Hleny v krku od psychiky

15
6.12.19 18:05

Hleny v krku od psychiky

Dobrý den, chci se optat, zda jste měl někdo podobný problém.
Už devět měsíců mám problémy s polykáním. Začalo to zahleněním krku. Bylo to před maturitou, kdy jsem měla mnoho stresu, dětská doktorka usoudila po vyšetření, že to je psychického původu. Pak se to zlepšilo, normálně jsem jist mohla. Sice třeba něco zapijela vodou nebo jedla pomalu, ale šlo to. A teď se to opět vrátilo. Byla jsem u doktora, poslal mě na další vyšetření. Před devíti měsíci jsem měla gastroskopii, polykaci akt, teď štítnou žlázu, a ještě chodím na krční. A tam mi řekl, že je všechno v pořádku. Celkově všechna vyšetření jsou v pořádku, žádný reflux, vada polykání, nádor nebo tak. Takže tento doktor mě posle ještě na alergologii, jestli to není alergická reakce. A pokud ne, prý si mám najít psychoterapii. A znovu mě na vyšetření nepošle, protoze 9 měsíců není tak dlouhá doba, aby se mi tam vytvořil nádor nebo tak.
Nejhorší je, že dávám pouze tekutou stravu, teď pijí nutridrinky. Také jsem dost zahleněná, plyvu lepkavé husté hleny, přípravky z lékárny nepomáhají, takže zkouším bylinky. Mám pocit jako kdybych měla zuzeny krk, a vlastně strava je nepříjemná, pokud není v tekutý formě. Jakoby se tam „zasekla“ mezi těmi hleny. Nebo nevím jak to popsat. Prostě to cítím ať už je to sebemenší kousek, jakoby tam nebylo místo pro to jídlo. Vím, že dřív, když jsem jedla, tak jsem hodně chrchlala hleny, když jídlo šlo dolů. Jednou jsem byla nachlazená, chrchlala jsem hodně hleny, ale fakt hrozně moc, až jsem nechápala, kde se to bere a smrkala jsem. A mohla jsem jist úplně cokoliv, bez problémů. Taky občas mam tlaky v tom krku, pak třeba vychrchlam hlen a uleví se mi. Jenže mi přijde, že ty hleny moc nejdou ven, že je musím „lovit“ a vyplyvnout.
Proto se obracím na Vás, jestli nemáte nějaké rady a zkušenosti
Přemýšlela jsem třeba zkusit změnit lékaře, i když má učitelka (zdravotní sestra), říkala, že to je také psychikou - psychosomatické.
Myslíte si, že mohu být v krku tak moc zahleněná, že to tomu jídlu brání?
Nebo že by to mohla být alergická reakce?
Jako upřímně jestli bude alergie negativní, tak ani nevím jak tento problém řešit (sice je pravda, že jsem měla deprese, úzkosti, často se cítím ukřivděná a nejsem z funkční rodiny, a nejsem z tím do teď smířená, ale nikdy by mě nenapadlo, že bych z toho mohla mít takové problémy). Hodně mi to komplikuje život, fyzicky jsem vyčerpaná a je mi špatně od hladu. Mám problémy udržet pozornost ve škole a někdy mám pocit, že to semnou sekne. Budu ráda za každé rady a tipy a jestli náhodou nemáte podobné zkušenosti.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

3711
6.12.19 18:37

Já mám alergii a tyhle pocity mívám taky. Je to tím, že rýma mi stéká do krku..občas mívám záněty dutin, zlobí mě to při usínání. Ale je fakt, že si mi ta alergie hodně zhoršila po pubertě, když jsem odešla z domova a začaly stresy s prací, peníze, bydlení..Zkus si stříknout do nosu Olynth a kup si v lékárně Zyrtec a pár dnů ho ber, jestli ti to pomůže… tak je to alergie. Neděs se :hug: :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
15
6.12.19 18:57

@baimoli jakože mě děsí to, že nemohu jíst. Práve taky mám pocity jak když to stéká z nosu, ale zadní rýmu prý nemám. Pri nachlazení mi kapky pomahali hodně, úplně. Teď už ne. A děkuji za názor.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3711
6.12.19 19:22
@RK1962 píše:
@baimoli jakože mě děsí to, že nemohu jíst. Práve taky mám pocity jak když to stéká z nosu, ale zadní rýmu prý nemám. Pri nachlazení mi kapky pomahali hodně, úplně. Teď už ne. A děkuji za názor.

Myslím, že to může být od psychiky. Moje dcera je hodně citlivá a když měla jít na operaci s očičkama a stalo se jí něco podobného. Je mnohem mladší, přestala polykat sliny a utírala si to do rukávu nebo jí kapaly na zem. Bylo toho víc, celkově měla i hrozné úzkosti, bála se úplně všeho. :,( Po operaci ji to okamžitě přešlo. Vzali jsme ji k dětskému psychologovi, ale měli místo až když už to nebylo aktuální a dcera byla dávno v pořádku. :roll: Psychika dokáže dělat hroznou neplechu. Hodně štěstí, ať si to vyřešíš, ale nemoci bych se nebála. Zkus relaxovat a uklidnit se.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
15
6.12.19 19:57

@baimoli dobře, děkuji. Psychika je hrozná věc :(

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2390
6.12.19 19:59

@RK1962
ano, je to psychosomatické, takto se typicky projevují úzkosti, úzkostná porucha

nebo to je „jen“ následek stresů…kažopádně je potřeba dlouhodobé psychoterapie, bez toho se nepohnete dál…možná budou časem potřeba i léky, každopádně dlouhodobější psychoterapie je základ od kterého se půjde dále odpíchnout

nemáte nedostatek spánku?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
15
6.12.19 20:24

@Borrealis už se mi párkrát stalo, že jsem měla ataku, třeba ve škole. Ale tyhle problémy mám chronické, stále. Jen teď to je prostě špatné. Jen nevím jak s tím souvisí to zahlenění?
Jelikož mám spolubydlící, tak toho moc nenaspím přes týden. Typuju tak cca 4,5 hodin denně.
Na psychotrepii jsem chodila, jenže jakoby tam mi bylo řečeno, že mám syndrom opuštěného dítěte a nic jakoby nezměním moc, tak nevím zda to má nějaký vliv.
Hlavně se snažím všem antidepresivům, psychiatrům vyhnout.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2390
6.12.19 20:35

@RK1962

takto na dálku Vám nikdo neřekne zda bude stačit důkladná a poctivá psychoterapie i s prací na sobě nebo budou potřeba i léky a na jak dlouho budou /případně/ potřeba

samozřejmě, je Vaše volba se léčbě a řešení problému vyhybat, a trápit se dál

jen z praxe, toto je častá situace, dnes u mladých žen mnohem častější než by jeden věřil, nejde o nic vzácného, všechny ty pocity sevření krku, horšího polykání a. t. d.

část z nich i po zevrubném vyšetření nechce připustit že jde o psychosomatiku a nechce s psychikou nic dělat, požaduje a hledá další a další vyšetření…kde se nic nenajde…

část z nich připustí vliv psychiky a začne se léčit, začne s psychoterapií, není to jednoduché ale…

to již je na Vás, kudy se vydáte, je to Váš život a Vaše obtíže, jestli to máte hozené směrem že např. psychiatra nebo léky nikdy, a zásadně se tomu vyhnout…tak je možný že celý život prožijete v úzkostné poruše a s hromadou tělesných problémů které jí doprovází a nakonec vyústí i v nějakou tělesnou nemoc

:nevim:

nikdo jinej tu práci za Vás neudělá

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
15
6.12.19 20:51

@Borrealis já vím, že ano, že musím na sobě makat já sama. Už mám i kontakty na psychotrepii, taky podstoupím životní mapy. Je to taková metoda, že se má prijit na problémy, které člověk drží v sobě a ovlivňuje ho to, aniž by si vše uvědomoval.
Pravdou je to, že jsem byla už objednaná na psychiatrii, ale doma říkají, že bych pak mohla mít „zápis“. Takhle jedna moje kamarádka má antidepresiva, chodí na psychiatrii a nebude moct pracovat s lidmi. Čehož se já osobně bojím.
A nevíte jak fungují ty antidepresiva? Jakože se po nich budu cítit lépe a to stažení a polykání by mohlo odeznít? :D

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
6.12.19 22:03
@RK1962 píše:
@Borrealis já vím, že ano, že musím na sobě makat já sama. Už mám i kontakty na psychotrepii, taky podstoupím životní mapy. Je to taková metoda, že se má prijit na problémy, které člověk drží v sobě a ovlivňuje ho to, aniž by si vše uvědomoval.
Pravdou je to, že jsem byla už objednaná na psychiatrii, ale doma říkají, že bych pak mohla mít „zápis“. Takhle jedna moje kamarádka má antidepresiva, chodí na psychiatrii a nebude moct pracovat s lidmi. Čehož se já osobně bojím.
A nevíte jak fungují ty antidepresiva? Jakože se po nich budu cítit lépe a to stažení a polykání by mohlo odeznít? :D

Co to je za blbost, já Teda tady moc nepřispívám, občas téma co mě zaujme přečtu před spaním, ale na todle musím odpovědět. Já sama jsem lékařka, pracuji s lidma v nemocnici na ARU a jezdím na záchrance, samo o sobě stresova práce. No před rokem se mi rozjela úzkost, syn onemocněl a v nemocnici mu málem podali lék, který by ho zabil. Kdybych nebyla z oboru tak ty sestře dovolím ho podat ( byl by na místě nevratne mrtvý) tato stresova situace a celkově co se tenkrát stalo mi rozjela úzkost i jak popisuješ ty, sucho v ustech, knedlík v krku, pocit hlenu. Snažila jsem se to řešit jinak než AD, nakonec se stav výrazně zhoršil, musela jsem k lékaři, psychiatrovi, ( ano, mohla jsem si je napsat sama, ale chtěla jsem odbornou diagnostiku, zda to dám, nebo jsou potřeba) Napsal mi slabé AD a po těch jsem se uklidnila. Nevidím důvod proč bych neměla či nemohla pracovat s lidma. Moje myšlení a chování, pozornost nemění.

• Nahlásit
  • Citovat
1648
7.12.19 19:46

Jj mam ppdobne stavy a trpim pan. Uzkosti, cili mozne je vse, bicmene to res. Nemuzes byt takhle mlada na nutridrinkach a zase je fakt, ze pokud mas za sebou gastro, zřejmě jsi po fyzicke strance v poradku :hug:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
15
7.12.19 19:53

@PetraMerry práve těch vyšetření bylo hodně a všechny v pořádku… :D

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1648
7.12.19 20:00

@RK1962 tim lip, tak to je asi jasné…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
15
7.12.19 20:33

@PetraMerry
Jenze já ten stres na sobě nepociťuji moc. Spíš jen když je nějaká stresová situace :nevim: tak by mě nenapadlo, že by to mohla být psychika. Ale jak píšete, je to jasné.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama