Moje zkušenost s prednisonem

17.1.20 18:04

Má zkušenost s prednisonem

Zdravím, chtěla bych se s vámi podělit o moji zkušenost s lékem prednison, který je pro mnohé lidi opravdovým strašákem. Už 9 let trpím ulcerozni kolitidou a minulý rok v květnu se mi rozjela akutní fáze. Nejdříve jsme zkoušeli nasadit jiné léky, čípky, poté i kortikoidní nálevy, ale stále se stav jen zhoršoval. Začátkem prosince mi byl nasazen lék prednison. Když jsem si přečetla příbalový leták, různé diskuze na internetu a viděla kolik nežádoucích účinků lék má, byla jsem zděšená a brát se mi vůbec nechtěl. Začínala jsem na 60mg a postupně snižovala. Nyní jsem na 30mg. Největší strach jsem měla z toho kolik přiberu, že budu nateklá, unavená, neschopná ničeho. Slyšela jsem, že někdo přibral za měsíc třeba i 10kg. Řekla jsem si, že udělám vše pro to, abych ty nežádoucí účinky co nejvíce zmírnila a povedlo se! Pokud vám lékařka automaticky nepředepíše draslík, řekněte si o něj, je dobré ho k prednisonu brát. Dále mi byl paní v lékárně doporučen vápník, který má zmírňovat nežádoucí účinky. Omezila jsem sůl úplně na minimum, kvůli zadržování vody v těle a samozřejmě dodržovala dietu s omezením zbytků. Piju každý den matcha tea a alespoň 2 litry čisté vody. Od jedné známé mi byl doporučen lék butyrát, který je prospěšný jak pro střeva, tak by měl být proti přibírání na váze. Za měsíc a půl co beru tak vysoké dávky prednisonu jsem stále na své původní váze, v obličeji ani nikde jinde nateklá nejsem. Jediné co, tak mě ze začátku (asi první 3 týdny) bolely nohy jak při chřipce a nemohla jsem v noci spávat. Samozřejmě na každého tento lék bude působit jinak, ale třeba tyhle malé rady někomu pomůžou nebo se alespoň nebude tolik bát prednison užívat. Všem držím palce:)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

259
17.1.20 18:10

To jsi hodná, žes to sem napsala. Všude možně totiž kolují historky, jak jsou kortikoidy špatné, jaké hrůzy v těle napáchají, a kdyby se nenasadily, bylo by dotyčnému určitě lépe. Jen se zapomíná na jedno - je to lék život zachraňující a když jde do úzkých, tak opravdu pomůže. Musí ho ovšem nasadit lékař, který ví jak ho používat a má potřebné znalosti. Když se nasadí stylem „nezabralo nic, tak zkusíme Prednison“, je to špatně.
Jinak ti moc držím palce a přeju, ať se ho postupně zbavíš docela :palec:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
17.1.20 18:31

Tak já napíšu zkušenosti s Prednisonem.
Vzhledem k tomu, že mám Lupus erythematodes ( Lupus, nikoliv lupénka je autoimunitní onemocnění napadající vlastní orgány a klouby )
Byl mi nasazen, aby mi imunitní systém tak zhurta neničil tělo.
Brala jsem ho 5 let a rozjel se mi šedý kortikoidový zákal očí a i přes brání calcichew ( vápník ve vysoké koncentraci) mi začali řídnout kosti.
Pravda, kortikoidy zmírňují problémy, ale řešení se musí hledat jinde.
Takže opravdickou pomoc jsem nalezla v životosprávě.
Až poté se autoimunitní choroba,,vlk,, uklidnila a nyní se už pár let držím v remisi.
Kortikoidy se nasadit musí když jde do tuhého..ale není to řesení. Celého problémů.

• Nahlásit
  • Citovat
17.1.20 18:37

Prednison je opravdu pěkný svinstvo, na alergie dobrý v akutním případě ale jinak bych to asi nebrala známý má silný astma a občas to musí brát i dýl a opravdu přibral hodně

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
17.1.20 18:46

@Míša96 Ano svinstvo to je, ale někdy je to opravdu potřeba nasadit. Dlouhodobé užívání je špatně, ale proto se to postupně snižuje. Ale samozřejmě záleží na jaké onemocnění se prednison předepíše. Někdy je to opravdu zbytečné, ale v mém případě už bohužel nezbytné.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
17.1.20 18:50

@Mosie Ano přesně jak říkáš. Zatím to mám předepsané do konce března :palec: A moc děkuji :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
17.1.20 22:10
@Anonymní píše:
Tak já napíšu zkušenosti s Prednisonem.
Vzhledem k tomu, že mám Lupus erythematodes ( Lupus, nikoliv lupénka je autoimunitní onemocnění napadající vlastní orgány a klouby )
Byl mi nasazen, aby mi imunitní systém tak zhurta neničil tělo.
Brala jsem ho 5 let a rozjel se mi šedý kortikoidový zákal očí a i přes brání calcichew ( vápník ve vysoké koncentraci) mi začali řídnout kosti.
Pravda, kortikoidy zmírňují problémy, ale řešení se musí hledat jinde.
Takže opravdickou pomoc jsem nalezla v životosprávě.
Až poté se autoimunitní choroba,,vlk,, uklidnila a nyní se už pár let držím v remisi.
Kortikoidy se nasadit musí když jde do tuhého..ale není to řesení. Celého problémů.

Dobrý den, mohla byste prosím rozepsat jaké konkrétní zmeny v životosprávě jste udelala? Co vám konkrétně pomohlo? Mám podezření na lupus, na další testy jdu v únoru. Děkuji Vám a blahopřeji k remisi.

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
18.1.20 21:49
@Anonymní píše:
Dobrý den, mohla byste prosím rozepsat jaké konkrétní zmeny v životosprávě jste udelala? Co vám konkrétně pomohlo? Mám podezření na lupus, na další testy jdu v únoru. Děkuji Vám a blahopřeji k remisi.

Nizkosacharidova dieta.. dneska už můžu občas střelit vedle a dát si cokoliv, ale držím se tohoto stravování.
Z prvu jsem dodržovala autoimunitní protokol a vyřadila jsem dráždivé alergeny celkově a pak jsem přešla do nizkosacharidovky.
Taky začala brát probiotika a samozřejmě se vyhnout stresu.
Nicméně imunita je ve střevě a věřím že základ je změna stravy.

• Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama