Meniskus - nutná operace?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

saphire
Kelišová 6712 příspěvků 25.02.18 19:07
Meniskus - nutna operace?

Zdravím všechny.
Minulou sobotu jsem spadla na lyžích a neodepla se mi jedna lyže s tím, že jsem následující den skončila s kolenem na pohotovosti. Verdikt poškozený meniskus a vyhrožují operací.
Nejdŕív koleno nateklé, nepropla jsem ani si nečapla - pokaždé mi vystřelilo z vnitřni strany kolene, potom to odpuchlo ale bolest stejná a dneska přes bolest už koleno propnu alenačapnu si a kontrola ve středu.
Kdo má zkušenost že i přes zlepšení stavu díky klidovému režimu musel na operaci - artroskopii? Nebo to jde řešit čekáním ještě další týden-dva a zhojí se to - předpokládám že kdyby meniskus byl urvaný hodně tak moc zlepšení nepocítím. Zároveň se bojím že když v práci denně budu zase chodit 5-10km že se to i podelším klidu zase zhorší ale artroskopii se chci taky idealně vyhnout.

Neočekávám že tu mátevěšticí kouli 8) ale ptám se spíš na podobné zkušenosti a jak to u vás konkrétně dopadlo? :) díky

Reakce:

lecijasek
Závislačka 3905 příspěvků 25.02.18 19:19
@saphire píše:
Zdravím všechny.
Minulou sobotu jsem spadla na lyžích a neodepla se mi jedna lyže s tím, že jsem následující den skončila s kolenem na pohotovosti. Verdikt poškozený meniskus a vyhrožují operací.
Nejdŕív koleno nateklé, nepropla jsem ani si nečapla - pokaždé mi vystřelilo z vnitřni strany kolene, potom to odpuchlo ale bolest stejná a dneska přes bolest už koleno propnu alenačapnu si a kontrola ve středu.
Kdo má zkušenost že i přes zlepšení stavu díky klidovému režimu musel na operaci - artroskopii? Nebo to jde řešit čekáním ještě další týden-dva a zhojí se to - předpokládám že kdyby meniskus byl urvaný hodně tak moc zlepšení nepocítím. Zároveň se bojím že když v práci denně budu zase chodit 5-10km že se to i podelším klidu zase zhorší ale artroskopii se chci taky idealně vyhnout.Neočekávám že tu mátevěšticí kouli 8) ale ptám se spíš na podobné zkušenosti a jak to u vás konkrétně dopadlo? :) díky

U mě se koleno pocitove zlepšilo. Mohla jsem chodit, koleno propnout, ale nemohla jsem zcela pokrčit. V určitém stupni se koleno blokovalo. Bez operace se fungovat dá. Ale může docházet k zhoršování a navíc se může poškodit chrupavka. Mně to až tak nebolelo, pokud se koleno zrovna nezablokovalo, ale nemohla jsem se na to spolehnout. Operace byla v pohodě. většina může hned o berlích doslapovat. Mně část menisku přispívali zpět, takže jsem to musela více šetřit.
Nejhorší je, že dokud se nepodívali zevnitř, tak ví prd. Klidně to u tebe být meniskus nemusí…

Uživatel je onlineblumen
Hvězda diskuse 42588 příspěvků 25.02.18 19:45

Dle me zalezi, zda je to diskokovane a uskrinuje se. Osobne bych se operaci kolene vyhybala, co jen to jde. Po artroskopii je velmi vysoke riziko nasledne artrozy. Ale zalezi na klinickem nalezu a dislokaci (nejsem ortoped, jen ty kolena popisuju a vidim v prubehu let).

Kristiána
Povídálka 38 příspěvků 25.02.18 20:55

Já jsem se snažila vyhnout artoskopii 2 roky, až jsem dospěla do stadia, že jsem se budila v noci jak mě koleno bolelo, vždy po zátěži. Artoskopii jsem podstoupila v září a musím říct, že hned druhý den po operaci mě koleno nebolelo. Ale mojí blbostí, že jsem odkládala opetaci jsem si vykoledovala poškozenou chrupavku. Příště bych operaci ani den neodkládala. Na artoskopii jsem byla na Malvazinkách, operoval mě Mudr Leška, je skvělej. Kvůli poškozené chrupavce jsem musela chodit o berlích 2 měsíce.

saphire
Kelišová 6712 příspěvků 25.02.18 22:20

@Kristiána toho se taky bojim ať něco neodkládám abych si to v konečném důsledku nezhoršila
@blumen děkuji i za tento náhled z opačné strany :kytka: artrozou trpí máma i babička
@lecijasek :think: to je fakt že dokud na to nevidí zevnitř tak s jistotou neví o co jde, ale 2doktoři po sobě tovidí na meniskus a nemám z toho radost

TomasB22 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.02.18 23:49

Ahoj, já jsem byl na operaci menisku a nebylo to vůbec nic hrozného. Sport sice žádný cca 9 měsíců ale nyní po 3 letech už ani nevím že jsem na ní byl :) neboj se toho

Kristiána
Povídálka 38 příspěvků 26.02.18 00:14

Mě doktor po úrazu poslal na magnetickou resonanci a tam se vše zobrazilo. Ihned mě objednal na artoskopii, ale já dostala angínu a operaci zrušila a na další termín jsem se objednala až za dva roky, což byla chyba. Jinak začátkem září operace a v prosinci jsem už lyžovala a od ledna opět hraji tenis.

Jirka_765
Ukecaná baba ;) 1881 příspěvků 26.02.18 00:53
@saphire píše:
Zdravím všechny.
Kdo má zkušenost že i přes zlepšení stavu díky klidovému režimu musel na operaci - artroskopii? Nebo to jde řešit čekáním ještě další týden-dva a zhojí se to - předpokládám že kdyby meniskus byl urvaný hodně tak moc zlepšení nepocítím. Zároveň se bojím že když v práci denně budu zase chodit 5-10km že se to i podelším klidu zase zhorší ale artroskopii se chci taky idealně vyhnout.Neočekávám že tu mátevěšticí kouli 8) ale ptám se spíš na podobné zkušenosti a jak to u vás konkrétně dopadlo? :) díky

5-10 km v práci každý den? To je jaká profese? 8o Úplně jsem nepochopil, jestli jsi dostala ortézu nebo ne. :nevim: ale podle mě operace menisku spočívá ve „vyčištění“ kolene a odstranění té části menisku, která blokuje koleno. Já jsem se jako dítě vyhnul (otevřené) operaci menisku ježděním na kole. Tenkrát mi šlo ohnout asi o 10° a trvalo to několik týdnů než se to rozhýbalo. :roll:

saphire
Kelišová 6712 příspěvků 26.02.18 09:58

@Jirka765 ortézu nemám, mám berle, nenašlapovat a ledovat kvůli otoku (ale ten už vicemeně nemám).

saphire
Kelišová 6712 příspěvků 26.02.18 10:02

@TomasB22 nejsem extra sportovec, v létě inline brusle a v zimě jsem chtěla lyže (zatím mi na další rok zbývá jedna zdravá noha :lol: ) @Kristiána mě MR nenabídli ale zeptám se na to ve středu na kontrole.

lecijasek
Závislačka 3905 příspěvků 26.02.18 13:54
@blumen píše:
Dle me zalezi, zda je to diskokovane a uskrinuje se. Osobne bych se operaci kolene vyhybala, co jen to jde. Po artroskopii je velmi vysoke riziko nasledne artrozy. Ale zalezi na klinickem nalezu a dislokaci (nejsem ortoped, jen ty kolena popisuju a vidim v prubehu let).

no já bych neřekla, že je to dobře se vyhýbat za každou cenu. Neřešený meniskus může vést rychle k poškození chrupavky. Takže bych neřekla, že operace vede k artroze.
Jinak mi opravdu bylo řečeno, že ani magnetická rezonance to neodhalí přesně. Doslova mi doktor řekl, že už měl případy, kdy bylo na rezonanci vidět poškození a ve skutečnosti tam nebylo a zrovna tak naopak :nevim: Ale co já vím, třeba mi to řekl, aby měl ode mě pokoj. Každopádně u mě meniskus utržený byl.

Jirka_765
Ukecaná baba ;) 1881 příspěvků 26.02.18 15:15

Jj, pokud to ortoped doporučí, tak je asi blbost se té artroskopii vyhýbat. Případně si tu diagnózu nechat potvrdit od někoho dalšího. Pokud dlouhodobě nejde koleno ohnout, tak se to samo nespraví, protože může být něco skříputé mezi kostmi. Mě se tam takhle skřípnul vaz a taky nebyla šance koleno ohnout, resp. zůstalo v jedné poloze. :mrgreen:

Kristiána
Povídálka 38 příspěvků 26.02.18 17:51

Co se týče sportování tak nemohu pořádně bruslit (zatím jsem zkoušela pouze brusle na led), mám pocit nejistoty při skluzu, taky rychle seběhnout schody mi moc nejde, totéž běh z kopce. Prostě v koleni není ta jistota jako před úrazem, na artoskopii jsem byla začátkem září, tak snad se koleno ještě zlepší. Doporučují mi posilovat, aby vazy (nemám je přetrhané, ale vytahané, jestli se to tak dá říct)nahradily svaly. No uvidím jak na tom budu v létě.

luban
Nováček 1 příspěvek 20.10.18 21:46
koleno meniskus

Zdravim , tak mam 2× operovane leve koleno ,prvni operace pred dvaceti tremi lety a pri druhe byla uprava „agresivnejsi“ udajne brouseni chrupavky a dalsi . Po trech letech po operaci koleno pri zatezi zacalo zase pobolivat, podarilo se dosahnou vysetreni na MRI a posouzeni a to ,ze neni to „hrozne“ ale taky ne dobre !! Byla me navrzena pristi rok v lednu artroskopie a asi nutnost nejakych uprav ! Co takto procitam ,tak kazdy to ma asi trochu jinak ,ma tu nekdo informace o "kmenovych bunkach " pri artroze …???

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Velká fotosoutěž: Fisher-Price je u konce. Kdo se může těšit na výhru?

Milé maminky, od 24. 9. 2018 do 9. 12. 2018 jste mohly přidávat fotografie... číst dále >

Konec ftalátům i salmonele. Co přináší Evropa vašemu miminku?

Slýcháte kolem sebe občas lamentování, že přivést děti do dnešního světa je... číst dále >

Články z Expres.cz

Svoboda ze StarDance má tajemství. Proč nechce mluvit o přítelkyni?

Od poroty získal nejvíc bodů a vyslechl si jen slova chvály. Přesto nakonec... číst dále >

Partnerka Dvořáka ze StarDance: „Každá chyba je u nás trestanější!“

Jejich pár teď postoupil do finále, což tanečnice Lenka Nora Návorková bere... číst dále >

Články z Ona Dnes

Rodinu trápí rakovina tříleté dcery i plesnivý dům. Teď mají nové bydlení

Aby šestičlenná rodina neměla málo starostí se zchátralým domem plným plísní,... číst dále >

Anorexii jsem schovávala za vysílení z baletu, říká tanečnice

Megan Brewerovou (22) podezřívali z anorexie mnoho let, ale vždy tvrdila, že... číst dále >