Financování syna na VŠ

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Vlassy
Povídálka 15 příspěvků 23.08.19 09:20
Financování syna na VŠ

Prosím o váš názor. Syn, 23 let, studuje na VŠ mimo domov. Já mu posilam částku 2800,–Kč, pokryje tím pouze nájem. Každý měsíc dávám stravenky v hodnotě 700 Kč. Víc není v mých možnostech. Syn má brigádu s příjmem okolo 4000 Kč. Zajímalo by mne, která máte dítě na vysoké, kolik mu přispíváte?

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Další »
Reakce:
MP Krista
Ukecaná baba ;) 1341 příspěvků 23.08.19 09:34

No, je to opravdu málo penez, ale jestliže mu nemůžete dat víc, nedá se nic dělat, musí se snažit sám. Ostatně není asi v prvním ročníku, už se rozkoukal a navíc by mu velmi pomohlo do budoucna, najít si práci na částečný úvazek ve svém oboru. Moje dcera je tedy už po VŠ asi dva roky. Dostávala od nás 6000 měsíčně plus sem tam něco jako bonus. Ale poslední rok už pracovala na plný úvazek.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.08.19 09:35

Vím, že před pár lety dávali rodiče sestře do Prahy 7000 měsíčně. :mavam:

klamonožka
Závislačka 2591 příspěvků 23.08.19 09:36

Nemám syna na vysoké, ale v podobném věku a situaci jsem před pár lety byla, tak snad nevadí, když napíšu také.

To, jak píšeš, mi přijde skromnější, ale rozhodně ne k nepřežití. Pokud mu peníze od tebe pokryjí nájem (asi bydlí na koleji, že?) tak mu zbývá 4700 na jídlo, jízdné a další potřeby a to je pro studenta, myslím, relativně v pohodě - ještě dost záleží, jak hodně cestuje (každý víkend domů přes celou republiku?), případně kolik ho stojí samotné studium (potřebují hodně knížek? speciální oblečení např. do laborek? atd.), kolik stojí jízdné ve městě, kde studuje.

A pak, jestli není škola natolik náročná, že prostě v určitých chvílích (zkouškové, doba psaní diplomky…) nebude mít kapacitu na to, na tu brigádu chodit - respektive, aby kvůli tomu, že chodí na brigádu, nezanedbával ty školní povinnosti - což je mimochodem situace, která nastala u spousty mých spolužáků, tak hodně nestíhali školu kvůli chození na brigády, až se na to úplně vyprdli (na tu školu). Na to bych ho případně připravovala předem, že toto je tvůj limit, který mu můžeš poskytnout a ani až nebude mít čas na brigády, mu nedáš víc, že si má z peněz z brigád odkládat.

Takže myslím, že to není mnoho, ale dá se. :nevim:

(jasně, jistě je mnoho vysokoškoláků, kteří nedostávají vůbec nic, nebo i přispívají domů - takže se možná dočkám reakce, jak jsou dnešní studenti rozmazlení, ale pokud je cílem, aby měl studium na prvním místě, a ne samotné zajištění živobytí, tak si myslím, že určitá podpora je na místě)

Příspěvek upraven 23.08.19 v 09:37

Alušáček
Závislačka 4038 příspěvků 23.08.19 09:37

@Vlassy Dceři na VŠ financuju, bydlení, jídlo, telefon, pojistku na auto, opravy auta. Oblečení, benzin, zábavu si platí sama, má dobrou brigádu.. Samozrejme když chci koupím, přispěju jí i na jiné věci. Holt každý podle svých možností, když víc nemáš, tak nemáš :nevim:

Uslava
Ukecaná baba ;) 1696 příspěvků 23.08.19 09:37
@Vlassy píše:
Prosím o váš názor. Syn, 23 let, studuje na VŠ mimo domov. Já mu posilam částku 2800,–Kč, pokryje tím pouze nájem. Každý měsíc dávám stravenky v hodnotě 700 Kč. Víc není v mých možnostech. Syn má brigádu s příjmem okolo 4000 Kč. Zajímalo by mne, která máte dítě na vysoké, kolik mu přispíváte?

A můžeš dávat více? Nebo proč chceš vědět, kolik kdo platí?

lebonkaa
Povídálka 23 příspěvků 23.08.19 09:38

Když jsem studovala VŠ, matka byla 2 roky nezaměstnana. Nedávala mi tudíž nic. Od otce mi chodily alimenty 2500 - 3000, což mi uhradilo pouze kolejne. Jinak jsem brigadnicila přes prázdniny, kdy jsem si nasetrila třeba 10 - 20 tis. Kč a při škole jsem v průběhu také pracovala s měsíčním výdělkem cca 4 - 5 tis. Kč. Vyzila jsem s tím. Začátek semestru byl vždy náročný z hlediska investic do učebnic (cca 2 - 4 tis. Kč), ale dalo se to. Z domova jsem si občas přivezla nějaké jídlo, domácí zeleninu, atp. Takže, ať se syn snaží, když není jiná moznost… Pomůže mu to k osamostatnění a bude si vážit práce. ;)

MP Krista
Ukecaná baba ;) 1341 příspěvků 23.08.19 09:39
@Uslava píše:
A můžeš dávat více? Nebo proč chceš vědět, kolik kdo platí?

Jezismarja asi aby měla představu, jak to mají ostatní studenti, ne?

Kelsey
Hvězda diskuse 46772 příspěvků 23.08.19 09:45

Znama ma syna na vysoke. Plati mu to ubytovani a stravu a obleceni, ale treba nakladnejsi obleceni si castecne financuje sam a castecne mu doplati nebo to resi, ze to ma na narozeniny, Vanoce. Mlady ma brigadu, takze pak osobni zivot a zavazky si financuje tim.
Je to velmi rozumny, mlady clovek.

Pocahonta
Zasloužilá kecalka 561 příspěvků 23.08.19 09:48

Když jsem chodila na VŠ, rodiče mi dávali dohromady 6000 kč na měsíc a platila jsem si z toho všechno (včetně oblečení) + jsem od prváku chodila na brigády, takže obvykle to dělalo cca další 4000 kč za měsíc. V pohodě jsem vyšla a ještě si něco ušetřila, ale bydlela jsem na privátě s dalšími třemi spolubydlícími.

klamonožka
Závislačka 2591 příspěvků 23.08.19 09:51

@Pocahonta Dnes bys privát se třemi spolubydlícími za 2800 kč sehnala těžko, pokud studuje v Praze nebo v Brně.

Pajusinka
Stálice 55 příspěvků 23.08.19 09:54

Nepíšeš docela zásadní věc a to jakou školu syn studuje. Pokud je to méně náročný obor, který mimo zkouškové nevyžaduje náročnou domácí přípravu a nemusí být denně ve škole, tak si myslím, že má dost prostoru na slušnou brigádu. Pokud však studuje náročnou školu typu strojařina, chemie, medicína apod., tak je trochu na palici se neustále učit a ve volných chvilkách ještě chodit na brigádu. To je pak riziko že školu nedodělá. Pro představu - já jsem studovala těžkou školu, naši mi přispívali 8000,– měsíčně po dobu školního roku (tj. 9 měsíců v roce), zbývající 3 měsíce jsem se starala sama. Ale platila jsem z toho úplně vše včetně oblečení, bot apod.

me57h
Zasloužilá kecalka 521 příspěvků 23.08.19 09:57
@klamonožka píše:
Nemám syna na vysoké, ale v podobném věku a situaci jsem před pár lety byla, tak snad nevadí, když napíšu také.

To, jak píšeš, mi přijde skromnější, ale rozhodně ne k nepřežití. Pokud mu peníze od tebe pokryjí nájem (asi bydlí na koleji, že?) tak mu zbývá 4700 na jídlo, jízdné a další potřeby a to je pro studenta, myslím, relativně v pohodě - ještě dost záleží, jak hodně cestuje (každý víkend domů přes celou republiku?), případně kolik ho stojí samotné studium (potřebují hodně knížek? speciální oblečení např. do laborek? atd.), kolik stojí jízdné ve městě, kde studuje.

A pak, jestli není škola natolik náročná, že prostě v určitých chvílích (zkouškové, doba psaní diplomky…) nebude mít kapacitu na to, na tu brigádu chodit - respektive, aby kvůli tomu, že chodí na brigádu, nezanedbával ty školní povinnosti - což je mimochodem situace, která nastala u spousty mých spolužáků, tak hodně nestíhali školu kvůli chození na brigády, až se na to úplně vyprdli (na tu školu). Na to bych ho případně připravovala předem, že toto je tvůj limit, který mu můžeš poskytnout a ani až nebude mít čas na brigády, mu nedáš víc, že si má z peněz z brigád odkládat.

Takže myslím, že to není mnoho, ale dá se. :nevim:

(jasně, jistě je mnoho vysokoškoláků, kteří nedostávají vůbec nic, nebo i přispívají domů - takže se možná dočkám reakce, jak jsou dnešní studenti rozmazlení, ale pokud je cílem, aby měl studium na prvním místě, a ne samotné zajištění živobytí, tak si myslím, že určitá podpora je na místě)

Příspěvek upraven 23.08.19 v 09:37

Mě tady v diskuzi sprdli, že nemám nárok chtít po dceři příspěvky na domácnost (je čerstvá vysokoškolačka). Já si stejně myslím, že VŠ student by přispívat měl, pokud nestuduje medicínu. Nevím o jiných školách, co by byly nějak extra náročné, takže pokud student nemůže docházet na brigády, nemá co studovat.

Pocahonta
Zasloužilá kecalka 561 příspěvků 23.08.19 09:59

@klamonožka Platila jsem tenkrát 3 tis. CZK/M, bylo to v Písnici (Praha), obyčejný, starý panelák. Pamatuji se, že MHD mi cesta na VŠ trvala přes hodinu.

MP Krista
Ukecaná baba ;) 1341 příspěvků 23.08.19 10:00
@me57h píše:
Mě tady v diskuzi sprdli, že nemám nárok chtít po dceři příspěvky na domácnost (je čerstvá vysokoškolačka). Já si stejně myslím, že VŠ student by přispívat měl, pokud nestuduje medicínu. Nevím o jiných školách, co by byly nějak extra náročné, takže pokud student nemůže docházet na brigády, nemá co studovat.

A kterou školu jste vystudovala vy a jak jste přispívala? Já jsem tedy studovala univerzitu před více než třiceti lety, moji rodiče před téměř sedmdesáti lety a vždy se všem přispívalo z rodinného rozpočtu, ne naopak!

Příspěvek upraven 23.08.19 v 10:01

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Další »
Váš příspěvek
Reklama