Nakupujeme potraviny

5303
26.1.21 04:04

Nakupujeme potraviny

Mnoho lidí těžce nese, že návrh zákona, který podala SPD skončí neúspěchem vinou protičeských politiků. V tomto návrhu jde o to, aby v supermarketech a hypermarketech se prodávalo zdravé a kvalitní jídlo, které bude cenově dostupné pro všechny zájemce. Často se setkaváme s tím, že německý supermarket prodává na českém území nekvalitní potraviny, zatímco na německém území ty samé potraviny ve stejném obalu prodává kvalitnější a levnější. Jedním způsobem jak docílit nápravy ve prospěch českých spotřebitelů je zavést kvóty na české potraviny v supermarketech zahraničních vlastníků. Potravinová a zemědělská produkce v ČR bohužel není soběstačná a to z toho důvodu, že trh v EU je pokřivený a nerovný. Zatímco zemědělci v Německu a ve Francii mají 4krát větší dotace než ti čeští a podporu od vlád, český zemědělec si zoufá nad nezájmem jak podpořit české farmy od odpovědných politiků. Jediná výjimka v parlamentu je SPD, ale je otázka, zda-li tato strana, která jediná prosazuje české zájmy je dostatečně silná, aby v parlamentu prosadila tento velmi potřebný a důležitý zákon. Málokdo si položí otázku, co by se stalo, kdyby ze zahraničí přestaly proudit potraviny ( byť předražené a nekvalitní )? To by se ČR musela potýkat s hladem? Víme z historie, že takové situace se staly. Například Británie za války, kdy byla izolována nacistickým Německem nebo SSSR ve 30letech, kdy byla na SSSR uvalena obchodní blokáda. A i kdyby tohle se nestalo, český spotřebitel má právo na stejné kvalitní a nepředražené potraviny jako kterýkoliv občan EU. Takže stejné množství kakaa v čokoládě nebo masa v rybích prstech od toho stejného výrobce pro český či německý trh. Odpůrci sice mluví o nedostatku bananů či lanýžů nebo vín a pod. Ale jedná se pouze o položky základních potravin, které lze vyproduktovat v ČR, ne o speciální luxusní potraviny či zemědělské komodity, které nelze u nás vypěstovat. Navíc se nezakazuje žádný dovoz čehokoliv. Pouze zákazník postradající konkurenci od českých zemědělství si bude moci vybrat mezi květákem ze Španělska nebo Francie a z domácích zdrojů. A co Vy moji milovaní E-miminkářky? Podporujete tento zákon stejně jako já? :kytka:

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
716
26.1.21 04:16

Já nakupuji za dobrou cenu už teď české výrobky a kvalitní. Někdy je potřeba číst etikety, porozhlédnout se po obchodě pořádně. V zimě si stejně asi moc nevyberu jestli chci náš nebo cizí květák.
Příjde mi to asi zbytečný, nic by se nezměnilo, prostě by byl další zákon, další b*zerace výrobců…
Nemluvě o tom, že je divný v téhle době lidi strašit hladomorem, už teď mají všeho nad hlavu a většina z nich radši květák ze Španělska, ale otevření firem, obchodů…

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
5303
26.1.21 04:36
@majdalenka20 píše:
Já nakupuji za dobrou cenu už teď české výrobky a kvalitní. Někdy je potřeba číst etikety, porozhlédnout se po obchodě pořádně. V zimě si stejně asi moc nevyberu jestli chci náš nebo cizí květák.
Příjde mi to asi zbytečný, nic by se nezměnilo, prostě by byl další zákon, další b*zerace výrobců…
Nemluvě o tom, že je divný v téhle době lidi strašit hladomorem, už teď mají všeho nad hlavu a většina z nich radši květák ze Španělska, ale otevření firem, obchodů…

Asi si nic nepochopila. Jak chceš docílit nápravy, aby výrobce vyráběl ty samé výrobky pro české či německé spotřebitele ve stejné kvalitě a nepředražené než-li „b-uzerací“ tedy kontrolou? A pak samozřejmě mastnou pokutou, pokud nebude dodržovat zákon. A jak chceš docílit aby květák ze Španělska nebyl předražený, než-li tím, že se bude muset potýkat s konkurencí od českého farmáře? A hladomor není zas tak úplně od věci. Před třemi věci jsme nic nevěděli o covidu, za pár let přijde nějaký prasečí, hovězí nebo ptáčí mor, že i rostliny mají nemoce snad víš taky. Samozřejmě, že němečtí či francouští potravinářští producenti se na nás vykašlou a budou upřednostňovat své lidi…

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
6848
26.1.21 05:41

@Božislava mas uplne pokrivene videni ekonomickeho sveta. Tak trochu tezkym socialismem. Tento zakon je uplne k nicemu. Myslis si, ze vsechny ceske postraviny a JEN ceske jsou zdrave a kvalitni? Totalni nesmysl. Staci se podivat co leze za sajrajty ze Schneidra, kosteleckych uzenin apod. Sami si vyrabime humusy a kolikrat zahranicni vyrobky jsou kvalitnejsi a jeste i levnejsi.

Chces docilit aby nas farmar s jednou rocni sklizni na tom byl stejne jako jinde na zemi, kde se da sklizet 2-3× rocne nebo celorocne diky pocasi? Porucime vetru desti?

Ono jsou mraky malych farmaru, kteri by to i delali ve vetsim a pro lidi, ale nikdo neni ochotny jim zaplatit tu cenu. Je tezky nekde prosazovat kvalitni a domaci potraviny, kdyz drtiva vetsina spotrebitelu resi jedine cenu a koupi i hovno, kdyz na nem bude cedulka -70%.

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
26.1.21 06:03

Průměrný čech řeší akce a cenu jakoby to bylo něco posvátného. A zahraniční nekvalitní produkt je levnější, než lokální kvalitní. Místo nějakého priblbleho zákona by bylo lepší změnit mentalitu lidí. Prehnat je ze supermarketů k lokálním prodejcům. Ale chápu, že dát 10 kč za danone jogurt je pro spoustu lidí maximum, co udělají pro zdraví, a fakt, že farma vedle jim může jejich jogurt prodat za 30-40 kč jim přijde moc. To ale kvóty nespraví, místo toho si budeme moct koupit úplně stejně nekvalitní jogurt, jen od Babiše. Pecka.

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
1232
26.1.21 07:08

Jenže musíš si uvědomit, kdo je typicky český spotřebitel a uvědomit si, co vlastně kupuje. Ti, kteří mají zájem o kvalitní český potraviny, si je vyhledají, kupují už dávno a hlavně, a to je nejdůležitější, jsou ochotní je i zaplatit. Ta druhá skupina (důchodce, kterej cpe peníze do strožoku, či umaštěná mamina na sedmé mateřské, jejíž manžel už z té fabriky ani nechodí domů) stejně v obchodech lozí pomalu po zemi a hledají i za regálem, jestli tam něco nezapadlo, aby ušetřili. Takoví by si představovali, aby jim za to, že kupují české potraviny, ještě někdo platil. Ti se pak spokojí s Kosteleckýma uzeninama.

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
52240
26.1.21 07:43

Jsou to naprosti blazni. Napred vse rozprodaji, rozkradou, vytuneluji vse, pak si vzpomenou, ze maji byt nase potraviny, kde je vezmou? Jak toho chteji docilit, kdyz na poli misto potravin smrdi repka? My nejsme davno sobestacni. Bez dovozu se absolutne neobejdeme. To zpusobi, ze ceny vystreli raketove hore. Tady je problem, ze nebude dostatek nasich produktu. Nemame jich tolik. Ja chci nase vyrobky. Kde je vezmou? Kdyz druzstva, pola a vse je rozhrabane?

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
176
26.1.21 07:47

Tohle přece není vůbec zákon sledující nějaké zájmy občanů. To je předpis, kde si zase jen někdo namasti kapsu. Levné české výrobky ala Kostelec, to je hnus fialovej a ne kvalita. Ti co nabízí kvalitu, už to dělají teď a žádný předpis na to nepotřebují. Tohle je akorát vrátka o 30 let zpátky. Už potřebujeme jen plánovanou ekonomiku a VB.

Příspěvek upraven 26.01.21 v 07:48

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
52456
26.1.21 07:47

No, když mám vedle sebe na výběr české párky z Kosteleckých uzenin nebo německé s normálnějším složením, zemi původu absolutně neřeším. Představa, že to z ciziny je atomaticky horší, je dost mimo. Nebo je člověk před rozhodnutím, jestli podestýlková vejce z dovozu nebo česká klecová. A v době, kdy stál umrněnej květák 60-70 Kč, tak jsem jeho spotřebu taky výrazně omezila. Koukám v prvé řadě po složení, ve druhé po původu a přihlížím i k ceně. A jsem schopná vybrat i v tom běžném supermarketu, stačí chtít. A nejsou jen supermarkety, že, maso u řezníka, zeleninu v sezóně na trhu, pečivo v pekárně. Když do toho někdo začne tahat kvóty, dostaneme se buď k tomu, že bude všude plno levných šmejdů (byť s logem made in ČR) nebo cena potravin astronomicky vyletí. Zas to vidím jako další pokus o „a my vás ochráníme, ať chcete nebo ne!“

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
364
26.1.21 07:55

Bohužel tenhle zákon je demagogie. Už mi přijde, že stát nám chce kecat do všeho, kam můžeme a nemůžeme chodit, kde a co nakupovat,… Soběstační v zemědělské produkci nejsme a nikdy nebudeme a navíc je to načasováno ještě v nevhodnou dobu, kdy spousta lidí má strach o svou existenci. Na českých polích už dávno neplatí, že zde roste všechno, co se dá sežrat. Naopak tady kolem mě je toho k snědku na poli minimum. Všechno, co tu roste, tak jde do bioplynek. Na úrodných moravských polích postavili sluneční elektrárny, protože ekologie :zed: Zemědělci tu už nepěstují nic jiného než řepku a kukuřici, protože jsou na to dotace. Postříkat to můžou čímkoliv, protože to není určeno k jídlu. Zvěř jim tam taky moc paseky nenadělá, když si můžou vybrat, tak to nežerou. Když je horké léto, otočí tam tu řepku 2× ročně. :roll: Mají se špatně, chudáci…Stát by měl podporovat zemědělce, kteří si to opravdu zaslouží, starají se o půdu a zvířata podle úplně jiných norem. Současný spotřebitel má dostatečně na výběr, koho podpoří.

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
52240
26.1.21 08:00

Nebudu podporovat takovy nesmysl, ktery vubec neni pro nase obcany. Jakmile na tohle prijde, sednu do auta a budu jezdit na nakup pres hranice do Rakouska. Je to kousek. Nebudu podporovat predrazovani potravin. Az bude nase produkce na urovni, jak byla v minulem stoleti. Az budeme zase samostatni. Pak ma takovy zakon smysl.
Je to dalsi paskvil, ktery nekdo nedomyslel.

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
26.1.21 08:08

České neznamená kvalitní. České potraviny - převážně produkce drobných zemědělců - kupuji běžně. Výrobky drobných a poctivých podnikatelů se stejně do řetězce nedostanou, protože nízké výkupní ceny. Většina lidí si stejně koupí to levnější, na co je zvyklá.

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
32895
26.1.21 08:10

Já pevně doufám, že Senát tyhle nesmyslné kvóty smete ze stolu. A jestli ne, zruší to stejně EU.

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
4732
26.1.21 08:34

Situace je kvůli vadné koncepci EU, impotenci politiků a dotacím neřešitelná. Respektive řešitelná je, ale bude to bolet.

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
6848
26.1.21 08:37
@Božislava píše:
Asi si nic nepochopila. Jak chceš docílit nápravy, aby výrobce vyráběl ty samé výrobky pro české či německé spotřebitele ve stejné kvalitě a nepředražené než-li „b-uzerací“ tedy kontrolou? A pak samozřejmě mastnou pokutou, pokud nebude dodržovat zákon. A jak chceš docílit aby květák ze Španělska nebyl předražený, než-li tím, že se bude muset potýkat s konkurencí od českého farmáře? A hladomor není zas tak úplně od věci. Před třemi věci jsme nic nevěděli o covidu, za pár let přijde nějaký prasečí, hovězí nebo ptáčí mor, že i rostliny mají nemoce snad víš taky. Samozřejmě, že němečtí či francouští potravinářští producenti se na nás vykašlou a budou upřednostňovat své lidi…

Ale tohle ten zakon treba absolutne nevyresi. Vysledek bude ten, ze diky kvotam se proda trocha kvetaku ze spanelska za „normalni cenu“ a pak, kdyz vubec bude, tak bude silene predrazeny cesky, jelikoz hadej co. Je tu spousta lidi co ma vice penez a jsou ochotni je za potraviny dat (delaji to uz ted), ale pro ostatni proste nic nebude… A i ti mali farmari to nebudou davat dobrovolne za levno pro blaho lidu apod. hovadiny jak si nekdo mysli. To je cira socialisticka utopie, ktera uz tady NIKDY nebude. (Teda uprimne doufam).

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat