Královéhradecký kraj - bydlení

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 02.06.19 17:54
Královéhradecký kraj - bydlení

Dobré odpoledne, s partnerem jsme docela v haji a prosili bychom názor, případně rady druhých.

Bydlíme v RD ve středočeském kraji, dům máme ještě 26 let na hypotéku. Zároveň má partner byt v Hradci Králové. Garzonku, ve které bydlí jeho maminka. Bohužel, v budoucnu nám budou zvyšovat splátky a bohužel byt budeme muset prodat. Samozřejmě, že ne když maminka nebude mít kam jít. A proto píšu: je možnost, aby člověk, který má 10 tisíc důchodu zvládl bydlení tam??? Někde v nájmu. Bydlení u dalších dvou synů nepřichází v úvahu. Ona nechce, oni nechtějí. Což na jedné straně chápeme, protože každý chce mít svoje a je zvyklý na svůj klid, na druhé straně by se starat měli i dva zbylí synové

Marně si lameme hlavu, protože i teď na náš úkor vlastně máme dům na hypo a dost věcí si tím pádem musíme odpustit (dům byl starý na nový nebylo finančně, a ani čas čekat, proběhla kompletní rekonstrukce)… Ale zase na druhé straně se nám příčí ji, vyhodit, když by nezvládla se svým důchodem vyžít. My ji finančně pomoc nemůžeme. Další děti nechtějí… A ona, by to asi ani nepřijala. Už teď si připadá blbě, že celý život bydlí v bytě partnera, který ho nevyužíval a žil tady v nájmu. Že překáží, a že lituje, že když partner chtěl koupit byt pro ní, tak odmítla… Teď je pozdě.

Prosím anonymně… Děkuji

Stránka:  1 2 3 Další »
Reakce:
Kristyna.Vechtova
Extra třída :D 10329 příspěvků 02.06.19 18:12

S 10k horko těžko, my za 1+1 v malém městě platili tuším 8k+ poplatky + elektrika.. A v HK si myslím to bude ještě víc, ale těžko říct..

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 02.06.19 18:14

Právě, taky si myslíme. Vážně nevíme jak z toho ven. Tchýně bere jako řešení, že by šla do domova s pečovatelskou službou. Ale osobně, když je zdravá a když nemá příspěvek na péči, tak se nedostane.

A mimo Hradecký kraj asi nepůjde. Je zvyklá celý život ve městě, má tam malou vnučku a vnuka, oba dva syny. :roll:
Je to těžká situace

nozu
Extra třída :D 12482 příspěvků 02.06.19 18:40

Nemůže si zkusit požádat o městský byt? Nebude mít nárok na příspěvek na bydlení? Je to blbá situace…

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 02.06.19 18:43

@nozu To netušíme, a popravdě se v tom, ani nevyzname. Osobně jsme počítali, že byt se bude prodávat až prostě tady mamka nebude. Ale okolností se změnily… Ale samozřejmě, že byt na prodej nepůjde, když nebude mít kam jít. Jinak mě osobně štve, že se celý život stará nejenom teď ohledně bydlení, ale dřív i finančně. Ji i bratrům, když ještě nevydělávali Nehledě na to, že na byt měl hypotéku… :roll:

Aliik
Echt Kelišová 8470 příspěvků 02.06.19 19:15

Bydlíme v HK a pronajímáme tu byt, tak přidám zkušenosti. My za 3+kk 60metrů chceme včetně poplatků 11500, garsonka se tu dá sehnat do 9 tisíc. Důchoďák je tu beznadějně nacpaný, čeká se klidně 4 roky (také osobí zkušenost). V domě s pečovatelskou službou jsou také soukromé byty, sem tam se objeví nějterý k pronájmu, ale ceny nejsou nižší.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 02.06.19 19:18

@Aliik Tak to není dobré. Ale jak to dělají starší lidé, senioři, kteří jsou prostě sami a mají důchod 10 tisíc? Mamka tvrdila, že se ptala v nějaké Harmonii a prý by problém s přijetím nebyl. Ale nevím :roll: Jak říkám, bydlíme daleko. A další dva švagrové nic řešit nebudou, stejně tak nic platit nebo doplácet na její bydlení. Což by ani nechtěla. Chápeme… Příčí se jí i to, že bydlí v byte, jde se platila hypoteka, kompletně se předělal a prakticky není a nebyl její a my s ním nic nemůžeme dělat. Na jedné straně to chápeme, každý by si tak připadal, na druhé straně musíme už myslet i na sebe… Fakt je to hodně těžké.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 02.06.19 19:22

Jediné jak domov seniorů tak s pečovatelskou službou, že by měl na tchýni příspěvek na péči. Čili by finančně na něj měla. Ale zdravotně ji právě teď aktuálně nic není… Navíc její jen 65 let, čili žádný věk. Ale jak dál, aby bydlela a my se zbavili poloviny hypotéky vážně nevíme… Je to těžké. Jsme s partnerem 10 let, od začátku jsem říkala, že jeden byt chybí. A je to tady teď. Teď to tchýně sama řekla, že byla hloupá, že je teď na dně, připadá si navíc a na obtiz, a že tenkrát měl partner koupit byt na hypo, když byly ještě levné, pronajímal by se a ona by měla v klidu kde žít… Teď to nejde a je pozdě si sypat popel na hlavu :,(

nozu
Extra třída :D 12482 příspěvků 02.06.19 19:29

To je fakt těžké. Asi byste měli zkusit najít nějaký levnější byt a se švagry se domluvit, že budete všichni nějakou částkou přispívat na její nájem. Toto by mi přišlo jako spravedlivé řešení.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 02.06.19 19:38

@nozu My už nemůžeme, musíme myslet už i na sebe-nemame žádnou rezervu, nevině co je jet někam na dovolenou. Partner pomáhal mamince od střední školy finančně (teď je mu 40let) a ještě nedávno platil na bytě hypotéku. A ti dva švagrové nepomůžou. Ani by nechtěla, jak ji znám…Což chápu.

sediza
Ukecaná baba ;) 2409 příspěvků 02.06.19 20:06

Jste absolutně bez šance. Hradec je na tom cenou bytů stejně jako Praha, vlastně horší, protoze tech bytů je málo. Prostě budete mamku muset nechat dožít tam, kde je. Ani nemůzete byt vyměnit za menší, když je to garsonka. Podle mě jsou 2 varianty, buď vy zacnete víc vydělávat, nebo si babi najde brigadu a bude vám posilat peníze.. Já bych svého rodiče nedokázala vyhodit z bytu. Má tam domov a to stejné i město. Hradec je na žití pro důchodce fajn. Busy zdarma. Všude dobrá dostupnoust. Ale 10 tisic je málo na žití i bez placení nájmu. Vy s tou hypotékou na 26 let, to je fakt síla. Babičky byt má hodnotu cca milion 300 tisic, i kdybyste ty peníze měli, asi vás to moc nevyhne. Na 26 let musíte mít uplne minimalni přijmy. Asi bych zapracovala na tom…

Hojuza
Kecalka 169 příspěvků 02.06.19 20:11

Zkusila bych se zeptat na městský byt a také jestli by měla nárok na příspěvek na bydlení (podle mě ano). Jinak ale je smutne, že máme od tří dětí nepomůžou děti důstojné žit ve stáří. Vím že už jste pomohli, ale pokud splatite část hypo, tak taky bude líp. Kdyby každý ze synů přispěl… Myslím že švagři těží z toho, že vy mámu nevyhodite. Je to smutné.

Ufinka87
Kecalka 391 příspěvků 02.06.19 20:16

No a jak to má maminka? Má smlouvu s Vámi? Nevím přesně jak to je ale pokud budete mít smlouvu, o pronájmu, že jí pronajímáte byt za tolik a tolik..a ona pokud má jen důchod zajde si na soc a oni jí dají doplatek na bydlení nebo jak se to jmenuje…takhle by to nešlo? Musí ale bydlet sama, nebýt majitelka toho bytu ve kterém bydlí a musíte mít sepsanou nájemní smlouvu…Pokud napíšete že nájemné je 7 tisíc a ona má důchod 10 tis…Tak dostane nějaký doplatek na bydlení…to už nevím kolik přesně..ale Vám by se ulevilo a fakticky Vám ani těch 7 tisíc dávat nemusí..Ve smlouvě budete mít např že platí 7 tisíc a dá Vám třeba jen 4 tisíce…Dostane doplatek a bude to šul nul…S tím že Vy z toho např zaplatíte hypo na byt a mamince zůstanou peníze na živobytí. Pak je ale třeba příjem z pronájmu ročně danit. což dělá cca 15% ročně…z toho příjmu. Navíc pokud ten byt který maminka obývá je na hypo nebo ůvěr dá se udělat odhad bytu a pak příjem se odepisuje z daní až do odhadní ceny bytu..takže např…15let byste mohli platit jen minimální daň z příjmu z pronájmu. ale to je třeba za daňovým poradcem, který Vám to spočítá přesně…

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 02.06.19 20:26

@sediza Vydělávat víc nemůžeme, platy jsou tabulkové a po tchýni bysme žádné peníze rozhodně nechtěli. Ona právě vidí jedinou šancí v domově :roll:

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 02.06.19 20:30

@Ufinka87 Děkuji, ale trochu se špatně chápeme: S mamkou nemáme samozřejmě žádnou smlouvu. Stejně tak po ní partner nechce a nebudete chtít peníze za to, že tam bydlí nebo bude dál bydlet. Hamba by ho fackovala. Byt je zaplacený, žádná hypo už na něm není. Ona si platí jen energie, což je +-2 tisíce. A my budeme mít naší hypotéku 10 tisíc, což je pro nás darda. Vzhledem k tomu, že plat se nezvýší, a že už potřebujeme už šetřit. Proto pro nás bylo schůdné přidat byt, zaplatit auto, půjčku na rekonstrukci a ještě snížit hypotéku o polovinu. Ale zřejmě jak to vidíme to nepůjde…

Stránka:  1 2 3 Další »
Váš příspěvek
Reklama