Neplacené volno po porodu
- Fotoalbum (0)
- Sledovat e-mailem
- Přidat k oblíbeným
- Zapnout podpisy
- Hledání v tématu
- Sledovat eMimino.cz
@jaaaninda jak už psala @Lendeš . Nemůžeš v práci čerpat rodičovskou dovolenou a neplacené volno. To je nesmysl. Já v tom problém vidím, už jen v tom, že se každé jinak hlásí na ZP a OSSZ.
- načítám...
- Citovat
- Zmínit
@Furiosa píše:
@Lendeš Ještě se teda zeptám tu písemnou žádost o rodičovskou dovolenou si píšu sama nebo si pro ten papír mám někam zajít? Předem se omlouvám jsem poprvé těhotná a vůbec těmhle věcem nerozumím.
Možná na to u vás mají nějaký svůj nachystaný formulář, ale jinak si to můžeš napsat sama. Něco jako: Žádám o rodičovskou dovolenou od data XY do data XY z důvodu péče o dítě XY narozené dne XY.
- načítám...
- Citovat
- Zmínit
@Lendeš obe mluvime o tom samem jenom to kazda jinak nazyvame. Proc se ti nelibi to oznaceni neplacene volno? Nestouram, jen se ptam ![]()
- načítám...
- Citovat
- Zmínit
@jaaaninda píše:
Neplacené volno je při rodičovské dovolené, tedy po 28.tydnech mateřské dovolené. S rodičovskou dovolenou už zamestnavatel nemá nic společného, o to se stará úřad práce. Takže u zaměstnavatele jsi z jeho pohledu na neplaceném volnu a stará se o tebe stát. Je to v pořádku, nějak tě v práci vést musí, když tam nechodíš, nepobíráš řádnou dovolenou či nejsi na nemocenské
@včeradneszitra píše:Ani jedno z toho není pravda! Neplacené volno je něco úplně jiného než mateřská a rodičovská dovolená, neplyne z něj pro zaměstnankyni žádná ochrana (zákaz výpovědi, státem placené zdravotní pojištění…).
Ono je asi jedno jak to nazveme, jestli zadost o neplacene volno nebo zadost o rodicovskou dovolenou. Zamestnavatel proste potrebuje nejaky papir, ze ted nebudes chodit do prace z duvodu pece o dite. A k tomu je pak potreba ten vyse zmineny rodny list. A samostatne zadost o proplaceni dovolene.
Proč, sakra, lidi radíte, když se v tom sami nevyznáte. Jen zakladatelku matete.
@Furiosa: Máš-li nárok na PPM neboli tzv. mateřskou (účast na nemocenském pojištění alespoň 270 dní v posledních dvou letech a trvající pracovní poměr - ten zjevně máš), tak v práci odevzdáváš Žádost o PPM s termínem porodu potvrzeným lékařem. Zaměstnavatel ti na žádosti potvrdí příjem a pošle ji na OSSZ („sociálku“), která ti bude PPM vyplácet. V práci ti současně poběží mateřská dovolená. Pokud jim k tomu, aby tě vedli jako na MD nestačí odevzdaná žádost o PPM, můžeš jim písemně oznámit nástup na mateřskou dovolenou, ale rozhodně nepodepisuj žádné neplacené volno, to je něco úplně jiného a nebyla bys chráněná před výpovědí. MD trvá 28 týdnů.
Po MD můžeš požádat o vyčerpání (nikoli proplacení) řádné dovolené a následně o rodičovskou dovolenou ve zvolené délce, max. do 3 let dítěte.
- načítám...
- Citovat
- Zmínit
@včeradneszitra píše:
@Lendeš obe mluvime o tom samem jenom to kazda jinak nazyvame. Proc se ti nelibi to oznaceni neplacene volno? Nestouram, jen se ptam
Protože je mezi tím obrovský rozdíl. Při MD/RD je žena v ochranné době, t. j. nemůže dostat výpověď. Tato doba se jí započítává jako náhradní doba pojištění pro nárok na důchod. Z hlediska zdravotního pojištění je státním pojištěncem. Navíc na MD/RD má ze zákona nárok, zaměstnavatel jí nemůže žádost zamítnout.
U neplaceného volna nic takového neplatí, nechrání před výpovědí, zdravotní pojištění by za sebe musela platit sama nebo aspoň řešit s pojišťovnou zařazení do jiné kategorie státních pojištěnců. Zaměstnavatel jí navíc neplacené volno nemusí poskytnout.
Prostě jsou to pojmy definované zákonem a znamenají úplně odlišné věci. Pokud na personálním chtějí, aby místo o mateřskou nebo rodičovskou dovolenou požádala o neplacené volno, tak se nevyznají ve vlastní práci.
- načítám...
- Citovat
- Zmínit
@Kassy Děkuji moc za vysvětlení. Takže nic takového jim nenapíšu jen tu žádost o rodičovskou dovolenou. Mám smlouvu na dobu neurčitou a v létě tam budu zaměstnaná 3 roky. A rozhodně nechci aby se mnou nějak vyčůrali nebo něco takového. Takže ještě jednou děkuji.
- načítám...
- Citovat
- Zmínit