Jak správně třídit a prát oblečení

Anonymní
6.3.21 13:47

Jak správně třídit a prát oblečení

Ahoj zkušené maminky

Chtěla jsem vás poprosit o radu jsem začátečnice a ať se snažím jakkoliv všechno nové prádlo je po vyprání mnou zničené. Proto jsem chtěla poprosit o radu jaké materiály mohu dávat k sobě. Prádlo hned vypadá sepraně zašedle nebo ztrácí barvu pro změnu bílé ručníky zůstávají špinavé a zašedlé. S teplotou nemám problém ta se dá vyčíst na cedulce ale všimla jsem si třeba u svetrů když je peru dohromady že jeden po vyprání vypadá vcelku dobře ale ten druhý vypadá jako bych ho vyprala na 60 změní strukturu chloupků sem tam se objeví i zmolek nebo svetr který býval hezký uhlazený je najednou jakby chlupatý. Určitě nesmím kombinovat určité materiály ale na internetu jsem se nedocetla které a jak je prát aby bylo oblečení pořád jako nové. Jsem z toho na prášky přijdu si neschopná přítel měl tak krásné oblečení a já mu postupně všechno devastuju 😭. Už jsem dokonce přemýšlela nad tím že budu všechno prát jenom po jednom kousku nebo že si nakoupím 10 stejným triček abych pak zaplnila pračku jedním typem oblečení se stejným materiálem jedině pak bych asi nic nezničila. 😔 Poraďte mi prosím aspoň nějaký základ.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
1279
6.3.21 13:56

Já Peru vše na 40. Peru tmave, červené+růžové, bílé a čtvrtá hromada obsahuje šedé a barevné. Po vyprání v pračce vytáhnu kalhotky (ty dám sušit na topení) a zbytek hodím do sušičky. Nějaké lepší trička a halenky peru v pračce na jemné praní a pak dám na sušák.

Abych to shrnula, tak to nějak nehrotim a nepřijde mi, že by jsme měli vse hned zničené a seprané. Samozřejmě, že časem se oblečení zapere, ale to vždycky.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Ou
16137
6.3.21 14:03

Pode materiálu (čti cedlky jasně říkají na kolik to máš prát) a podle barev.

Potřebuješ prát spolu jen věci co jsou podobně barevné a ze stejného materiálu (bavlinu s bavlnou, syntetiku se syntetikou a podobně - z čeho je věc vyrobená bývá na té cedulce co nen u krku, ale někde na bočním švu.

Ten svetr co se vypral dobře byl nejspíš z akrylu (syntetický materiál) a ten co si zničila byl nejspíš vlněný. Btw - zrovna jemné svetry z vlny to nechce pak věšet na šnůru ale rozložit an vekou osušnu a nechat vyschnot bez toho, aby se vlákno zbytečně natahovalo gravitací.

Obecně počítej s tím že všechno může pouštět barvu, a tedy do pračky nedávej nic, co by se zničilo, kdyby na to něco jiného pustilo barvu.

Tedy nedávej dohromady světle modré tričko a tmavě modré džíny, tmavě modré džíny per spíš s čenými ponožkami a světle modré tričko s bílým prosteradlem.

Bavlněné věci per na vyšší teplotu (50- 60° C), umělá vlákna na 40°C, vlnu maximálně na 30 a bez odstřeďování.

Kašmír a hedvábi si zatím nepopřizuj, než porozumíš tomu jak je nezničit :-D

Ručníky je ideální vyvařovat ₍90°C - tím jak mohou zůstaávat delší dobu vlhké, můžou snáze plesnivět.

Ke světlým věcem které nejsou z vlny či hedvábí můžeš přidávat rozjasňovací přípravky s kyslíkem - třeba oxy power.

Na vlněné věci používej pouze prací prášky na vlnu či hedvábí.

Na aviváž se spíš vykašli - ničí to pračku a může to poničit i některé materiály - třeba právě vlnu. Když něco, tak dávej místo aviváže deci octa a pak to ještě jednou vymáchej.

Tohle je docela dobrý návod

https://cestakbydleni.cz/…icke-pracce/

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
322
6.3.21 14:04

Chyba bude v pracke

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1031
6.3.21 14:06
@Anonymní píše:
Ahoj zkušené maminkyChtěla jsem vás poprosit o radu jsem začátečnice a ať se snažím jakkoliv všechno nové prádlo je po vyprání mnou zničené. Proto jsem chtěla poprosit o radu jaké materiály mohu dávat k sobě. Prádlo hned vypadá sepraně zašedle nebo ztrácí barvu pro změnu bílé ručníky zůstávají špinavé a zašedlé. S teplotou nemám problém ta se dá vyčíst na cedulce ale všimla jsem si třeba u svetrů když je peru dohromady že jeden po vyprání vypadá vcelku dobře ale ten druhý vypadá jako bych ho vyprala na 60 změní strukturu chloupků sem tam se objeví i zmolek nebo svetr který býval hezký uhlazený je najednou jakby chlupatý. Určitě nesmím kombinovat určité materiály ale na internetu jsem se nedocetla které a jak je prát aby bylo oblečení pořád jako nové. Jsem z toho na prášky přijdu si neschopná přítel měl tak krásné oblečení a já mu postupně všechno devastuju 😭. Už jsem dokonce přemýšlela nad tím že budu všechno prát jenom po jednom kousku nebo že si nakoupím 10 stejným triček abych pak zaplnila pračku jedním typem oblečení se stejným materiálem jedině pak bych asi nic nezničila. 😔 Poraďte mi prosím aspoň nějaký základ.

Třídit dle barev a materiálů, prát na doporučenou teplotu.
Bílé ručníky prát jen s bílým prádlem. Svetry v pracím prostředku na vlnu, barevné prádlo v pracím prostředku na barevné - color atd.
Pokud pereš bílé zvlášť a přesto je zašedlé, může to být nečištěnou pračkou. Pračku pravidelně čistit přípravkem z obchodu, nechat projet celý cyklus s ním, pračku větrat, otírat gumu…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4385
6.3.21 14:11

Jak máš starou pračku? tohle je fakt divné..
já třídění extra nehrotím, bílé zvlášť, černé zvlášť
a berevné k sobě (červená je svině, červené radši spolu).. ale že bych nějak řešila materiály.. peru skoro vše na rychloprogram na 40C (trička, kalhoty, legíny, své šaty..)

jinak ručníky a ložní prádlo na 60 a úplně to stačí…

pereš v kapslích? nedáváš nějaký levný prášek?

prostě to bílé musíš prát zvlášť, jinak zašedne, ale časem tak už úplně zářivé není, pomáhám si pak gelem vyloženě na bílé prádlo s rozjasňovací složkou..

a na záclony a mohér a podobné citlivé materiály je přímo PROGRAM… krátký, šetrný a taky jen na 40

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1911
6.3.21 14:12

Bílé ručníky Peru na 95 a přidávám belidlo. Mám je bílé jak v hotelech bývají:-)

Barevné ručníky Peru taky na 95 bez belidla.

Oblečení třídim na bílé, bílé s obrázky, světle barevné, cervenooranzove, tmavobarevne a cerne. V prášku na barevné. Stridam programy bavlna/smíšené prádlo podle obsahu. Používám bud prášek na bílé nebo na barevné. Tmavobarevne Peru v prášku na cerne.

Svetry Peru na jemný program, obracim je před pranim naruby, krajkove prádlo na jemný program. Obojí v prášku na jemné.

Cerne Peru na smíšené prádlo a v prášku na cerne.

Povlečení na 40, bílé na 95 s belidlem.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1065
6.3.21 14:17

Vlna (svetry, pletené věci) se vždy perou na program vlna se speciálním pracím gelem - koupíš v drogerii. Pračka nestřídá teploty, aby se právě nesrážely. Jinak už bylo asi vše řečeno. Na 60° a víc jenom ručníky a utěrky. Jinak bych prala na 40°. Při vyšších teplotách se oblečení právě rádo sráží a vypadá zapraně - něco pustí malinko barvy a už to jde vidět na všem - to stačí nějaký pruh nebo vyšitá cedulka, ani nemusíš prát černé s bílým. :nevim: Doporučuje se střídat prášek a gel. Pokud používáš jenom gel, zanáší to pračku a pak zapáchá. Po vyprání vše otevřít a nechat vyschnout, aby nebyla zatuchlá. :nevim: Ty bílé ručníky, nemáš je třeba zabarvené od barvených vlasů? Nebo nemají nějaké vyšité okraje, ozdoby, nápisy? :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
76020
6.3.21 14:20

@Lucy75 Ja červené házím k černému.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4385
6.3.21 14:22

@j.a.n.i1 jj, taky občas ;) červená je mrcha :mavam:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
12173
6.3.21 14:32

Já třídím akorát na tmavé, světlé a vlnu. Praní zatím v pohodě.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
21217
6.3.21 14:34

Bezne pradlo peru na 40, na 60 rucniky, uterky a ložní pradlo.

Bíle pradlo samostatne, muze košile do prace taky, jinak mam cerne, tmave, cervenoruzove a šedivé.. nic zapraneho a zničeného nemame.

Vetsina prádla susim v susicce, i bezne pradlo, krom menstruačního Snuggs kalhotek (i kdyz segra je kolikrat omylem do susicky hodila a na funkci to vliv nemělo :D )

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
25041
6.3.21 14:46
@Gita17 píše:
Chyba bude v pracke

Tohle mě taky napadlo. Většina věcí není háklivá na praní, takže nejspíš bude chyba v té pračce. Možná nefunguje termostat a moc hřeje.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3780
6.3.21 14:48

Taky mi to přijde divný, já peru téměř všechno na 60, třídím jen tmavý a světlý, nahážu do pračky co najdu a jedu a nikdy jsem nic nezničila. Akorát u nových věcí co by mohly barvit dávám pozor.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10656
6.3.21 14:53

Peru vse na 40, lozni pradlo a rucniky na 60, hodne spinave rucniky na 95, ponozky na 60.
Material davam zvlast akorat funkcni veci, ty peru setrne na sport. Jinak dohromady.

Problem bude urcite v pracce.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat