Poradna pro neplodnost, reprodukční medicínu a genetiku
MUDr. Kateřina Veselá Ph.D.
Mě po PGD zůstalo jedno. No, už má sedm let. Já bych si nenechala vložit embryo bez vyšetřené genetiky. Představa, že se embryo uchytí, já si po těch letech neplodnosti užiju radost a pak spadnu na hubu, když při screeningu zjistí genetickou vadu…to bych fakt nechtěla zažít..
@Janli píše:
Mě po PGD zůstalo jedno. No, už má sedm let. Já bych si nenechala vložit embryo bez vyšetřené genetiky. Představa, že se embryo uchytí, já si po těch letech neplodnosti užiju radost a pak spadnu na hubu, když při screeningu zjistí genetickou vadu…to bych fakt nechtěla zažít..
to je pravda…
@Anonymní píše:
@Sněhurka18 a vám se už povedlo nebo stále ne?
No jemu vyšel i super spermiogram, asi opravdu problém nemáJá si říkám, že to je buď v kombinaci nás dohromady, anebo ve mně a k tomu se přikláním. Zpětně lituji, že jsme kdy do Caru šli…myslím si, že to bylo komplet k ničemu a jen se mi horší zdraví. O penězích nemluvě. Ale fakt mám pocit, že to nepřineslo vůbec nic pozitivního. Na začátku naději, pak už ani to ne.Bohužel nemohu říct, že bych byla zdravá, takže často si říkám, že to tělo už musí být tak vyčerpaný, že nemůže být schopno normálně fungovat - což bude mít dopad na vajíčka, případně embrya a jejich udržení. Nejde to zdravým 38 letým ženám, tak proč by to mělo jít nemocným
Ano, nám se povedlo, ale prirozene. Po mém 6. neúspěšném transferu (a asi 20 IUI) jsem hned v dalším cyklu nedostala MS a teď tu vedle mě ten náš zázrak spí… Otehotnela jsem ve 35 po nekolika letech snazeni.
Nevim, co pomohlo. Pred otehotnenim jsem cvicila asi rok Mojzisovou s fyzioterapeutkou a poprve jsem tenkrat zasla k psychoterapeutce. Ten mesic jsem mela velmi narocny, pracovne i jsem byla po IVF dost vycerpana, resila jsem jine zdravotni problemy, zvedala jsem tezke veci. Zadna uvolnena mysl nebo dovca, jak se radi. Proste vsechno, co nemas delat a presto se zadarilo. Ale urcite jsem v te dobe prenastavila diky psychoterapeutce trochu svou mysl.
Jeste vydrz
Je tady vice zen, kterym se zadarilo po letech, kdyz jim bylo kolem 40. Premyslela jsem, jestli za to ta IVF stala a jestli bych do nich znova sla… A sla bych…
Jinak myslim, ze je dobre, ze jsi zmenila CAR.
Ahojky, tak u nás 7 oplozených embryí, do 5.dne došlo pět a z genetiky se vrátily dvě…Zbytek nic, ale bylo mi řečeno, že nejsme přenašeči ničeho, prostě mám už asi stará vajíčka-je mi 36…Minulé IVF jsme měli bez genetiky,3 embrya…Jedno mimoděložní, jedno se nechytlo a z jednoho jsem otěhotněla a ve 4.měsíci potrat, asi prý z důvodu genetiky…Teď po transferu vyšetřeného embrya zase nic…Ale bez genetiky bych do toho už nešla…Radši mít negativní test od začátku, než se těšit třeba nějakou dobu a pak prožít to šílené zklamání…
@Titanie ach jo
No, je to pravda, já si jen říkám, že pokud může někdo to zdravé embryo „zmrzačit“ (prostě nebude to takový odborník a poškodí ho), tak je lepší mít těch pokusů 5 a jedno z nich bude to zdravé, ale neponičené a třeba se chytí.
Já nevím teda co s tím dělají, ale prý odeberou vzorek a ten zkoumají. Tudíž tomu embryu prostě mohou uškodit. Četla jsem to i v nějakém rozhovoru z Heliosu, že genetika ano, ale jen pokud je to odborník na embryologii, kterému jde o zdravé embryo a ne jen výsledek testu, jak tomu u mnoha CARů je… ![]()
@Anonymní píše:
@Titanie ach joNo, je to pravda, já si jen říkám, že pokud může někdo to zdravé embryo „zmrzačit“ (prostě nebude to takový odborník a poškodí ho), tak je lepší mít těch pokusů 5 a jedno z nich bude to zdravé, ale neponičené a třeba se chytí.Já nevím teda co s tím dělají, ale prý odeberou vzorek a ten zkoumají. Tudíž tomu embryu prostě mohou uškodit. Četla jsem to i v nějakém rozhovoru z Heliosu, že genetika ano, ale jen pokud je to odborník na embryologii, kterému jde o zdravé embryo a ne jen výsledek testu, jak tomu u mnoha CARů je…
Odeberou jednu buňku. Myslíš, že embryologům v carech nejde o zdravý embrya? Oni především potřebují výsledky v podobě úspěšných těhotenství, ne výsledky testů. Ty jim další klienty nezajistí.
@Janli to je jasný, ale…je to jako všude. Můžeš jít do nemocnice a vychytáš doktora, co prostě nemá den, nebo není tak dobrý, ačkoliv nemocnice je jinak dokonalá. Nemusí tam pracovat jen největší špičky v oboru a nikdo neví, kdo to bude dělat a jak moc je dobrý. Ale jinak ta genetika samozřejmě dává smysl. Jen mě děsí, že ani to není žádná záruka (i u jinak zdravých lidí - to není můj případ)
Ahoj holky, čeká nás ted u 3 IVF genetika embryí a hodně zvažujeme, při jakém počtu embrya na test zaslat.. když bude jen jedno, ta to asi nemá smysl a zkusili bychom vložit, ale u dvou nevím.. jestli zkusit nebo poslat na testy.. čas čekáním na testy strávím stejný jako při zkoušce vložení 2 embryí, kdyby se nechytli… u tří a více už tam ten smysl vidím jasně…
Já měla pgt jen jednou a to v Gennetu, všechny embrya se mi vrátila zdravá, při rozmrazování se jedno rozpadlo, už to je známka poškození embrya. Ze 4 zbylých jen jedno biochemické těhu. Další IVF bez pgt jiné centrum, dvě biochemka a třetí klaplo. Za mě pgt bych dělala jako diagnostiku, pokud se embrya vrátí všechna nezdravá, vím, že musíme zapracovat na kvalitě vajíček a spermií. Pokud se vrátí zdravá, už bych pgt nedělala a hledala problém jinde.
1 IVF: bez genetiky
2 IVF: 2 geneticky zdravá
3 IVF: 3 geneticky zdravá
Je mi 35, muž 37..léčím se s Crohnem a celkově s vysokou imunitní odezvou, muž zcela zdráv.. Bez genetiky bych do IVF nesla ani omylem, i přes vyšší věk jsem to považovala za úspěch.. paradoxně při posledním ivf jsem měla slabší stimulaci a vytěžila jsem z toho víc.. genetickým vyšetřením se embryo neoslabi, odebírají se mu buďto polova tělíska nebo genetická informace z placenty která se dokáže sama „opravit“.. takže z toho bych strach neměla..
Šla bych za Maldou a uvidíš co ti řekne..nám se po 6ti letech povedlo přirozeně.. prostě, lázně no..
@Ba-stet mockrát děkuju
Malíčkovou zkusím, uvidíme, kdy by nás mohla vzít, ale teď si dávám stejně pauzu, tak to vůbec nevadí.