Matka samoživitelka - jak to zvládate finančně?

Anonymni
26.4.08 14:36

matka samozivitelka

Ahoj vsem,
pokud je zde nejaka maminka, ktera to pytlikuje sama, prosim, napiste mi, jak to s zvladate financne. Jsem sama s 5 mesicnim synem a za chvili budu dostavat uz jen rodicovsky prispevek, ktery cely padne na muj byt. Tudiz budu mit jen vyzivne, ze ktereho mi po zaplaceni poplatku a slozenek zbyde na vse pro me i maleho jen 1000 kc, pridavky ani jine davky od statu nedostanu, kvuli bajecne reforme nemam na nic narok.Uz ted z toho mam hlavu jak balon, vubec netusim, jak to budu zvladat, dekuju moc.Renata

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

Anonymni
26.4.08 19:04

Byla sem na tom dost stejně tenkrát, akorát mi zbylo trochu víc, 1500,– a věř že to jde, hlady neumřete…

• Nahlásit
  • Citovat
2185
26.4.08 19:43

Ahoj, no ja neporadim, i kdyz jsem byla take sama, tak jsem zila z uspor… a ty vystacily. Ale obdivuji vsechny, kdo fakt zije z ruky do „huby“…
Na tvem miste bych (ac nerada), hledala nejakou praci, brigadu… jestli mas tedy moznost aspon obcasneho hlidani.
A jestli jsi bez hlidani, tak treba prodejce avonu nebo oriflame si take muze par stovek mesicne privydelat… nebo se poptej znamych, muzes treba hlidat deti… no fakt nevim, ale bez prace nevidim reseni.. Teda paklize si nenabalis nejakeho bohateho chlapa :-), coz bych ti take prala aby bylo po starostech :-).
Tak se drz!

H.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
27.4.08 19:00

v tvem pripade, ze jsi doma a venujes se diteti zkus si privydelat hlidanim deti. Sestrenice takhle hlidala ke svoji holcicce jeste holcicku od souseda, jejiz maminka odjela tancovat do Nemecka a pracujicimu tatinkovi ji tu myrnyxtyrnyx nechala. Krom toho, ze si slusne privydelala, tak se deti hezky vzajemne zabavily a mely vztah jak sestricky. Hanka

• Nahlásit
  • Citovat
394
28.4.08 22:03

to s tím hlídáním je super nápad…, protože si fakt nedokážu představit vyžít z 1000kč měsíčně, když kašička pro prcka stojí 74kč a vydrží pár dní a vůbec všechno…plíny, přesnídávky…i kdyby si šetřila jak divá, tak to prostě nejde, nevěřím, že někdo vyžil s 1500kč - možná v jiný době :roll:
Bejt tebou, tak jestli nemáš úspory, tak bych vymyslela to hlídání nebo nějakej úklid. Držím palečky… :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
29.4.08 11:54
malika píše:
to s tím hlídáním je super nápad…, protože si fakt nedokážu představit vyžít z 1000kč měsíčně, když kašička pro prcka stojí 74kč a vydrží pár dní a vůbec všechno…plíny, přesnídávky…i kdyby si šetřila jak divá, tak to prostě nejde, nevěřím, že někdo vyžil s 1500kč - možná v jiný době :roll:
Bejt tebou, tak jestli nemáš úspory, tak bych vymyslela to hlídání nebo nějakej úklid. Držím palečky… :)

Klidně tomu nevěř, je mi to fuk… Kdybys pořádně četla tak bys zjistila že sem psala tenkrát. Zřejmě si v téžké životní situaci nikdy nebyla.

Anonymní: ještě ti to upřesnim, v podobné situaci sem byla před 8l a trvala rok. Nebudu ti tu rozepisovat přehled tehdejších financí, těch 1500,– je pravda, prckovi byl 1r takže se stravou už to bylo lepší. Zkus si najít něco na přivýdělek. A taky sem měla a mam spoustu kamarádů takže sem sem tam něco dostala, oblečení ale občas i jídlo. Od mámy sem taky sem tam dostala nějakou kačku takže jestli nejsi úplně sama tak ti někdo určo rád vypomůže… No a po roce se situace zlomila tím že se objevil partner se kterým šťastně žiju dodnes, no a nedostatek peněz v podstatě neznám.

• Nahlásit
  • Citovat
394
29.4.08 13:15

přesně tak, připrav se na to, abys to zvládala. Já když jsem jen kojila, tak jsem si říkala, vždyť to mrně zas tolik nestojí, jak se pořád říká. Oblečky mi furt někdo nosil, takže jsem fakt moc neutrácela, ale pak přišly příkrmy, kaše, Sunar, botičky… a jejda, najednou se nestačím divit, když jsem chtěla koupit obyčejnou lžičku pro dítě :roll:
Hoď si to na papír, ať víš, jaké máš výdaje, ale bez podpory rodiny,nebo úspor … nevím, nevím.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
792
12.5.08 17:19

Jediná rada je: najít si práci. S malou jsem byla první rok sama - po šestinedělí jsem halt vyrazila do práce - naštěstí mám babičku na hlídání - ale ted už si platim i hlídaci pani. Pracuju tri dny v tydnu a nic nam nechybi. Rozhodne muzu male poridit vse - co potrebuje .-)))

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
37
29.5.08 11:25

Můžu se zeptat, jak se vám ta práce hledala? Neměly jste problém s tím, že máte malé dítě?
A fakt není možné dostat další sociální dávky? Co přídavek na dítě, příspěvek na bydlení, nějaké dorovnání do životního mimina…? Pro koho to teda jinak je, když ani v takové situaci člověk nemá nárok :x ?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7365
29.5.08 11:37

Podle mě nárok na něco určitě máš, pokud ne, tak nám něco tajíš… Je otázkou, kde bydlíš, v jak velkém bytě, a co všechno na něj platíš, protože se určitě dá bydlet levněji, než za 7600. OVšem někdy je to náročnější a člověk musí slevit ze svých nároků… (v nějakém menší měste se dá pronájem 2+1 v sehnat do 5000).

Zkrátka si myslím, že dnešní době už se matka, co je sama, byť s problémy, uživí. A z 1000 měsíčně se zkrátka žít nedá - pokud nehodláš dítko výlučně kojit aspoň do jednoho roku, nemáš látkové pleny, apod.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
29.5.08 18:00

Noemmi,
obávám se, že zakladatelka diskuse asi skutečně nebude mít nárok na nějaké příspěvky - ty se odvíjejí podle výše životního minima a to je pro osamělou matku s malým dítětem docela nízké, viz kalkulačka na http://www.mpsv.cz/cs/875

Takže pokud bere 7.600 RP + nějaké výživné, je určitě nad životním minimem a má smůlu… :-(

No, nezávidím ženám, které se do takové situace dostanou, ale radu nemám - nezažila jsem takovou situaci. Jediné řešení asi je najít si práci a nějak vyřešit hlídání děťátka tak, aby jí zůstal RP + výdělek.

Bára

• Nahlásit
  • Citovat
394
10.6.08 22:49
Anonymni píše:
malika píše:

Klidně tomu nevěř, je mi to fuk… Kdybys pořádně četla tak bys zjistila že sem psala tenkrát. Zřejmě si v téžké životní situaci nikdy nebyla.

Anonymní: ještě ti to upřesnim, v podobné situaci sem byla před 8l a trvala rok. Nebudu ti tu rozepisovat přehled tehdejších financí, těch 1500,– je pravda, prckovi byl 1r takže se stravou už to bylo lepší. Zkus si najít něco na přivýdělek. A taky sem měla a mam spoustu kamarádů takže sem sem tam něco dostala, oblečení ale občas i jídlo. Od mámy sem taky sem tam dostala nějakou kačku takže jestli nejsi úplně sama tak ti někdo určo rád vypomůže… No a po roce se situace zlomila tím že se objevil partner se kterým šťastně žiju dodnes, no a nedostatek peněz v podstatě neznám.

Já ti to věřím :) ale před osmi lety jsem v práci brala o 7 tisíc míň než dneska. Takže to přeci nemůžeš srovnávat. Nemůžeš přeci někomu říkat, že se z toho vyžít dá, když se prostě nedá z toho vyžít. Z toho bych nevyžila ani sama bez dítěte…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
11.6.08 10:57

souhlasím s Mali, anonymní přece nemůžeš srovnávat Kč 1500,– před 8 lety a dnes? Tenkrát tyto peníze měly přece jinou hodnotu a určitě si za ně víc nakoupila, jako dnes, takže nechápu, jak na dotaz zakladatelky můžeš reagovat tím, že ji napíšeš, že se s těmi penězi dá určitě vyjít. Myslela si to sice dobře , ale špatně si se vyjádřila. Něco jiného by bylo, kdyby si napsala, že před 8 lety jsem měla na vyžití Kč 1500,– a tenkrát jsem s nima vyšla, ale dnes už by to nebylo možné. Zakladatelko, a nemáš třeba někoho, kdo by ti tak 1× nebo 2× denně pohlídal mimi? S těmi penězmi se prostě vyžít nedá. Moje kamarádka žije sama (nemá děti) v bytě 1+1 a je skoro 2 roky bez práce (může si za to tak trochu sama, ale to je jiná kapitola), a zbyde ji po zaplacení všech poplatků 1100,– na měsíc. Kdyby o kousek dál nebydleli rodiče, ke kterým chodí každý den na oběd a kteří ji občas peníze půjčí, tak by taky dost těžko s penězi vyšla ..A ty máš dítě, tak to už si vůbec nedovedu představit, jak byste mohly vyžít s Kč 1000,–. Naštěstí kamarádka maluje obrazy a občas se ji podaří nějaký prodat, takže peníze může rodičům vrátit. Držím ti palce, aby jsi si našla nějakou brigádu. Vím, že je to s mimi dost těžké, ale pokud máš nějakou dobrou kamarádku nebo babi, která ti mimi občas pohlídá., tak si určitě něco najdeš. Nevím, jakou máš profesi, ale pokud máš středošk. vzdělání a umíš se trochu domluvit nějakým jazykem, tak zkus nějaký hotel, jestli nepotřebují na občasný záskok recepční. Já takto zaskakuji už od 6 měsíců malé (nyní má 17 měsíců) a dělám pouze noční služby od 19h - 7 hod . Myslela jsem si, že mě budou potřebovat pouze na brigádu přes léto a případně když některá kolegyně onemocní, ale zatím dělám každý měsíc v průměru 3-6 služeb a je to velmi slušně placené, takže co zkusit toto? Ale mám zlaté dítě, které už od mimi celou noc spinká, takže i proto to můžu dělat. A dá se to vydržet a druhý den můžeš spát, když malá spinká. Teď už je to sice trochu horší protože malá spí přes den tak 1-2 hod a to ne vždy , ale i tak se to dá. Vím, že se mi to dobře mluví, když mám někoho , kdo mi v noci hlídá dítě, ale třeba se ti taky podaří někoho sehnat. Držím ti pěsti, ať se ti podaří něco najít.Nepřihlášená Karin

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymni
11.6.08 12:24

Malika, Karin máte pravdu, že se to moc stovnávat nedá, špatně sem to napsala, zakladatelku sem chtěla podpořit že i z málem se člověk naučí žít…

• Nahlásit
  • Citovat
daja87
1.3.12 14:50

...

Ahoj holky.Taky bych chtela poradit.Mam pritele ale nebude to asi na dlouho.Proto bych Vas chtela moc poprosit o radu.v mem pripade o bytu nelze uvazovat.V Jicine jsou byty strasne drahy.Sestra bydlela v garsonce a cistej najem tam byl 5 000 kc plus inkaso.Takze palka.Mohla bych jit bydlet k rodicum.Ale u nasich financni situace neni zas tak dobra.Splacej hypoteku a pred Vanocemi davali do opravi auta 18 000 tis.takze je to pekne srazilo na koleno a bude trvat nez se ztoho vyhrabou.Jde mi oto ze kdybych sla bydlet k nasim nebo k babicce a dedovi prisla bych o materskou.A jelikoz nekojim a malimu davam Nutrilon tak nas to mesiccne vyjde skoro na 2000 tis.kdyz tak nad tim premyslim asi by to snad ani neslo.Jedine si najit praci ale to az by bylo synkovi rok.Ted jsou mu 2 mesice a neco a na nejaky hlidani je malej a ja bych se bala.Jeste jsem chtela napsat.ze pritel v rodnem liste neni.Sice v porodnici vyplnoval papiry ohledne uvedeni do RL ale pak nam bylo receno ze jsme museli nejdriv na matriku.A to jsme nevedeli.Ani nevim jestli bych ho tam ted chtela dat :? Poradite prosim?dekuju

• Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama