Mulčování kartonem

27983
28.3.21 16:09

Mulčování kartonem

Ahoj, poradite zacatecnikovi v zahradniceni?

Loni jsme si zalozili kompost, letos chceme jen pomoct lehce rybizu (letos je tu druhym rokem zasazeny) a pestovat spis jen bylinky, maximalne rajcata nebo poradte, co je nenarocne - max. jeden zahonek, mame pidizahradu.

Cetla jsem o mulcovani v ekozahradkach. Jednoduchy dotaz: staci dat karton, kompost a na to stepku z vetvi jabloni, co nam tu zbyly po ostrihani? Nebo jaky postup? Nic jineho k dispozici nemam. Nebo mam kerum rybizu jen proste prihodit kompost ke kminku? :think: A kdy? Pry se ma cekat, az se prohreje puda, ze tim zakrytim bych zpomalila prohrivani.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
2629
28.3.21 16:32

No nevím, podle mě je to celkem blbý nápad. Prihrnovat kmínek bych určitě nedoporucila. Naopak, stromku nebo i keři to škodí (houby, škůdci,…).Když už takto mulcovat, tak zamulcovat jen obvod = kořeny, ale kolem kmene nechat volny prostor. Můžeš tam dát třeba posekanou trávu nebo slámu. Pripadne i tu stepku. Kompost ne, ten vysychání nezabrání. Karton bych nedávala, obsahuje lepidlo a všechen ten humac odtud půjde rovnou do kořenů. A ještě jedna poznámka, mulc milují slimaci. Takže pokud chceš někde vedle pěstovat bylinky a zeleninu…asi z ní nic nezbude.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
27983
28.3.21 16:45

To jo, nemyslela jsem uplne kolem kmene, kousek se nechava volny, ale jinak se takhle v ekozahradach bezne mulcuje. Chtela bych to zkusit, ta puda u nas je uplne bez zivin, je to i trochu ve svahu a moc se tu nedrzi vlhkost, to by mohlo taky pomoct. Kdyz to nebude fungovat, tak pristi rok to necham byt, stejne jsem hroznej kozel zahradnik. Nicmene rada bych ten kompost vyuzila, prijde mi skoda ho tu mit jen tak a mulcovani kartonem je vlastne takovy to zahonkovani bez ryti. Navic tu moc ryt nemuzu, jablone maji koreny pres celou zahradu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2629
28.3.21 18:30

@suvik Jestli je to tak, tak to zkus. Já u nás zas takové sucho nemivam, letos mi naopak všechno hnilo.
K tomu nenáročnému, kde bys určitě využila kompost, tak za mě cukety a dýně. Ty jsou hodne nenáročné a úroda je u nich jistá. Mezi ně většinou dávám pár kerickovych fazolí a celé to podsazuji redkvickami (právě místo toho mulce). Než se pořádně rozroste cuketa/dýně a fazole, už jsou ke sklizeni. Do jiných kombinaci jako pudokryvnou rostlinu dávám často špenát, taky roste hodně rychle a hezky udržuje v záhonu vlhkost.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1347
28.3.21 18:47

Já bych to dala určitě obráceně, kompost, karton na pak ten mulč (trávu, slámu nebo tu štěpku). Ale určitě nejdřív kompost.
Karton chce po položení hodně zalít, aby se nacucal, pak dát až poslední vrstvu. Také občas kartony používáme, ale chce to ty bez potisku a těch moc nebývá

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
27983
28.3.21 19:50

Cukety ma rad syn, to by slo. Jak se to pestuje? Mam koupit nejaky sazenice nebo ze seminek? Neni uz pozde?

Jinak presne to jsemchtela vedet, kam dat ten kompost a kam karton. Sly by i tyz vajicek treba?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2629
28.3.21 20:38

Je několik možností. Buď koupíš hotové sazenice (za mě je to teda zbytečně drahé) a nebo semínka a predpestujes si je sama. Teď je akorát ideální období, kdy je zasadit. Případně kdybys to prosvivla, dají se dát semínka rovnou do připraveného záhonu (květen po zmrzlych). Budou jen plodit o chvilku později.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1036
28.3.21 20:55

Já mulčuji kartonem kolem stromků nebo keříků. Dost dlouho se pak kolem nemusí hned kosit. Pod něj dávám koňský hnůj, karton a pak zasypu listím nebo tak, nakonec všechno poliju. Samou slámu mi hodně rychle prorastá tráva.

Cukyně, dýně obyčejně roste super, minulý rok ani ťuk :nevim:. Docela mne to dostalo. Nevyšla semena, pak ani ze sazenic nic nebylo :nevim:.

Co u nás na dost mizerné půdě vyroste i v půl metrovém plevelu (experiment, kdy jsem byla v 3 trimestru a nikdo mi se záhradou nepomohl) - docela pěkná keříčková fazole a opravdu pěkná slaďounká červená řepa. Tu je potřeba posbírat před slimáky.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
27983
28.3.21 22:21

Diky holky, jste moc hodny. :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2629
28.3.21 23:11

Ještě mě napadá, můžeš se zkusit přidat na FB do skupiny Permakultura a soběstačnost, hodně jsem odtud čerpala. Občas tam člověk narazí na hodně inspirativní věci. 🙂

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat