Endometrióza a laparoskopie - podělme se o zkušenosti!

3
4.6.21 17:48

endometrióza a laparoskopie - podělme se o zkušenosti:-)

Ahoj,
hledám někoho, koho taky čeká laparoskopie (mě v červenci) a kdo se potýká (nebo potýkal) s endometriózou. Bude nás víc, nemusíme se bát vlka, nic :D

Jen tedy předesílám, že já úplně neřeším (ne)plodnost, umělé oplodnění apod.
Aktuálně mě zajímá třeba to, co mě čeká před operací, když mám nástup dva dny předem. Jelikož mám celoživotní trauma s vyprazdňováním, natož v cizím prostředí, tak se děsím hlavně „přípravy“ střeva. Doktor mluvil o výplachu…

A jinak trochu o mně: všechno začalo změnami na čípku, kdy z lehkých byly ty nejtěžší a v březnu jsem byla na konizaci. Při vyšetření mi zjistili endometriózu, což vysvětlovalo moje dlouhotrvající potíže (hlavně dlouhá a bolestivá menstruace, bolest při a po sexu). Začala jsem brát antikoncepci a po zahojení šla ke gynekoložce, která mě poslala do spec. centra pro léčbu endom. Tam mi ji potvrdili (mám i adenomyózu, což je endo v děložní svalovině a vůbec to vypadá, že je to prorostlé skrz na skrz. Ledviny a vaječníky ale mám nejspíš ok. Jestli to je na střevu, se ukáže u operace). Prý mi vezmou kus dělohy, což ale není problém. A rovnou mi zavedou tělísko Mirena.

Tak by mě taky zajímalo, u těch, co to mají za sebou, jaký „překvápko“ měly po otevření… jestli se třeba endo ukázala i tam, kde při vyšetření ne.

Děkuju a těším se!

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
270
4.6.21 18:48

Ahoj. U mě se endo třeba projevuje tvorbou endometroidních cyst na vaječníku. Mám za sebou už dvě laparoskopie, z čehož jednu akutní, bo mi cysta samovolně (resp. neznám příčinu) praskla a ten vylitý obsah (což je něco jako krev) způsobila infekci v břiše. Musím říct, že takovou bolest břicha jsem dlouho nenažila a postupně mě to srazilo fakt až na kolena, nemohla jsem pomalu ani chodit. Část vaječníku mi už vzali, ale naštěstí ještě ne celý. Při té poslední laparoskopii mi uvolnili i nějaké srůsty v břiše, tak se modlím, aby se teď žádné další neobjevily. I když jak mi bylo řečeno, po té infekci a krvi v břiše se srůsty tvoří moc rádi…

Laparoskopie se neboj. Mám za sebou císaře a absolutně se to nedá srovnat. Je to jak kdybys měla hodně namožené svaly z cvičení, ale nic, co by se nedalo vydržet. :-)

Co se týče vyprazdňování, chápu tě. Vím, že někde dávají třeba den před nějaký roztok, asi něco jako projímadlo, nevím. Má tedy nedali nikdy nic, ale problémy tohoto typu nemám, tak jsem to neřešila..-)

Kdyby tě cokoli zajímalo, klidně se ptej. ;-)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
17097
4.6.21 20:20

Endometriozu mi diagnostikovali kdyz mi bylo 20. Ted mi bude 35. Endo mam stále, ta se vyléčit neda. Mam za sebou 4× laparky, 3×punkce cyst, 8let na ha bez ms, pul roku umělého přechodu s vissane. A při poslední laparce, 9/2017 mi našli endo v celé dutině břišní, na vajecnicich, vejcovodech, děloze, střevech.. všude. Endo 4.stupne. operace trvala pres 3hodiny. Odebraly cystu 10×9cm, vypálili ložiska, rozrusili srusty, pak ihned nasazena léčba vissane na pul roku, pak se povedlo těhotenství 3/2018, pak jsem ha nebrala a udelaly se další cysty. Tak punkce a snaha o těhotenství, to se podařilo v 10/2020, termín porodu letos v červenci. Potom budu muset zase nasadit ha, protože ty stavy s endometriozou zažít znovu nechci.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3
6.6.21 17:01

@Advise
Ahoj. Děkuju za zkušenost. Můžu se zeptat, po jak dlouhý době se to objevilo znovu? A to, co popisuješ, zní teda šíleně…to se nepoznalo při preventivních prohlídkách?

Noo, já právě za sebou císaře mám a laparoskopii taky (brali mi žlučník) a mám na to děsný vzpomínky. Ten plyn, jak se jím nafukuje břicho, ve mně asi nějak víc zůstal a ta bolest, co se mi vrazila do ramen a hlavy, byla šílená. Břicho jsem ani neřešila.

Mě docela štve ta recidiva endo a tím, že to mám i ve svalovině, tak si pořád říkám, jestli se na to nevykašlat, neodložit to…a taky teď zvažuju nadstandart pokoj, ten má vlastní záchod, tak by to dost vyřešilo :-)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3
6.6.21 17:03

@lachtanice86 Šílenost.. to jsem na tom ještě dost dobře. Přeju, ať dobře dopadne porod a endo se vrátí v co nejmenší intenzitě

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat