Druzka, narok na dedictvi?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.04.18 15:07
Druzka, narok na dedictvi?

Ahoj, zajimalo by me jak by to bylo v dedictvi po mem priteli, jsem jeho druzka, deti spolu nemame.Kdo by dedil?

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:

Janli
Kelišová 6244 příspěvků 15.04.18 15:10

Poud zůstavitel nemá potomky, pak družka + ostatní dědicové. Musíte spolu ovšem po určitou dobu prokazatelně žít.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.04.18 15:12

A jaci ostatni dedicove? zakl.

Emimin7
Echt Kelišová 9358 příspěvků 15.04.18 15:14
@Anonymní píše:
A jaci ostatni dedicove? zakl.

Byva to nejblizsi pribuzenctvo.

Janli
Kelišová 6244 příspěvků 15.04.18 15:17

Rodiče, sourozenci, synovci a neteře.

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 63582 příspěvků 3 inzeráty 15.04.18 15:31
@Janli píše:
Rodiče, sourozenci, synovci a neteře.

No přesněji řečeno buď rodiče + družka nebo sourozenci + družka, případně samotná družka.

opozice
Extra třída :D 11147 příspěvků 15.04.18 16:36

Vidím, že výše uvedené odpovědi jsou opravdu na profi úrovni. :mrgreen: :mrgreen:

Přestože je soužití dvou partnerů, kteří nejsou manželi, v naší společnosti stále běžnější a z hlediska většinového názoru přijímáno jako běžná záležitost, v textu občanského zákoníku tento pojem nenalezneme a případné právní nároky druha či družky musí pramenit z jiných občanským zákoníkem uznaných titulů.

Výjimkou z tohoto pravidla není ani úprava dědického práva v občanském zákoníku. Samozřejmě v případě dědění ze závěti je situace jasná. Vzhledem k tomu, že zákon dává závětnímu zůstaviteli oprávnění pořídit se svým majetkem pro případ smrti pomocí závěti zcela podle své vůle (pouze je nutno respektovat institut neopomenutelných dědiců), může zůstavitel ve své závěti ustanovit dědicem i svého druha či družku a tato osoba se tak může stát dědicem i celého zůstavitelova majetku.

Jiná situace nastává v případě, že zůstavitel závěť nezanechal a nastupuje dědění ze zákona. Zákon rozeznává čtyři dědické skupiny, které nastupují po sobě. V každé skupině jsou taxativně určeni zákonní dědicové, kteří mohou dědit v tom případě, že k dědění je povolána právě jejich skupina. S pojmem druh či družka se nesetkáme ani v jedné z těchto skupin a tak i v případě zákonné sukcese druh či družka nemůže dědit z postavení druha či družky, ale pokud má k dědění dojít, musí to být z titulu jiného.

Druh či družka může dědit buď jako zákonný dědic druhé nebo třetí dědické skupiny. Druhá dědická skupina nastupuje pokud nedědí žádný ze zůstavitelových potomků. Mezi zákonné dědice druhé dědické skupiny patří manžel zůstavitele, rodiče zůstavitele a osoby, spolužijící. Do třetí dědické skupiny patří zůstavitelovi sourozenci a osoby spolužijící. Dědicové třetí dědické skupiny jsou povoláni k dědění pokud nedědí žádný z potomků zůstavitele, jeho manžel či rodič. V těchto dědických skupinách tedy může druh či družka dědit z titulu osoby spolužijící, tedy osoby, která žila se zůstavitelem ve společné domácnosti nejméně jeden rok před jeho smrtí a která z toho důvodu pečovala o společnou domácnost zůstavitele nebo na něj byla odkázána výživou. Ve skupině druhé ovšem osoby spolužijící nemohou býti výlučnými dědici a přecházejí tak do třetí dědické skupiny, kde již výlučnými dědici býti mohou.

Pro osoby spolužijící je důležitým pojmem společná domácnost. Prvním předpokladem, který musí společná domácnost splňovat je společné bydlení. Například občasné pobývání družky u druha o víkendu či společnou dovolenou nelze za společné bydlení rozhodně považovat. Dále je nutné, aby se osoby žijící ve společné domácnosti společně podílely podle svých možností na úhradě nákladů a potřeb společné domácnosti. Toto společenství osob musí také vykazovat znaky trvalosti (podle zákona je to nejméně jeden rok). Osoba spolužijící musí ještě splnit jeden ze dvou požadavků a to, že po stanovenou dobu buď pečovala o společnou domácnost zůstavitele (samozřejmě bez odměny) nebo že byla odkázána výživou na zůstavitele.

pannda
Kelišová 6634 příspěvků 33 inzerátů 15.04.18 16:40

V případě nesezdaného soužití je vždy třeba myslet na to, že v případě, že jeden z partnerů má děti a nesepíše závěť nebo jiné pořízení pro případ smrti, budou dědit podle zákona děti (popřípadě další potomci), a ne přeživší druh či družka!

Když není závěť, druh nebo družka mohou dědit, jen pokud zemřelý neměl potomky. Dědí společně s jeho manželem (nebylo-li manželství zemřelého rozvedeno) a jeho rodiči. Není-li manžela ani rodičů, tak společně s jeho sourozenci, popřípadě jejich dětmi.

Zaopatřit druha pro případ smrti je možné především závětí. Je třeba ale vědět, že muž sice může své družce odkázat veškerý svůj majetek, ale i v tomto případě mají nepominutelní dědicové, tedy děti nebo jejich potomci (nikoliv manžel!), nárok na nepominutelný díl. Ten se vyplácí v penězích – nezletilý potomek má nárok na ¾ svého zákonného podílu (který by mu připadl, kdyby závěti nebylo) a zletilý na ¼ zákonného podílu.

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 63582 příspěvků 3 inzeráty 15.04.18 16:46

@opozice No, řekla bych, že naše krátké odpovědi s Janli mají na daný dotaz celkem stejnou informační hodnotu jako tvoje slohovka…

opozice
Extra třída :D 11147 příspěvků 15.04.18 16:48
@j.a.n.i1 píše:
@opozice No, řekla bych, že naše krátké odpovědi s Janli mají na daný dotaz celkem stejnou informační hodnotu jako tvoje slohovka…

já bych neřekl, protože v prvé fázi jde o to, kam se vůbec zařadit. Já neznám její příbuzenstvo a tak třeba utře zakladatelka nos. :mrgreen:

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 63582 příspěvků 3 inzeráty 15.04.18 16:50
@opozice píše:
já bych neřekl, protože v prvé fázi jde o to, kam se vůbec zařadit. Já neznám její příbuzenstvo a tak třeba utře zakladatelka nos. :mrgreen:

Nebo se taky rozejdou dávno předtím než přítel umře…

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 63582 příspěvků 3 inzeráty 15.04.18 16:52
@opozice píše:
já bych neřekl, protože v prvé fázi jde o to, kam se vůbec zařadit. Já neznám její příbuzenstvo a tak třeba utře zakladatelka nos. :mrgreen:

Nicméně, teď mi řekni, co v našich odpovědích tedy tak zásadního chybělo?

• to, že aby dědila tak nesmí mít přítel žádné dítě tam padlo
  • že musí mít po stanovenou dobu společnou domácnost taky
  • a že to bude společně s rodiči či sourozenci taktéž

opozice
Extra třída :D 11147 příspěvků 15.04.18 16:52
@j.a.n.i1 píše:
Nebo se taky rozejdou dávno předtím než přítel umře…

to bude asi nejspíše pravda. Při dnešním rozvodovém tempu. :mrgreen:

opozice
Extra třída :D 11147 příspěvků 15.04.18 16:55
@j.a.n.i1 píše:
Nicméně, teď mi řekni, co v našich odpovědích tedy tak zásadního chybělo?
  • to, že aby dědila tak nesmí mít přítel žádné dítě tam padlo
  • že musí mít po stanovenou dobu společnou domácnost taky
  • a že to bude společně s rodiči či sourozenci taktéž

na mě ty odpovědi budí dojem, jedna paní povídala. Taková všehochuť a nikde nic.

Kelsey
Hvězda diskuse 44886 příspěvků 15.04.18 17:01

Pry by ti musel nekdo potvrdit, ze si opravdu byla jeho druzka.
Ja jsem treba zjistila nedavno, ze moji nesezdani znami, kteri si postavili barak, kdyz spolu uz meli decka. Tak ona pouze jeho druzka, ktera mu porodila decka. Dopustila, aby barak byl psany pouze na nej, takze az mu jednou zachrasti v trenkach a najde si mladsi model, tak ji zustanou decka a asi holy zadek. Ona totiz o svatbe uz pred deckama nechtela slyset. Jak si to zaridila, tak to bude mit :nevim:.

Stránka:  1 2 Další »
 Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Velká fotosoutěž: Fisher-Price je u konce. Kdo se může těšit na výhru?

Milé maminky, od 24. 9. 2018 do 9. 12. 2018 jste mohly přidávat fotografie... číst dále >

Konec ftalátům i salmonele. Co přináší Evropa vašemu miminku?

Slýcháte kolem sebe občas lamentování, že přivést děti do dnešního světa je... číst dále >

Články z Expres.cz

Svoboda ze StarDance má tajemství. Proč nechce mluvit o přítelkyni?

Od poroty získal nejvíc bodů a vyslechl si jen slova chvály. Přesto nakonec... číst dále >

Ligový Expres: Ščasný ven? Proč by měl trenér Sparty odejít?

Začíná to být jako nekonečné televizní seriály. Úpadek fotbalové Sparty, tak... číst dále >

Články z Ona Dnes

Se třemi dětmi rezignujete na spoustu věcí, říká pediatrička Karolová

Jako dětská lékařka odešla Kateřina Karolová sbírat zkušenosti na kliniku do... číst dále >

Deset tipů, jak nastartovat životní změnu a být zdravější

Cítit se dobře fyzicky i psychicky si přejeme určitě všichni. Někdy k tomuto... číst dále >