Jak se stát psychoterapeutem, když je vám 30+?

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
728
9.11.21 20:43

Jak se stát psychoterapeutem, když je vám 30+?

Ahoj, mohli by mi zasvěcení poradit, jak postupovat, by se že mne stal kvalitní samostatně pracující psychoterapeut, když nemám humanitní vzdělání?
Vím, že to je běh na dlouhou trať. Ale čím jsem starší, tím víc mám potřebu „sloužit lidem“ a vím, že bych z vlastní povahy byla dobrý terapeut. Jenže mám Mgr. z přírodovědného oboru a pouze rok praxe v sociální sféře.
Sebezkušenostní výcvik je pekelně drahý a ani nevím, jestli by mě na něj vzali…je to jediná cesta, jak se při jiném oboru dostat do dalšího? Jaká jsou úskalí?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
Anonymní
9.11.21 20:55

A co začít nějakým koučingem? To je teď in a vzdělání na to mít nemusíš, stačí nějaké kurzy, klienty, dobré reference. Zezačátku bych to dělala zdarma pro lidi v okolí, ať nasbíráš reference a zkušenosti.

• Citovat
  • Nahlásit
36142
9.11.21 21:06

@mývalova žena Na kvalitní výcvik stejně můžeš jen z určitých přesně definovaných Mgr. oborů-lékařství, pedagogika, speciální pedagogika a sociální sféra. Do výcviku, na který může každý, bych prachy neinvestovala, nestojí za nic.

Máš moc vysoké cíle. Pomáhat lidem můžeš i jinak než jako psychoterapeut. Řekla bych, že to, co požaduješ(pracovat samostatně), je výsledkem určité praxe při práci s lidmi na méně odpovědné pozici před tím, na základě toho se člověk rozhoduje postoupit dál a nějaký psychoterapeutický výcvik si udělat. A na poradenská místa v odborném poradenství se člověk taky většinou dostane až po pár letech praxe v oboru(neplatí absolutně, ale přijetí čerstvého absolventa je spíš výjimkou, většinou chtějí aspoň 3 roky praxe v pomáhající profesi). Vypisuje se výběrové řízení na 2 kola, někdy bývá součástí vypracovat nějaký projekt.

Radila bych vrátit se nohama na zem :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9.11.21 21:14

Pražská vysoká škola psychosociálních studií tě nezaujala?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
36142
9.11.21 21:21
@Sedmnactnulajedna píše:
Pražská vysoká škola psychosociálních studií tě nezaujala?

Těžko bude platit tak nekřesťanské školné, když se jí psychoterapeutický výcvik zdá drahý.

A při pohovoru na tato místa hodně záleží na Alma mater -odkud uchazeč diplom má.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9.11.21 21:25

Jinak třeba článek Jak se stát psychoterapeutem anebo Psychoterapie bez vzdělání? na psychologie.cz

edit: teď jsem si uvědomila, že to bude pravděpodobně přístupné jen pro předplatitele. ale když tak mi napiš

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Ou
18809
9.11.21 21:42

1. strávíš pár let sám v psychoterapii a vyřešíš si svoje vlastní problémy, které schováváš za potřebu pomáhat lidem.

2. strávíš pár let sám v psychoterapii a vyřešiš si vlastní problémy, které schováváš za potřebu pomáhat lidem.

3. Ale opravdu si vyřešíš vlastní problémy, které schováváš za potřebu pomáhat lidem a to skrze psychoterapii - ideálně kombinaci jak individuální, tak skupinové, abys měl sebezkušenost z obou. A aby si nezneužíval klienty tím, že si léčíš svoje stará zranění tím, že využíváš moc toho, že „pomáháš lidem“

Pokud dočištění vlastních témat nepovede k tomu, že začneš být spokojený se svým vlastním životem, bez nutnosti měnit kariéru a stále budeš upnutý na to, že chceš být psychoterapeutem, tak si uděláš nějaký rozumný akreditovaný výcvik a pak tedy si začneš shánět klientelu.

Trvá to dlouho? Jistě. Je to drahé? Samozřejmě.

No a nebo půjdeš cestou šarlatánských podvodníků, kterých je plný internet, namísto toho aby sis dočistil svoje vlastní problémy v dobře postavené terapii, tak si najdeš nějakouz zázračnou alternativní metodu, kteoru před tebou zapšklí regulérní terpeuti a farmafirmy tají a jsou na ni oškliví, vyhodíš strašlivé prachy za „výcvik“ v takové metodě a začneš si hrát na to, že lidem pomáháš a v okamžiku kdy k tobě přijde někdo, kdo bude mít vtší problémy než že je to neurotická panička nezvládající syndrom prázdného hnízda a nebo chlápek s krizí středního věku, tak nebudeš vědět co a protože se nebudeš mít kam obrátit, tak jim nejspíš ublížíš.

Tvoje volba. Většina lidí v tvé pozcii (tedy ti co se plácají ve svém životě a měli by jít do psychoterapie a teprve pak hledat cesty, jak ho měnit) volí cestu šarlatánů.

Je to jednodušší, je to výdělečnější. Ale teda ty základní problémy, které bys měl vyřešit v psychoterapii většinou ti cesta šarlatána nevyléčí. Jen budeš muset předstírat, že jsi v pohodě a že si to vyřešit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Ou
18809
9.11.21 21:43
@Anonymní píše:
A co začít nějakým koučingem? To je teď in a vzdělání na to mít nemusíš, stačí nějaké kurzy, klienty, dobré reference. Zezačátku bych to dělala zdarma pro lidi v okolí, ať nasbíráš reference a zkušenosti.

MUHEHEHEHEHEHE

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Ou
18809
9.11.21 21:44

Jinak když máš tu potřebu sloužit lidem, děláš alepsoň někde nějakého dobrovolníka a nebo si jen ujíždíš na fantazích, jak skvěle sobě i druhým rozumíš a poradíš?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9.11.21 22:29
@Ou píše:
Jinak když máš tu potřebu sloužit lidem, děláš alepsoň někde nějakého dobrovolníka a nebo si jen ujíždíš na fantazích, jak skvěle sobě i druhým rozumíš a poradíš?

to asi píšeš o sobě, ne?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2081
9.11.21 22:55
@Sedmnactnulajedna píše:
to asi píšeš o sobě, ne?

Taky mi přijde… O jedné ze svých padesáti emimi osobnostech ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
9.11.21 22:56
@Ou píše:
MUHEHEHEHEHEHE

co je? Když chce někdo pomáhat lidem, je to cesta. Moje kamarádka dělá 5 let kouče, vzdělání má ekonomické, ale prostě se vydala jinou cestou, chodila na mnoho kurzů, čte, snaží se a lidem pomáhá. Má už stálou klientelu a je v tom dobrá.

Ten výsměch je mimo, vím jak všude cpeš psychologii, ale na to aby někdo pomáhal lidem, když ho to k tomu táhne, nemusí mít vysokou a být hned psycholog, jsou i jiné cesty. A pro tvou informaci, já se za život setkala s cca 5 psychologi a 4 opravdu nebyli na svém místě. I přes 3 tituly.

• Citovat
  • Nahlásit
Ou
18809
9.11.21 23:44
@Anonymní píše:
co je? Když chce někdo pomáhat lidem, je to cesta. Moje kamarádka dělá 5 let kouče, vzdělání má ekonomické, ale prostě se vydala jinou cestou, chodila na mnoho kurzů, čte, snaží se a lidem pomáhá. Má už stálou klientelu a je v tom dobrá.Ten výsměch je mimo, vím jak všude cpeš psychologii, ale na to aby někdo pomáhal lidem, když ho to k tomu táhne, nemusí mít vysokou a být hned psycholog, jsou i jiné cesty. A pro tvou informaci, já se za život setkala s cca 5 psychologi a 4 opravdu nebyli na svém místě. I přes 3 tituly.

Až na to, že píšu o řešení vlastních problémů,. sebezkušensoti a výcviku.

Ani slovo o psychologii a vysoké škole.

A o šarlatánech.

A o syndromu pomocníka. Pravda - to tam je na pozadí.

Ale ne, to že někdo má puzení pomáhat, pokudmožno hned, bez regulace, bez práce a jen tak ze své pořeby není nic moc záslužného, zejména když k tomu chce pozici moci, tedy terapeuta. Naopak je to hodně varovný signál a kdo si vybírá cestu že prstě bude pomáhat hlava nehlava, tak povětšinou dost škodí.

A ano většina koučů jsou daleko víc nebezpečné osoby, něž někdo, ke komu má jít člověk s čímkoliv složitějším než nuda z přesycení a lenost hledat vlastní smysl.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1303
10.11.21 01:01

No, jestli čekáš odpověď, že existuje možnost, jak se zdarma a rychle stát psychoterapeutem, tak jsi snílek. :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
10.11.21 02:17

Žádná rychlejší a levnější cesta pro starší není… jen dálkové / kombinované studium při práci. Musíš mít magisterské vzdělání v pomáhajícím oboru + pětiletý výcvik + supervize.

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat