Dítě ve 3 letech nic moc neumí

Napsat příspěvek
Velikost písma:
5098
30.12.23 21:19
@Oriseka píše:
Tady jsou ale extra perly :lol:. Dite pocita do 100, tak je vse ok. To clovek ani nevymysli. Dite umi barvy, tak rozumi :lol:. A jeste to nepise prodavacka, tam bych to pochopila, ale udajne to pise klinicka psycholozka.

Pokud dela jen s dospelymi, tak tohle proste nemuze mit v oku. Prace s detmi s dysfazii, s PAS, to uz fakt chce specialistu na deti. Ty rady spatne nejsou, uklidnit mamu, doporucit odbornika. A je fakt, ze jsou deti, ktere v tomto veku nemluvi a vyrostou v uplne standardni dite. Jen aby to pak neukolibalo zakladatelku a nevykaslala se na tu praci s ditetem.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
kocourGarfield
30.12.23 21:20
@Bramborova píše:
Ano, existují lidi s vývojovými poruchami. A pak lidi, kteří je nemají, i když ve třech letech špatně mluví. Psychologické vyšetření můžeme brát jako fajn u všech dětí. Ale mne žádný radar netiká, když tříleté dítě nemluví pořádně. Vnímám i děti, které následně žádné potíže nemají. Troufnu si říct, že naprostá většina dětí, které v čerstvých třech letech nemluví ve větách, následně nemá vůbec žádné potíže. A o tom byly mé příspěvky.

U autistických dětí je pravděpodobné, že spíš se zajímají o symboly - a rozumí jim víc, než mluvené řeči. Ale troufnu si odhadnout, že spočet středně těžce mentálně retardovaných, kteří by v čerstvých třech letech uměly přečíst 35 a znaly barvy, se velmi výrazně blíží k nula procentům v populaci.

Tím, že chodím se dvěma dětmi na logopedii, vím, co všechno logopedky umí a vím, že mít podezření na jemnější poruchy velmi dobře umí - neustále v testech zjišťují - a dítě k psychologovi umí odeslat, když je to namístě. Pracují s dysfatismem.

Za mne je hřích strašit matky možnými poruchami dětí, které jejich děti nemusí mít. Ve chvíli, kdy potíž nijak nebije do očí.
Je divné mé okolí, nebo vy ve svém okolí nemáte tříleté děti, které špatně mluví? Teď nemyslím své děti, ale zrovna teď jsem schopna vysypat z rukávu téměř až polovinu malých dětí toho věku, na které si vzpomenu. Hlavně kluky, holčičky mluví dřív. Jestli už v rodině, ve školce dětí, mezi kamarády. A ano, jedno děvčátko ze školky je dysfatička. Jeden kluk má nejspíš težkou mentální retardaci. A jednu kamarádku se čtyřletým klukem začínám víc pozorovat, a i když ona je v klidu, už zvažuji, že jí pro začátek alespoň na logopedii pošlu. Všechny ostatní děti měly sice ve třech stejné příznaky, ale za chvíli už neměly žádné. Anebo jim jsou zrovna tři a když je pozoruji a analyzuji, v čem jsou dobré, co jim nejde, sama vůbec žádnou obavu necítím.

Ale vždyť ji nikdo neztrašil autismem a MR ne?

Pokud Ti připadá ok, že dítě ve 3 letech je plně na pleně, nemluví, nejí, vzteká se, tak ok.

Náš poslední syn měl pleny, nemluvil a tedy nerozuměl k věku určitě a učitelka ho na logopedii poslala ve 2,5 letech.
Podotýkám že je velmi kontaktní, s vrstevníky nemá problém. Dětí má rád a nikdy se jim nebránil. Znakuje a pomocí znaků a komunikačních kartiček je schopný se dorozumět i ve školce. I tak tam jsou věci, které já jako rodič doma nemusím vidět a to je třeba tam problém dodržování struktur, porozumění úkolů, prostorová orientace venku ( t. j. utíká).
Ani loogpedka se nebránila a dítě objednala. Vzhledem k termínům to nebylo samozřejmě hned. Ale mít ho doma, tak to klidně taky zhodnotím " špatně mluví, asi hůř rozumí a utíká a má pleny, ale vývoj veeelmi pomaličku tam je".
Jen je to můj třetí dysfatik doma, tak třeba atd znakování jsem ho učila už ve chvíli kdy nezačal mluvit a komunikačními kartička mu pomohla i když jsem si nebyla jistá.

Příspěvek upraven 30.12.23 v 21:30

  • Citovat
  • Upravit
22753
30.12.23 21:25
@Bramborova píše:
Ano, existují lidi s vývojovými poruchami. A pak lidi, kteří je nemají, i když ve třech letech špatně mluví. Psychologické vyšetření můžeme brát jako fajn u všech dětí. Ale mne žádný radar netiká, když tříleté dítě nemluví pořádně. Vnímám i děti, které následně žádné potíže nemají. Troufnu si říct, že naprostá většina dětí, které v čerstvých třech letech nemluví ve větách, následně nemá vůbec žádné potíže. A o tom byly mé příspěvky.

U autistických dětí je pravděpodobné, že spíš se zajímají o symboly - a rozumí jim víc, než mluvené řeči. Ale troufnu si odhadnout, že spočet středně těžce mentálně retardovaných, kteří by v čerstvých třech letech uměly přečíst 35 a znaly barvy, se velmi výrazně blíží k nula procentům v populaci.

Tím, že chodím se dvěma dětmi na logopedii, vím, co všechno logopedky umí a vím, že mít podezření na jemnější poruchy velmi dobře umí - neustále v testech zjišťují - a dítě k psychologovi umí odeslat, když je to namístě. Pracují s dysfatismem.

Za mne je hřích strašit matky možnými poruchami dětí, které jejich děti nemusí mít. Ve chvíli, kdy potíž nijak nebije do očí.
Je divné mé okolí, nebo vy ve svém okolí nemáte tříleté děti, které špatně mluví? Teď nemyslím své děti, ale zrovna teď jsem schopna vysypat z rukávu téměř až polovinu malých dětí toho věku, na které si vzpomenu. Hlavně kluky, holčičky mluví dřív. Jestli už v rodině, ve školce dětí, mezi kamarády. A ano, jedno děvčátko ze školky je dysfatička. Jeden kluk má nejspíš težkou mentální retardaci. A jednu kamarádku se čtyřletým klukem začínám víc pozorovat, a i když ona je v klidu, už zvažuji, že jí pro začátek alespoň na logopedii pošlu. Všechny ostatní děti měly sice ve třech stejné příznaky, ale za chvíli už neměly žádné. Anebo jim jsou zrovna tři a když je pozoruji a analyzuji, v čem jsou dobré, co jim nejde, sama vůbec žádnou obavu necítím.

Me ty potize bijou do oci dost. Takze je uplne bezne, ze trilete dite nechodi na zachod, nenaji se samostatne lzici, neoblece si ani 1 kus obleceni, je jen par potravin, ktere sni, vzteka se, neposloucha, utika. Tak jaktoze bezne chodi deti ve 3 letech do skolky?

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
17
30.12.23 21:30

@Oriseka Už tedy neutíká a naopak mi sám dá na procházce ruku. Jinak to odpovídá.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
22753
30.12.23 21:32
@Zmatka píše:
Pokud dela jen s dospelymi, tak tohle proste nemuze mit v oku. Prace s detmi s dysfazii, s PAS, to uz fakt chce specialistu na deti. Ty rady spatne nejsou, uklidnit mamu, doporucit odbornika. A je fakt, ze jsou deti, ktere v tomto veku nemluvi a vyrostou v uplne standardni dite. Jen aby to pak neukolibalo zakladatelku a nevykaslala se na tu praci s ditetem.

Ona ale rekla, at k psychologovi nechodi, ze je to zbytecne. At ji v klidu uklidni, ale proc ji odrazovat od navstevy psychologa? Kdyz je dite uplne ok, tak psycholog to pozna a rekne. Ten psycholog ji prave muze uklidnit a bude si jista, ze udelala pro dite vse, co bylo mozne. A kdyz tam bude problem, tak psycholog doporuci, co dal. Treba pracuje s dospelymi, ale nejaky zaklady musi mit vsichni, ne? Neplect si porozumeni, inteligenci, pamet. Precist si uvodni prispevek a zjistit, ze nejde jen o nemluveni, ale jeste dalsich x veci.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
1421
30.12.23 21:33

@HankaZap ještě mě napadlo zkus skupinu na fb Rodiče dětí s vývojovou dysfazii, holky tam tomu fakt rozumí, hlavně zakladatelka má i web na netu, jsou tam i různé rad, můžeš se zeptat na kontakt na odborníky, fakt mají přehled. Napiš tam detailně svoje problémy, mluví, porozumění a tak.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
1421
30.12.23 21:35
@Oriseka píše:
Ona ale rekla, at k psychologovi nechodi, ze je to zbytecne. At ji v klidu uklidni, ale proc ji odrazovat od navstevy psychologa? Kdyz je dite uplne ok, tak psycholog to pozna a rekne. Ten psycholog ji prave muze uklidnit a bude si jista, ze udelala pro dite vse, co bylo mozne. A kdyz tam bude problem, tak psycholog doporuci, co dal. Treba pracuje s dospelymi, ale nejaky zaklady musi mit vsichni, ne? Neplect si porozumeni, inteligenci, pamet. Precist si uvodni prispevek a zjistit, ze nejde jen o nemluveni, ale jeste dalsich x veci.

Přesně, taky mě to zaráží…

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
5098
30.12.23 21:37
@Oriseka píše:
Ona ale rekla, at k psychologovi nechodi, ze je to zbytecne. At ji v klidu uklidni, ale proc ji odrazovat od navstevy psychologa? Kdyz je dite uplne ok, tak psycholog to pozna a rekne. Ten psycholog ji prave muze uklidnit a bude si jista, ze udelala pro dite vse, co bylo mozne. A kdyz tam bude problem, tak psycholog doporuci, co dal. Treba pracuje s dospelymi, ale nejaky zaklady musi mit vsichni, ne? Neplect si porozumeni, inteligenci, pamet. Precist si uvodni prispevek a zjistit, ze nejde jen o nemluveni, ale jeste dalsich x veci.
Aha, to jsem prehledla. Tak tam bude muset min. kvuli diagnoze, ne?
@HankaZap píše:
@Oriseka Už tedy neutíká a naopak mi sám dá na procházce ruku. Jinak to odpovídá.

A jak si vlastne tedy hraje? Ma zajem o prohlizeni knih s tebou? Stavi si neco ze stavebnic? Hraje si s vecma „na neco“? Ma doma nejake panacky, neco takoveho - hraje si s tim?

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
kocourGarfield
30.12.23 21:39

@Oriseka u nás s nástupem do státní MŠ má být bez plen. Mluvit nemusí, ale musí rozumět ( aspoň to mi tvrdila u nás ve státní školce) a tedy musí nějak fungovat. Jako částečně se obléknout, poslouchat, atd…
U nás by byla stopka už ta plena. Ono při 20-25 dětech ve třídě si to ani jinak moc neumím představit, to by ta učitelka musela být chobotnice.

  • Citovat
  • Upravit
22753
30.12.23 21:40
@HankaZap píše:
@Oriseka Už tedy neutíká a naopak mi sám dá na procházce ruku. Jinak to odpovídá.

Tak mi vime jen, co napises. Kdyz napises, ze neumi tohle a tamto a dela toto a pak to zacnes mirnit, ze vlastne neutika a kdyz na tom trvas, tak ze se vysvlece :nevim:. A co ta hra? Hraje si na neco? Krmi plysaky, osetruje jako kamarada, hraje si na obchod. S detmi nema konflikty? Jak hodne se vzteka? Hazi vecmi, rozbiji je, je agresivni? Poslechne jinou autoritu treba cvicitelku na krouzku? Dela na tom krouzku to, co ma? Tebe poslechne? Vypustis ho na hristi a sednes si s knizkou a nebo za nim behas, protoze bere jinym detem hracky, utika pryc, slape detem po babovkach?

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
17
30.12.23 21:45

@Zmatka Knížky si prohlížíme, to má rád, a nejvíc si teď hraje s autíčky. Na něco si hraje málo nebo vůbec, nevím, jestli to dokážu správně posoudit. Například na Vánoce dostal malou kuchyňku a dal toasty na pánev a v ruce měl vařečku. Ale to je výjimečně. Kromě autíček teď společně třeba vykrajujeme s plastelíny nebo malujeme vodovkami. Má nějaké figurky zvířátek, dělal, že je krmí, ale obecně se o ně moc nezajímá.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
kocourGarfield
30.12.23 21:48

@HankaZap zkus si sepsat, co umí a neumí. Nebo kolik slov a vět říká. Někdy je dobré si v klidu sepsat co a jak, můžeš to i pak porovnávat časem.

Ono ráno se neuměl obléknout, teď už to umí.
Ráno utíkal, teď už chodí za ruku.

Uvidíš, třeba přijdeš na dost věcí, které se mění :kytka: :kytka: :kytka:

  • Citovat
  • Upravit
1421
30.12.23 21:51
@kocourGarfield píše:
@HankaZap zkus si sepsat, co umí a neumí. Nebo kolik slov a vět říká. Někdy je dobré si v klidu sepsat co a jak, můžeš to i pak porovnávat časem.

Ono ráno se neuměl obléknout, teď už to umí.
Ráno utíkal, teď už chodí za ruku.

Uvidíš, třeba přijdeš na dost věcí, které se mění :kytka: :kytka: :kytka:

Já bych si tipla, že ráno to zakladatelka napsala popravdě, pak ji vyděsili odpovědi, tak to upravuje, ale to je asi normální…

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
22753
30.12.23 21:51
@kocourGarfield píše:
@Oriseka u nás s nástupem do státní MŠ má být bez plen. Mluvit nemusí, ale musí rozumět ( aspoň to mi tvrdila u nás ve státní školce) a tedy musí nějak fungovat. Jako částečně se obléknout, poslouchat, atd…
U nás by byla stopka už ta plena. Ono při 20-25 dětech ve třídě si to ani jinak moc neumím představit, to by ta učitelka musela být chobotnice.

Tak to byla reakce na uzivatelku, ktera psala, ze je normalni, aby 3 lete dite bylo na plenach, neobleklo se, vztekalo se, neposlouchalo, nejedlo lzici atd. Kdyby to bylo v norme, tak nemuzou byt obecni skolky o tolika detech. Ano, co pises je takto prakticky vsude v obecnich skolkach, pokud to neni trida pro dvoulete, kde je chuva. Jinak by to neslo. To dite musi spolupracovat a reagovat na hromadne poveli, najist se, dojit si na zachod, natahnout si kalhoty, mluveni nevadi, kdyz rozumi a posloucha a komunikuje. Ona je taky jedna vec komunikace a druha mluveni. Komunikovat se da i beze slov. A co je fakt orisek. Mluvit se da i bez dostatecne komunikace. Dite mluvi, ale nepouziva mluvu ke komunikaci, ale jen opakuje naucene fraze, opakuje co kde slysel, echolalie. Ale to uz jsme zas jinde :D.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
1421
30.12.23 21:52
@HankaZap píše:
@Zmatka Knížky si prohlížíme, to má rád, a nejvíc si teď hraje s autíčky. Na něco si hraje málo nebo vůbec, nevím, jestli to dokážu správně posoudit. Například na Vánoce dostal malou kuchyňku a dal toasty na pánev a v ruce měl vařečku. Ale to je výjimečně. Kromě autíček teď společně třeba vykrajujeme s plastelíny nebo malujeme vodovkami. Má nějaké figurky zvířátek, dělal, že je krmí, ale obecně se o ně moc nezajímá.

To je málo a to co popisujes je úroveň tak 1- 2 letého dítěte…

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Zkušenosti a hodnocení

Chrastítko Špendlík

  • (4.6) + 67 recenzí

Dudlík Perfect

  • (4.7) + 53 recenzí

BABY NA UCPANÝ NOS 50 ML

  • (4.9) + 41 recenzí

Dudlík Space 0–6m

  • (4.9) + 41 recenzí

Poradna pediatra

Ikona - Jiří Havránek

Mudr. Jiří Havránek