Reklama

Domácí péče o postiženého seniora

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 08.02.17 11:13
Domácí péče o postiženého seniora

Prosím o radu, moje maminka prodělala těžkou mozkovou příhodu, následkem je ochrnutí levé poloviny těla, maminka se sama ani neposadí, nenají, má pleny. Prognóza je špatná, podle doktorů už k žádnému výraznému zlepšení nedojde.
Momentálně je v léčebném ústavu, ale za několik týdnů by se měla vrátit domů. Ráda bych se o ni postarala, aby nemusela skončit trvale v domově důchodců či jiném zařízení, ale hrozně se bojím toho, jestli to zvládnu. Na co všechno se mám připravit, co všechno to obnáší a na jakou pomoc mám nárok?
Jen ještě dodám, že jsem na mateřské s malými dětmi a nikdo jiný, s kým bych se v rodině mohla v péči o ní střídat není.
mockrát předem děkuji za rady.

Přečtěte si článek: Příspěvek na péči 2018: Přehledně a jasně

Stránka:  1 2 3 4 Další »

Reklama

Reakce:

Talitha
Extra třída :D 13348 příspěvků 08.02.17 11:32

Jak je na tom mentálně?
Pokud jí pobyt doma nijak psychicky nepomůže, hledala bych místo v nějakém domově.
Sama to nezvládneš dlouhodobě.

KatkaLib
Zasloužilá kecalka 714 příspěvků 08.02.17 11:36
@Anonymní píše:
Prosím o radu, moje maminka prodělala těžkou mozkovou příhodu, následkem je ochrnutí levé poloviny těla, maminka se sama ani neposadí, nenají, má pleny. Prognóza je špatná, podle doktorů už k žádnému výraznému zlepšení nedojde.
Momentálně je v léčebném ústavu, ale za několik týdnů by se měla vrátit domů. Ráda bych se o ni postarala, aby nemusela skončit trvale v domově důchodců či jiném zařízení, ale hrozně se bojím toho, jestli to zvládnu. Na co všechno se mám připravit, co všechno to obnáší a na jakou pomoc mám nárok?
Jen ještě dodám, že jsem na mateřské s malými dětmi a nikdo jiný, s kým bych se v rodině mohla v péči o ní střídat není.
mockrát předem děkuji za rady.

Ahoj moc ráda Ti pomohu,5let jsem se starala o maminku. Trpí selhavání plic, takže neustalou 24h péči s odsávačkou tracheii. Upřímně ti řeknu, je to sakra psych. vyčerpavající, ale da se to měla jsem dceru a byla zároveň těhotna a dala jsem to. Musela jsem umyvat -odsávat-aplikovat inzulín atd tad.
Ale nelituji toho, je to minimum co pro toho člověka můžeš udělat jako odplatu, když se strali oni o nas! Nikdy bych jí nedala do žádného ustavu!!
Už ted si můžeš zažádat o pečovatelskou podporu, ktera je urcena tomu kdo se o pacienta stara činní to cca 12tis+můžete zažádat o vozidlo nebo dávky na cestovny k lékaři to činní cca 500.- a pomucky, jsi můžeš vypůjčit od hospitze

Marcam
Závislačka 4889 příspěvků 08.02.17 11:41

Je to náročné, co na to partner? Jinak přeji tvé mamince, aby se její stav zlepšil. :hug:

KatkaLib
Zasloužilá kecalka 714 příspěvků 08.02.17 11:45
@Marcam píše:
Je to náročné, co na to partner? Jinak přeji tvé mamince, aby se její stav zlepšil. :hug:

ze své zkušenosti, je to hodně naročné, kdo to nezažil nepochopí, ale je lepší, obětovat trochu energiie než žít s tím že jsem vl. maminku odložila, oni nas přeci taky neodložili když byli unaveny:? :? :? :? :? co se týče mého muže, byl naprosto užasny, staral se o domacnost a děti a max pomahal a podporoval.

Tichošlápek
Echt Kelišová 9647 příspěvků 08.02.17 11:47

Ahoj. Měli jsme takto doma babičku po mrtvici - lezaka, nekomunikovala. Je to velmi velmi velmi náročné. Peněžní pomoc nevim, ale chodila k nam domácí asistentka- pomáhala koupat, učila nás polohovat apod. Pomůcky jsme měli vypůjčené. Nicméně na rovinu - babička byla takto doma dva měsíce, pak musela do nemocnice, kde následně zemřela. Ty dva měsíce byly hrozne. Je to zahul, protože je třeba vstavat několikrát za noc, polohovat, kontrolovat, léky. Přes den rovněž stala pece. Sama na mateřské s malými dětmi bych to nedala. U nás bylo ještě frustrující, ze babicka nejspíše vůbec nevnimala.
Obrat se na lékaře, který dá doporučení na osetrovatelku. Dnes již bezne funguje služba domácí pece. Každá pojišťovna rovněž přispívá na nějaké potřeby apod. Pokud chceš mít maminku doma, tak to určitě zkus. Ale když budeš mít pocit, ze ti to padá na hlavu, nelamej to přes koleno. Daji se najít i velmi dobre domovy, kde je poskytována veškerá potřebná pece.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 08.02.17 12:04
zakladatelka

Děkuji za vaše příspěvky, maminka je na tom mentálně dobře, všechno chápe, všechno si pamatuje, dá se s ní dobře komunikovat. A těší se domů. Stále si nepřipouští, že její zdravotní stav je trvalý.
Musela bych si ji vzít ale k sobě domů, abych mohla být stále při ruce, což bude nejspíš znamenat, že zrušíme ložnici a s manželem budeme spát v obýváku :think:, protože žádný volný pokoj nemáme.

@KatkaLib píše:
Už ted si můžeš zažádat o pečovatelskou podporu, ktera je urcena tomu kdo se o pacienta stara činní to cca 12tis+můžete zažádat o vozidlo nebo dávky na cestovny k lékaři to činní cca 500.- a pomucky, jsi můžeš vypůjčit od hospitze

já myslela, že zažádat se dá až když stav trvá půl roku a když je v dočasné ústavní péči, tak ji asi žádný posudkář kontrolovat nebude, nebo je to jinak?

aledud
Kecalka 407 příspěvků 08.02.17 12:11

Teď se může žádat o příspěvek na péči, i když je ještě ve zdravotnickém zařízení, navíc stejně trvá 3 měsíce než je přiznán. Je dobré to třeba zkombinovat s pečovatelskou službou jestli máte v obci nebo ve městě, hlavně třeba koupání, oni vědí jak zvednout, Vy by jste se stím udřela. Navíc nějaké úkony může indikovat i lékař a ty se potom neplatí.

KatkaLib
Zasloužilá kecalka 714 příspěvků 08.02.17 12:13
@Anonymní píše:
Děkuji za vaše příspěvky, maminka je na tom mentálně dobře, všechno chápe, všechno si pamatuje, dá se s ní dobře komunikovat. A těší se domů. Stále si nepřipouští, že její zdravotní stav je trvalý.
Musela bych si ji vzít ale k sobě domů, abych mohla být stále při ruce, což bude nejspíš znamenat, že zrušíme ložnici a s manželem budeme spát v obýváku :think:, protože žádný volný pokoj nemáme.já myslela, že zažádat se dá až když stav trvá půl roku a když je v dočasné ústavní péči, tak ji asi žádný posudkář kontrolovat nebude, nebo je to jinak?

Ne ne žáda se hned jak to má potvrzené od lékaře že musí mít neustavnou péči.

KatkaLib
Zasloužilá kecalka 714 příspěvků 08.02.17 12:14
@aledud píše:
Teď se může žádat o příspěvek na péči, i když je ještě ve zdravotnickém zařízení, navíc stejně trvá 3 měsíce než je přiznán. Je dobré to třeba zkombinovat s pečovatelskou službou jestli máte v obci nebo ve městě, hlavně třeba koupání, oni vědí jak zvednout, Vy by jste se stím udřela. Navíc nějaké úkony může indikovat i lékař a ty se potom neplatí.

Přesně, jak píšeš, a občas se přijedu podívat zda se opravdu starají a zda je potřeba stale peče

Talitha
Extra třída :D 13348 příspěvků 08.02.17 12:29

Milá zakladatelklo, dojdi si k vám na úřad zabývající se těmito dávkami, půjde ti konkrétně o příspěvek na péči. Není to žádný pečovatelský příspěvek, jak tu zaznělo a není určen pečovateli, je určený osobě, která nezvládá péči o svou osobu a za tyto peníze si může „nakoupit“ služby, byť by je „nakupovala“ u tebe.
Můžeš požádat ihned, sociální šetření v místě je standard, přijdou určitě.

Existují odlehčovací služby (Charita a různé podobné společnosti), které vypomohou, ať už přímo péčí, když budeš potřebovat volno, ale pro začátek i zapůjčením pomůcek, půjčují i polohovací postele, antidekubitní matrace, polohovací pomůcky atp. (Časem bude asi výhodnější všechno zakoupit, zpočátku je lepší půjčit, abys vyzkoušela, co je anebo není potřebné.)
Zřejmě bude třeba i fyzioterapeut, aspoň na začátek, než se nacvičíš.
Jsou i služby, které proplácí pojišťovna, záleží na pojišťovně i domluvě s lékařam.

A to nejdůležitější: nenech se vydírat řečmi typu: musíš se o ni postarat, je to matka, je to tvá povinnost, ona se o tebe taky starala.
Tím nejvíc nejdůležitějším pravidlem ve sféře soc. služeb je následující: pečovatel musí chránit hlavně sám sebe.
Až se člověk zhroutí, rozpadne se mu rodina, zničí si zdraví, tak už nejen, že nebude platný tomu, o koho se stará, ale nebude prospěšný ani svým dětem, které by měl vypravit do života. A to je daleko důležitější, než se obětovat do zničení svému rodiči.

Pokud bys viděla, že to nejde, ona 24/7/365 péče BEZ POMOCI někoho zvenčí není dlouhodobě únosná, nelámej to přes koleno. Nestojí to za to. Hodně sil. :mavam:

KatkaLib
Zasloužilá kecalka 714 příspěvků 08.02.17 12:37
@Talitha píše:
Milá zakladatelklo, dojdi si k vám na úřad zabývající se těmito dávkami, půjde ti konkrétně o příspěvek na péči. Není to žádný pečovatelský příspěvek, jak tu zaznělo a není určen pečovateli, je určený osobě, která nezvládá péči o svou osobu a za tyto peníze si může „nakoupit“ služby, byť by je „nakupovala“ u tebe.
Můžeš požádat ihned, sociální šetření v místě je standard, přijdou určitě.

Existují odlehčovací služby (Charita a různé podobné společnosti), které vypomohou, ať už přímo péčí, když budeš potřebovat volno, ale pro začátek i zapůjčením pomůcek, půjčují i polohovací postele, antidekubitní matrace, polohovací pomůcky atp. (Časem bude asi výhodnější všechno zakoupit, zpočátku je lepší půjčit, abys vyzkoušela, co je anebo není potřebné.)
Zřejmě bude třeba i fyzioterapeut, aspoň na začátek, než se nacvičíš.
Jsou i služby, které proplácí pojišťovna, záleží na pojišťovně i domluvě s lékařam.

A to nejdůležitější: nenech se vydírat řečmi typu: musíš se o ni postarat, je to matka, je to tvá povinnost, ona se o tebe taky starala.
Tím nejvíc nejdůležitějším pravidlem ve sféře soc. služeb je následující: pečovatel musí chránit hlavně sám sebe.
Až se člověk zhroutí, rozpadne se mu rodina, zničí si zdraví, tak už nejen, že nebude platný tomu, o koho se stará, ale nebude prospěšný ani svým dětem, které by měl vypravit do života. A to je daleko důležitější, než se obětovat do zničení svému rodiči.

Pokud bys viděla, že to nejde, ona 24/7/365 péče BEZ POMOCI někoho zvenčí není dlouhodobě únosná, nelámej to přes koleno. Nestojí to za to. Hodně sil. :mavam:

Jaké vyděračské řeči???že se postara o maminku, která byla taky při ní???:-O no to koukám jak tady může byt tak bezpateřný. Vy svojí maminku asi moc v lásce nemáte, že?
a co se týka těch peněz tak jsem to i tak napsala, že peníze náleží kdo se o maminku stara, takže si může s toho zaplatit sociální službu či svojí dceru.
A už vůbec nechapu proč jí strašíte tím že by měla ztratit svojí rodinu :zed: :zed: :zed: :zed: :pocitac: :pocitac: :pocitac:
Opravdu mi tohle rozum nebere

Tichošlápek
Echt Kelišová 9647 příspěvků 08.02.17 12:44

@KatkaLib mne zase rozum nebere, ze nechápeš, ze ne vždy se dá plnohodnotně postarat o nemohouciho a zvládnout to. A je hrozne důležité, aby zakladatelka kdyžtak neměla ještě psychické problémy z toho, ze to nezvládá, když ji tady někdo cpe do hlavy, jak jsou ústavy hrozne a jak je to je její povinnost. Ja bych třeba po péči o babičku taky volila uz spíše ústavní péči - byt třeba střídánou s pobytem doma. A rozhodne nejsem bezpaterni ani necitliva. Trochu empatie by to chtělo

Talitha
Extra třída :D 13348 příspěvků 08.02.17 12:47
@KatkaLib píše:
Jaké vyděračské řeči???že se postara o maminku, která byla taky při ní???:-O no to koukám jak tady může byt tak bezpateřný. Vy svojí maminku asi moc v lásce nemáte, že?
a co se týka těch peněz tak jsem to i tak napsala, že peníze náleží kdo se o maminku stara, takže si může s toho zaplatit sociální službu či svojí dceru.
A už vůbec nechapu proč jí strašíte tím že by měla ztratit svojí rodinu :zed: :zed: :zed: :zed: :pocitac: :pocitac: :pocitac:
Opravdu mi tohle rozum nebere

Katko, to, že jsi to zvládla ty, neznamená, že to zvládne každý.
A podsouvat někomu, že MUSÍ, protože je to jeho rodič, je citové vydírání.
Ničím nikoho nestraším, bez pomoci ta péče není prostě dlouhodobě reálná a lidé, kteří hlava nehlava pečují, protože je svírá pocit odpovědnosti, a děti a partneři jsou na sedmé koleji (zákonitě, protože člověk přes přemíru vlastních starostí a vyčerpání už není schopen fungovat na všech frontách), si opravdu koledují o narušení rodinných vztahů.

Ve sféře soc. služeb pracuji roky (a taky vidím, jak rodiny opouští síly a své milované rodiče svěří ústavu), o zcela imobilní prababičku jsme pečovali tři roky (ve třech osobách) proto si opravdu vyprošuji, abys mě tu nazývala bezpáteřným člověkem.

KatkaLib
Zasloužilá kecalka 714 příspěvků 08.02.17 12:51
@Tichošlápek píše:
@KatkaLib mne zase rozum nebere, ze nechápeš, ze ne vždy se dá plnohodnotně postarat o nemohouciho a zvládnout to. A je hrozne důležité, aby zakladatelka kdyžtak neměla ještě psychické problémy z toho, ze to nezvládá, když ji tady někdo cpe do hlavy, jak jsou ústavy hrozne a jak je to je její povinnost. Ja bych třeba po péči o babičku taky volila uz spíše ústavní péči - byt třeba střídánou s pobytem doma. A rozhodne nejsem bezpaterni ani necitliva. Trochu empatie by to chtělo

prošla jsem si tím, psala jsem že je to hrozně náročné.
Ale nelituji toho, trvalo to 5let přebalovaní atd. Kdyby se to stalo komukoliv z rodiny udělala bych to zase! Svojí rodinu miluju a nenechala bych je na popsaz hospitzu.Vy jí můžete dat 100% ale oni ne mají tam XXX pacientu, ktery potřebují péči.
Už se k tomu nebudu vyjadřovat, každeho svědomí, každého rozhodnutí, každého nátura…

Stránka:  1 2 3 4 Další »

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Zpevnění intimních partií a léčba inkontinence bez bolesti

Laserová medicína vás bez bolesti, skalpelu a s nulovým omezením zbaví... číst dále >

Očkování a autismus - mýtus, který ohrožuje dětské zdraví

Očkovat, či neočkovat? Téma očkování dětí se stalo v dnešní době mezi rodiči... číst dále >

Články z Expres.cz

Sirotky ze Sýrie bych přijala, potřebují pomoc, říká „miss z děcáku“ Kašáková

Kauza padesáti syrských sirotků hýbe Českem. Europoslankyně Michaela Šojdrová... číst dále >

Zablokovaný Facebook? Chtějí mi zavřít pusu, je to jako za nacistů, říká Klaus ml.

Chystá zákon o svobodě slova na internetu, kvůli cenzuře se v neděli veřejně... číst dále >

Články z Ona Dnes

Když dlouho necestuji, hýbu aspoň nábytkem, říká žena velvyslance Kmoníčka

Produkovala show na Broadwayi, v Česku řídila partu chlapů v dopravní firmě,... číst dále >

Devadesátkový trend znovu na scéně. Čtyři tipy, jak nosit džíny do pasu

Džíny patří k základním kouskům šatníku. Stačí jen najít střih, který si bude... číst dále >

Reklama