Migréna z antikoncepce

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Michaela Hynková
Nováček 4 příspěvky 24.07.19 17:15
Migréna z antikoncepce

Ahoj, chtěla bych se vás zeptat, zda máte zkušenost s vysazením antikoncepce, kvůli očištění organismu. Vzhledem k tomu, že antikoncepce mi vyhovuje a chtěla bych ji nadále brát dál, vysadit jen třeba na tři měsíce. Myslíte si, že to bude stačit na zjištění problému?
Mám poslední půl rok hrozne migrény a tak bych chtěla zjistit, zda to není antikoncepci.
Děkuji za váš názor, nepište mi prosím proč nejdu na neurologii a podobně, slyšela jsem, že může začít migréna z antikoncepce i v průběhu brání. Nikdy jsem na ni ne trpěla. Děkuji za odpovědi
Michaela

Přečtěte si článek: Antikoncepce a těhotenství - hrozí?

Reakce:
kačka39
Zasloužilá kecalka 539 příspěvků 24.07.19 17:20

@Michaela Hynková Kdysi jsem vysadila antikoncepci, protože jsem začala mít velké bolesti hlavy a pomohlo to. Taky to bylo po několika letech bezproblémového užívání a ujištění ze strany dr. že to z AH nemůže být.

sediza
Závislačka 2723 příspěvků 24.07.19 17:22

Už jsem o tom slyšela. Vysadila bych a na případnou migrénu je skvělý Rosemig a obecně triptany.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.07.19 17:22

Jsem přesvědčená, že mi HA odstartovala migrény. Po vysazení nepřestaly, ale bolest se zmírnila.

Michaela Hynková
Nováček 4 příspěvky 24.07.19 17:22

A pomohlo? Vrátila jste se k ní někdy? Mně jinak ta moje (lindynette 20) sedí po všech stránkách. Tak kdybych zjistila po nějaké době, že to není antikoncepci, vrátila bych se k ní. Ale teď otázka, kde je hranice poznání, že už tělo v sobě hormony nemá.

ivašot.
Echt Kelišová 8418 příspěvků 24.07.19 18:00
@Anonymní píše:
Jsem přesvědčená, že mi HA odstartovala migrény. Po vysazení nepřestaly, ale bolest se zmírnila.

Měla jsem to stejně. Bolest po vysazeni byla slabší a daleko méně častá

Ferdinka
Povídálka 22 příspěvků 24.07.19 19:36

Dokud jsem brala antikoncepci, tak jsem mela migreny porad. Vsichni mi tvrdili, ze to tim nemuze byt. Po vysazeni jsem bez migren. Vratily se mi az v tehu a to jen asi na 3 mesice. Jinak mam nastesti pokoj. Rozhodne zkus vysadit, drzim palce.

Alushka.S
Kecalka 318 příspěvků 24.07.19 19:56

Já brala HA dlouhodobě a na migrény jsem fakt trpěla. Měla jsem je několikrát do měsíce. Po vysazení je mám jen velmi, velmi výjimečně a i menší intenzity.

Janli
Echt Kelišová 9844 příspěvků 24.07.19 21:04

Mě migrény s antikoncepcí po porodu začaly a s ukončením užívání přestaly.

Michaela Hynková
Nováček 4 příspěvky 24.07.19 21:19

Po jak dlouhé době jste citily rozdíl po vysazeni?

dayry
Stálice 82 příspěvků 25.07.19 06:30

Asi po 7 měsících, po vysazení naopak migrény každý den, a pak po 6 - 7 měsících konečně téměř odezněly. Aspoň u mně to tak bylo.

Barunka456
Nováček 5 příspěvků 25.07.19 06:35

Kdyz jsem brala svoji prvni HA po par mesicich uzivani me zacala strasne bolet hlava. Pomohla az zmena na jinou HA.

My Melody
Závislačka 2635 příspěvků 25.07.19 06:55

Ja jsem musela antikoncepci kdysi vyhodit, protoze mi spoustela zachvaty migreny, navic jsem byla depresivni, hruza, kdybych vedela tehdy, jake je to svinstvo, nikdy to nezacnu brat.

My Melody
Závislačka 2635 příspěvků 25.07.19 06:59
@Michaela Hynková píše:
Ahoj, chtěla bych se vás zeptat, zda máte zkušenost s vysazením antikoncepce, kvůli očištění organismu. Vzhledem k tomu, že antikoncepce mi vyhovuje a chtěla bych ji nadále brát dál, vysadit jen třeba na tři měsíce. Myslíte si, že to bude stačit na zjištění problému?
Mám poslední půl rok hrozne migrény a tak bych chtěla zjistit, zda to není antikoncepci.
Děkuji za váš názor, nepište mi prosím proč nejdu na neurologii a podobně, slyšela jsem, že může začít migréna z antikoncepce i v průběhu brání. Nikdy jsem na ni ne trpěla. Děkuji za odpovědi
Michaela

Rizika hormonalnej antikoncepcie:

Hormonálne antikoncepčné tabletky obsahujú syntetické (chemicky vyrobené) ženské hormóny na ktoré reaguje ženský organizmus v mnohých prípadoch obranne (vytváraním antiethynil – estradiolových protilátok). Znížením množstva estrogénov v tabletke dochádza síce k zníženiu výskytu vedľajších účinkov, ale iba v oblasti menej závažných komplikácií. Závažné, často život ohrozujúce komplikácie sa však znížením množstva syntetických hormónov neznížili. ( výskum francúzskych lekárov – V. Beaumont et.al.: Oral contraceptives, sex steroids inducing antibodies and vascular thrombosis; výsledok vychádzajúci z 1318 prípadov: Eur. Heart J. 1991)

Tromboembolická choroba. Výskyt závažných až smrteľných tromboembolických komplikácií ako sú tromboflebitídy, pľúcne embolizácie, cerebrovaskulárne trombózy, je u žien užívajúcich hormonálnu antikoncepciu (HA) 5–10 krát častejšie ako u žien, ktoré ju neužívajú (zdroj: Wenke M.: Farmakologie pro lékaře, Avicenum 1984).
Infarkt myokardu. Relatívne rizko úmrtia pre kardiovaskulárne ochorenia je u užívateliek HA zhruba 3-násobné. Toto riziko výrazne zvyšuje fajčenie, vysoký tlak, cukrovka, hyperlipidémia. Napr. žena fajčiarka užívajúca HA má 40× vyššie riziko infarktu v porovnaní so ženou rovnakého veku bez antikoncepcie (zdroj: Kriška M.et al.: Memorix klinickej farmakológie, Slovak Academic Press, Bratislava 2002).
Hypertenzia (vysoký tlak). Riziko vzniku hypertenzie u žien užívajúcich HA je zhruba 3-6× vyššie (zdroj: Katzung B. G.: Základní klinická farmakologie, H+H Praha 1994).
Gastrointestinálne poruchy. Choroby žlčových ciest, cholestatická hepatóza, nádor pečene, ischemické poškodenie hrubého čreva…(zdroj: Katzung B. G.: Základní klinická farmakologie, H+H Praha 1994).
Depresie. Psychycká depresia takého stupňa, ktorý si vyžaduje prerušenie terapie je zhruba u 6% žien užívajúcich HA. (zdroj: Katzung B. G.: Základní klinická farmakologie, H+H Praha 1994).
Karcinom. Syntetické pohlavné hormóny môžu pôsobiť ako karcinogény (látky vyvolávajúce rakovinu) na plod matky ako aj na vlastnú uživateľku HA. Celkom presvedčivý je veľmi vysoký výskyt rakoviny pošvy okolo 20. roku života u tých mladých žien, ktorých matky počali pri užívaní antikoncepčného syntetického hormónu diethylstilbestrolu. (zdroj: Langer P.: Tajomstvá vnútornej sekrécie, Osveta 1986). Rovnako zhubné nádory semenníkov sa častejšie vyskytujú u mužov, ktorých matky vprvom mesiaci po počatí užívali HA (zdroj: Reader´s Digest Výber, Zbavte sa bolesti, str.217).

U užívateliek HA sa zvyšuje hlavne riziko karcinómu prsníka, krčka maternice a zhubných nádorov pečene. Rozsiahla štúdia vykonaná vjužnom Švédsku ukázala, že užívanie HA pred dvadsiatym piatym rokom života a pred prvým otehotnením zvyšuje pravdepodobnosť vzniku karcinomu prsníka 2-5× (zdroj: J. Natl Cancer Inst.81,1000,1989).

Antikoncepciu by nemali užívať ženy s dokázaným alebo suspektným (je podozrenie že existuje) nádorom prsníka. Rakovina prsníka sa opakovane dáva do súvisu s používaním hormonálnej antikoncepcie (zdroj: Rushton L, Jones D, Oral contraceptive use and breast cancer risk…,1992, a ďalší autori).

Ktorá žena, začínajúca užívať HA, si môže byť istá, že už nemá nádorové bujnenie, napr. len vo veľkosti peľového zrniečka?

Štúdia American College of Surgeons, Commission on Cancer (Asociácia chirurgov, komisia so zameraním na rakovinu) zistila: „veľkú špičku nádorov pečene vo vekovej kategórii 26-30 rokov, ktorá korešponduje so zvýšeným užívaním HA v tomto veku." (zdroj: Hume K; 1985) Rakovina pečene užien užívajúcich HA sa obyčajne spája so ženami po tridsiatke, ktoré ich používali dlhšie než 4 roky, avšak uvádzajú sa prípady rakoviny pečene aj u mladších žien.

Michaela Hynková
Nováček 4 příspěvky 29.07.19 20:32

Děkuji všem za zkušenosti, asi to tedy zkusím. Kdyby ještě někdo, tak pište dal.

Váš příspěvek
Reklama