Jak nejlépe vysvětlit 12 leté dceři nebezpečí na internetu?

Anonymní
5.3.21 01:09

Jak nejlépe vysvětlit 12 leté dceři nebezpečí na internetu?

Dobrý večer,
jak nejlépe vysvětlit 12 leté dceři nebezpečí číhající na internetu? Jsem čerstvě ovlivněn dokumentem V síti a jsem hodně znechucený, ani jsem to nebyl schopný dokoukat.
Psychicky svému věku neodpovídá, spíše tak o 1-2 roky mladšímu dítěti.
Jako už jsme s ní o tom mluvili před časem, ale spíše jen tak krátce… nemyslím si, že to bylo dostatečné. A opakování matka moudrosti.
Nebo to mám nechat na manželku a jako táta se do toho vůbec neplést?

A takový další poddotaz - zažili jste nějaké takové zneužívání buď osobně v nezletilém věku, nebo to řešili jako rodiče?

 • Citovat
 • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
Anonymní
5.3.21 01:34

Zatím neřešila. jenže u mě to bylo snadné, já jsem generace, která se k internetu poprvé dostala až na střední škole, takže mi bylo 100% nad patnáct, dokonce si myslím, že tak 17. Ale teda musím říct, že xchat a podobné věci, nás v té době bavily nejvíc a psát a flirtovat s někým cizím bohužel taky :oops: i v těch 17ti.
Na Lidé. cz jsem pak hledala kluka i po 18. roce. Když mi bylo 20, tak jsem si se známým, kterého jsem viděla párkrát v životě, vyměnovali erotické fotky. Já teda vždy chtěla napřed ty jeho. Ale to taky nebyl padesátník ale kluk mého věku.

Telecí léta, ale prostě člověk se chce bavit, flirtovat a těší ho to.

Vubec nevím, jak dosáhnu toho, aby to děti, které žijí s pc v podstatě už od plenek, nedělaly, kdž jsem to (byť plnoletá) dělala taky. :/

Prostě pustit film v Síti, v době kdy začnete povolovat čas na pc na internetu.
A těch pár prostě rad, co nedělat. nikoho cizího neoslovovat, s cizíma se nebavíme ani venku, ani na netu (akorát je to dost naprd rada, protže já byla introvert, takže kluka jsem mohla nejlíp získat tím psaním si… mě to jako „malé“, vyhovovalo) :nevim:. dohlédnout aby mělo dítě dost kamarádů, z nichž si může vytvořit vlastní komunitu na pc (kroužky, atd) a aby nemělo potřebu hledat někoho cizího. ale když bude introvertní, tak ten internet bude preferovat:/ jo a jinak třeba já jako matka - občas se mi stane, že mi na fb taky přijde dicpick s nějakým textem, návrhem k seznámení. Dělám to tak - a tady apeluju na všechny další ženy, kterým se toto chování nelíbí - že jakmile mi muž něco takového pošle, okamžitě dělám printscreen s jeho jménem, tisknu to, dohledám si jeho společné známé na fb, u nich pak společné bydliště (lze to poměrně rychle najít) a u malých měst nebo vesnic je to ještě lepší, tam rovnou putuje dopis s barevnou A4 pána, jeho zprávy, dicpicu a mého rozhořčeného apelu na to, že nelze toto prostě dělat, že naštěstí jsem plnoletá, ale tento pán, blabla… at má POŘÁDNOU OSTUDU. nechápu ty kretény, co si myslí, že tohle můžou dělat?? Jako by nám ukazovaji svatej grál? Dyt na to není nikdo normální zvědavý. Takže tohle vždy rozesílám na obecní uřad obce, kde pán bydlí, do místních hospod a když je to větší město, dohledám si adresu některého z jeho přátel na fb. A čím nás toto bude dělat nás žen více, doufám, že je to naučí tohle už nedělat. Ani dvanáctiletým, ani nám dospělým

 • Citovat
 • Nahlásit
Anonymní
5.3.21 01:58

Napíšu ti svou zkušenost. Jsem ročník 97, takže doba internetu je mi vlastní už od malička (první hry, jsem na pc začala hrát snad na prvním stupni - DOOM s tátou a pak sama i Age of Empires :D).

Pamatuju si, že právě ve věku, kdy mi mohlo být tak 11/12 frčelo lide. cz a vím, že některé kamarádky ho měly, aby si mohly spolu psát.
Já jsem prostě byla zvědavé dítě, založila si účet, kde mi bylo 18+ a chodila na stránky pro dospělé. Vždycky to začalo nějakými otázkami na věk, kde bydlím, apod. Nikdy jsem neřekla pravdivé informace. Většinou jsem se pak držela nějaké formy sextingu a jakmile začal někdo být víc dotěrný nebo dokonce posílat fotky, videa nebo odkazy, tak jsem konverzaci s daným člověkem ukončila.

Nemyslím si, že to bylo správné, ale když se na to podívám zpětně, tak jsem se vlastně chovala zodpovědně (viz. nepravdivé informace) a když mi to začalo být nepříjemné, tak jsem to utla. Jak rychle to nadšení přišlo, tak rychle vyprchalo.
Jinak žádné psychické následky to na mně nezanechalo… ;)

 • Citovat
 • Nahlásit
Anonymní
5.3.21 06:08

Já se teda pohybuju na internetu od prvního stupně základky (jsem narozená v 90. letech) a nestalo se mi nic podezřelého a ani nevím o nikom, komu by se něco takového stalo. :nevim: Profil na lidé. cz a na Facebooku jsem taky měla mockrát, z legrace jsme tam zakládaly s kamarádkama seznamky, ale maximálně nám chodily nějaké pokusy o seznámení nebo o adresu. Dítě samozřejmě musí vědět, že to je fiktivní a nemá nic sdělovat, ale to dítě není blbé, ví to. Podle mě je rada dbát na dobrý běžný život. Jestli je dítě doma věčně samo, zalezlé v pokojíčku u PC, tak to je velký problém samo o sobě, nějaká rozprava bezpečnosti to nezmění.

 • Citovat
 • Nahlásit
1060
5.3.21 06:40

Nějakým filmem, nám pouštěli ve škole tuším Seznam se bezpečně. Ale je to už trochu historie, no… Ale ne zas taková.

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
53063
5.3.21 07:14

Doma si o problematice prubezne povidat, vysvetlovat.
Ted v breznu ma byt tusim na CT 1. ten dokument v siti. Mam pocit, ze jsem zahledla, ze 8. 3. :think: :nevim: to davaji. Tak deti posadit pred televizi, at se podivaji.

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
3463
5.3.21 07:19

Najdi si na YouTube Křečci v síti. Jsou to krátké hraně scénky o nebezpečí internetu. Pouštěla jsem to šesťákům. Nebo na seznamsebezpecne.cz jsou dva filmy. Čím dřív, tím líp.

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
424
5.3.21 07:38

Co je celkem legrační, že jsem o 10 let starší, než anonym z druhého příspěvku a taky jsem hrála na prvním stupni s kámoškou doom a age of empires :lol: a pak v herně s klukama counter strike..
K tématu, chodili jsme ze srandy na seznamky, xchat a podobně, posílali nám někteří fotky penisů, sexuální nabídky, ale nebyla jsem tak naivní, abych jim svěřovala něco osobního, nebo posílala fotky. Prostě vtloukat do hlavy (matka i otec), že to nebezpečí prostě existuje a ať se na vás neváhá kdykoliv s důvěrou obrátit, že jí hlavu neutrhnete, když zjistíte, že si s někým píše, ale chcete ji jen chránit

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
702
5.3.21 07:53

U nas vysvetlujeme prubezne. A rozhodne neresime to, koho se zepta. Pustime jim i ten dokument, at se podivaji, jaky to muze byt.
Zatim ( nejsem naivni, ze by ta doba neprisla) mame klid. Zadny ucet na socialnich sitich, zadne on- line hry. PC maji jen na skolu ( z distancky jsou tak otraveny, ze u toho navic sedet nechcou). Na mobilu max youtube a tam pousti pisnicky.
Co nam trochu pomaha tak maji obdobi kriminalek, takze k vysvetleni a ukazek co nemaji delat je docela dost :D

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
1326
5.3.21 08:22

Základem je, aby pochopila, že cizím lidem NESMÍ říkat kde bydlí, jak se jmenuje a takovéhle detailní informace o své osobě. Když by ji oslovil nějaký cizí pán před školou, tak mu taky nevyklopí hned celou svou adresu, povolání rodičů a podobně. Stejně tak fotky, je třeba vysvětlit, že cokoliv na internet jednou dá, už nikdy nesmaže. Obzvlášť, když to pošle někomu jinému. Takže nedělat ani nic takového.
Pokud se bude držet takovýhle rad, tak se může proflirtovat skrz několik let těžké puberty, než se otrká a přestane ji to bavit.
Taky jsem narozená v 90 letech a tohle byla moje mantra: nedávat nikomu svoje informace, neposílat fotky, nereagovat na nevyžádané zprávy nějakých úchyláků. Rodiče se mnou internet nikdy neprobírali, protože ani sami nevěděli jak to vlastně funguje :D Je prostě třeba být opatrná, internet je anonymní, za tím počítačem může sedět kdokoliv a nemusí se to shodovat s tím, co ten člověk píše. Pokud bude mít zdravou dávku skepticismu a nedůvěry v naprosto cizí lidi, tak nebude mít problém.
Všeobecně jsem si všimla, že rodiče, kteří vštípili svým dětem nějaké zásady chování a jednání s lidmi všeobecně a mají jejich důvěru, nemají problém s tím, že by na internetu páchali nějaké hrůzy. Blbnout to ano, ale nedělají hovadiny ve stylu erotických fotek a scházení se s cizinci.
Naopak, nějaké tvrdé omezování, kontrola a různé zámky dítě donutí si najít vlastní cestu kolem všech těch zákazů a všechno to páchat natruc. Jenom aby si dokázali, jak jsou chytřejší než rodiče. A to pak končí katastrofou.

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
Anonymní
5.3.21 08:22
@whooro píše:
Co je celkem legrační, že jsem o 10 let starší, než anonym z druhého příspěvku a taky jsem hrála na prvním stupni s kámoškou doom a age of empires :lol: a pak v herně s klukama counter strike..
K tématu, chodili jsme ze srandy na seznamky, xchat a podobně, posílali nám někteří fotky penisů, sexuální nabídky, ale nebyla jsem tak naivní, abych jim svěřovala něco osobního, nebo posílala fotky. Prostě vtloukat do hlavy (matka i otec), že to nebezpečí prostě existuje a ať se na vás neváhá kdykoliv s důvěrou obrátit, že jí hlavu neutrhnete, když zjistíte, že si s někým píše, ale chcete ji jen chránit

Některé děti jsou ale mentálně (nemyslím inteligenčně) mladší. A nejsou se schopné bránit, jsou naivní a manipulovatelné. Já mám třeba děti, které jsou výrazně mentálně mladší a představa, že by na takové stránky chodily a někdo jim posílal nechutné erotické fotky, nebo dělal návrhy, by dopadlo pro ně traumaticky. Mají tablety a vše nepřijatelné mají zablokované a aby nestrádaly, mají nakoupenou hromadu různých programů a her pro děti lehce nižšího věku, než jejich kalendářnímu věku odpovídá. Morálně je vedeme k víře. Nejsme fanatici, ani puritáni, nevymetáme kostely, ani poutní místa, nejsem typ biomatky ala náboženství, ale myslím si, že na morálku se zapomíná. Jen se mluví o tom, aby dítěti někdo neublížil. Dítě nedokáže kolikrát zvážit dosah následků, má pocit, že se dobře ubrání. Ale když bude mít zakódováno, že některé věci jsou špatné a dobrý člověk by je dělat neměl, je větší šance, že se ubrání. Co je nevhodné, chápou většinou i mentálně mladší děti. A na to spoléháme.

 • Citovat
 • Nahlásit
3397
5.3.21 08:23

Moje tretacka mela i teď v době Covidu přednášku sice jen on line na tema Kybersikana, takže oni to do nich v té škole taky cpou, jako za nás byly přednášky o drogách a návštěva Drop inu…

Tohle je dobré dělat fakt průběžně, já dost často vysvetluju, když se nabídne příležitost, např. dcera začne o kamarádce z online hry, no já hned, ale to jí osobně neznáš ne? Tak to přece není kamarádka, jen známá, nevíš jak vypadá, jestli není dospělá nebo to není chlap…

Zároveň když se ve hře objeví slovo sex dcera hned vypíná :lol: nesvleka ani sveho panáčka ;) zatim to funguje, ale za 2, 3 roky budu taky muset vic řešit

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
896
5.3.21 09:02

Bavit se průběžně, ne formou přednášky, ale zajímat se, co dítě na internetu dělá (bez odsudků typu „nechápu, jak se můžeš na něco takového dívat“). A hlavně vytvořit takové prostředí, že se nebude bát přijít za vámi, když se něco stane.

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
8035
5.3.21 09:02

Já bych určitě začala, začala bych možná tím, že by se neměly holky fotit a posílat fotky na Fb, pokud mají..
CO tam vidím okolo, kdy mám přátele a oni mají děti v přátelích, tak teba 12 leté slečny, se fotí docela- nevhodně, a to nejsem nějaká zuatrplá ženská, ale třebas fotku jak sedí na wc- míse a nebo špulí puse v plavkách atd.. Domácí fotky, ok, nikdo v tom sexuální něco nevidí tam je to fakt divné..
HLavně, člověk o to nežádá, ale pokud to někdo odklikne, že se mu líbí, samozřejmě to vidí okolí, takže asi bych začala už takto neposílat sebe..

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
210
5.3.21 09:33

Moje zkusenost je takova, ze vysvetlovani je k nicemu. :lol:
Me byt 12 a videt tenhle dokument, tak jsem mozna jeste vice zvedava, ale kazdy clovek je jiny.
Poprve nam doma zavedli internet, kdyz mi bylo asi 10 let, do te doby jsme ho meli jen ve skole na hodine informatiky a hrali ruzne hry po siti.
No, internet mi dost zmenil zivot. :lol: Chat se starsimi, prvni porno atd, to vse v detskem veku (ja ale byla hodne zvedava), a to mi opravdu rodice mohli vysvetlovat co chteli, schovavat kabely od PC a buhvi co. :lol: Byla jsem doma casto sama, tak jsem se vzdy nejak zaridila. v :lol:
Ale zas musim rici - nikdy jsem se s nikym neschazela, ani nikomu neposilala sve fotografie, jen se bavila.
Az jsem se v tomhle vsem vyblbla a poznala temne zakouti internetu :lol:, tak me to prestalo zajimat a ucila se napriklad ve 13ti letech zaklady programovani… a spoustu jinych uzitecnych veci, ktere uz dnes nikoho nezajimaji (decka jsou dnes zblbla z her).

Dnes je uz jina doba, ale ber to tak, ze dite si k internetu stejne pristup najde. U kamarada, v telefonu na cizi wifine…
Dulezity je asi jen vysvetlit, aby se neschazelo s uchylaky. :lol: :lol:

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat