Poradna pediatra
Mudr. Jiří Havránek
Milé maminky, můžete mi někdo poradit? Máme doma 2měsíčního chlapečka, který byl až do včerejška úplný andílek.Sice si občas zakňoural, ale to je tak všechno.Včera od rána byl ale hodně uplakaný a vůbec se mu nedařilo usnout.Když už usnul, byl do 10minut vzhůru.Jediné, co ho uklidnilo bylo kojení.Normálně ale vydrží ale i 3 hodinky mezi jednotlivými jídly, včera ale už půl hodiny po jídle začal kňourat a poprvé jsem u něj viděla jak si cucá pěstičku.Hodinu po jídle jsme už museli pochovat, aby neplakal a hodinu a půl po jídle už regulérně řval a pomohlo jen kojení.Trochu spal akorát v kočárku, ale hned jak jsme přijeli domů, byl vzhůru a zase plakal.Jindy vydrží spát v tašce od kočáru ještě třeba dvě hodiny.V noci to nebylo tak nejhorší - jedl 3×, ale normálně jí tak 1×-2×.
Napadlo mě, že by ho mohlo bolet bříško, protože dost prděl, ale nijak se u toho nekroutil a šlo to z něj celkem samo.
Taky mě napadlo, že by to mohla být laktační krize, protože jsem celý den měla pocit, že mám úplně vypitý prsa.Ale nevím, jestli to bylo tím, že častěji jedl nebo opravdu tou krizí.
Taky by to mohl být růstový sprut, protože najíždíme třetí měsíc…
Myslím si, že to nedělal z rozmazlenosti, protože v noci jedl dost intenzivně a když jsem ho bdícího uložila spátky do postýlky, tak si zase spokojeně usnul.Akorát že se vzbudil na jídlo už za dvě hodiny znovu, i když normálně vydrží v noci i 6 hodin bez jídla…
Asi po jednom krizovém dni zbytečně hysterčím, ale mám z toho hrůzu, protože jsme si s naší prvorozenou slečnou užili od narození pěkné peklo a já trnu hrůzou, aby se nám náš andílek neproměnil na ďáblíka…
Máte s tím někdo zkušenost?Myslíte, že to přejde?Měla bych si pořídit pro jistotu domu nějaký Sunar?
Jinak přeju všem šťastný nový rok bez laktačních, finančních i jiných krizí…
Petra
Vydrž mám doma to stejný, normálně v noci kojíme jednou dnes asi 4×. Ve dne musím přikrmovat po téměř každém kojení. Myslím že to bude spurt. Měl by trvat max. týden. Když by to bylo dýl, poradila bych se s doktorkou. U nás to trva dneska třetí den. Zkus zatím vydržet a kojit podle potřeby. Jo a u spurtu je normální že děti moc nepřiberou ale vyrostou do délky.
Jo k tomu Sunaru asi bych si krabici koupila pro jistotu, já teda dokrmuji téměř od začátku ale nevím jestli by to šlo. teď jen kojit. Malej se totiž nakojí a za půl hodiny chce znova, tak znova nakojím a za hodinu zase a to udělám trochu Nutrilonu a je na 2-3 hodiny klid. Zkus však kojit, pokud kojíš po 2 hod a ne častěji tak bych nepřikrmovala.
Já myslím, že je to spurt, Beník to taky dělal a přešlo to. Myslím, že děti prostě v těchto obdobích víc rostou a mají větší spotřebu mlíka. Taky jsme měla pocit, že už nemám mlíko, tak jsem si jen pro klid v duši koupila umělý mlíko (to můžeš později užít třeba na kaše), ale pak se mi mlíko upravilo a zase se mi nalívali prsa. Snad to bude i u vás brzo dobrý
. Kojívala jsem třeba i po půlhodinách, bylo to děsný, ale vydrželi jsme ![]()
Evropanko, u nás doma je to samé, mému zlatíčku budou 3.ledna 2.měsíce. Poslední 3dny mám také laktační krizi. Malej na posledním vážení ubral 100g, ale zase se o něco prodloužil. Doma jsem měla pro případ krize krabičku Nutrilonu, kterou jsem načala a začala dokrmovat. Kojení jsem nezavrhla a snažím se dál ( i když jsem předevčírem hrozně brečela, že nemám mlíko, přišlo mi to prostě líto a to piji až 4,4litru denně tekutin, dost jím, atd.
). třebas dnes v noci malému stačilo jen kojení bez přikrmování, z čehož jsem měla děsnou radost
. Akorát se v těchto posledních 3dnech řádně rozjedlíkoval. Vypije něco z prsa (bohužel žádná sláva, ale zlepšuje se to) a pak třebas zdolá ještě 120ml Nutrilonu z lahvičky). No a tohle chtěl praktikovat třebas i po hodině. Dnes by také jedl neustále, ale to jsem si řekla, že zkusím dávat velikost dávky podle toho, kolik vypije z prsa. Tak jsem dnes přikrmovala ráno a v poledne 120tkou, odpoledne jen 90tkou a na noc dostal po kojení jen 60tku a stačilo to. No, tak uvidím, jak to bude dále probíhat. Přiznám se, že jsem vděčná i za to trochu mlíka, co v prsu mám a rozhodně to nevzdávám.
Tak hodně štěstí a snad se nám bude dařit v příštím roce „laktačně lépe“
![]()
ahoj sázím na spurt, malej měl to stejný akorát už v 6týdench a to jsem myslela že zešíllím
kojení po hodině a pořá neměl dost, naštěsí se to po týdnu ustálilo a potom to stejný asi 3./4.měsíc, musíš vydržet jak se rozkojíš ude to OK ![]()