ty dysfatiky 3, z toho 2 dospělé, takže za ty roky člověk slyšel opravdu mnoho různými směryVětšinou to bylo tak nebo tak. Že by měli nějakou diagnózu v malém věku teoreticky nepřipouštěl z okolí nikdo. Buď to bylo tak a nebo tak.
Taky jsem slyšela, že ty papíry jsme si vyběhali, abychom měli omluvenku. Nwbo že hledáme věci, které nejsou a z dítěte děláme magora. To bylo opravdu různé. A na vesnici hodnotil kde kdo. Od postavy která znala Máňu která… po uklizecku ve školce, která věděla že… po řidiče autobusu, které by takové dítě nikdy nedopustil. Po nějakou paní před obchodem, která…
Těch lidi kteří v té době byli naslouchající a respektují a podporující k nám jako rodičům bylo minimum a to i v rodině.
Stejně jako pak s diagnózou po " vůbec ho nechápu, takže co jako s ním " až po " co jste si to vymysleli ".
Ale mé nejstarší dítě dostalo papír před 15 lety, mladší před 13 lety. Nejmladší nedávno.
Jací jsou v dospělosti?
@kocourGarfield píše:
@Lucie_Sx no a je to okno i u dětí s VD? Náš syn má třeba pádové otázky, vyjmenovaná slova vydřená. Musel se naučit skládat věty, musel se naučit používat zápory, časování sloves, musel si nejdřív rozšířit pasivní slovní zásobu, aby vůbec musel. Mám pocit, že v některých oblastech " to okno a samo " nebylo. Třeba písmenko K vyvozoval přes rok. Kdybych ho nechala, tak sekavky neumí do dneška. Logopedii ukoncoval ve 12 letech ( chodil od 3 let ).
Písmeno L si vyvodil sám, špatně. 3 roky ho prefixovával.
U " zdravých dětí " je to jiné a některé věci jdou " sami" věkem.
Ja uplne nepisu o VD, ale obecne o detech, co nejsou tabulkove.
Je hodne deti proste jen pomalejsich.
@Lucie_Sx no jasně, netabulkové dítě to možná někde většinou" nasaje "ve vhodnou dobu i bez pomocí. Nezdravé dítěti musíš pomocí. Jenže pokud nevíš kam tvoje dítě patří, není na škodu mu pomoci jako kdyby zdravé nebylo. Uškodit mu to nemůže, pomoci ano.
Pokud se bavíme o dítěti co se ve 3 letech neoblíkne, samo nenají, moc nemluví, atd… než to bylo upraveno.
Příspěvek upraven 31.12.23 v 23:16
@Lucie_Sx píše:
Jenze ono hodne veci opravdu vetsine tech pomalejsich deti naskoci samo - ve chvili, kdy to v mozku konecne sepne, nebo ve chvili, kdy dite ma vnimave „okno“ na tu danou vec, anebo ve chvili, kdy se zrovna podari trefit spravnou metodu ve spravnou chvili.Syn zadnou diagnozu nema, presto mu leccos nejde, neco absolutne nepobira viz slunecnice - a ne vsechno s nim fakt stiham, takze ten vyvoj vidim. Hodne veci prislo samo.
V motorice jsou moc hezky priklad brusle - nema absolutne smysl dite ucit a drtit, staci pockat a neprosvihnout okamzik, kdy „uz“.
Vyslovnost zachranily dve veci - skvela logopedka a jeho vlastni chut se to naucit - ta byla klicova - on to trenoval v prubehu dne ixkrat sam od sebe.
Ale tohle jsou veci doporucovane a prokazane odborniky. Tedy, ze s detma s VD se musi pracovat a to co nejdrive, klidne uz ve 2-3 letech, kdy ale maloktery pediatr neco resi. „Vtip“ je v tom, ze na zacatku nikdy nevis, jestli dite ma VD, nebo jen dozravalo pomaleji.
@Bubla Bůčková na jednom by jsi nepoznala nic. U druhého je to horší. Ale jinak studují, mají vztahy, kamarády, koníčky, atd…
@kocourGarfield píše:
@Lucie_Sx no a je to okno i u dětí s VD? Náš syn má třeba pádové otázky, vyjmenovaná slova vydřená. Musel se naučit skládat věty, musel se naučit používat zápory, časování sloves, musel si nejdřív rozšířit pasivní slovní zásobu, aby vůbec musel. Mám pocit, že v některých oblastech " to okno a samo " nebylo. Třeba písmenko K vyvozoval přes rok. Kdybych ho nechala, tak sekavky neumí do dneška. Logopedii ukoncoval ve 12 letech ( chodil od 3 let ).
Písmeno L si vyvodil sám, špatně. 3 roky ho prefixovával.
U " zdravých dětí " je to jiné a některé věci jdou " sami" věkem.
Dobre, ze jste to cvicili. Na neverim, ze deti samy vse zvladnou. To by byly vlci deti v pohode nebo deti z nepodnetneho prostredi.
@Oriseka píše:
Dobre, ze jste to cvicili. Na neverim, ze deti samy vse zvladnou. To by byly vlci deti v pohode nebo deti z nepodnetneho prostredi.
Od „deti vse zvladnou samy“ po „je potreba to vydrit“ je prece velmi siroka skala normalni dopomoci…
O vlcich detech a nepodnetnem prostredi se tady prece vubec nebavime.
Naopak, to prostredi musi byt podnetne.
@Lucie_Sx píše:
Od „deti vse zvladnou samy“ po „je potreba to vydrit“ je prece velmi siroka skala normalni dopomoci…O vlcich detech a nepodnetnem prostredi se tady prece vubec nebavime.
Naopak, to prostredi musi byt podnetne.
Logopedii je proste treba cvicit doma. Ano, neco uzraje samo casem, ale nelze na to spolehat. Taky znam priklad, kdy necvicili a diteti to dozralo samo. Taky znam, kdy nesli na logopedii a dite mluvi blbe ve 4.tride. U syna byl velky predpoklad budoucich poruch uceni a tim cvicenim jsme tomu dokazali dost pomoci. Ten predpoklad tim na konci predskolniho obdobi prakticky vymizel. Jemna motorika je hodne o cviku. Da se to tim zlepsit. Da se to natrenovat. Tomu diteti to pak otevre dalsi moznosti, co muze a zvladne delat. Muze to i doslova nastartovat vyvoj. Kdyz dite ve 3 letech neumi se obleci, najist, na zachod, moc nemluvi, tak bych necekala na prirozeny vyvoj, ale na tech vecech cilene zapracovala.
@Oriseka navíc s dítětem, které údajně má vše do 3 let vydřené. ![]()
To okno může a taky nemusí samo přijít.
To musí zvážit sama zakladatelka, podle toho jak zná dítě.