Domácí vejce - rizika?

23860
18.7.13 11:38

Domácí vejce - rizika?

Ahoj, naskytla se mi možnost odbírat domácí vejce od jednoho chovatele - no chovatele. Je to starý osmdesátiletý pán, slepičky se u něj maj dobře, výběh přes celou zahradu, kohouta maj :mrgreen:, občas je pouští do pole, ale v zimě jsem u něj viděla, jak jim dal na ozobání králičí kůži a jednou dokonce na sežrání kočku s useklou hlavou :poblion: Teď v létě to snad nedělá, neb by to smrdělo na hony daleko ale stejně :think:
Kupovaly byste takovéhle „biovejce“? :think: Jaká jsou vůbec rizika nějakých chorob z vajec?
Další alternativu mám v jiné rodině, ty maj slípky v malém výběhu, bez kohouta, spokojené moc nejsou, vzájemně si vyzobávaj peří, jednou jim i nějak vychcípaly. Zato jsou krmeny jakýmsi granulemi, skořápky maj dost křehké a rodina chce víc peněz za vajíčka. Jediná výhoda je, že slepice jsou zajisté krmeny „hygieničtěji“. Tak do čeho byste šly? Nebo raději zůstat u klecovýho chovu z tesca? :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

7797
18.7.13 11:40

Já jsem nikdy vejce nekupovala, od dítěte jím ty od dědečka :mrgreen: a ten krmí po Vánocích třeba zbytky cukroví :lol:. A žiju :nevim:, žloutky jsou oranžové, skořápka pevná a jsou zadarmo :mrgreen:.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
rachel55
18.7.13 11:42

Sla bych do vajec od dedy

• Nahlásit
  • Citovat
9956
18.7.13 11:43

Určitě od pána! :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13500
18.7.13 11:45

To je teda otázka. :mrgreen: :think:
Za tebou nastíněných podmínek bych teda nevěděla, ono myslet si že ty supermarketový se mají líp než ty v tom druhém případě - bez kohouta, v malém výběhu atp. je nesmysl.
Asi bych brala ty od toho starého pána, ono jim ty kočky snad moc často nedává, ne?
My máme vejce od tchýně, normální slepice na normálním dvorku s kohoutem, co žerou normální slepičí žrádlo - zrní a zbytky z kuchyně.
Až tchýně nebude chovat slepice a zásobovat nás vejci, pořídím si vlastní. Slepice. :D

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
K-Black
18.7.13 11:45

@Gina108 koupila bych, ničeho bych se nebála, podle popisu se mají pipky dobře, mají výběh, králičí kůže se dává, pamatuji z dětství. Ta kočka by mě asi trochu vyděsila :lol: ale vejce budou v pořádku, toho bych se nebála.

• Nahlásit
  • Citovat
58592
18.7.13 11:50

@Gina108 domácí vajca jsou domácí vajca. Teď jsem našla přes emimino holčinu, co mi je dodává a naprosto super. Kupované jsou hnusy, navíc ty slepice krmí barvivama (aby to mělo barvu), chemiema, aby víc snášely a pod.. U domácích akorát vždycky vajca omýt a hotovo. Nikdy žádný problém nebyl :palec: Jednoznačně vajce od dědy. Najdi si na youtube video z klecových snůšek, je to otřesné. A nepřej si vědět, co vše do těch slepic narvou za humusy. Nikdy bych taková vejce nekoupila.

Příspěvek upraven 18.07.13 v 11:51

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
23860
18.7.13 11:51

@Virginia no ne že se maj klecový slípky líp, ale že jsou ty vejce kontrolované jsem si myslela :nevim:

Ale díky, holky :kytka: Dám vydělat staříkovi, přeci jen co si vybavuju z dětství u babičky, tak slepice spasou snad ještě větší humáče než prasata, je to asi normální :nevim: a syrový vejce stejně používám minimálně.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
stazinka09

@Gina108
brala bych od pána. Náš dděa to taky dělal, ne že by krmil kočkama, ale zbytky po zabijačce králíka (vnitřnosti a oči :roll: ) tak to ano nikdy nám nic nebylo a to z toho babička dělávala snížek. Tzn syrové ušlehané bílky s ovocem, no paráda.

• Nahlásit
  • Citovat
8114

@Gina108 slepice je všežravec, jé jak milují brouky, žížaly a maso ;)…pamatuji se, když se u babičky dělala zabijačka prasete, tak se jim házely i kousky neupotřebených vnitřností, střeva ap… Naše slepičky sezobnou taky vše :palec:. Vajíček od pána se neboj, je to „stará škola“, ví co slepice potřebuje… ten, kdo krmí jen zrní, trávu, tak pak musí stejně přidávat nějaké vitamixy…zatímco u „dědy“ si to vše slepičky vezmou z předhozeného- jak dokládá rozmanitost :palec:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
18.7.13 11:54

Kožky se aspoň u nás slepicím dávaly. Kočky ne :mrgreen:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4779
18.7.13 11:55

My berem vajíčka od našich, tam slepice sezobnou taky na co přijdou, skořápky mají taky trochu křehčí a žijeme. Však syrový je nejíme a po tepelné úpravě je to jedno.
Dokonce se nám nedávno stalo, že mamce se na zahradě přemnožil kopr a tak ho házela slepicím a pak jsme pekly dort a když jsem šlehala ten krém tak byl cítit po kopru. Pěkně to nasáklo do těch vajíček.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
monca114
18.7.13 11:57

Tak ty slepice nejsou zas tak blbý, aby žraly něco, co by jim škodilo. Neboj se toho, stejně je uvaříš :D

• Nahlásit
  • Citovat
11133
18.7.13 11:58

@Gina108
jo, syrove bych nedala zadne, obzvlast detem, ale jinak bez obav. Myslim, ze od stastne slepice proste musi byt lepsi ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
11133
18.7.13 11:59
@monca114 píše:
Tak ty slepice nejsou zas tak blbý, aby žraly něco, co by jim škodilo. Neboj se toho, stejně je uvaříš :D

tak ale na to bych zase nespolihala. znam dost lidi, kterym nejake slipky i zdechly, protoze snedly neco, co nemely ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama