Manželská krize

4270
22.8.06 02:02

Manželská krize

Možná tím někdo z vás prošel, ale musím říct, že po narození malé se u nás hodně věcí změnilo. Začnu od začátku. Když jsem chodila do práce, byl čas na domácnost, zahradu apod. Prostě jsem to nějak zvládala. Mám možná trochu smůlu v tom, že tchýně (která dnes bohužel nežije) byla zaměřena hodně na úklid a domácnost. Takže manžel byl zvyklý mít doma naklizeno, napečeno, navařeno (byla prý v tomto punčičkář). Takže dokud prostě nebyla malá, zvládala jsem to. Pak jsem nastoupila na mateřskou a někdy v té době vznikl tento problém. Asi to znáte. Uklizený je normálně, navařený taky, ale prostě není naklizený, není vždy zvládnutá zahrada, není vždy uklizeno na dvorku. A myslím že toto je jedna z věcí, která manželi vadí. Pak je ještě druhá. On je puntičkář a vadí mu (myslím že čím dál víc) že já dělám věci povrchně. Taky bych byla puntičkář, ale jednak nemám tolik času a jednak na to prostě nejsu. Nechci manžela nějak kritizovat, doma udělá mužské práce, pohraje si s malou, ale třeba ho nenapadne utřít nádobí, když nestíhám, nebo vysát. Byl prostě zvyklý, že toto dělala maminka. A asi má pocit, že když jsem teď celý den doma, mělo by být naklizeno. Ale to bohužel s 18 měsíčním dítětem nejde. Pokud něco zkazím (třeba omylem rozbiju talíř, nebo nestihnu vysát) tak hned křičí. Nevím, jak z toho. Vím že možná mám na tom i zásluhu já, ale fakt nevím. Když se snažím, prostě se v poslední době nezavděčím. Už nastavuji noci, aby bylo vyžehleno, uklizeno dle představ. Mám míň času na dceru, s kterou bych chtěla dělat víc věcí. Mám pocit že nejlepší by bylo sbalit se a utéct i s malou, ale na rozvod nemám žaludek a taky si myslím že to snad půjde nějak vyřešit. Tak jsem se vypsala a snad bude líp. Zdravím a díky za rady. Katka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

1935
22.8.06 04:53

Hmmm nevim, jestli ti dokazu poradit. Ja teprve prvni miminko cekam, ale vdana jsem podruhe. Muj prvni manzel byl ma detska laska, takze jsme byli spis kamaradi spolubydlici nez manzele. Ani deti jsme spolu nechteli no ale to je vedlejsi. S timhle manzelem, to je zlaticko, jsem ted tehotna a nepracuju. Jeho maminka dela taky vsecko, chodi do prace, vari pro vsechny, uklizi po vsech, zehli a bla bla bla bla. Ja kdyz to vidim, tak teda do ni hucim, at taky necha neco delat manzela, ne? Ten maximalne poseka zahradu haha. No takze muj manzel byl teda taky tak nejak naucenej, ze ma vsecko od maminky. Jenze ja hned od zacatku, cokoliv jsem delala, tak ho proste donutila at se pripoji. Delam vlastne chudinku: „lasko, to pradlo je hrozne tezky, prosim pomuzes mi.“ nebo „tady jsem ti pripravila pradlo (ja teda nezehlim, protoze to nema cenu, jen ten kousek obleceni kterej si zrovna beru na sebe) tak si to prosim te uloz do skrine, ja ti tam nechci delat neporadek, aby ses v tom vyznal…“milacku prosim te umyj nadobi, protoze ja to potrebuju jeste dochutit a chci abychom jedli spolu." …atd. atd. Jenze ja si takhle zvykala manzela uz od zacatku co jsme manzele. A hlavne jsme o tom vzdycky mluvili a stale mluvime, jak se ktery z nas city, proc tohle a proc tamto. Takze jedine co bych ti doporucila, je mluvit, mluvit a mluvit. Rozvadet se kvuli spinavejm ponozkam fakt neni duvod, zvlast pokud mate miminko. Pokud tvuj muz na tebe krici, kdyz rozbijes talir, tak je to vul a rekni mu at nehulaka, ze tvuj sluch je naprosto v poradku a sousede nepotrebuji vedet co zrovna probirate,i kdyz jsou urcite zvedavi. A navic to urcite rozrusi i malou. Promluv si s nim proste o tom ze mala ti zabira hodne casu a ze se ji potrebujes venovat, aby se dobre vyvijela (to ti potvrdi i doktor). Ja nevim, snad jsem ti trosku pomohla. Preji ti hodne stesti :-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
291
22.8.06 05:23

Milá Brum,
Myslím si, že rozvod je až to nejkrajnější řešení a že ještě máte šanci tohle všechno napravit. Ale máš práce jak na kostele :(

Budu teď upřímná, tak se nezlob.
Spoustu problémů, které teď máš sis způsobila sama. Bohužel je to dost běžné. Novomanželka se snaží být nejlepší z nejlepších, vaříš, uklízíš, pečeš…jen aby byl manžel spokojený. Chceš mu ukázat, že jsi skvělá. Nic proti. Ale ono se to může obrátit proti tobě a v tvém případě se přesně to stalo. Manžel si zvykl na perfektní servis, nemusel doma ani hnout prstem a měl všechno jak v pětihvězdičkovém hotelu.
U vás to ještě všechno bylo zesíleno tím, že jsi se snažila vyrovnat mrtvé tchýni. Chápu proč, ale upletla sis na sebe bič.

Teď se nacházíš v situaci, kdy padáš na hubu, nestíháš být stoprocentní výkonný robůtek, nebo odkaz manželovy maminky. To je normální.

Ale tvůj manžel je z toho zmatený. Jak je možné, že ta holka, která zvládala všechno, nosila mu první poslední pod nos, najednou nejede jako dřív?

Jestli s tím chceš něco dělat, musíš to všechno zkusit od základů změnit. Sedni si s manželem a rozumně, pokud možno bez slz a obviňování, si s ním promluv.
Začni tím, že jsi se snažila být výkonná žena v domácnosti, ale zjišťuješ, že na to nestačíš jako dřív. Stanovila jsi si příliš vysoká měřítka, na které teď prostě nestačíš, leda bys tak dělala na úkor dítěte. Zeptej se manžela, jestli by tohle chtěl - mít naklizeno s hysterickým a nespokojeným dítětem a manželkou. Řekni manželovi, že pokud chce aby váš vztah fungoval, musí slevit. V žádném případě si na tebe nesmí dovolit řvát když rozbiješ talíř, nebo není uklizeno podle jeho představ. Jestli ho to tak moc štve, ať to udělá sám a nebo toleruje stav věcí. Určitě nenastavuj noci, abys mohla žehlit. Proboha…jsi jeho žena a ne služka!!!!

Rodina s malými dětmi prostě nemůže fungovat dokonale podle pravítka jako rodina bez dětí. Jestli si to tvůj muž uvědomí, tak máte naději na úspěch. Snad není tak zabedněný, aby mu to nedošlo.

Přeju hodně štěstí

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1718
22.8.06 07:35

smazáno autorkou

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1119
22.8.06 07:37

Já jsem si taky na sebe upletla bič. Od začátku jsem lítala s hadrem. Vařím, peru a uklízím sama. V neděli napeču. Manžel chodí vynášet koše. Jediné. Manželovi musím o pomoc si říct, jinak ho to nenapadne. Ne že by to neudělal. Prostě si musím říct. Chlapy prostě myslí jinak, ale řvát po mě, kvůli blbostem? To ví, že se dovolit nesmí, protože bych řvala taky. Pak bych se na všechno vykašlala. Vždycky když má nějaké kecy, tak mu s klidem říkám, že když se mu to nelíbí, tak si to má udělat sám. Kup si myčku a máš o velkou práci postaráno. Já jsem to tak udělala a je to velká pomoc. Vaření už není pro mě hora nádobí.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
422
22.8.06 07:41

souhlasim s evsim- vice manzela zapojit!
A druha varianta je, jestli si nema jinou a tebe chce jen ponizovat atd… Snad to budeta prvni varianta, drzim palce

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9868
22.8.06 08:55

Nikdo si nevazi toho, co ma zadarmo.

Takze kdyz jeden z partneru doma nemusi hnout prstem, tak je logicke, ze domaci praci neumi ocenit. Holky, uprimne - kdybychom doma nedelaly nic - vazily bychom si toho???? Ja teda ne.

My meli to stesti, ze jsem od sameho zacatku bydleli spolu a mimo dosah rodicu. Oba jsme pracovali a oba jsme za sebou meli zivot na koleji, kde se proste musi o sebe kazdy postarat sam… A tak se hned od zacatku delime o domaci prace - a protoze jsme oba tak trosku lemplove, plati u nas nekolik pravidel:

• prace jsme si rozdelili na spolecne (to jsou ty mene caste, treba okna, malovani, prani kobercu…) a na ty, kde je jasne receno, kdo je vykonava (treba manzel nesahne od doby, co je mycka na nadobi, ja nesahnu na podlahy, ja nesahnu na kos, manzel nevi, co je starost o pradlo, ja prakticky nekoupu holky, on nevari, ale rano mame pripravene dve konvice caje…) Oba dva totiz vime, ze kdyby nebylo jasne dane, kdo to bude delat, tak to budeme oba flakat…
  • vzajemne si nekecame do toho, jak bude ten druhy svoji praci delat
  • na pozadani si vypomuzeme
  • Ani jeden z nas neocekava, ze toho druheho trkne, ze potrebujeme pomoc - takze nejake takove cekani mlcky na to, ze druheho napadne, co je potreba udelat
  • a ani nahodou neudelame neco za toho druheho jen tak abychom ukazali, ze jsme lepsi :)
  • a kdyz uz mame doma bordel, tak vime, ze ten bordel mame MY , ne JA nebo ON

A ono to u nas funguje :) Doporucuju!!!!

L.

PS: Mam za sebou vztah, kde jsem spela do pozice domaci putky - nevyslo to, dneska rikam zaplatbuh za to. I kdyz se mi to tenkrat zdalo jako zivotni katastrofa, dneska to vidim jako sve zivotni stesti… Ten kluk byl z rodiny, kde se chlap neucastni domacich praci… A ja blba mlada zamilovana husa jsem to brala jako fakt…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
216
22.8.06 08:58

Ahojky, já jsem na tom podobně, jak psaly holky. Člověk jen lítá s hadrem, vaří, pere, žehlí........ a manžel udělá jen to, co mu řeknu a to ještě s hromadou řečí. Prý se nemusí, tak často luxovat, že to přeháním atd. Nádobí někdy sklidí sám od sebe a to teda koukám. O dítě se taky postará, ale musím mu pořád říkat. Někdy to jsou nervy, ale zase nechodí do hospody a kdybych neměla něco hotové, tak by určitě neřval, spíše je mu to jedno a já uklízím pro svůj pocit a mu se to zdá zbytečné.....a to mě může trefit šlak. Neporadila jsem, ale aspoň malá podpora, že v tom nejsi sama. Jinak se taky přikláním, manžela zapojit. A taky jsem zjistila, že když jdu na to po dobrém-domluvou, tak to jde líp, než když vyletím jako čert z krabičky :D

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
329
22.8.06 09:55

Tak plne souhlasim s ostatnimi - jen ho zapoj, at vidi, ze to tak snadne opravdu neni, ja se totiz take honim doma jako pes aby bylo vse do jeho vecerniho prijezdu z prace jako z cukru. Nejdriv me to bavilo, ale posledni dobou nam to moc neklape tak neni nejak motivace… nedavno jsem treba na tri dny „vypadla“ z cyklu blyskani, nebylo mi vubec dobre a tak jsem polehavala. pry jen si odpocin, to se pak vse zvladne a v sobotu jsme meli opet dalsi hadku a on zacal nakvasene vse uklizet… po celou dobu kdyz jsem byla pobliz jsem slysela slova jako: bordel, humus, se na to uz neda divat.., ap :roll:
No a aby toho nebylo malo pri dalsi nasi diskuzi prohlasil, ze kdyby v praci pronesl ze treba umyje nadobi nebo tak, delali by si z nej chlapi v praci dozivotne srandu co je to za vola kdyz musi doma neco delat. :roll:
Takze pokud mate doma nekdo neco podobneho - uprimnou soustrast a hlavne psssst pred kolegy z prace :lol: :lol: :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
684
22.8.06 10:14

BRUM - ja bych mu urcite sverila ditko na celej den a tise bych se vyparila, at vidi, kolik prace pritom udela. Holt si musi zvyknout na to, ze naklizeno nebude, protoze pece o dite ma urcite prednost pred vycidenym bytem.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4921
22.8.06 10:14

BRUM: všechno co bych ti poradila už tu holky napsaly. Jenom chci říct, že tě obdivuju a vůbec všechny maminky které zvládnou s dítětem ještě úklid a vaření.

Moje tchýně na úklid moc pedant není, zato je ujetá na vaření, přesto jsem manželovi od začátku říkala, že prostě vaření není moje priorita. Pořádek udržuji v rámci možností, ale se dvěma psy to stejně není možné, hračky jsou všude, nebo chlupy…vysává manžel, vynáší koš, vaří večeři, nebo dělá snídaně, já se věnuju malému. Ostatní činnosti ho nebaví tak je dělám já. Je to o domluvě.

Se mnou by se tvůj manžel asi zbláznil!!! Tak snad to bude dobrý a polepší se!

pa Berun

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2284
22.8.06 11:04

Teda Lesino, úžasný pravidla!!!!! Asi použiju, i když mám doma manžu, co zastane všechny práce, když je třeba, ale jak píšeš, jak nejsou pravidla, flákáme to oba :) Díky za inspiraci.

Adka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
748
22.8.06 11:47

Ahoj brum, já tě uklidním, možná, že jsme na tom stejně. Můj přítel je taky velkej pořádník, musím teda říct, že věci po sobě uklízí, vaří, uklidí. Samozřejmě to nedělá děnně. Mě neustále kritizuje, např. že věci v ledničce nejsou uklizený, že jsou potraviny pomíchaný. Nádobí který ráno umyl je v odkapávači, neutřenej prach atd… Nejsem žádnej bordelář, ale mít uspořádaný věci v ledničce, není pro mě důležitý. A přiznám se, že já jsem trochu bordelář. Nikdy si v domácnosti neudržím takovou tu sterilitu, jako mají někteří. Prostě to nejde! Bydlím v pátým patře bez výtahu, venčím psa s 12 kilovou lucinkou nahoru dolů, nákupy, uvařit, se starším do kroužků…
No, zpátky k věci, když mě ten můj přítelíček takhle kritizuje, někdy se mě chce brečet (jak je na mě zlej), jindy nad tím mávnu rukou.
Tak hodně zdaru a žádnou manželskou krizi!

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1005
22.8.06 12:18

Ahoj Brum,
taky jsem chtěla být dokonalá manželka, perfektní matka a prostě to nešlo dohromady. Manžel je praštěný na úklid, te´d už nic neříká, ale stejně vidím, že ho štve, že není vše, jak u jeho matky, která je ale SAMA a naklizeno opravdu má.
Po několika hádkách a pro mě neúnosných situacích jsem dosáhla zlepšení jedině tak, že jsem ho požádala, aby pohlídal malou (teď už dvě), když třeba žehlím, protože by se spálila nebo když vařím a peru (horká voda, balkon). Nikdy bych nevěřila, jak se chlap nadchne pro žehlení nebo dávání prádla do pračky a věšení, jen proto, aby ty malé dračice hlídat nemusel!!! :twisted: Dělím to teď nekompromisně napůl, protože i já vím, že si žehlením (bez hlídání dětí) odpočinu, a on už konečně trochu začíná chápat, že to není jen tak.
Jde to dost pomalu, ale u nás tohle funguje.
Promluvit si s ním, rozdělit si práce a podobně nějak nefungovalo. Vždycky mu o VŠEM musím ř¨íkat a vysvětlovat, proč je to potřeba udělat právě teď. Takhle se i věnuje dětem, což pro něj dřív taky nebylo samozřejmostí.
Zkus to. Je to nenásilné a hlavně ONI NA TO NEMŮŽOU NIJAK ROZUMNĚ ODPOVĚDĚT, ŽE TO NEJDE A PROČ. :P
Tak hodně sil, nevzdávej to,
Bubu

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4258
22.8.06 12:22

AHOJ,
tak ja jsem ti chtela napsat jeste o trcohu tezsi variantu nez holky-ne dat dite a domacnost manzelovi na vikend nebo den,ale at si hezky vezme dovolenou v praci na tyden a zkusi si to sam.ty jen bud delej, to co on normalne-polehavej nebo „kric“ nebo si navstevuj kamaradky a pribuzne.
pokud se chces honit dal jako do ted,taky se z toho muzes brzo slozit.

tak hodne uspechu.a hodne o tom mluvte.a urcite si myslim, ze kvuli tomuhle se nerozvadi.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama