Poradna dětského psychologa
PhDr. Václav Mertin
Dámy, já už jsem naprosto zoufalá. Naše malá ještě nedávno v pohodě usínala. Pak se začla v noci budit na hraní, tak jsem zrušila dopolední spaní. Jenže rošambo s večerním usínáním ani to nespravilo. Problémy začaly při růstu zubů (které rostoun teda pořád). Po obědě po 4-5 hodinách bdění položím do postýlky a bez problému sama usne. Spí tak od 12 - 12:15 někdy do 14:00, ale zpravidla do 15:00. Spát chodí tak v 19:30. Takže za stejnou dobu jako odpoledne. Ale řve, řve a řve. Ticho je jen, když jsem tam s ní, ale je schopná i hodinu vykládat a sedět v postýlce, než usne. Jakmile odejdu, řve a řve a řve, že mám strach, že se poblinká. Když jdu uklidnit, sotva se zvednu, že odejdu, je jí to jasný a řve
. Já už jsem z ní naprosto vyřízená, osobní život žádnej
. Proč nemůže sakra normálně usnout jako odpoledne?
![]()
Protože je to batole
Nevím co ti napsat, malá sice usne večer hezky, ale jen pokud ležím s ní.. Pak se nechá přenést do postýlky, ale i tak má nějakej radar, že jakmile opustím místnost, tak se probere.. A v postýlce se pořád převaluje, u mě v posteli spí lépe, takže tam stejně po prvním nočním kojení zůstane.. Mě to nijak neobtěžuje ![]()
@jajul chce to vydržet…my měli to samé..byl zvyklý dokonce usínat u prsa..jednou jsem řekla a dost a začal boj..skoro 14 dní mi řval a řval..vytrvala jsem, chodila, pokládala, takhle pořád dokola, dokud se neunavil a neusnul..a teď je to už dobrý..
@jajul vím čím si procházíš. Rarach dneska usnul krásně, ale jak jsem ho dala do postýlky řev, jak kdyby ho brali na nože. Nakonec jsem to po několika pokusech vzdala a vzala jsem ho ještě do ohrádky na hraní, protože jsem se potřebovala navečeřet a na vyřvání v postýlce nemám nervy. Teď se vrátíme do postele a jak ho znám, bude s občasným nakojením chrnět až do rána. Taky nevím co s ním, většinou večer po kojení usne, přendám do postýlky a aspoň do 22 hodin spí v postýlce. Teď najednou ne, včera se teda poprvé ještě nechal přendat, ale v 21 hodin už zase ne.
A jak je stará? Asi tě nepotěším, ale s naším dvouletým synem to není o nic lepší. Ještě cca v květnu usínal sám a celkem rychle, od té doby konec. Hodinu tam s ním musí někdo sedět. Ani nemusíme spívat, povídat, nic, jen být přítomni. Tak tam hraju hry na mobilu, vezmu si tam tablet a prostě čekám až usne. Odpolední spaní/nespaní nemá vliv. Resp. možná by se to projevilo, kdyby odpoledne nespal nějak dýl, ale na to zas nemám já, to bych si šla hodit mašli. Odpoledne spí cca od 13 do 14.30 h, plus mínus půl hodina, ale vždycky tu 1,5 h. Večer ho v osm zaháníme a kolem deváté usne. Odpoledne usíná celkem ochotně, sice ne sám, ale rychle. Večer to je na hodinu. ![]()
Mám ještě půlroční mimino, tak jsem zvědavá, jak to bude s ní, ale nemám pocit, že by se k usínání dalo moc vychovat. Pokud ho teda nechceš nechat uřvat.
@handulinda můžu se tě zeptat jak moc řval? Já jsem dneska musela z ložnice utéct, protože jsem na něj nechtěla být ošklivá a už jsem měla dost a než pro něj došel manžel, tak to byl strašný hysterák. Nedokážu si představit, že bych ho tam tahle nechala řvát delší dobu.
Prostřední taky začal kolem toho roku dělat ofuky s večerním usínáním, přitom přesně, přes den naprosto bez problému. Vyřešila to flaška mlíka, kterou dostává přímo do postele před spaním, tím se tam uklidní, ududá, nejdřív se soustředí na mlíko a pak mu to už nepřijde, že je tam sám. Jeden čas teda dopil mlíko a začal ječet, párkrát jsme tam šli, jenže jsme najednou chodili dvakrát, třikrát, nakonec se ukázalo, že po tom, co tam šel pouze muž, tak se to zase zkrouhlo a pomalu i ustalo.
Tak tímhle jsem si prosla před měsícem, trvalo to naštěstí jen týden, ale i tak jsem byla zoufal ![]()
Podle mě, aspoň tak to bylo u nás, nechce chodit spat sama a vynucuje si Tvoji přítomnost.
Já vždy uložila a třeba 2hodiny chodila stále pokládat, pohladit a zase pryč. Bylo to náročný, ale pochopila, ze na maminku vydírání neplatí a už zase usíná krásně sama ve své postýlce. A dokonce tam už i sama zaleze po vyčištění zoubku.
Hodne se ve mně pralo, jestli ve 27měsících začínat s uspavanim, nakonec vyhrálo to horší já, protože večer chci mít čas na domácí práce, abych se ji mohla věnovat pres den.
Navíc co jsem se hodne bavila s kamarádkama, tak ty, dnes lituji ze si děti tak naučily a to mě utvrdilo.
Chce to čas a hlavne trpělivost, pokud nechceš „vymeknout“
držím palce, protože vím, jak je to náročné když dítko nechce spat.
Jo a odpolední spaní na večerní usínání vůbec nemělo vliv, přetažena usínala stejně špatně.
U nás to vypadalo večer stejně… položila jsem malou do postýlky a jakmile jsem udělala pohyb ke dveřím, šílenej bengál
Hrozně mi to vadilo, večerní uspávání jsem vyloženě nesnášela a bylo to za trest. Pak přišla kamarádka s tím, že si přečetla knížku Každé dítě může dobře spát a na malýho jí to funguje. Někdo tomu říká vyřvávací metoda
Díky bohu za ní! Prostě jde o to, že položíš dítě a docházíš v určitých intervalech. Já tomu nikdy moc nevěřila, ale 4 večery a byl klid
Teď se s ní večer pomazlím, přečtu pohádku, položím, odcházím, ticho ![]()
Někdo s tím třeba nesouhlasí, mě to u ročního dítěte, které řve vyloženě vzteky zas taková tragédie nepřijde ![]()
Mně se jednu dobu (cca kolem 10 měsíců) syn budil, než jsem šla spát, jak jsem zalehla, tak se neprobudil za celou noc.
Jinak u nás taky tu a tam proběhnou snahy o nespaní, ale trvám na tom, že je v postýlce a já tam nejsem. Většinou to během pár večerů přejde. Ale já jsem drsná a prostě ho nechám řvát, vracím se k němu a dávám dudlík, vracím do postýlky medvěda, pouštím kolotoč a tu a tam ho zkusím položit. Přišla jsem na to, že když mu v něčem ustoupím, tak druhý den je to horší a horší (v 5 měsících spal celou noc, v 6 měsících se budil co 30 minut a u nás v posteli spát nechtěl, ale chtěl si hrát…)
Vždycky když jsem v pokušení vyměknout, tak si vzpomenu na kamarádku, která měla tehdy cca 18 měsíční dceru, dávala ji po obědě/večer spát a všichni, co jsme tam byli, jsme si museli lehnout a předstírat spánek, malá se ujistila, že všichni spíme a šla si lehnout (ještě jednou vyběhla na kontrolu), celou dobu s ní musela být máma…
No, tak vidím, že praktikuju něco jinýho než většina z vás, u nás je to tak, že malá usíná v obýváku vedle mě, prostě vypije na gauči mlíko, já si k ní lehnu a ona za chvíli usne (když po obědě nespí, tak někdy usne dřív, než si k ní stihnu lehnout
). Až spí, přendávám do postýlky… na vyřvávání nemám nervy ani se mi to moc nelíbí… když byla menší, uspávala jsem často v náručí, takže pro mě je tohle změna k lepšímu ![]()
@Gladys Jenže já kojím a um jsem nezkoušela. Sem tam jí dám kravské plnotučné, ale vypije ho jen s rozmixovaným banánem. Pře spaním se mi od prsu odstavila už před několika měsíci, tak kojím až v 11, ale asi to zkusím zas zavést
.
@Lucajs Jenže malá má teprve 14 měsíců. Ale klid bych teda večer brala taky
.
@jajul píše:
@Gladys Jenže já kojím a um jsem nezkoušela. Sem tam jí dám kravské plnotučné, ale vypije ho jen s rozmixovaným banánem. Pře spaním se mi od prsu odstavila už před několika měsíci, tak kojím až v 11, ale asi to zkusím zas zavést.
@Lucajs Jenže malá má teprve 14 měsíců. Ale klid bych teda večer brala taky.
Všimla jsem si až po odeslání příspěvku, myslela jsem ze 2.
Měly jsme to i v necelem roce, ale ne v takové míře. holt dětičky zkoušejí ![]()
@jajul : Ahoj, kluci(21m)relativně usínali bez problému. Poslední týden večer taky vymýšlí vše možné. Začali vše vyhazovat z postýlek - polštář, peřinu, plenku mazlíka, plyšáčky, a pak začnou řvát, že to chtěj zpátky. Takže já jdu vše urovnám zpátky a oni během pěti min. zas vše vyhážou. A takový kolotoč trvá klidně i hoďku, což je u mně hranice, a pak už je zle. Pak dostanou většinou na prdel a je teprv klid a spí. Ale já mám večer nervy a jsem vyřízená. Co s tím, nevím, ale vím, že je to prostě zas takové nějaké období a přejde to. Ale oni vymyslí zas něco lepšího
. Zuby nám rostou taky furt, teď byl úplněk - to byla noc katastrofa a spala jsem jen 2h. Takže už nic nevymýšlím a čekám jen, kdy je to přejde. Rada - asi není - chodit hodně ven a utahat. A pevné nervy!
.
No tak ja nevim… mrnous (14.5 mesice) uz delsi dobu chodi spat asi takto: vecerni kase u Krtka TV (
nevychovne, ale ucinne, jak to do nej rychle a bezbolestne dostat), chvili pohrat (to vetsinou vyviji zbytkovou maximalni aktivitu a lita z pokoje do pokoje), pak kolem 20-21h z You Tube ukolebavky (vzdycky ty stejne ve stejnem poradi), pritom si listuje v „trhaci“ knizce, postupne na posteli odpada a vali se, az mam dojem, ze je dost „tuhej“, nakojim, uz ma zavrene oci a prelozeni do jeho postylky probehne vetsinou v pohode. V noci chce mliko cca kolem 1-3h a pak mezi 5-7 a pak obcas dospi v moji posteli, jinak spi celou noc ve sve. Nevim, jak budu uspavat, az nebudu kojit, to si nedovedu predstavit
Pres den spi 1-2× podle situace. Vecerni uspavani tedy trva docela dlouho a je docela narocne, ale ja sama jsem nesnasela, kdyz me nekdo „dal spat“ a ja jeste nebyla unavena…
A pro metodu nechat vyrvat moc nejsem, jsem mekkota
Takze podle me to chce trpelivost a casem se to nejak upravi samo… ![]()