Jištění pro děti na túry

Napsat příspěvek
58660
7.2.20 09:48
@chaela píše:
Sedaky se dělají od určitého obvodu pasu, tuším 50 cm? Nevím, nepamatuju si, ale pro našeho tehdy tříletého (průměrné velikosti i váhy) to bylo velké. Nicméně pro tak malé a ještě ke všemu neposedne dítě bych radši volila jinou, bezpečnější aktivní dovolenou.

Celotělový dětský sedák podle mě na tříletáka dáš bez problémů. Já mám reálně vyzkoušeno na dítěti 4 roky.

Jinak pak jsou různá vodítka na děti - Takové ty kšíry. Ty prostě fungují jako vodítko, aby dítě nezdrhlo, ale lád nebudou schopné zachytit.
Ale já obecně těmdle omezovacím prostředkům nefandím. POkud bych si nebyla jistá, že se nemůžu na dítě spolehnout a bylo schopné skočit ze skály, tak s ním do skal nepůjdu.
Dojištovala bych je pouze tam, kde bych se bála pádu omylem, uklouznutím…

@lebambule píše:
Napevno bych se s nim nespojovala nicim, můžeš uklouznout i ty a strhnes ho s sebou. Leda ta dračí smycka, ale i tak bych si to ja asi rozmyslela, mně by ty stresy asi za to nestaly :woman_shrugging: máme taky v plánu hory, miluju ferraty, ale malemu jsou je ctyri, musi to holt ještě pockat.

Se čtyřletákem už by se něco malého dalo. Já to v tomto věku prvně zkoušela na Víru a bylo to fajn.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1008
7.2.20 09:53

Na prcky jsou dobře žluté celotělové úvazky od singing rock… Ovšem asi zbytečná investice, smyčka nebo kšíry od kočáru, jak tu někdo psal, stačí

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
58660
7.2.20 10:01
@Janee19 píše:
Na prcky jsou dobře žluté celotělové úvazky od singing rock… Ovšem asi zbytečná investice, smyčka nebo kšíry od kočáru, jak tu někdo psal, stačí

Ty jsou fajn na to, aby dítě nezdrhlo. Na zachycení pádu ti budou k prdu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7388
7.2.20 10:13

g

@Klafalka dala bych ksiry do kocarku a nejakou snuru nebo voditko na psa. Levne, pohodlne, pevne, nehrozi tam spatny uvaz nebo neprijemne zariznuti provazu. Plus bych vzala i nositko. My v Tatrach vzdy nosime s sebou Kibi - vesel se nam do nej v pohode i 4lety 18kilovy, na kratkodobe poponeseni uplne v pohode.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
19461
7.2.20 10:21

@Lama Lama Celotělový sedák mělo naše dítě ve 4 letech na stěně, ale ona velikostně odpovídala 3 letému dítěti (měla v té době necelých 95 cm a ani ne 15 kg). Takže určitě jsou.

Nicméně já jsme posera a dítě, na které by nebylo spolehnutí bych někam, kde je potřeba trochu disciplíny nebrala.
My nelezeme, ale jezdímě na kolech. A děti jsou tedy vycepovaný, protože vědí, že když na ně nebude spoleh, tak prostě nejezděj. Nelajsla bych si 3-4 letým dítětem, které nechápe, co je křižovatka a že před ní má zastavit, někam vyjet. S tou túrou bych to měla obdobně.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9013
7.2.20 10:23
@Lama Lama píše:
Ty jsou fajn na to, aby dítě nezdrhlo. Na zachycení pádu ti budou k prdu.

Ale oni se snad nebudou pohybovat někde, kde hrozí vyloženě pád do propasti (že by šlo dítě hned plnou vahou střemhlav dolů). Na takové to zavrávorání kus od kraje svahu si myslím, že by to stačilo - že to spíš bude jištění, aby se ten tříleťák nepřibližoval vyloženě k těm krajům :nevim:
Já bych osobně šla jen tam, kde by pro můj klid stačilo vzít dítě jen za ruku nebo říct „tady je to úzké a prudké, půjdeš těsně přede mnou nebo mezi mnou a tátou“ a táta zadu by to jen jistil nataženou rukou. Exponovanější místa bych fakt odložila na jindy, protože bych si to ani já neužila.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
115
7.2.20 11:27

Tak jsem to tady přečetl a tak se mi trochu rozbušilo srdce :-.) Já teda netuším o jakým terénu se tady bavíme. Jestli jsou tam úseky, kdy musíte jít za sebou a může dojít k pádu a nebo jenom může spadnou do kamenné stráně. Tak spíš všeobecně k návrhům. Hlavně si uvědomte, že jištění musí fungovat za každé situace i v takové co vás ani nenapadne. Stejně v každé situaci musí být s jištěním schopný pracovat i ten co jistí.
Pro malé děti se používají celotěláky, Při pádu v sedáku může dojít k přetočení těla hlavou dolů (navázání je níž, tedy i těžiště je níž než u celotěláku) a protože děti nemají žádné boky, můžou ze sedáku vypadnout. Celotělák je navázanej výš no a kdyby náhoudou se přetočil, tak tam jsou ještě kšíry na ramenech. Takže malé děti vždycky celotělák, věk je hodně individuální.
Pak tam byla zmínka smyčky pod prsama a druhý konec v ruce. Zase u dětí bacha na vyvlíknutí ze smyčky. Při tomhle nouzovým navázání se dělá aspoň jedna kšíra přes rameno (šikmo přes tělo), aby nedocházelo k padání smyčky k pasu. Druhý konec v ruce? Zkuste si tak cvičně chytit cca 15 kg při pohybu a nebo pádu. Jak je psáno dělali to pro svůj klid, ale jištění se dělá kvůli bezpečnosti :-)
No a pak zmínka různý postrojů a „vodítek“. Materiál, švy ani přezky nejsou dělaný na pády. A to nemluvím o tom, že tam nepůjde bezpečně protáhnout přezka tak, aby se při zatížení sama nerozvázala.
Víc si toho nepamatuju co tam ještě bylo. Myslete na to, že taky koukáte na svojí cestu a nesledujete pořád svoje dítě a „škub“ přijde rychle a nečekaně. Vy máte na zádech batoh a i když zakopnete a nebo upadnete pořád musíte být schopný jistit. Milión lidí vám řekne, že to bylo vpoho, ale jednoho pak štěstí mine. Hory jsou krásné tak si je bezpečně užívejte a myslete deset kroků dopředu :-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
303
7.2.20 11:54

Z Decathlon mame celotělový(jak prsák, tak sedák v jednom) úvaz, na vodítka a kšíry bych nespolehala ani náhodou.
Důležité je dělat pauzy na místě, kde se dá vyblbnout. A sebou nosítko (za me lepsi než krosna).

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Ou
11879
7.2.20 12:24

Hele, to není dobrý nápad kombinovat tenhle terén s takhle malým.

Připnout ho k sobě na feratě je riziko, spoléhat na to, že si bude správně přecvakávat jištění je volovina.

Nemůžete ho vrazit k babičce a užít si kopce a pak s ním jet někam, kde se bude učit základy lezení normálně ze země? Naopak to, že „hele s náma budeš moci, až budeš velkej“ by mohlo fugnovat jako kouzlená motivace, aby do hor chtěl :-D

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
58660
7.2.20 12:43
@Ou píše:
Hele, to není dobrý nápad kombinovat tenhle terén s takhle malým.

Připnout ho k sobě na feratě je riziko, spoléhat na to, že si bude správně přecvakávat jištění je volovina.

Nemůžete ho vrazit k babičce a užít si kopce a pak s ním jet někam, kde se bude učit základy lezení normálně ze země? Naopak to, že „hele s náma budeš moci, až budeš velkej“ by mohlo fugnovat jako kouzlená motivace, aby do hor chtěl :-D

O ferratách nic zakladatelka nepsala.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
35403
7.2.20 12:46
@Klafalka píše:
Ahoj, mám prosbu. V létě plánujeme s malým (3roky) první aktivnější dovolenou. Jedeme do Julských Alp, žádné lezení, spíš túry, ale je to hrozné číslo a jsou tam občas docela srázy, nevíte jestli se pro takhle malé děti dělá nějaké jištění? Hledala jsem ferratové sedáky, že bych ho měla klasicky uvázaného, ale internet mi nepomohl, jen pro větší děti.

celotělový úvazek pro prcka dítě běžně seženes, třeba tohle, https://www.decathlon.cz/…8333737.html?… , jsou i půčovny. Hlůedej podle výšky postavy, ne podle věku. Lidi v tom mívaj i batolata.
Ale abys dítě spolehlivě zajistila, potřebuješ alespoň sedák pro sebe, pokud je to dítě lehký, pokud má nějaká kila, tak by ses optimálně měla vždcky ještě přijistit k nějakému pevnému bodu (řekněme na krizových místech)..

Můžeš to svázat napevno, nebo přes nějakou osmu nebo jistítko, abys mohla dobírat/upravovat délku. nebo já jsem si letos koupila dojišťovací set na ferraty, který se ukázal i k podobným účelům velice praktický - ale je to asi zbytečně drahá věc, jen je to instantní

Příspěvek upraven 07.02.20 v 12:50

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
58660
7.2.20 12:50
@Pudloslava píše:
celotělový úvazek pro prcka dítě běžně seženes, třeba tohle, https://www.decathlon.cz/…8333737.html?… , jsou i půčovny. Hlůedej podle výšky postavy, ne podle věku. Lidi v tom mívaj i batolata.
Ale abys dítě spolehlivě zajistila, potřebuješ alespoň sedák pro sebe, pokud je to dítě lehký, pokud má nějaká kila, tak by ses optimálně měla vždcky ještě přijistit k nějakému pevnému bodu (řekněme na krizových místech)..Můžeš to svázat napevno, nebo přes nějakou osmu nebo jistítko, abys mohla dobírat. nebo já jsem si letos koupila dojišťovací set na ferraty, který se ukázal i k podobným účelům velice praktický - ale je to asi zbytečně drahá věc, jen je to instantní

Hodíš mi odkaz?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
35403
7.2.20 12:52
@Lama Lama píše:
Hodíš mi odkaz?

https://via-ferrata.heureka.cz/…-kit-ii-15m/?…

ale je to těžké a drahé, kdybych byla zkušenější, vystačím si s lanem a pár serepetičkama. Tohle má oboustrannou tu brzdu, to je výhoda - vodila jsem na tom děcko na policích, kde mi přišlo zbytečné se cvakat a taky jsem s tím překonávala těžší úseky bez jištění -.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama