Nárok na dovolenou 2021 - ošetřovné

1.3.21 13:51

Nárok na dovolenou 2021 - ošetřovne

Dobrý den,
dotaz je nejspíš směRován na mzdovou účetní nebo někoho, kdo je ve stejné situaci. U současného zaměstnavatele jsem v pracovním poměru už 3 roky. V lednu tohoto roku jsem nastoupila na ošetrovne z důvodu uzavření škol. Bohužel jsem v únoru zjistila, že mi z dovolené odpočítali 15 hodin, protože jsem v tomto roce neodpracovala 4 týdny. Kontaktovala jsem naší mzdovku a ta mi řekla, že dokud nebudu mít opracované 4 týdny, dovolená se mi bude pořád krátit. Jelikož to nevypadá, že se děti do škol brzy vrátí, asi dovolenou nebudu mít žádnou. Prosím, je tento výklad správný? Případně neporadí mi někdo, na kterou institucí se pro ověření obrátit? V zákoníku práce jsem nic uspokojiveho nenašla.
Předem děkuji za odpověď nebo radu. B.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
5713
1.3.21 13:57

Co zákoník práce? Za prvních 100 zameškaných dnů či směn se dovolená krátí o jednu dvanáctinu a za každých dalších 21 takto zameškaných pracovních dní či směn opět o jednu dvanáctinu. V případě zameškání 130 pracovních dní se tedy provádí krácení v rozsahu 2/12, musí se ukončit vždy celý interval pro krácení, nikoliv pouze započíst dalších interval.

Takže na to nárok ma. Neumim si predstavit, ze budes 12 mesicu na ocr a dalsi rok v lednu si vyberes měsíc dovolené za lonsky rok.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7630
1.3.21 13:57

Ano dovolená se krátí pokud jsi na neschopence, nebo OČR, ale mělo by to být až po 100 zameskanych směnách.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1.3.21 14:17

@xjuklickova Moc děkuji za odpověď. Osetrovne čerpám poprvé, proto jsem zmatená. Vaše odpověď dává smysl. B.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1.3.21 14:17

@JancaS84 Moc děkuji za odpověď.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1256
1.3.21 14:31
@xjuklickova píše:
Co zákoník práce? Za prvních 100 zameškaných dnů či směn se dovolená krátí o jednu dvanáctinu a za každých dalších 21 takto zameškaných pracovních dní či směn opět o jednu dvanáctinu. V případě zameškání 130 pracovních dní se tedy provádí krácení v rozsahu 2/12, musí se ukončit vždy celý interval pro krácení, nikoliv pouze započíst dalších interval.Takže na to nárok ma. Neumim si predstavit, ze budes 12 mesicu na ocr a dalsi rok v lednu si vyberes měsíc dovolené za lonsky rok.
@JancaS84 píše:
Ano dovolená se krátí pokud jsi na neschopence, nebo OČR, ale mělo by to být až po 100 zameskanych směnách.

Od 1.1.2021 se to počítá jinak.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1256
1.3.21 14:33

Předtím se vypočítal nárok na celý rok a ten se za absenci krátil. Teď je to naopak. Ale upřímně i když jsem zákoník práce a příslušné paragrafy studovala celé dopoledne, tak sama v tom mám pořád guláš.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5713
1.3.21 14:59
@Nicole 1234 píše:
Od 1.1.2021 se to počítá jinak.

Daleko složitěji, ale výsledek je skoro stejný.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6749
1.3.21 15:09

@Nicole 1234 já to taky ještě nemám pořádně prostudováno, ale pokud je dítěti méně než 10, pak by OČR mělo být považováno za výkon práce, ne? V §216 je, že…až do výše dvacetinásobku stanovené pracovní doby se za výkon práce považuje doba zmeškaná z důvodu jiných osobních překážek v práci dle §199 a §191 (OČR)…

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1256
1.3.21 16:07
@Hanula1212 píše:
@Nicole 1234 já to taky ještě nemám pořádně prostudováno, ale pokud je dítěti méně než 10, pak by OČR mělo být považováno za výkon práce, ne? V §216 je, že…až do výše dvacetinásobku stanovené pracovní doby se za výkon práce považuje doba zmeškaná z důvodu jiných osobních překážek v práci dle §199 a §191 (OČR)…

A taky je tam dovětek, že jen v případě, že ten rok bylo odpracováno alespoň 12 týdnů.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6749
1.3.21 16:24
@Nicole 1234 píše:
A taky je tam dovětek, že jen v případě, že ten rok bylo odpracováno alespoň 12 týdnů.

Jasně, ale to bych pochopila pokud to vezmu z hlediska celého roku. Pokud budu celý rok na OČR případně třeba nemocná, pak se to nebude počítat jako odpracovaná doba. Dříve přece taky šlo čerpat dovo třeba během ledna, i když nevznikl nárok, pokud zaměstnavatel předpokládal, že ten nárok bude splněný během roku. Já jsem si teď udělala výplatu za únor, v lednu jsem měla 1 den dovo pak OČR, teď v únoru 5 dní dovo a zbytek OČR. A dovo mi program nepokrátil.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1256
1.3.21 16:31
@Hanula1212 píše:
Jasně, ale to bych pochopila pokud to vezmu z hlediska celého roku. Pokud budu celý rok na OČR případně třeba nemocná, pak se to nebude počítat jako odpracovaná doba. Dříve přece taky šlo čerpat dovo třeba během ledna, i když nevznikl nárok, pokud zaměstnavatel předpokládal, že ten nárok bude splněný během roku. Já jsem si teď udělala výplatu za únor, v lednu jsem měla 1 den dovo pak OČR, teď v únoru 5 dní dovo a zbytek OČR. A dovo mi program nepokrátil.

Asi záleží na programu. My teda nikoho na OCR nemáme, byli tam akorát v lednu nějací zaměstnanci dva týdny nemocní, jinak nic. Každopádně u všech zaměstnanců mne to taky ukazuje nárok za celý rok a nic zatím pokraceno nemám.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6749
1.3.21 16:39

@Nicole 1234 musím pohledat nějaké online školení. To člověk nemá šanci všechno pobrat.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat