Poradna gynekologa
MUDr. Jiří Škultéty
@Michelle_M píše:
Být tebou, tak se snažím hodit trochu víc do klidu, tohle nervování „proč jsem tady a kdy mě sakra pustí“ ti moc ve tvém stavu nepřidáváJo, nikdo si to v nemocnici neužívá, žádné soukromí, klidu pomálu, mizerný jídlo… Ale zbytečně tě tam držet nebudou, do té doby to zkus brát víc jako welness pobyt
Přece nic jiného nemusíš, jen odpočívat, číst si, brouzdat po netu nebo koukat na filmy - nech se zásobit takovou zábavou z domova, stejně tak jídlem, na které máš chuť, ať aspoň něco sníš. Popros rodinu a kámošky, ať se u tebe střídají v návštěvách, ať máš nějaké rozptýlení. Doma na tebe všechno počká.
Jako v klidu jsem vzdy, kdyz mi rekne pozitivni zpravu, ale tady se to strida, pak prijde dalsi sestra bo dr a rekne, nooo tak jeste tu pobydete dlouho, vzapeti uplne otocka, ale prestavam to resit, ridim se tim momentalnim stavem
jako obedy jsou celkem dobry, jen snidane a vecere mi nosí pritel pac jinak blivajz
horsi je u me spani, ja uz 3 dny nespala, a to doslova, jak mi sem kazdou chviličku chodej, ptaj se me, do toho sem prisla nova pani, ktera je taky hlidana, takze furt nejakej srumec, cizi prostredi, leky na spani mi dat nechtej, takze ani tohle mi nepridava, jsem napuchla, znicena, strhana z nevyspani. Tady jsou trochu prisnejsi co se tyce propousteni, asi se vice sichrujou, pac co jsem slysela a i cetla, tak vetsinou po tydnu pustej s tim, ze cek muze bejt doma, lezet stejne jako tady jen brat leky, coz by na moji psychiku bylo lepsi samozřejmě, i bych se vyspala, ale je dobry, ze i ja vim jak jsem na tom, vidim ten monitor a vse, je to jedno s druhym no ![]()
@klobinka píše:
Jako v klidu jsem vzdy, kdyz mi rekne pozitivni zpravu, ale tady se to strida, pak prijde dalsi sestra bo dr a rekne, nooo tak jeste tu pobydete dlouho, vzapeti uplne otocka, ale prestavam to resit, ridim se tim momentalnim stavemjako obedy jsou celkem dobry, jen snidane a vecere mi nosí pritel pac jinak blivajz
horsi je u me spani, ja uz 3 dny nespala, a to doslova, jak mi sem kazdou chviličku chodej, ptaj se me, do toho sem prisla nova pani, ktera je taky hlidana, takze furt nejakej srumec, cizi prostredi, leky na spani mi dat nechtej, takze ani tohle mi nepridava, jsem napuchla, znicena, strhana z nevyspani. Tady jsou trochu prisnejsi co se tyce propousteni, asi se vice sichrujou, pac co jsem slysela a i cetla, tak vetsinou po tydnu pustej s tim, ze cek muze bejt doma, lezet stejne jako tady jen brat leky, coz by na moji psychiku bylo lepsi samozřejmě, i bych se vyspala, ale je dobry, ze i ja vim jak jsem na tom, vidim ten monitor a vse, je to jedno s druhym no
Nezlob se, ale misto toho abys byla rada, ze jsi pod dohledem a ze muzes byt sama v klidu ze tveho prcka monitoruji defakto 24 hodin coz by doma asi tezko slo, tak trojcis z toho ze mas byt v nemocnici. Ja bych se v tvem pripade k tomu monitoru nejradsi prikurtovala a modlila se. Vsak doma se preci muze stat cokoliv
Hod se do klidu a mysli predevsim na bezpeci mimca.
@Mysticlipstick píše:
Nezlob se, ale misto toho abys byla rada, ze jsi pod dohledem a ze muzes byt sama v klidu ze tveho prcka monitoruji defakto 24 hodin coz by doma asi tezko slo, tak trojcis z toho ze mas byt v nemocnici. Ja bych se v tvem pripade k tomu monitoru nejradsi prikurtovala a modlila se. Vsak doma se preci muze stat cokolivHod se do klidu a mysli predevsim na bezpeci mimca.
Přesně tak, moje psychická pohoda trvala maximálně pár dní po kontrole a pak byl netrpělivý odpočet do další kontroly s utz ![]()
@klobinka píše:
Ahoj, muzu se jeste zeptat? Antibiotika jsi dostavala jak? Ja nedriv cca 2 dny injekcne rovnou do zily, a ted mi poprve dala ustne. Gynepril na potlaceni stahu jsem mela konsky davky, to uz mi nedavaj, jen po 4 hodinach magnezko do zil. A s tim jidlem tu mam problem, jak se nehybu, nemam vydej tak nemam vubec hlad, a i stahlej zaludek z nervu. Neco do sebe dam ale je to bidaja prave nevim, jak je to s cipkem, tady mi nikdo zadny vysetreni vetsi nedela, jen cpou leky
a to pustili az fakt po mesici? Me rikali minimalne ze se byva az 10 dni, ale druha Dr me strasi ze az do 35tt tu bejt muzu, tady jsou ty informace desny, nikdo nic poradne nerekne, zeptas se - nevedej
Ahoj, no bylo to do zily, mela jsem kanylu? cely mesic, protoze tokolyza byla do zily non stop, myslim, ze zacali na 20ml a po 2 dnech na 10ml. Vzdy, kdyz toko vysadili, tak prisly kontrakce. Nakonec jsem navrhla postupne snizovani toko, to jsem mela 1ml!!! Takze to bylo placebo. Nejspis jsem to mela ze stresu. Ja pred tim litala na sluzebky i 2× do mesice, takze sila. Kdyz me pustili domu, hned jsem chtela jet zpatky, protoze zase kontrakce. Pockali jsme 2h a pak pomalu odeznely. Prichazely pak vzdy tak v podvecer, asi zase psychika. No kazdopadne doma to pak bylo lepsi, ale chodila jsem 2× tydne na kontrolu, pak 1× za tyden az do konce. Kamaradka porodni asistentka mi doporucila hodne jist a brat femibion vitaminy, aby prcek mel co nejvetsi vahu, kdyby nahodou to prislo. Jestli to ma ale vliv, to nevim. Malej mel v terminu 3,8 kg. Ja se v nemocnivi taky neumela uklidnit, hrozne jsem se bala, ale zbytecne. A to jsem byla v 26tt. Opravdu se o mimco nemusis bat, ted to zvladne jako nic, kdyby nahodou. Zkus spat po obede, me prislo, ze couraly sestry nejmin. Vecer jsem koukala na filmy, same komedie, nic depresivniho. Pres den cetla, zase jednodussi veci.
@Mysticlipstick píše:
Nezlob se, ale misto toho abys byla rada, ze jsi pod dohledem a ze muzes byt sama v klidu ze tveho prcka monitoruji defakto 24 hodin coz by doma asi tezko slo, tak trojcis z toho ze mas byt v nemocnici. Ja bych se v tvem pripade k tomu monitoru nejradsi prikurtovala a modlila se. Vsak doma se preci muze stat cokolivHod se do klidu a mysli predevsim na bezpeci mimca.
Vzdyt ja jsem rada, ze jsem pod dohledem
jinak prcka mi monitorovali jen 3 dny, odedneska nic, spis uz jen merej ozvy a me tlak, nic vic. Cekala jsem, ze monitor bude kazdy den, tam to clovek aspon i vidi jak se mu pohybuje atd
a netrojcim jen z Nemocnice, ono je toho samozřejmě vic, cek se proste boji o maly o sebe, do toho to prostredi atd atd. Modlim se kazdej den at je vse v poho ![]()
@Sallyna píše:
Ahoj, no bylo to do zily, mela jsem kanylu? cely mesic, protoze tokolyza byla do zily non stop, myslim, ze zacali na 20ml a po 2 dnech na 10ml. Vzdy, kdyz toko vysadili, tak prisly kontrakce. Nakonec jsem navrhla postupne snizovani toko, to jsem mela 1ml!!! Takze to bylo placebo. Nejspis jsem to mela ze stresu. Ja pred tim litala na sluzebky i 2× do mesice, takze sila. Kdyz me pustili domu, hned jsem chtela jet zpatky, protoze zase kontrakce. Pockali jsme 2h a pak pomalu odeznely. Prichazely pak vzdy tak v podvecer, asi zase psychika. No kazdopadne doma to pak bylo lepsi, ale chodila jsem 2× tydne na kontrolu, pak 1× za tyden az do konce. Kamaradka porodni asistentka mi doporucila hodne jist a brat femibion vitaminy, aby prcek mel co nejvetsi vahu, kdyby nahodou to prislo. Jestli to ma ale vliv, to nevim. Malej mel v terminu 3,8 kg. Ja se v nemocnivi taky neumela uklidnit, hrozne jsem se bala, ale zbytecne. A to jsem byla v 26tt. Opravdu se o mimco nemusis bat, ted to zvladne jako nic, kdyby nahodou. Zkus spat po obede, me prislo, ze couraly sestry nejmin. Vecer jsem koukala na filmy, same komedie, nic depresivniho. Pres den cetla, zase jednodussi veci.
Dekuju za reakci. No nejhorsi je, ze ja vlastne ani nwm kolikrat, zda mam kontrakci nebo proste ta deloha reaguje na ostatni. Ve me se treba prcek hne a u toho mi hned jakoby ztuhne bricho a po chvilce povoli, na boku ne ae na zadech mam ty stahy casto ale nerozeznam to, vzdy se bojim ze to je kontrakce a pak mi sestra rekne ze to je reakce na pohyb, takze ja fakt jsem vzdy jak na trni. Psychika je holt svinstvo
ted mi snizili magnezko do zil, beru uz „jen“ po 8 hodinach a oralne po 8 hod antibiotika. Ja si myslim, ze jsem si to zas vyvolala namahou, pac zanet ze steru vyloucili nastesti. Ono se to rika no, ze at se cek uklidni ale ta nemocnice dela svy, a jak jsi jedla? Vse co ti dali? Ja teda hodne piju ale jidlo je pro me tabu. K snidani doataneme 2 tvrdy chleby s jednim tim malinkym medem, takze vetsinou mam to co mi prinese pritel (chlebicek, croissant atd) k obedu si zobnu aspon pulku porce a k veceri mam vetsinou platek chleba s necim co prinesou. Tu stravu by u tehotnejch tady meli trochu vic resit, zadnej mlecnej vyrobek, ovoce minimalne, zelenina zadna
a prcek se nakonec narodil v terminu? No koukam, ze sis taky zazila dost nervu ale hlavne ze vse dobre dopadlo. ![]()
@klobinka Tak vidis, jen magnezko, to uz je hodne dobry, bez toho jsem uz do konce tehotenstvi nemohla byt. Brala jsem 2 tablety 3× denne. Ja kontrakce, tedy to tvrdnuti, poznala, bylo to vetsinou na jedne strane bricha a i pohyb ditete je umel vyvolat. U me to bylo hodne poznat i proto, ze jsem dost hubena, moje bmi bylo 18 na zacatku tehotenstvi a asistentky rikaly, ze mnozstvi telesneho tuku taky dela svoje. Stery na zanet jsem taky mela negativni. S jidlem to bylo uplne v pohode, bohate snidane, velky vyber. Obed vyber ze 3 jidel a polevka. Vecere pecivo a sunka syr. Ke vsemu ovoce a jogurt. Ja se aspon cpala, kdyz uz nic jinyho.
Jo, rodila jsem 39+4 takze uplne perfektne. Neboj, za chviklu te pusti domu a to uz bude v pohode, to si oddychnes. Ja ten tvuj stres uplne chapu, mela jsem to stejne.
@Sallyna píše:
@klobinka Tak vidis, jen magnezko, to uz je hodne dobry, bez toho jsem uz do konce tehotenstvi nemohla byt. Brala jsem 2 tablety 3× denne. Ja kontrakce, tedy to tvrdnuti, poznala, bylo to vetsinou na jedne strane bricha a i pohyb ditete je umel vyvolat. U me to bylo hodne poznat i proto, ze jsem dost hubena, moje bmi bylo 18 na zacatku tehotenstvi a asistentky rikaly, ze mnozstvi telesneho tuku taky dela svoje. Stery na zanet jsem taky mela negativni. S jidlem to bylo uplne v pohode, bohate snidane, velky vyber. Obed vyber ze 3 jidel a polevka. Vecere pecivo a sunka syr. Ke vsemu ovoce a jogurt. Ja se aspon cpala, kdyz uz nic jinyho.Jo, rodila jsem 39+4 takze uplne perfektne. Neboj, za chviklu te pusti domu a to uz bude v pohode, to si oddychnes. Ja ten tvuj stres uplne chapu, mela jsem to stejne.
No, ja prave to nahly tvrdnuti mam taky jakoby na jedny strane, ae pritom se mi tam jakoby vybouli asi malej
ale vysadili mi i ten gynepril, a davaj zilou magnezko a ustne ty antibiotika ale muzu rict, ze fakt proste nevim co je co, bolesti zadny. Ja taky, ja mam 177cm a otehotnela jsem v 57kg, pred tydnem jsem mela 61kg, tady nevim, nikdo me nevazil
ale urcite uz mam vice, bricho se mi dost vyhouplo. A celkove ho mam na pohmat tvrdsi, nikdy ne mekky jak polstar napriklad. A po prijezdu domu to teda ustalo uplne nebo jsi mela jeste nejaky stahy? Ja se bojim prave, abych to doma pak treba poznala ale fakt se mi to stava z 90% jen na zadech, na boku to prijde rychle a rychle zas odejde. Tyyjo tak tos mela skoro all inclusive
tady si cek na ničem neposmakne. A hlavne, ze jste zdravi a udrzela jsi to az do toho 39tt
mam v plánu pak doma jen lezet a uz nic nedelat, max zobat taky nejaky tablety. A dekuju za popsani situace, prozivam to stejne.
@klobinka Doma mi bricho tvrdlo taky, hlavne po jakemkoliv pohybu, napr. ohrati obedu, pak docela navecer kolem 18h a nekdy i kolem 15h odpoledne a 21h vecer. No jako nic moc, bylo to hlavne v tydnech po navratu z nemocnice, pak uz to bylo lepsi. Ja si porad rikam, ze to bylo v hlave. Nejdriv stres v praci, mtery to nejspis vyvolal a pak to nicnedelani v nemocnici byl druhy extrem, ktery jsem psychick nedala, plus strach o maleho samozrejme. Doma pak to, ze nejsem vlastne pod dohledem v nemocnici. No na palici
. Ja ti plne rozumim, ja vim, muzes si tisickrat rikat, netresuj se, ale to nejde! Nevim, jak ti poradit. Me pomohlo az to, ze doma bylo lip a i za 2 tydny od propusteni se nic nedelo, tak jsem se vic uklidnila. Hlavne i kazdy tyden navic byl skvely pocit, vzdy jsem si davala dalsi cile, napr. 30tt, pak 32tt, 34tt atd. Na jine moznosti, ze uz to bude dobry, jsem nemyslela. Na nemocnici si nemohu stezovat, pak jsem tam sla rada i rodit, taky me tam uz znaly i uklizecky ![]()
@Sallyna píše:
@klobinka Doma mi bricho tvrdlo taky, hlavne po jakemkoliv pohybu, napr. ohrati obedu, pak docela navecer kolem 18h a nekdy i kolem 15h odpoledne a 21h vecer. No jako nic moc, bylo to hlavne v tydnech po navratu z nemocnice, pak uz to bylo lepsi. Ja si porad rikam, ze to bylo v hlave. Nejdriv stres v praci, mtery to nejspis vyvolal a pak to nicnedelani v nemocnici byl druhy extrem, ktery jsem psychick nedala, plus strach o maleho samozrejme. Doma pak to, ze nejsem vlastne pod dohledem v nemocnici. No na palici. Ja ti plne rozumim, ja vim, muzes si tisickrat rikat, netresuj se, ale to nejde! Nevim, jak ti poradit. Me pomohlo az to, ze doma bylo lip a i za 2 tydny od propusteni se nic nedelo, tak jsem se vic uklidnila. Hlavne i kazdy tyden navic byl skvely pocit, vzdy jsem si davala dalsi cile, napr. 30tt, pak 32tt, 34tt atd. Na jine moznosti, ze uz to bude dobry, jsem nemyslela. Na nemocnici si nemohu stezovat, pak jsem tam sla rada i rodit, taky me tam uz znaly i uklizecky
Takze jeste dalsi stresy po navratu domu, no to ja to budu mit stejne, jsem docela plasan. Asi uz si nikdy nelehnu na zada abych mela klid v dusi
uplne mi to vystihujes, presne, pak jsi doma a zase stres co kdyz se to rozjelo a ze nemas ten dohled, a delali ti treba vysetreni cipku? Me za celou dobu jen kdyz jsem prijela, ted bych rada vedela, zda se dole neco deje, oni sledujou jen ten monitor coz mi prijde malo
plus teda tlak, ozvy a dopujou me leky. Tak tos mela paradni, ja jim malo, za to chodim furt curat ![]()
@klobinka jo ale nesmis se tomu strachu poddat doma pak, hlavne neplasit. A kdyz ti pomuze, lezet jen na boku, urcite je to lepsi, kdyz se citis takhle lip. Takze smele na bok! Cervikometrii mi delali tak 1× tydne, vic ne, ono se moc nedoporucuje se tam dole moc hrabat, coz pri utz vysetreni cipku je. Delali to, co mozna nejsetrneji. Zkus se naa to zeptat, ale kdyby byl cipek pod kritickou hodnotou 2,5 cm, tak by ti to rekli. Taky podle toho, kde jsi, ja byla v male porodnici, kde muzes rodit jen kdyz ma dite aspon 2 kg. Kdybych mela kratky cipek, hnali by me na prevoz do nemocnice s neonatologickym oddelenim. Tady snad nemeli ani inkubator.
Tak mi dnes rano rikali, jak me propustej a ted jsem byla na UTZ a cipek 24mm, malej tlaci hlavickou dolu, prej je to spatny a ditko ma 1600g jen, ze pry jsem hubena
kazdy den tedy budu mit zase monitor a ta vaha odpovida pry 29tt a ja jsem 33tt
slozila jsem se tu a dalsi tyden tu pobudu. Pry kdyz budu doma, tak by se mi vse mohlo rozjet a proste to riziko predcasnyho porodu tam je. Jsem uplne na nervy ![]()
@klobinka píše:
Tak mi dnes rano rikali, jak me propustej a ted jsem byla na UTZ a cipek 24mm, malej tlaci hlavickou dolu, prej je to spatny a ditko ma 1600g jen, ze pry jsem hubenakazdy den tedy budu mit zase monitor a ta vaha odpovida pry 29tt a ja jsem 33tt
slozila jsem se tu a dalsi tyden tu pobudu. Pry kdyz budu doma, tak by se mi vse mohlo rozjet a proste to riziko predcasnyho porodu tam je. Jsem uplne na nervy
Ted uz jsi rada, ze si te tam nechali? Bud rada, ze jsou tak peclivy, tohle uz prestava byt sranda. Jsi pod kontrolou a to je dobre, jinal na vahu bych moc nedala, spousta maminkam se sekli doktori i o kilo. Ted bud hlavne v klidu, obklop se krizovkama, knizkama, proste tim co mas rada a snaz se si to udelat co nejprijemnejsi uz kvuli mimcu. Mysli pozitivne. Uvidis, bude to vse v poradku a mimco bude v pohode. Drzte se.
@Mysticlipstick píše:
Ted uz jsi rada, ze si te tam nechali? Bud rada, ze jsou tak peclivy, tohle uz prestava byt sranda. Jsi pod kontrolou a to je dobre, jinal na vahu bych moc nedala, spousta maminkam se sekli doktori i o kilo. Ted bud hlavne v klidu, obklop se krizovkama, knizkama, proste tim co mas rada a snaz se si to udelat co nejprijemnejsi uz kvuli mimcu. Mysli pozitivne. Uvidis, bude to vse v poradku a mimco bude v pohode. Drzte se.
No ji se vylozene nelibila ta vaha mimi, ze to odpovida 29tt
a ten cipek ze je mekkej a ze proste dite tlaci hlavickou dolu no, pritom vsechny vysetreni jako krev, monitor, vse v poradku. A ona mi pak rekne, kdyz cipek bude stejnej a dite povyroste, pusti me
.. Ja rikam, ze doma jsem jedla samozřejmě vic, tam ten prisun vseho byl a co se stane kdyz budu odpocivat tam a budu docházet k nim, jo ze by to slo, ae ze to doma nepoznam, kdyby neco coz je fakt. Dohled mam ale tady se mi to zhorsilo jeste vic mi prijde…
@klobinka píše:
No ji se vylozene nelibila ta vaha mimi, ze to odpovida 29tta ten cipek ze je mekkej a ze proste dite tlaci hlavickou dolu no, pritom vsechny vysetreni jako krev, monitor, vse v poradku. A ona mi pak rekne, kdyz cipek bude stejnej a dite povyroste, pusti me
.. Ja rikam, ze doma jsem jedla samozřejmě vic, tam ten prisun vseho byl a co se stane kdyz budu odpocivat tam a budu docházet k nim, jo ze by to slo, ae ze to doma nepoznam, kdyby neco coz je fakt. Dohled mam ale tady se mi to zhorsilo jeste vic mi prijde…
Uprimne to kolik toho snis na to zas az tak vliv nema
To bys musela hladovet hodne dlouho. Ono to jako nefunguje tak ze cim vic se preziras tim je vetsi dite a vice roste, to spis roste mamina. Ja byla cele tehotenstvi na diete a dite rostlo normalne
A jestli se ti to zhorsilo, tak jen diky tve psychice a ne proto ze jis mene. Uz by ses opravdu mela hodit do klidu a odpocivat
Pritel ti jidlo nosi, tak nebud nanynka a mysli hlavne na mimco.