Miminko 18m nemluví, jenom ukazuje

19
25.11.20 10:31

Miminko 18m nemluvi, jenom ukazuje

Ahoj maminky, chci se zeptat, zda nemáte nějakou radu ohledně učeni miminka mluvit. Máme doma 18m holčičku a nemluvi téměr nič, ani mama, tata, žádné základní slova. Velmi vyjímečně řekne mnau, haf, chro, buu. Koníka jako jediného napodobňuje pravidelně. Zato ukazuje hodně věci: papa, indiana, tik tak, letadlo, ptáček jak lita, dokonce slona, lva, čápa, opičku, celou zoo. Baví ji ukazovat říkanky, jako: hlava, ramena, paci paci, kolo kolo mlynske. Ale normalně je vidět, jak to mluvení ji otravuje. Když ji ukazuju nějaké obrazky, kde má něco napodobnit, tak to udělá, a akonáhle ji ukážu nějaky obrazek, který ma napodobnit zvukovo, tak se hned začne vztekat a zahodí ho. Nevím jak ji mam vic podporit aby se nebála alespon skusit to vyslovit. Nemáte někdo podobnou zkušenost? Jsem z toho trochu nešťastná že v 18m neřekne ani mama, tata. Předem díky za každou radu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
27052
25.11.20 10:48

1. 18m je rok a půl a už to jako neni „miminko“. Je to dítě/batole. ;)

2. Zkus ji motivovat. Neříkám, že to tak u vás je, do domácnosti vám nevidím, ale největší chyba bývá v tom, že dítě si ukáže a rodič podá. Tím pádem dítě nemá potřebu se jakkoli snažit mluvit když jeho posunky rodič chápe a udělá co dítě chce.

:kytka:
  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
19
25.11.20 11:01

@FreeLady12 Ahoj, ano, to jsme zkoušeli, to radil i doktor, jenže když ti 5 minut ukazuje na piti, a nedám ji, to mi přijde, že ji zbytečně jenom trápím, a ona to nakonec vzdá, a raději pití nepotřebuje, když to má říct. Jinak hodně si čteme, i povídame, knižky si rada prezerá už od malinka. Ale neřekne ani slovo. Jenom svoje žvatlání…nevím co víc můžu dělat, mám pocit, že to někdy moc hrotím a ona na just nic neřekne, a ještě se rozčiluje…

A omlouvám se za vyjádření, již to není miminko, i když já mám furt pocit, že je :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
534
25.11.20 11:13

Podle mě je každé dítě jiné. Je známý fakt, že jsou děti, které do dvou let neřeknou ani slovo a ráz na ráz mluví i ve větách. Netlačila bych na to, dala tomu čas. Až bude ve školce nebo jinde v dětském kolektivu donutí ji okolí začít mluvit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4527
25.11.20 11:26

Náš prostřední taky v roce a půl neřekl ani slovo. On byl teda jiný případ, neukazoval, nerozuměl, zvatlat teprve začínal, do té doby prostě mlčel nebo brečel, nic jiného. A rozmluvit se že dne na den ve 2 letech. On jeden den neřekl nic, druhý den na mě mluvil v jednoduchých větách. Doteď si pamatuju to překvapení, fakt jsem to nechápala, nevěřícně na něj zírala… co den to několik nových slov a do 14 dní mluvil pomalu líp, jak starší syn v tom věku. Výslovnost teda šílená doteď, ale to už je zas jiná pohádka. Takže radim počkat, ono to může přijít velmi náhle, ani se nestačíš divit. Na druhou stranu pohybuju se díky synovi i v kruzích, kde se z toho vyklubal dysfazie. Ale tim té rozhodně nechci strašit, teď je na všechno brzo, je ještě hodně malá, rozhodně nemusí umět mluvit. A dost možná to jen cíleně bojkotuje, protože cítí, jak na to tlacis. Nech ji v klidu, nenut ji mluvit a uvidíš.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1835
25.11.20 11:28

Taky bych na ni netlačila, v 18 měsících je ještě docela brzy. Kamarádka měla nemluvce do tří let, ještě ve školce vydával spíše citoslovce, a pak se to zlomilo, recituje a zpívá jako andílek. Za mne je dobře, že se dorozumíte, a pokud ji nechceš v co nejbližší době dát do nějakého předškolního zařízení, tak bych na ni netlačila. Naopak zkoušejte třeba znakovat, u každého znaku řekni i slovo nebo citoslovce (haf haf namísto pejska), věřím, že postupně na mluvení najede a přestane si znaky vypomáhat. Co si vybavuji, náš nejstarší ještě ve dvou letech mluvil hodně jednoduše, dcerce to trvalo dokonce ještě déle, takže třetího, který už teď dává slova na roce a půl, považuji za génia :D. Rozhodně nesrovnávej s jinými dětmi a jinými maminkami, i když Tě to třeba mrzí, že jejich děti jsou „šikovnější“. Dcerčin vývoj probíhá teď hlavně v hlavě a je pomalejší na rozdíl od prvního roku, kdy všechny změny byly viditelné a bylo jich moc. Holt se teď jen soustředí na něco jiného než na mluvení ;).
Co se motivace týče, určitě si povídejte, kdykoli něco ukáže, řekni třeba „ano, to je ptáček“, klidně si ukazujte obrázky, zpívejte písničky, koukejte na pohádky. Tím nic nezkazíte ;).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
27052
25.11.20 11:30
@Januš231 píše:
@FreeLady12 Ahoj, ano, to jsme zkoušeli, to radil i doktor, jenže když ti 5 minut ukazuje na piti, a nedám ji, to mi přijde, že ji zbytečně jenom trápím, a ona to nakonec vzdá, a raději pití nepotřebuje, když to má říct. Jinak hodně si čteme, i povídame, knižky si rada prezerá už od malinka. Ale neřekne ani slovo. Jenom svoje žvatlání…nevím co víc můžu dělat, mám pocit, že to někdy moc hrotím a ona na just nic neřekne, a ještě se rozčiluje…A omlouvám se za vyjádření, již to není miminko, i když já mám furt pocit, že je :)

Tak zase jí tak asi netrap, jakože 5 minut… to bych se taky asi vztekla :lol:

Jen si to prostě zažít a nesoustředit se na to. Ukazuje na pití? Zeptej se „Co to chceš? Co je to?“ nic, ukazuje dál… „Je to Jablíčko?“ kouká nechápavě. „Nene, to není jablíčko, je to pití?“ ukazuje dál „Pití, řekni pití.“… nic, podat.

Ona časem pochopí, že když řekne hned pití bude jeho získání mnohem kratší a bez otázek, pro ni výhodnější. Přijde, řekne „pití“ a ty podáš, aniž bys ji trápila dotazama typu „Nechápu co po mně chceš.“ :kytka:

Pochopí to rychle, neboj… jen musíš být důsledná a dát si s tím tu práci. Včetně rodinných příslušníků.

Každopádně je ji rok a půl… to neni ještě tak hrozné, tak nestresuj… ale je nejvyšší čas začít. :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
837
25.11.20 11:57

Jednou ještě budeš ráda, až bude potichu. Mám pětiletou trependu a ta je ukecaná… Otevře ráno oči a současně s tím i pusu. A celý den mele a mele a mele a mele a zastaví se, až usne a to ještě občas povídá ze spaní :lol: Někdy to je opravdu velmi náročně :lol:

Jinak k dotazu - klídek, každý je jiný a někomu to tvá dýl. Co vím, tak sestřenka nemluvila asi do 2 let a pořádně neumí mluvit do dnes (je jí 7) :mavam:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
54
25.11.20 13:06
@TeSudička píše:
Jednou ještě budeš ráda, až bude potichu. Mám pětiletou trependu a ta je ukecaná… Otevře ráno oči a současně s tím i pusu. A celý den mele a mele a mele a mele a zastaví se, až usne a to ještě občas povídá ze spaní :lol: Někdy to je opravdu velmi náročně :lol:Jinak k dotazu - klídek, každý je jiný a někomu to tvá dýl. Co vím, tak sestřenka nemluvila asi do 2 let a pořádně neumí mluvit do dnes (je jí 7) :mavam:

To je i moje trileta, rano otevre oci a mele a mele cely den. I ze spaní. Nekdy je to fakt náročne

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1709
25.11.20 14:38

Dulezite je, ze komunikuje a rozumi. Jestli ji chcete v rozvoji reci podporit, tak se zamerte na rozvoj hrube a jemne motoriky. Chuze z kopce/do kopce, odrazedlo, kopani do mice(obe nohy), chuze ze schodu/do schodu, trideni hrasek/fazole, trideni barev, navlekani atd.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4020
25.11.20 14:50

Chápu, že tě to trápí, ale netlačila bych na ni. Pokud rozumí a snaží se o komunikaci jinými prostředky, tak tam pravděpodobně závažný problém nebude. Některé děti se zkrítka rozmluví později. Je to méně časté, ale zhruba do 3 let se to považuje za fyziologické. Naše nejstarší začala první dvouslabičná slova používat až kolem druhého roku a dneska je to zcela zdravá ukecaná druhačka. Pro klid duše můžete navštívit logopedii, ale tipovala bych, že prostě potřebuje čas.

A ještě teda, všimla jsem si, že píšeš směsí češtiny a slovenštiny. V tom může taky být zakopaný pes - pokud doma mluvíš slovensky, ale žijete v ČR nebo dokonce tatínek mluví česky, je dítě vpodstatě bilingvní a u těch bývá pozdější nástup řeči celkem častý. Trvá jim, než se jim poskládá dohromady, co patří ke kterému jazyku.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
17262
25.11.20 15:47
@FreeLady12 píše:
Tak zase jí tak asi netrap, jakože 5 minut… to bych se taky asi vztekla :lol:

Jen si to prostě zažít a nesoustředit se na to. Ukazuje na pití? Zeptej se „Co to chceš? Co je to?“ nic, ukazuje dál… „Je to Jablíčko?“ kouká nechápavě. „Nene, to není jablíčko, je to pití?“ ukazuje dál „Pití, řekni pití.“… nic, podat.

Ona časem pochopí, že když řekne hned pití bude jeho získání mnohem kratší a bez otázek, pro ni výhodnější. Přijde, řekne „pití“ a ty podáš, aniž bys ji trápila dotazama typu „Nechápu co po mně chceš.“ :kytka:

Pochopí to rychle, neboj… jen musíš být důsledná a dát si s tím tu práci. Včetně rodinných příslušníků.

Každopádně je ji rok a půl… to neni ještě tak hrozné, tak nestresuj… ale je nejvyšší čas začít. :kytka:

Hele tys to zažila osobně? V podstatě jako rodič dítěte, který kamsi ukazuje a postupně rve, nemáš jinou možnost než „a co bys chtěl? Řekni. Autíčko? Uaaaa. Králíka? Uaaaa“ Takhle - rozmluvit „normální“ 1.5 lety dítě to třeba někomu pomůže, pokud máš ale dysfatika tak ti minimálně do tří let nepomůže ani svěcená :?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
21
25.11.20 18:50

Netrápila bych se tím. Naše dětská doktorka tvrdí, že důležité je, že rozumí a nějakým způsobem komunikuje, na rozmluveni má čas do 3 let. Se synem to bylo stejné, prostě asi nechtěl. Miloval čtení knížek, básničky, říkanky, ale sám měl svých asi 10 slov (většinou jednoslabicnych) a konec. Rozmluvil se až ve 2,5 letech a ve 3 letech mluví krásně, vyslovuje správně R a Ř a má bohatou slovní zásobu. Prostě k tomu asi musel sám dozrát. Předtím byly všechny moje snahy marné. Teď to vidím, že nutit ho bylo zbytečné trápení.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
29495
25.11.20 18:55

@Bubla Bůčková a kdo tu píše o dysfatikovi? Nemotej hrušky s jabkama. Já třeba měla všechny děti v roce a půl již mluvící. Jedno v celých větách. Ovšem-jednomu jsem pomáhala s řečí řečí znakovou. Vcelku dost to pomohlo.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
19
25.11.20 19:38

Ahoj všem, děkuji za všechny rady, taky si říkám, že musím prostě počkat a být trpělivá, jen někdy je to těžký. Hlavně když máme v rodině 2 děti podobně staré, někdy je těžko neporovnávat…

@Oriseka
Díky za radu, na motoriku se ještě zaměříme, i když pohybově je hodně zdatná, chodí už od 9 měsíců a teď běhá o sto šest, i po schodech již chodí (s přidržováním), do balonu taky kope.

@Kassy Ano, jsme dvoujazyčná rodina. I když se snažím na dceru mluvit česky, ne vždy se mi to daří. Ale také hodně odlišné slova, např kočka vs mačka, vždy se snažím česky. Tyto jazyky mi nepridou tak odlišné, zeby to pro ni mohlo být těžší, ale třeba je, nevím :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat