Nástup po RD hned na dovolenou?

Anonymní
8.4.10 21:13

Nástup po RD hned na dovolenou?

Jdu za vámi s prosbou o pomoc a radu a předem se omlouvám za anonymitu, nevím, zda nějaké přející kolegyně nechodí na eMimino…

Jsem učitelka, rodičovská dovolená mi končí na začátku srpna. Byla jsem se domluvit v práci na návratu (mám smlouvu na dobu neurčitou) a dost nepříjemně mě zaskočilo jednání ředitelky. Nejprve se mě snažila předvědčit ať jsem doma ještě rok, pak že mě vezme od září atd., pak mě začala zpovídat jak to mám s hlídáním dětí, s dojížděním (přestěhovali jsme se), neustále mi vnocovala že mám zůstat doma… Pak jsem slyšela jak vyběhla s kolegyní, ta má květnové dítě a velmi pravděpodobně ji už nevezme zpátky…

Prostě. Podle mých propočtů bych měla mít nárok na 9/12 (100 pracovních dnů nekrácených, pak třikrát krácení 1/12 (cca 50 pracovních dní do třetích narozenin dítěte), pak už zaměstnání) - tedy 1/4 dovolené, což je 30 dní. Původně jsem plánovala využít na cca 16 dní neplacené volno a chtěla jsem nastoupit v přípravném týdnu.

Po ředitelčině jednání jsem dost naštvaná (a to je ještě slabé slovo) a řekla jsem si, že jsem opravdu dost blbá, že těch 16 dní mohu čerpat dovolenou - a mít o několik tisíc víc, které se pochopitelně budou hodně hodit, co si budeme povídat.

Ale nevím, zda to tak mohu udělat, zda se nástup na dovolenou nějak nebije se zákoníkem práce?

Předem děkuji za rady!

S.

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

11079
8.4.10 21:19

Termín čerpání dovolené určuje zaměstnavatel, takže by ti nástup na dovolenoou musela ředitelka schválit.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
70638
8.4.10 21:25

Čerpání dovolené určuje zaměstnavatel, ale zas na druhou stranu, tobě rodičovská dovolená končí na začátku srpna a od té doby tě musí zaměstnat, takže tím že pro tebe přes prázdniny nemá práci, tak by ti tu dovolenou defacto měla sama nařídit. To že na ní ještě nemáš nárok nevadí, protože se dá předpokládat, že nárok vznikne.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
8.4.10 21:26

Takže její jediný argument proč to nejde, je ten, že nechce, že?

Kolegyni oznámila, že ji zaměstná jako uklízečku, když nezůstane doma dobrovolně… Umíš si představit jak by pak udržovala autoritu u středoškoláků kdyby tam rok před tím šůrovala schody?

Pokud mi řekne také toto, v podstatě mi to nevadí, ty tři týdny do začátku roku vydržím a hlavně mě neuvidí studenti.

S.

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
8.4.10 21:30
j.a.n.i1 píše: Čerpání dovolené určuje zaměstnavatel, ale zas na druhou stranu, tobě rodičovská dovolená končí na začátku srpna a od té doby tě musí zaměstnat, takže tím že pro tebe přes prázdniny nemá práci, tak by ti tu dovolenou defacto měla sama nařídit. To že na ní ještě nemáš nárok nevadí, protože se dá předpokládat, že nárok vznikne.

Nárok vzniká už z těch prvních sto pracovních dní v roce, co jsem měla rodičák - její část by mi musela být proplacena i kdybych už nenastoupila…

Takže de facto vyčerpám pouze dovolenou faktickou, nárokovou v den nástupu, ne budoucí, ne? Jedná se o problematických 11-15 dní podle začátku přípravného týdne.

Moc děkuji za argumentaci, snažím se připravit na ne právě příjemný pohovor, protože je mi jasné, že ředitelka chce ušetřit, co ž chápu a i bych to respektovala, kdyby se ke mně chovala jinak.

S.

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
8.4.10 21:40

Ještě jedna poznámka - největší strach mám z toho neplaceného volna - musí mi po jeho čerpání dát stejnou pozici jako před ním? I proto jsem ochotná se hádat ač jsem jinak nekonfliktní zaměstanec - v těhotenství jsem všechna vyšetření absolvovala mimo pracovní dobu, na neschopnost brala já blbec dovolenou…

Asi jsem už paranoidní, že? :D

Ale prostě jí nevěřím ani jeden falešný úsměv.

• Nahlásit
  • Citovat
70638
8.4.10 21:44

Za rodičák nárok na dovolenou nevzniká, nárok vzniká pouze za odpracované dny a za mateřskou - to je těch 28 týdnů kolem porodu. Takže nárok na dovolenou ti vznikne až po odpracování 60 dní (na celou, krácenou o 1/12 za prvních zmeškaných 100 dní a pak další 1/12 za dalších 21). Jo a ještě je povinna tě zaměstnat podle tvé pracovní smlouvy, takže pokud máš ve smlouvě „učitelka“ tak po tobě nemůže chtít abys dělala uklízečku. Musí to být odpovídající práce. Já bych řekla, že je i pro ní nejjednodušší aby ti nařídila čerpání té dovolené, protože pokud tam budeš, nebo budeš souhlasit s tím neplaceným volnem, tak ti zase spousta dovolené zbude a ona to bude řešit během školního roku. Zkusila bych argumentovat tímhle směrem.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8.4.10 21:49

Ahoj,
jen k té dovolené, o „100 dnech“ se mluví v případě krácení dovolené, kdy se do absence počítá nemocenská, OČR a také rodičovská dovolená. Za prvních 100 dní absence se krátí 1/12 a za každých dalších 21 dní další 1/12. od začátku roku do začátku srpna by to bylo zhruba krácení o 3/12, což při nároku pedagogických pracovníků na 8 týdnů = 40 dnů dělá zbývající nárok na dovolenou 30 dnů.
Aby vznikl nárok na celou dovolenou (následně krácenou), tak je třeba odpracovat nejméně 60 dní, jinak za každých 21 dní se počítá 1/12 celkového ročního nároku.

Čili, pokud by byla dovolená čerpána v průběhu srpna ještě před odpracováním těch 60 dní, tak je to dovolená, o které se předpokládá, že nárok teprve vznikne, což není na překážku čerpání ihned po RD. Pokud by pracovní poměr skončil dříve než 31.12, případně při trvání pracovního poměru by nastala další absence do konce roku, tak se nárok opět krátí. Přečerpaná dovolená se pak vyúčtovává ve výplatě.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
8.4.10 21:55
j.a.n.i1 píše:
Za rodičák nárok na dovolenou nevzniká, nárok vzniká pouze za odpracované dny a za mateřskou - to je těch 28 týdnů kolem porodu. Takže nárok na dovolenou ti vznikne až po odpracování 60 dní (na celou, krácenou o 1/12 za prvních zmeškaných 100 dní a pak další 1/12 za dalších 21). Jo a ještě je povinna tě zaměstnat podle tvé pracovní smlouvy, takže pokud máš ve smlouvě „učitelka“ tak po tobě nemůže chtít abys dělala uklízečku. Musí to být odpovídající práce. Já bych řekla, že je i pro ní nejjednodušší aby ti nařídila čerpání té dovolené, protože pokud tam budeš, nebo budeš souhlasit s tím neplaceným volnem, tak ti zase spousta dovolené zbude a ona to bude řešit během školního roku. Zkusila bych argumentovat tímhle směrem.

Aha, tak jsem to pochopila špatně, ale i tak mi zbyde 8/12 dovolené, což je nějakých 27 dnů - takže situace se nemění.

Podle mě předpokládá, že budu mít nemocné děti takže mě bude nutit čerpat dovolenou tam - případně přenášet do dalších let (vím, že jde převádět jen jeden rok, ale já de facto vždy přenesu jen aktuální dovolenou) a místo nařízených dvou tří dnů studijního volna v roce.

Prostě by ušetřila, žejo.

S.

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
8.4.10 22:03

Nejvíc mě na tom mrzí to, že se ke mě chová jako k nezdárnému spratkovi. Učila jsem tam poměrně dost let.

Kdyby mě přivítala, řekla „jé, to už se vracíš, no budeme se těšit“, nabídla mi nástup v přípravném týdnu a řekla něco o tom, že to bude nejjednodušší pro mě a pro školu. Zeptala se na děti a popřála mi hodně štěstí - tak bych tu slintala blahy a byla natěšená do práce.
Teď jsem jen a pouze naštvaná.

S.

• Nahlásit
  • Citovat
misulina
9.4.10 13:57

Na dovolenou těsně po ukončení čerpání rodičovské dovolené máš ze zákona právo, zaměstnavatel ti to musí umožnit.

Jiná věc je, že v té době se na tebe nevztahuje ochranná lhůta a může tě během čerpání dovolené propustit.. Je to smutné ale je to tak:-( Proto bych si čerpání dovolené zatím rozmyslela.. Já sama si ji teď vybírám před nástupem na mateřskou..

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
9.4.10 19:57
misulina píše:
Na dovolenou těsně po ukončení čerpání rodičovské dovolené máš ze zákona právo, zaměstnavatel ti to musí umožnit.Jiná věc je, že v té době se na tebe nevztahuje ochranná lhůta a může tě během čerpání dovolené propustit.. Je to smutné ale je to tak:-( Proto bych si čerpání dovolené zatím rozmyslela.. Já sama si ji teď vybírám před nástupem na mateřskou..

Ano, to chápu, ale to mě může propustit i po nástupu do práce, ne? Navíc by musela mít pro výpověď zákonné důvody, ne? Plus by mi musela dát odstupné.

S.

• Nahlásit
  • Citovat
70638
10.4.10 08:09
misulina píše:
Na dovolenou těsně po ukončení čerpání rodičovské dovolené máš ze zákona právo, zaměstnavatel ti to musí umožnit.Jiná věc je, že v té době se na tebe nevztahuje ochranná lhůta a může tě během čerpání dovolené propustit.. Je to smutné ale je to tak:-( Proto bych si čerpání dovolené zatím rozmyslela.. Já sama si ji teď vybírám před nástupem na mateřskou..

Misuli, tohle právo je po mateřské dovolené, nikoliv po rodičovské, tj. po tom půl roce a ne po třech, když se maminka vrací do práce.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
70638
10.4.10 08:10
Anonymní píše:
Nejvíc mě na tom mrzí to, že se ke mě chová jako k nezdárnému spratkovi. Učila jsem tam poměrně dost let.

Kdyby mě přivítala, řekla „jé, to už se vracíš, no budeme se těšit“, nabídla mi nástup v přípravném týdnu a řekla něco o tom, že to bude nejjednodušší pro mě a pro školu. Zeptala se na děti a popřála mi hodně štěstí - tak bych tu slintala blahy a byla natěšená do práce.
Teď jsem jen a pouze naštvaná.

S.

Jo, to chápu, kdyby byla rozumná, tak se k tobě chová hezky a ty bys jí na to neplacené volno bez problému kývla.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
misulina
10.4.10 16:29

Ehm, omlouvám se, zatím se mi pořád pletou pojmy :oops:

• Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie