Jak vycházíte s financemi?

Anonymní
14.1.20 10:08

jak vycházíte s financemi?

Dobrý den maminky. Jak to prosím zvládáte s financemi. V brzké době nás se synem čeká osamostatnění. Celkový příjem - výplata + alimenty budou dohromady cca 23.000,–. Byt mam svůj, takže náklady na bydlení budou cca 6000,–. Syn jde od září do školy. Trochu se děsím, jestli budem vše zvládat. Já vím, že když se chce, tak vsechno jde. Ale je tu nekdo s přibližnými příjmy a je v pohode nebo to bude tak, že se budem muset fakt hodne uskromnit.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
993
14.1.20 10:13

Myslím, že je to v pohodě, výhoda-vlastní bydlení. Snad by se dalo i něco málo ušetřit :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
16069
14.1.20 10:14
@Anonymní píše:
Dobrý den maminky. Jak to prosím zvládáte s financemi. V brzké době nás se synem čeká osamostatnění. Celkový příjem - výplata + alimenty budou dohromady cca 23.000,–. Byt mam svůj, takže náklady na bydlení budou cca 6000,–. Syn jde od září do školy. Trochu se děsím, jestli budem vše zvládat. Já vím, že když se chce, tak vsechno jde. Ale je tu nekdo s přibližnými příjmy a je v pohode nebo to bude tak, že se budem muset fakt hodne uskromnit.

Mě se to zdá v pohodě, dítě jen jedno a po zaplacení bydlení zbyde 17tis. Když odpočteš ještě další fixní náklady třeba na telefon, dopravu, pojištění, stravu ve škole apod., tak učitě nebudeš pod 10 tis. a to pro dva na měsíc bohatě stačí. Držím vám palce, ať to zvládáte s přehledem :mavam:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7463
14.1.20 10:15

Taky si myslím, že to bude v pohodě.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
17028
14.1.20 10:17

Asi bych se snažila si najit lepší práci. Nevím, kolik máš alimenty, ale plat máš asi hodně nízký?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
14.1.20 10:19

Díky, bude to pro mě uplně nové, takže me to desí. Pravda, že je dalších x fixních nákladů, auto, tel, internet, pojistky…no budu muset začít počítat.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
14.1.20 10:20

@MartinaIrena plat je státní, takže tam s tím moc nehnu, alimenty mam 3000,–

• Citovat
  • Nahlásit
2581
14.1.20 10:21

V pohodě, jsem sama s dcerou od miminka, dneska už puberťák, příjmy jako ty plus alimenty, ale vždycky to tak nebylo, bydlení za 7000. V Brně. A hlavně ten klid a pohodaaaaaaaaaaaaaaaaa

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3352
14.1.20 10:22

Tak samozřejmě záleží, jak jste doteď byli zvyklí žít. Ale myslím, že je to dobré a bude i prostor pro vytváření nějaké rezervy.

S odchodem partnera by se ti mohly snížit náklady na jídlo, protože, co si budeme povídat, chlap toho většinou sní víc… Také nahlásit na správní firmy změnu počtu osob v bytě, to dá taky něco málo peněz k dobru

Nejlepší by bylo si teď sledovat útratu a podle toho vyhodnotit.
Ale fixní náklady určitě znáš, udělej nějaký odhad na jídlo, drogerii atp. Nezapomínej na oblečení a boty, hlavně pro dítě, to sice nekupuješ každý měsíc, ale pak je to pálka.

Ohledně alimentů - budete stanovovat soudně? Dohodni se s partnerem, zda bude přispívat nad rámec alimetů třeba na kroužku, školy v přírodě, tábory atp. Pokud ne, musíš i s tím počítat a odkládat stranou.

Ale přijde mi to poměrně dobré s prostorem na úspory a vytváření rezerv, které určitě budeš potřebovat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
14.1.20 10:23

@Anik a zvladas to v pohode tak, že si dopřejete i výlet, ušetříš na nejakou dovcu u nas apod.? To máš asi taký své bydlení hm?

• Citovat
  • Nahlásit
16069
14.1.20 10:25
@Anonymní píše:
Díky, bude to pro mě uplně nové, takže me to desí. Pravda, že je dalších x fixních nákladů, auto, tel, internet, pojistky…no budu muset začít počítat.

Tak promysli, zda třeba zrovna to auto skutečně potřebujete (k práci, do školy, kroužky)-tam se dá ušetřit docela dost. Nejen na benzínu, ale i povinném ručení a nutných opravách, přezutí apod.
Další pálka je nástup do školy, to zahučí dost peněz (přezutí, boty do tělocvičny, pomůcky, družina, stravování, kroužky..)-jestli je s tatínkem řeč, pokus se s ním domluvit na platbě poloviny těchto nákladů nad rámec alimentů.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
24082
14.1.20 10:28

Po zaplacení bydlení ti zbyde 17 tisíc, tolik kolikrát samoživitelka ani nevydělá :,(
Mě zbývá po úhradě bydlení cca polovina toho, co tobě, a jde to, syn chodí do druhé třídy.
Ale když si chci dopřát, tak chodím po brigádách, když je synek u táty :)
Pokud nejsi rozhazovačná a nebo nemá dítě nějaké specifické potřeby (léky, diety), tak si myslím, že to zvládnete a ještě i můžeš šetřit bokem.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
14.1.20 10:31

@Lara Farseer díky za rady :hug:. Alimenty jsou zatím dohodou, soud do toho ted tahat nechceme. Vím, že tuhle dohodnutou castku platit bude a snad i nejaký větší náklad. Jak říkáš, potřebuju z toho určo každý mesíc neco usetrit, aby bylo na ty mimořádnejší výdaje. Snad to pujde no.
@unuděná Ted ho potřebuju, ale budeme se stěhovat, tak se uvidí, zda to bude nutnost. Ale ráda cestuju, myslím tím do okolí, lesů atd, takže bez auta bychom byli dost omezení, ale kdyz to bude nutné, pujde z domu no.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
14.1.20 10:34

@Mar__tanka1983 dekuji, zatím nevím, jaká bude realita, je to takový muj odhat… může to být 6000 a může to být i víc. To je pravda, že kdyz bude potřeba, zkusím najít nejakou brigádu. Díky za povzbuzení.

• Citovat
  • Nahlásit
3352
14.1.20 10:42

Za mě nejlepší si sepsat ten rozpočet (já to mám v excelu). Teď už mám systém vychytaný, počítám i s nepravidlenými výdaji v rámci měsíčního rozpočtu. (takže třeba na boty pro děti měsíčně odložím 1000,– Kč - nekupuju je každý měsíc, ale pak je to pálka, když se to sejde). Má to tu výhodu, že měsíčně hospodařím se stejnou částkou, protože i ty mimořádné výdaje mám vlastně plánované.

Něco mám na účtu, mám ho u AirBank, na spořícím účtu máš možnost mít jednotlivé obálky, takže tam trvalým příkazem posílám peníze), nějaké obálky mám v hotovosti a na začátku měsíce vyberu z ůčtu a naplním je.

Provozní peníze (jídlo, běžná drogerie, drobnosti, menší nákupy v lékárně) normálně utratím a když něco zbyde, dám stranou do rezervy.

V ostatních obálkách peníze kumuluju (drogerie (na pleny, prací přášek atp, když je to v akci), lékárna, auto, oblečení, boty, atp, můžeš si tam hodit kroužky, tábory, začátek školy, vánoce, cokoli…) a platím z nich, když je potřeba.

Pro mě je to výhodné v tom, že každý měsíc přesně vím, kolik potřebuju, protože ta částka se nemění. V rámci toho mám i rezervu na nečekané výdaje a obálku na dlouhodobou rezervu, takže mám pak kdyžtak i ma šáhnout, kdyby toho bylo moc…

Ale abys to to mohla takhle rozdělit, potřebuješ mít přehled, kolik v jaké „kategorii“ utratíš.

Druhá možnost je prostě si jen spočítat fixní výdaje, odhadnout běžný měsíční provoz a celý zbytek dávat stranou a všechno nečekané platit z toho jednoho paklíku.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat