Jak na sykavky a Ř?

• Fotoalbum (1)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
7966
7.1.22 19:21

Jak na sykavky a Ř?

Ahoj, stále jsem čekala, že se synova mluva zlepší sama, ale uvědomila jsem si, že už je nějakou dobu na stejném bodě. Nemáte někdo radu, jak jinak naučit S, než se usmát, držet jazyk dole za zuby? Vím, že logopedi to takhle učí, ale zní to S divně, přijde mi to nepřirozené a v okolí tahle praktika neměla úspěch. Když analyzuji sebe, tvořím ho jazykem na horním patře. Syn má celkově problém se sykavkami, místo S, C, Z říká Š, Č, Ž. Když se s ním snažím po domácku trénovat, opakujeme T - C, přijde mi to tvoření podobné a takhle se mu to C někdy docela zadaří, ale ve slovech moc ne. :? Potom prosím o radu, jak trénovat Ř? Říká např. pšítel (přítel), žíkám (říkám) atp. Přitom R říkal krásně od dvou let, tak jsem myslela, že to Ř naskočí bez problému, ale asi ne.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
7.1.22 19:25

Našla bych logopeda a nečekala.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7.1.22 19:35

U nás to bylo naopak. Uměl ř a neuměl r. Logopedka mu řekla, ať říká řřřř a pomalu přitom otvírá pusu. A že tim z ř přejde do r. A fakt jo, od té doby krásné r. Tak teoreticky by to mělo fungovat i obráceně. Ať drnčí rrrrrr a pomalu zavírá pusu.

Se sykavkami neporadím, s těmi bojujeme taky.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
18257
7.1.22 19:36

Dceru to logopedka učí tak, že musí stisknout zuby, pak tam ten jazyk nepustí a vysloví to správně. U písmen c, s, z otevřít pusu, jako na E a č, š, ž se říká s ústy ve tvaru U. A učit tímto způsobem rozlišovat všechny sykavky. Nejdřív třeba pasivně, ať ti ukáže, co děláš za zvuk tady na tom papíru a ať ti vidí na pusu. Pak si vezměte zrcadlo a dělejte ty zvuky spolu, ať vidí na tvoje i svoje ústa. Postupně můžete zařazovat slova se sykavkami na začátku slova, až je zvládne, tak uprostřed a až úplně nakonec na konci slov.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
732
7.1.22 19:41

Dělám logopedii už se třetím dítětem. Na netu se dají najít návody na vyvozování hlásek. Ale vždy se trénuje jen jedna hláska…pokud nevyslovuke dítě c, s,z…tak začněte c. Najdi si slova k tréninku a jak píšeš c se vyvozuje tím, že se dá jazyk za dolní zuby a rty do úsměvu. Pro správné umístění jazyka se může dát mezi zuby uzlík z nitě. Nejprve trénuješ jen tu hlásku, pak najedeš na slova. Vždy opakovat třeba 10× než se zadaří vyslovit správně. Toto každý den min. 15 min. Když zvládne slova, dáte spojení dvou slov, pak věty. Bacha na slova obsahující c i č, ty až nakonec, hrozně dítě matou. Když to zvládne začneš důsledně opravovat během celého dne…až se to upevní…no a takhle s každým písmenem zvlášť. Ale pokud nemáš zkušenost, najdi si logopeda ať vás navede.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
118
7.1.22 19:50

Můžu se vetřít s dotazem na ty sykavky, jestli má někdo radu? K logopedovi chodíme, rozeznat sykavky umí, když v rámci cvičení říkáme básničky a soustředí se, tak to většinou dá dobře (za zuby), ale jakmile mluví už v běžné řeči bez cvičení, tak zase strká jazyk mezi zuby. Co s tím? :nevim: Neříká teda místo c č, místo s š…ale prostě to dává trochu divný c, s, z.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9170
7.1.22 20:04

@Salome123 jak dlouho to trvá od té doby, co se sykavky izolovaně naučil?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10232
7.1.22 20:05

@Salome123 Prostřední to dělal. Myslíš, že to prostě lajdá, že, dělá je placaté a neznělé? Zafixované mezizubní sykavky jsou prý nejhorší, strašně dlouho trvá, než se přeučí. Nechceš to slyšet (mě málem omyli), ale opravovat, opravdu denně dělat aspon básničky. Kluk se to učil skoro tři roky a fakt tvrdé práce. Trénovali jme i několikrt denně za drsného odporu :lol:, v autě, na procháce :roll:, byla to dřina. Logopdka říkala, že v afektu se jim to vrací třeba i v dospělosti :roll:, až se uklidní, zase mluví hezky. Jst dle mě někde za větší půlkou, když nepovolíte, začne to občas požívat v oblíbených trénovaných slovech a nakonec vždy. U nás tahle fáze - v básničce skvěle, v mluvě nic moc trvala asi 15 měsíců 8o. Vydržet :kytka: :kytka: :kytka: :kytka:!

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9170
7.1.22 20:07

@Petule030 U sykavek jsme to měli naopak, ale ř se učí tak, že se slova šeptají. Takže bude říkat třeba „repa, remen…“, ale bude je šeptá a časem z toho vyleze ř.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1327
7.1.22 20:12

@Petule030 Dceru učila logopedka Ř tak, že má našpulit rty, stisknout zuby, jazykem se dotknout zubů a zašeptat Ř. Dala to hned a příště se s námi rozloučila :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10232
7.1.22 20:21

@Dadda8 dobrý, to vám závidím :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
118
7.1.22 21:35
@Hoa Mai píše:
@Salome123 jak dlouho to trvá od té doby, co se sykavky izolovaně naučil?

Tak 3 týdny. Nevím asi jsem netrpělivá a je to ještě brzy a prostě stačí každý den cvičit a pak mu to časem naskočí (doufám). Mimo cvičení ho teda už moc ,,neprudím,, a neopravuji.

@tulipán píše:
@Salome123 Prostřední to dělal. Myslíš, že to prostě lajdá, že, dělá je placaté a neznělé? Zafixované mezizubní sykavky jsou prý nejhorší, strašně dlouho trvá, než se přeučí. Nechceš to slyšet (mě málem omyli), ale opravovat, opravdu denně dělat aspon básničky. Kluk se to učil skoro tři roky a fakt tvrdé práce. Trénovali jme i několikrt denně za drsného odporu :lol:, v autě, na procháce :roll:, byla to dřina. Logopdka říkala, že v afektu se jim to vrací třeba i v dospělosti :roll:, až se uklidní, zase mluví hezky. Jst dle mě někde za větší půlkou, když nepovolíte, začne to občas požívat v oblíbených trénovaných slovech a nakonec vždy. U nás tahle fáze - v básničce skvěle, v mluvě nic moc trvala asi 15 měsíců 8o. Vydržet :kytka: :kytka: :kytka: :kytka:!

Jj, denně děláme básničky a taky hodně odporuje. Zkusím víc prudit i v běžné řeči. Díky! Vydržíme! :D

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10232
7.1.22 21:43
@Salome123 píše:
Jj, denně děláme básničky a taky hodně odporuje. Zkusím víc prudit i v běžné řeči. Díky! Vydržíme! :D

Já už jsem měla pocit, že neposlouchám obsah, ale jen štěkám jsssssme, posssstel, ccccitrón :roll:. Přestal si se mnou povídat, tak jsem ubrala, protože mám šišlavého souseda a jednou jsem opravila i jeho :oops:. Naštěstí to přešel. Mladej pak se mnou mluvil, tak Borhyová v televizi, artikuloval, jako na divadle a pak se to zlomilo, pusa to přijala za vlastní. Vydrž, mě logopedka říkala, že to bude několik let a že jí to nikdo nikdy nevěří, že tak dlouho, že sousedovic Andulka to dala za měsíc :lol:. To dáte. :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7966
7.1.22 22:05

Děkuji všem za příspěvky. Logopedii jsem zatím neřešila, protože malý dostal ve školce pochvalu od logopedky, ale sama teď vidím, že už se řeč neposouvá, tak tomu chci zkusit pomoct nejdřív sama.

@Dadda8 píše:
@Petule030 Dceru učila logopedka Ř tak, že má našpulit rty, stisknout zuby, jazykem se dotknout zubů a zašeptat Ř. Dala to hned a příště se s námi rozloučila :lol:

Prosím, jakým způsobem našpulit rty? Já si pod tím pojmem představím, jako bych chtěla někomu dát pusu, tak je to myšleno?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7966
7.1.22 22:08
@Hoa Mai píše:
@Petule030 U sykavek jsme to měli naopak, ale ř se učí tak, že se slova šeptají. Takže bude říkat třeba „repa, remen…“, ale bude je šeptá a časem z toho vyleze ř.

Už jsem o tomhle vlastně kdysi slyšela. Takže šeptat slova s R a v tom šeptu by to mohlo přeskočit na Ř?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat