Koupě městského bytu

Anonymní
21.5.21 13:39

Koupě měst. bytu

Zdravím vespolek, snad mi tu někdo poradí, dotaz vkládám anonymně, protože se jedná o citlivé rod. údaje ;)
Ve zkratce: můj starší bratr žije s mou maminkou v městském bytě, kde žijí už velice dlouho. Byt je možné odkoupit do OV. Bratr nedávno doplatil insolvenci a tak mu aktuálně nikdo půjčku nedá.
Nabídl mi proto, jestli bych neměla zájem byt zaplatit, kdy u notáře sepíšeme smlouvu s tím, že pokud by mi přestal splácet, bude bytem ručit a byt bude můj. Samozřejmě jsme se dohodli na tom, že mi za byt zaplatí o něco víc, než bude jeho prodejní cena, jinak to pro mě ztrácí smysl.. :) Šli byste do něčeho takového? A pokud ano, na co si dát pozor? Díky všem, snad jsem to nenapsala moc zmateně :)

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
18142
21.5.21 13:41
@Anonymní píše:
Zdravím vespolek, snad mi tu někdo poradí, dotaz vkládám anonymně, protože se jedná o citlivé rod. údaje ;)
Ve zkratce: můj starší bratr žije s mou maminkou v městském bytě, kde žijí už velice dlouho. Byt je možné odkoupit do OV. Bratr nedávno doplatil insolvenci a tak mu aktuálně nikdo půjčku nedá.
Nabídl mi proto, jestli bych neměla zájem byt zaplatit, kdy u notáře sepíšeme smlouvu s tím, že pokud by mi přestal splácet, bude bytem ručit a byt bude můj. Samozřejmě jsme se dohodli na tom, že mi za byt zaplatí o něco víc, než bude jeho prodejní cena, jinak to pro mě ztrácí smysl.. :) Šli byste do něčeho takového? A pokud ano, na co si dát pozor? Díky všem, snad jsem to nenapsala moc zmateně :)

V žádném případě. Vážně bys věřila člověku, co byl v insolvenci, i když je to tvůj bratr? Pokud něco, zaplatila bych to, napsala na sebe a bratrovi udělala nájemní smlouvu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9221
21.5.21 13:45

Tak pokud ti peníze nebudou chybět a domluvíte se, tak proč ne. Jen bych si ohlídal, aby bratr nenadělal další dluhy. A maminka jej nemůže koupit proč?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
26648
21.5.21 13:48

Teoreticky nemůžeš ten byt ale napsat buď na tebe nebo na matku? Proč na něj? Nevím jak je to s vlastnictvím městského bytu, jestli ti jim může ručit

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
21616
21.5.21 13:51

Pokud si na to budeš brát hypotéku, tak jen těžko ti bude ručit bytem, protože ten bude zastavený bance.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11540
21.5.21 13:54
@Anonymní píše:
Nabídl mi proto, jestli bych neměla zájem byt zaplatit, kdy u notáře sepíšeme smlouvu s tím, že pokud by mi přestal splácet, bude bytem ručit a byt bude můj. Samozřejmě jsme se dohodli na tom, že mi za byt zaplatí o něco víc, než bude jeho prodejní cena, jinak to pro mě ztrácí smysl.. :) Šli byste do něčeho takového? A pokud ano, na co si dát pozor? Díky všem, snad jsem to nenapsala moc zmateně :)

Pokud by si bral hypo, tak bude ručit tím bytem a tím pádem bude banky, takže těžko ti zaručí, že když nebude spláce, tak bude byt tvůj. Proč si by nekoupí maminka?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
21.5.21 14:14

Maminka je v důchodu a tolik našetřeno nemá ;). Ne, nebrala bych si hypotéku, šlo by to z mých úspor, částka není tak vysoká ;)
Tak pokud by bylo vše řádně ošetřeno smlouvou u notáře, tak bych zase takový strach neměla, brácha je spořádaný člověk, má dobrou práci a z insolvence je ponaučený.. :think: Zase by mi přišlo nefér vůči němu, aby byl byt psaný na mě a ještě mi posílal měsíčně nemalou častku.. :think:
Opravdu tolik riskuji i s řádnou smlouvou? ;)

• Citovat
  • Nahlásit
3010
21.5.21 14:26

Nešla bych do toho. Kup byt a napiš ho na sebe.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
12933
21.5.21 14:34
@Anonymní píše:
Maminka je v důchodu a tolik našetřeno nemá ;). Ne, nebrala bych si hypotéku, šlo by to z mých úspor, částka není tak vysoká ;)
Tak pokud by bylo vše řádně ošetřeno smlouvou u notáře, tak bych zase takový strach neměla, brácha je spořádaný člověk, má dobrou práci a z insolvence je ponaučený.. :think: Zase by mi přišlo nefér vůči němu, aby byl byt psaný na mě a ještě mi posílal měsíčně nemalou častku.. :think:
Opravdu tolik riskuji i s řádnou smlouvou? ;)

Ja nevim, pokud ti ty peníze momentálně chybět nebudou, tak bych pomohla.
Je škoda toho nevyužít!

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4888
21.5.21 14:49
@Anonymní píše:

Neřeš to na internetu, řeš to s právníkem. Tím mám na mysli ne pouhé ověření podpisů na smlouvě u notáře, ale obsah smlouvy.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11540
21.5.21 14:51
@Anonymní píše:

Tak pokud peníze máš a hypo není potřeba, tak by to asi nějak ošetřit šlo. A co byt napsat na tebe, a až by to bratr splatil, tak by se přepsal na něj?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10886
21.5.21 15:04

A nešlo by to spíš udělat tak, že bys byt koupila ty a bratr ti ho splácel formou nájmu? V zahraničí je to docela častá věc. Samozřejmě nevím, zda to jde, ve městě, kde jsem žila, mohl být do OV za zvýhodněnou cenu koupit jen ten, kdo tam měl TP déle, jak 5 let.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
21616
21.5.21 15:47
@Anonymní píše:

Je hloupost to psát na bratra, takto se to nedělá. Běžný postup je ten, že byt je psaný na toho, kdo ho platil a druhý mu ho splácí formou nájmu. Ve chvíli, kdy je byt splacen, se převádí na druhou osobu. Takto se smlouvy uzavírají běžně.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9221
21.5.21 15:50
@kavenka píše:
Nešla bych do toho. Kup byt a napiš ho na sebe.

Podle mě toto nepůjde. Koupit jej může jen on/maminka možná. Jelikož tam bydlí. Ona je úplně cizí člověk a pak by to bylo normálně veřejné a určitě by se našli lidi. co by se hnedka hlásili a cenu by řádně vysroubovali.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9221
21.5.21 15:51
@Janli píše:
Je hloupost to psát na bratra, takto se to nedělá. Běžný postup je ten, že byt je psaný na toho, kdo ho platil a druhý mu ho splácí formou nájmu. Ve chvíli, kdy je byt splacen, se převádí na druhou osobu. Takto se smlouvy uzavírají běžně.

Ale když jej ona nemůže koupit nebo ne takto veřejně, jelikož tam nebydlí. Tak budou mít smůlu, jelikož ona se bude muset poprat a předplatit zbytek veřejných zájemců.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat