Reklama

Eliminační dieta ABKM

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

pabe14
Ukecaná baba ;) 1393 příspěvků 17.12.16 17:55
eliminační dieta ABKM

Dobrý den prosím o zkušeností s alergií na kravskou bílkovinu u kojeného dítěte. Jaké jste měli příznaky? Jak postupovali doktoři? Co eliminační dieta zabrala? Za jak dlouho? Jedli jste třeba pečivo? Děkuji za zkušenosti.

Reklama

Reakce:

kacaba379
Ukecaná baba ;) 2079 příspěvků 17.12.16 20:27

Zdravím, můj syn měl jako tříměsíční dost hnusný ekzém v obličeji, rozjelo se mu to po očkování. Dr.mu na to napsala kortikoidy, ale to pomáhalo jen na chvilku a jak jsme přestali mazat, měl to zas, do krve si to uměl rozsmudlat. Zkusila jsem eliminační dietu, jedla jsem že začátku opravdu jen vařenou rýži, krůtí maso, brokolici, používala jen sůl a olivový olej. Zlepšení bylo vidět už po třech dnech, do týdne bylo po ekzému. Kdybych to neviděla, tak neuvěřím. Pak jsem pomalu přidávala různé potraviny a už se mu to nevrátilo, dokonce ani po očkování, které jsme trochu posunuli. ABKM ale nemá.

Gina
Ukecaná baba ;) 1125 příspěvků 6 inzerátů 17.12.16 21:50

Syn ve 2-3 měsících hlen a krev ve stolici. ABKM mě napadla po pátrání na netu s těmito příznaky, pediatrička po prohlídce odkývala, doporučila mi antimilk dietu a tím to pro ní skončilo. Prý za týden to bude dobrý. Vyhledala jsem si dost informací na netu, hlavně diskuze matek s takto postiženými dětmi mi pomohly, tady na emiminu a myslím někde na rodině. Začala jsem po vlastní úvaze držet striktní dietu bez mléka, vajec, hovězího a kuřecího masa a soji. Hlídala jsem všechny stopové prvky, pečivo jsem jedla jen, když jsem měla 100% jistotu, že je bez všech výše uvedených přísad. Úplné zlepšení stolice do stavu, kdy nezapáchala, byla bez krvavých nitek atd. a podobala se „míchaným vajíčkům“ trvalo cca měsíc a půl. Veliké zlepšení nastalo, když jsem mu začala dávat probiotika Biopron - z počtu asi 8 stolic denně najednou jen 1-2 stolice denně. Pak jsem postupně začala zkoušet po troškách ochutnat kuřecí maso, hovězí, soju…na všechno reagoval druhý den zelenavou kysele páchnoucí stolicí s nitkami krve a hlenem.

pabe14
Ukecaná baba ;) 1393 příspěvků 18.12.16 13:08

Děkuji moc za zkušenost…to samé zelená kysela z krvavým hlenem stolice třeba 10× za den…ještě atopák
Ty potraviny co jsi uvedla všechny to vyvolávaly? I kuřecí maso? Co tam je za alergen?

@Gina píše:
Syn ve 2-3 měsících hlen a krev ve stolici. ABKM mě napadla po pátrání na netu s těmito příznaky, pediatrička po prohlídce odkývala, doporučila mi antimilk dietu a tím to pro ní skončilo. Prý za týden to bude dobrý. Vyhledala jsem si dost informací na netu, hlavně diskuze matek s takto postiženými dětmi mi pomohly, tady na emiminu a myslím někde na rodině. Začala jsem po vlastní úvaze držet striktní dietu bez mléka, vajec, hovězího a kuřecího masa a soji. Hlídala jsem všechny stopové prvky, pečivo jsem jedla jen, když jsem měla 100% jistotu, že je bez všech výše uvedených přísad. Úplné zlepšení stolice do stavu, kdy nezapáchala, byla bez krvavých nitek atd. a podobala se „míchaným vajíčkům“ trvalo cca měsíc a půl. Veliké zlepšení nastalo, když jsem mu začala dávat probiotika Biopron - z počtu asi 8 stolic denně najednou jen 1-2 stolice denně. Pak jsem postupně začala zkoušet po troškách ochutnat kuřecí maso, hovězí, soju…na všechno reagoval druhý den zelenavou kysele páchnoucí stolicí s nitkami krve a hlenem.

Gina
Ukecaná baba ;) 1125 příspěvků 6 inzerátů 19.12.16 09:21

@pabe14 je to tak, právě na netu jsem našla, že jsou to časté potenciální alergeny při abkm. Hovězí maso má podobnou (nebo stejnou) bílkovinu, jako mléko, kdo je alergický na hovězí bílkovinu, je často alergický i na vejce a to má zase stejnou (nebo podobnou, už si přesně tu teorii nepamatuju) jako kuřecí maso. Takže než, abych vyřadila jen mléko (jak mi radila pediatrička), tak jsem rovnou, abych to měla najednou, vyřadila to všechno. A jak se později ukázalo, udělala jsem dobře. Protože po těch cca dvou měsících od začátku diety, kdy už měl tu stolici dobrou, pak stačilo, abych si vzala např. trochu rajské s hovězím masem a druhý den měl zelenou stolici. Další den jsem si vzala tu rajskou ještě jednou a následující den měl už hleny. Podobné to bylo s kuřecím masem. Soju jsem pak zjistila tím, že jsem si koupila na čarodějnice špekáček. Druhý den měl zase zelenavou stolici, tak jsem zapátrala zpětně v krámu po složení špekáčku, a byla tam soja. Psala jsem si deníček, kam jsem si zapisovala, co jsem kdy snědla odlišného od mého klasického jídelníčku a pak stav stolice následující dny. Úplně jasně to tam všechno vycházelo. A fakt stačilo stopové množství. Jednou jsem měla u švagrové kousek štrůdlu. Dušovala se, že ho nepotírala vejcem ani máslem. Kluk měl druhý den krvavé nitky. Když jsem jí to říkala, šla i někde v koši vyhrabat obal od toho listového těsta a byl tam mj. margarín. Takže prostě v tom margarínu muselo něco z mléčné bílkoviny být. Jenže to už výrobce v tom složení na molekuly nerozpitvává…
Jinak dietu jsem držela do cca roku věku dítěte, potom jsem opatrně začala zkoušet jogurt, toleroval ho, ale pak nějak po čase chytil ošklivou střevní chřipku a zase se mu to vrátilo všechno zpátky. Prý to střeva může narušit a trvá zase dobu, než se to uklidní. Klukovi jsou dva roky, tak nějak s tím pořád bojuju, částečně mu to možná odeznělo, ale od té střevní chřipky už neměl pořádně tuhou stolici, pořád takové spíš bláto. Chystám se objednat ho na alergii na krevní testy, abych si byla jistá, co mu z té alergie zůstalo, ale nějak se k tomu pořád nemůžu dostat. Pohledej tady na emiminu v diskuzích o ABKM, moc mi pomohly.

pabe14
Ukecaná baba ;) 1393 příspěvků 19.12.16 13:58
Děkuji :,( jsem z toho na nervy…malá místo toho, aby byla v pohodě miminko a já v klidu kojila a ona papala, tak se spolu pereme a pak stejně malá trpí…
@Gina píše:
@pabe14 je to tak, právě na netu jsem našla, že jsou to časté potenciální alergeny při abkm. Hovězí maso má podobnou (nebo stejnou) bílkovinu, jako mléko, kdo je alergický na hovězí bílkovinu, je často alergický i na vejce a to má zase stejnou (nebo podobnou, už si přesně tu teorii nepamatuju) jako kuřecí maso. Takže než, abych vyřadila jen mléko (jak mi radila pediatrička), tak jsem rovnou, abych to měla najednou, vyřadila to všechno. A jak se později ukázalo, udělala jsem dobře. Protože po těch cca dvou měsících od začátku diety, kdy už měl tu stolici dobrou, pak stačilo, abych si vzala např. trochu rajské s hovězím masem a druhý den měl zelenou stolici. Další den jsem si vzala tu rajskou ještě jednou a následující den měl už hleny. Podobné to bylo s kuřecím masem. Soju jsem pak zjistila tím, že jsem si koupila na čarodějnice špekáček. Druhý den měl zase zelenavou stolici, tak jsem zapátrala zpětně v krámu po složení špekáčku, a byla tam soja. Psala jsem si deníček, kam jsem si zapisovala, co jsem kdy snědla odlišného od mého klasického jídelníčku a pak stav stolice následující dny. Úplně jasně to tam všechno vycházelo. A fakt stačilo stopové množství. Jednou jsem měla u švagrové kousek štrůdlu. Dušovala se, že ho nepotírala vejcem ani máslem. Kluk měl druhý den krvavé nitky. Když jsem jí to říkala, šla i někde v koši vyhrabat obal od toho listového těsta a byl tam mj. margarín. Takže prostě v tom margarínu muselo něco z mléčné bílkoviny být. Jenže to už výrobce v tom složení na molekuly nerozpitvává…
Jinak dietu jsem držela do cca roku věku dítěte, potom jsem opatrně začala zkoušet jogurt, toleroval ho, ale pak nějak po čase chytil ošklivou střevní chřipku a zase se mu to vrátilo všechno zpátky. Prý to střeva může narušit a trvá zase dobu, než se to uklidní. Klukovi jsou dva roky, tak nějak s tím pořád bojuju, částečně mu to možná odeznělo, ale od té střevní chřipky už neměl pořádně tuhou stolici, pořád takové spíš bláto. Chystám se objednat ho na alergii na krevní testy, abych si byla jistá, co mu z té alergie zůstalo, ale nějak se k tomu pořád nemůžu dostat. Pohledej tady na emiminu v diskuzích o ABKM, moc mi pomohly.

Gina
Ukecaná baba ;) 1125 příspěvků 6 inzerátů 19.12.16 20:43

@pabe14 Drž se, zvládneš to, nejsi první ani poslední. Moc dobře si pamatuju, jaké jsem z toho měla nervy já, několik nocí jsem skoro nespala, protože jsem po nocích pročítala weby o ABKM, kopírovala jsem si různé důležité věci, recepty…prvních pár dní jsem myslela, že to nedám, jedla jsem jen rýži, brambory, krůtí maso, ale pak jsem zjistila, že spoustu náhrad se dá sehnat ve zdravé výživě, že existují sušenky, které neobsahují ani mléčnou bílkovinu, ani vejce, takže i to sladké jsem si dávala. S každou rozbalenou plínou na mě šly mrákoty, co tam zas najdu za nálož. Ale fakt to přejde, dej tomu trochu času. Opravdu mi hodně pomohly zkušenosti ženských tady v diskuzích. Věř mi, bude líp. Držím palce, ať to zvládáte!

Maci1987
Ukecaná baba ;) 1155 příspěvků 12.01.17 01:12

Můj syn měl od narození velmi silné novorozenecké akné, pořád nějaký ekzémy na kůži a prakticky od šestinedělí zelenohnědočervená stolice s krví a hleny. Byli jsme vysláni na Gastroenterologii, kde usoudili, že se jedná o ABKM, odevzdala jsem vzorek stolice a odebrali synovi krev. Zakázali na týden veškeré mléčné výrobky a vejce. Po týdnu opět kontrola, odběr krve. Zjistili hodně nízkou hodnotu hemoglobinu, okamžitě zakázali kojení a nasadili Nutrilon Neocate. Stolice se zlepšila asi za týden na UM a hemoglobin pomalu ale jistě zase stoupal. Málo jsem si o tom přečetla a do dnes toho lituji. Kdybych začala držet bezmléčnou dietu ještě než jsem šla na Gastro, tak jsem třeba mohla syna pořád kojit. Takhle jsem ho kojila jen 4 měsíce a paradoxně když mi zakázali kojení tak se mi začalo strašně moc tvořit mlíko… Teď je synovi 7 měsíců a zkusili jsme toleranční test na jogurt a snáší ho dobře, takže podle dr by neměl mít v budoucnu už problém s ABKM. Jen co dopije ty Nutrilony Neocate, tak mu začnu dávat normální UM.

pabe14
Ukecaná baba ;) 1393 příspěvků 13.01.17 15:23

Já jsem na dietě už několik týdnů - výsledek malá neprospívá - zelená hlenovitá stolice a krev…takže jdeme do Motola co s tím…stále kojím a přestat nechci, jelikož malá bojkotuje UM a i dokrm z láhve…

Gina
Ukecaná baba ;) 1125 příspěvků 6 inzerátů 13.01.17 17:00

@pabe14 ahoj, tak to je mi moc líto :? co si tak pamatuju z těch diskuzí tady, tak možné to opravdu je, že i přes dietu se dítě nezlepší, pak je ale možné, že ti doporučí ukončit kojení, protože může vadit i mateřské mléko. Taky tam v diskuzi byly matky, co psaly, že hned po nasazení UM rapidní zlepšení. Na druhou stranu to může být i jiný střevní problém, v Motole ji vyšetří a uvidíš. Já tam s klukem ve 3 měs. byla taky, když měl té krve v plíně dost, na příjmu byli opravdu pečliví, vzali mu krev na rozbor, prošli jsme chirurgií (no tam stejně nic neudělali, akorát mu tam prohmatali břicho) a pak jsme ještě byli na sonu břicha. Držím palce! :hug:

pabe14
Ukecaná baba ;) 1393 příspěvků 16.01.17 15:04

Holky tak vzali krev, ale prý ta alergie se testy zjistit nedá…ani tedy nevím na co vše nabírali. Verdikt zněl přestat kojit a přejít na nějaké mléko plně hydrolizované…ani ten nutrilon alergy care prý není úplně v pořádku, že tam ta kravská bílkovina je. Kontrola za 10 dní… přestat kojit nechci, tak nevím co mám dělat…jsme z toho špatná.

Gina
Ukecaná baba ;) 1125 příspěvků 6 inzerátů 16.01.17 20:20

@pabe14 Ahoj, oni nějak obecně říkají, že u tak malých dětí se potravinová alergie zjistit nedá. Já ty výsledky krve, co malému tenkrát v Motole odebírali, mám, jsou to snad tři A4 stránky, ale byl to takový ten všeobecný krevní rozbor - krvinky, destičky apod. Čekala jsem, že ti doporučí přestat s tím kojením, protože jak jsem už psala, malé procento dětí může mít i tu alergii na MM. A pokud i přes tvoji přísnou dietu dítě neprospívá, tak se nic jiného nedá dělat. Dokážu si představit být v tvojí situaci, já bych se zbláznila, kdyby mi zakázali kojit, ale pro dítě to evidentně bude lepší, potřebuje, aby se mu zahojila střeva. Pokud ti v Motole neporadili, buď se obrať na svého pediatra nebo být tebou bych co nejdřív zkusila vyhledat buď nějakou laktační poradkyni, oni taky určitě mají zkušenosti s UM. Rozhodně myslím, že by ti pediatr měl doporučit, jak dál.

Gina
Ukecaná baba ;) 1125 příspěvků 6 inzerátů 16.01.17 20:23

A zkus si projít alespoň prvních několik stran téhle diskuze Hlen a krev ve stolici dítěte - dieta bez efektu: https://www.emimino.cz/…nkovani/310/?…

i když jsem jí tenkrát nedokázala přelouskat celou, tak jsem z ní taky načerpala hodně zkušeností. Určitě tam případy podobné těm vašim budou. Co si tak matně vybavuju, tak ženský zkoušely to speciální UM dochucovat nějakým glukopurem nebo něčím podobným, aby to mělo lepší chuť a dítě to spíš akceptovalo. Budu na vás myslet!

Gina
Ukecaná baba ;) 1125 příspěvků 6 inzerátů 17.01.17 08:18

A ještě jsem si na tebe vzpomněla - pokud jsi na FB, funguje tam skupina Alergie/intolerance na laktózu, kravskou bílkovinu (ABKM), lepek (celiakie) - holky aktivně diskutují a moc rády poradí, tak se tam kdyžtak přihlaš a ptej se :-)

pabe14
Ukecaná baba ;) 1393 příspěvků 17.01.17 19:22
Moc děkuji, zkusím dohledat
@Gina píše:
A ještě jsem si na tebe vzpomněla - pokud jsi na FB, funguje tam skupina Alergie/intolerance na laktózu, kravskou bílkovinu (ABKM), lepek (celiakie) - holky aktivně diskutují a moc rády poradí, tak se tam kdyžtak přihlaš a ptej se :-)

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Nespinká? Vyzkoušejte rady ostatních maminek

Někdo má doma malého spáče, jiní rodiče bojují o každou minutu spánku. Pro... číst dále >

Rekonstrukce bytu: Na co si dát pozor?

Kupujete byt a potřebuje opravit? Anebo už nejste tolik spokojení s vlastním... číst dále >

Články z Expres.cz

Královské děti na sebe na svatbě strhly všechnu pozornost. Už zase!

Pětiletý princ George na sebe strhl veškerou pozornost na sobotní svatbě... číst dále >

V Německu huj, v Česku fuj: EU se loudá s nápravou dvojí kvality (nejen) potravin

Češi zase dělají nálety na německé supermarkety a diskonty. Situace, která... číst dále >

Články z Ona Dnes

Doktorka mi řekla, ať „to“ dám radši pryč, řekla matka zdravé holčičky

Některá maminka porod císařským řezem nechce, ale stejně to tak nakonec... číst dále >

VIDEO: Jak se ze služky Gottwaldové stala první dáma. A lidé se jí smáli

Toužila být obdivována jako její předchůdkyně Hana Benešová. Jenže Martě... číst dále >

Reklama