Nechce mluvit, jen znakuje

Fotoalbum tématu (1) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Emilie
Generální žvanilka 20518 příspěvků 18.05.10 20:47
Nechce mluvit, jen znakuje

Ahoj.

Kdysi jsem si přečetla o znakování batolat, přišlo mi to naprosto super. Když bylo Járovi asi 14 měsíců, tak už už jsem to vzdávala, ale náhle se „rozkecal“. Průšvih ale je, že už je mu skoro 2,5 roku, umí tak „máma“ a podobných asi deset slov a odmítá se naučit nová. Zato mu stačí pohled do „znakového slovníku“ a už má další „slovo“. Tenkrát mně lektorka ubezpečovala, že znakování podporuje rozvinutí komunikace, ale bohužel tuto zkušenost asi nemáme.

Jinak já se „v civilu“ živím de facto českým jazykem, takže si nemyslím, že by neměl dost podnětů (povídáme si, když listujeme knížkama, popisuju věci, okolo kterých chodíme, já zastávám výchovný názor nejdřív vysvětlování, pak až rána :-), atd. ).

Tak se ptám - je to tím, že je to prostě chlap?

Stránka:  1 2 3 4 Další »
Reakce:
Achdarek
Echt Kelišová 9806 příspěvků 18.05.10 20:58

Jo, je to chlap. :mrgreen: Neboj, já s Tobíkem taky znakovala. Mluvit nechtěl. Ještě na vánoce byl jeho slovík značně omezený - máma, táta , baba( jako bagr) a to bylo asi vše. Jinak znakoval. A dnes pusu nezavře a mluví, mluví , mluví .....

Jana206
Nadpozemská drbna 26548 příspěvků 18.05.10 21:00

Ptáš se,jestli je to tím,že je prostě chlap :nevim:

Náš Adámek mluvil jasně a srozumitelně,ve větách a logických souvislostech před druhým rokem.Taky je chlap.Tím se nechci chlubit,že mám nějaké nadané dítě,to v žádném případě.
Každé dítě je individuál,vyniká v něčem jiném.Někdy trvá,než přijde jeho čas.Dnes už jsou Adámkovi skoro 4 roky,rozdíly mezi ostatními dětmi jako ve 2 letech jsou už smazané,ale když slyším „patlat“ i starší děti ve školce,jsem s ním spokojená.Pěkně vyslovuje,už se mu často povede i r a ř,ale zase někdy hrozně křičí při mluvení.

Nechci se Tě dotknout.Nenavážím se.Jen mě Tvoje diskuze utvrzuje v tom,že zase „něco“,co přišlo odněkud ze světa k nám,nemusí být zase až tak skvělé.
Samozdřejmě nejsem odborník a nemůžu posoudit,jaký vliv má znakování na rozvoj normální řeči.Ale myslím si,že jakmile si dítě něco vštípí,těžko se to odnaučuje.

Já jsem neznakovala ani s jedním dítětem.Nejsem toho příznivcem.V Tvém případě bych zapomněla na jakékoliv znakování a snažila bych se na dítě normálně mluvit..

ZuzaM
Ukecaná baba ;) 1266 příspěvků 18.05.10 21:04

Možná ano, možná ne. Naše malá taky dlouho nemluvila, domluvila se posunky, ale ne slovy a řešila jsem pro jistotu dřív, důvodů proč nemluví, může být víc a některé dost vážné. Naštěstí bylo vše v pořádku a teď pusu nezavře. Ale krajní hranice pro řešení tohoto problému je 3 roky a je jen na tobě, jestli chceš čekat.

jjelena
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.05.10 21:09

Já neznakovala ani s jednou dcerou, nevzbuzvalo to ve mě důvěru a obě dcery mluvily do 2 let krásně, starší dokonce srozumitelně od 18měsíců a ve 20 měsících už plně komunikovala(to jsem ležela v porodnici, tak se to dobře pamatuje).
Ale nikdo neví, jestli by tak málo nemluvil i bez znakování, ale můj naprosto laickej názor je, že znakování rovoj mluvy zpomaluje a dítě zleniví. Ale nevím, nezkoušela jsem ani já ani nikdo z mýho okolí, je to jen moje představa.

BohunkaP
Extra třída :D 14969 příspěvků 18.05.10 21:10

Naše Helenka znakovala od roka, domluvila se tak naprosto skvěle a do dvou let nemluvila VŮBEC… myslím opravdu vůbec, ani slovo (jo, vlastně jedno, táta)… Úderem druhého roku promluvila, ze dne na den, a to v souvislých větách…

Takže já za sebe znakování doporučuju :lol: :lol: Každé znakující dítě se rozmluví, jen třeba později. A co vím, tak do tří let se nemluvení neřeší ani u neznakujících dě­tí.

BohunkaP
Extra třída :D 14969 příspěvků 18.05.10 21:12

A pointa není v tom, aby moje dítě řeklo ústy co nejdřív co nejvíc slov, ale v tom, aby se se mnou domluvilo, „řeklo“, co chce, co vidí, cítí apod… O tom je znakování.

Shaniah
Stálice 93 příspěvků 18.05.10 21:14

Ahoj,

my teda neznakovali, ale i neznakujici dcera mi zacala mluvit az ve 2.5 letech. Do te doby pouzivala cca 10 slov a k tomu jeste spatne srozumitelnych.

Takze klid. Ve skolce jsme meli nekolik triletaku, co mluvili fakt malo a spatne, takze je to asi normalni.

S.

ivettka
Povídálka 35 příspěvků 18.05.10 21:22

Souhlasím s Bohunkou, znám děti co ve dvou letech umí říct skoro vše a některé umí jen 25 slov.
Každé dítě je jiné, takže na znakování bych to nesváděla.
Synovy je 8m a znakuju na něj už od 3m, mám pocit, že už pozná kdy bude mlíčko, papání…
Pro mě je hlavní se s ním domluvit a jestli bude mluvit dřív nebo později…nevadí.

mroe
Extra třída :D 14548 příspěvků 18.05.10 21:35

Ja nevim, ale mam v okoli podobnou zkusenost, taky krasne znakuje a vubec nemluvi… uprimne, je hezke,ze dite znakuje, ale domluvi se jen s rodinou, ja jsem se rozhodla, ze tohle neni nase cesta…ja teda pro znakovani nejsem a taky si myslim, ze to zpomaluje rozvoj reci… dite se domluvi a nepotrebuje k tomu rec… ja v tom pozitivum nevidim…co poradit ted nevim, se znakovanim nemam zkusenost… mozna by pomohlo dat dite do kolektivu, nekam kde bude obcas samo a kde se znakovanim nedomluvi… moje dcera, ktera sice uz trochu mluvila, se takhle za mesic dokonale rozmluvila v jeslich(chodila jen 5× za mesic)
Nicmene musim potvrdit, ze kazde dite je jine, starsi dcera mela stejny slovnik jako vy asi tak v roce a pul, mozna jeste o neco pozdeji, moje druha dcera uz ma takovy slovnik ted…

Titty
Echt Kelišová 8141 příspěvků 18.05.10 21:50

S mluvením jsme to měli podobně, slovíček bylo trochu víc, ale pořádně se Martínek rozpovídal až v těch 2,5 letech - každý měsíc může být velký rozdíl. :-)

A neznakovali jsme vůbec, ani trošičku. :wink:

nakukovatelka
Závislačka 4175 příspěvků 18.05.10 22:12

Necetla jsem celou diskusi, jen chci rict, ze mne se prvni syn rozmluvil v jeslich, po cca mesicni dochazce, ve 2 letech, do te doby nic moc. Takze si myslim, ze pomaha kolektiv a hlavne jine mluvici deti treba.
Se znakovanim nemam zkusenost, to jsem zjistila ze existuje asi pred pul rokem tady na emiminu, prijde mi to jako takova vec pro maminky, co rady vsechno resi :-) tak pak „resi“ jeste znakovani (nebijte me), me by v zivote nenapadlo se necim takovym zabyvat, ja chapu co dite po mne chce i bez toho
Trosku „veda pro vedu“

Lucci
Neúnavná pisatelka 15043 příspěvků 18.05.10 22:25

No ja si zas myslim, ze radsi at mi ditko znakuje a domluvim se s nim, nez dopadnout jako kamaradka, co ve dvou letech ma s klukem domluvu asi:
„chces jogurt?“
EHEM
„mliko?“
ERGGR
„susenku?“
RRRGRF
takze vlastne uplne o nicem. S prvnim jsem znakovala, cca od 8mi mesicu, Jenda ale znak do tydne rikal (byt svymi slabikami - auto bylo treba KAO, autobus-ABUS a tak, ale bylo mu jasne rozumet, co chce) s druhym znakovat budu, protoze jak pise Bohunka… o tom to znakovani je… dat najevo, co chci a vedet, ze mi okoli rozumi. Mluveni prijde. Driv nebo pozdeji. A ze se domluvi jen s rodinou, to pro me neni zatez, protoze do tech tri let je stejne porad s rodinou. :nevim:

mroe
Extra třída :D 14548 příspěvků 18.05.10 23:00

Lucci, no ano, verim, zes nerozumela.. … a co kamaradka? Ja teda mam zkusenost, ze se ditetem domluvim, i kdyz nemluvi a neznakuje, je moje a ja mu nejak proste rozumim, ostatni asi tezko…mozna ze tvoje znakovani vidi tvoje kamaradka podobne jako ty jeji domluvu…
Taky mi to prijde jako zbytecna veda…ale ja jsem skeptik… me prijde zbytecna i bezplenkova metoda… taky v tom nejak nevidim ten prinos… 8-)

alik076
Závislačka 3665 příspěvků 18.05.10 23:29

Znakujeme s oběma holkama. První začla mluvit pořádně až ve 2 a půl letech. Druhá znakuje stejně, ale jak píše Lucka, vždycky se slovo hned naučí říct. V pátnácti měsících říká celé věty i když rozumím asi jen já :-)
Takže za nás znakování dávám palec :palec:
EMILIE, myslím, že se chlapeček rozmluví, ještě budeš vzpomínat na dobu, kdy nemluvil :lol: Na tříleté prohlídce to kdyžtak MUDr. určitě pořeší.

Stránka:  1 2 3 4 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Nová kuchyň potěší celou rodinu

Rčení „láska prochází žaludkem“ platí i pro spokojený rodinný život. K tomu,... číst dále >

Velká fotosoutěž: Fisher-Price je u konce. Kdo se může těšit na výhru?

Milé maminky, od 24. 9. 2018 do 9. 12. 2018 jste mohly přidávat fotografie... číst dále >

Články z Expres.cz

Svoboda ze StarDance má tajemství. Proč nechce mluvit o přítelkyni?

Od poroty získal nejvíc bodů a vyslechl si jen slova chvály. Přesto nakonec... číst dále >

Došly peníze, nebo se mu nechce platit? Rosol žádá o snížení alimentů

Inspiroval se u svého nového kamaráda Tomáše Řepky? Lukáš Rosol měl požádat... číst dále >

Články z Ona Dnes

Se třemi dětmi rezignujete na spoustu věcí, říká pediatrička Karolová

Jako dětská lékařka odešla Kateřina Karolová sbírat zkušenosti na kliniku do... číst dále >

O 10 let mladší: Tragédie v dospívání Petru zničila, chce nový restart

Petra je matkou dvou dětí, které vychovává sama. Hodně pracuje a ještě k tomu... číst dále >