Je možné udělat dodatečný test na vrozené vývojové vady?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 07.01.19 18:08
Dodatečný test na VVV - je možný?

Ahoj všem, mám takový dotaz. Jsem ve 14tt a jelikož jsem nestihla jít na 1. trim. screening, protože jsem byla v nemocnici, chci se zeptat, zda se VVV dají zjistit i z nějakých jiných testů? Prý se ve 20tt dělá 2. screening? Potřebuji mit jistotu že je miminko zdravé a nemá třeba Downům syndrom či jiné postižení. Na ultrazvuku u mé gynekoložky nosní kůstku mimi prý mělo, ale stejně mám strach, přece jen se něco může stát a já se bojím že to nebudu vědět, nechci se dozvědět že čekám postižené dítě až po porodu :(. Je tu někdo, kdo také nestihl 1 screening nebo na něm nebyl a z jiných testů mu vyšlo vše v pořádku - konkrétně z jakých? Jsem těhotná poprvé, tak úplně nevím jak to ještě jinak zjistit. Děkuju!!

Přečtěte si článek: Vrozené vývojové vady: Kdy a jak je odhalit?

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
Lekninka91
Extra třída :D 10644 příspěvků 07.01.19 18:10

dělá se tripple test z krve kolem šestnáctýho týdne.. ale je tam menší spolehlivost..

Gita17
Kecalka 194 příspěvků 07.01.19 18:11

Jj, velky ultrazvuk v 20 tyzdni, pripadne z krvi trisomy, prenascen cca 400 eur

Amelie30
Závislačka 2809 příspěvků 07.01.19 18:14
@Anonymní píše:
Ahoj všem, mám takový dotaz. Jsem ve 14tt a jelikož jsem nestihla jít na 1. trim. screening, protože jsem byla v nemocnici, chci se zeptat, zda se VVV dají zjistit i z nějakých jiných testů? Prý se ve 20tt dělá 2. screening? Potřebuji mit jistotu že je miminko zdravé a nemá třeba Downům syndrom či jiné postižení. Na ultrazvuku u mé gynekoložky nosní kůstku mimi prý mělo, ale stejně mám strach, přece jen se něco může stát a já se bojím že to nebudu vědět, nechci se dozvědět že čekám postižené dítě až po porodu :(. Je tu někdo, kdo také nestihl 1 screening nebo na něm nebyl a z jiných testů mu vyšlo vše v pořádku - konkrétně z jakých? Jsem těhotná poprvé, tak úplně nevím jak to ještě jinak zjistit. Děkuju!!

Kamarádka byla až ve 20 týdnu, ostatní testy odmítla, protože dle uz u jejího dr. Bylo vše v pořádku. Miminko je zdravé. Pokud se zdá miminko zdravé, šla bych až ve 20 týdnu.

Biasiol
Povídálka 21 příspěvků 07.01.19 18:15

Děkuji moc a co odběr plodové vody? Je mi tedy 21 tak nevím jestli by mi to udělali. Ale fakt se bojím, ani nevím jestli mám vůbec něco nakupovat když nevím jestli je v pořádku :,( mám šílený strach

Biasiol
Povídálka 21 příspěvků 07.01.19 18:18

Vlastně ani nevím co čekám, protože moje gynekoložka to prý takhle brzo nepozná.. Kamarádka právě byla v HK na 1. screeningu ve 13 týdnu a řekli jí že čeká holčičku a holčičku porodila.. Já nevím o miminku vůbec nic mám strach :,( :( :,(

iwa83
Echt Kelišová 7734 příspěvků 07.01.19 18:23
@Anonymní píše:

Dají se zaplatit krevní testy. Nosní kůstků může mít - to není směrodatné. Kombinuje se to s krevným testem a měří se velikost šíjového projasnění, velikost nostní kůstky a ještě něco. Každopádně Dr. který to dělá, musí mít special certifikát a být školen v téhle diagnostice. Rozhodně to nemá běžný doktor.
A proč se tak bojíš? Je Ti 21 - jseš mladá, na nakupování bude času dost ke konci. Stejně Ti teď ještě nikdo neř ekne pohlaví a žlutých a zelených věcí moc není ;)
Buď si nech udělat ty spacil testy (cena cca 15000) nebo vyčkej na UTZ ve 20tt. Ale tam se řeší spíš rozštěpy, vývojové vady srdce a orgánů, ne down a ty dva druhy postižení co se řeší na 1.screeningu…

ka2ka
Neúnavná pisatelka 15364 příspěvků 07.01.19 18:24
@Biasiol píše:
Vlastně ani nevím co čekám, protože moje gynekoložka to prý takhle brzo nepozná.. Kamarádka právě byla v HK na 1. screeningu ve 13 týdnu a řekli jí že čeká holčičku a holčičku porodila.. Já nevím o miminku vůbec nic mám strach :,( :( :,(

bez rýpání když jsi ležela v nemocnici nemohla jsi se domluvit tam že máš jít na testy?

ugluk
Hvězda diskuse 46985 příspěvků 07.01.19 18:24

Jistotu budeš mít až po porodu, a to ještě jen na ty vady, které se poznají hned… Ale na ty běžné vady typu Downův syndrom si můžeš nechat nabrat neinvazivní test z krve, jen to stojí asi 10-15 000 dle typu. Dále se dělají kolem 16.tt tripple testy, které jsou ovšem samy o sobě velmi nespolehlivé. Dále je možný odběr plodové vody (v tvém tt asi odběr choriových klků), který je naopak spolehlivý velmi, ale je tam riziko potratu, takže podstupovat to bezdůvodně je zvlášť v tvém věku dost blbost. No a pak samozřejmě velmi pečlivý ultrazvuk kolem 20. tt na specializovaném pracovišti. Ale stoprocentní jistotu, že je miminko zdravé, ti nedá bohužel nic, to je holt riziko už tím, že ženská otěhotní.

Uživatel je onlineKriss Tina
Extra třída :D 10996 příspěvků 07.01.19 18:32

Tak si nech nabrat krev u svoji dr, pak jdo na utz v tom 20tt a nakupovat můžeš až po tom druhém screeningu :think: jestli ti dr dělala utz a tu kůstku tam viděla byla bych v klidu. Krom toho downa teď stejně nic nepoznají, jiný postižení budou zkoumat v tom 20tt.

Cibota
Stálice 55 příspěvků 07.01.19 18:38

Já na 1 screeningu nebyla. Ani by mě nenapadlo chtít v tomto týdnu po doktorovi vědět, co čekám. Vždyť v tomto týdnu je to velmi těžké odhadnout a s jistotou ti to poví v tom 20tt. Není důvod se tak stresovat, pokud vyloženě v rodině nemáš závažné postižení a to by tě více hlídali.

Uživatel je onlineKriss Tina
Extra třída :D 10996 příspěvků 07.01.19 18:42

@Cibota tak nejde o pohlaví, jediné co je tam podstatné je aby vyloučili downa a taky tam líp přeměří miminko, aby se přesněji spočítalo v kolikátém týdnu je, jinak není tak důležitý jako ten ve 20tt.

Michelle_M
Závislačka 2726 příspěvků 07.01.19 18:48

Pokud je to pro tebe tolik důležité (a já to chápu), nemůžeš se zbavit obav a stresuje tě to, nech si udělat některý z neinvazivních krevních testů DNA (Prenascan, Harmony, Panorama…) Cena kolem 12 - 14 000 Kč, zjistí většinou ty tři nejčastější trisomie a pohlaví. Jinak kromě těch standardních vyšetření v 16. tt a 20. tt můžeš zajít ještě na genetický ultrazvuk, profesor Eliáš v HK nebo MUDr. Vlašín v Brně, případně Gennet v Praze.

Biasiol
Povídálka 21 příspěvků 07.01.19 18:51

Teď jsem koukala do průkazky a NT jsem ve 12+5 měla 2,0mm… Tak nevím…

Helileli
Závislačka 3155 příspěvků 07.01.19 18:56
@Biasiol píše:
Děkuji moc a co odběr plodové vody? Je mi tedy 21 tak nevím jestli by mi to udělali. Ale fakt se bojím, ani nevím jestli mám vůbec něco nakupovat když nevím jestli je v pořádku :,( mám šílený strach

Myslím, že zbytečně vysilujes. Ani u jednoho z dětí jsem na prvotrimestralu nebyla, triply odmítla, na plodovku by mě nikdo nedostal, měla jsem utz v prvním trimestru na potvrzení srdeční akce a pak až ve 22.tt na „velkém“ utz. A u jednoho z dětí jsem si dokonce ani to pohlaví záměrně říct nenechala, tak bylo po porodu překvápko. Pak ještě jeden utz ve 30.tt na potvrzení polohy plodu a množství plodovky a tím to haslo. To miminko už tam je, jaké bude už je rozhodnuto. Ty se hlavně uklidní, nemaluj čerta na zeď a počkej na velký utz, kdyby se tam lékaři neco nezdálo, tak tě na tu plodovky může poslat i pak.
A hlavně si uvědomit, že většina testů pracuje s pravděpodobností, není to žádné potvrzení, že dítě bude 100% zdravé.

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama