Reklama

Neplacené volno po porodu

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Furiosa
Povídálka 17 příspěvků 18.01.18 20:31
Neplacené volno po porodu

Zdravím prosím o radu dnes jsem byla v zaměstnání odevzdat ukončení neschopenky a dát papír že nastupuji na mateřskou dovolenou. Účetní mi řekla že bude později ještě potřebovat datum kdy jsem porodila a žádost o neplacené volno z důvodu péče o dítě tak bych se chtěla zeptat co to je? Ona totiž sama nevěděla co po mě vlastně bude chtít a vůbec mi nevysvětlila co to je když vlastně budu na mateřské tak proč žádost o neplacené volno? Děkuji za vysvětlení

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Reakce:

Lendeš
Kelišová 5280 příspěvků 18.01.18 20:38

@Furiosa Nevidím důvod něco takového podepisovat, když neplacené volno nechceš. O neplacené volno žádají rodiče, kteří chtějí zůstat doma s dítětem dýl než 3 roky, protože rodičovská dovolená se poskytuje maximálně do 3 let. Ty chceš normálně mateřskou dovolenou - na tu stačí papír od gynekologa. Pak můžeš čerpat řádnou dovolenou, na kterou ti vznikne nárok během MD, o tu požádej písemně. A pak můžeš čerpat rodičovskou dovolenou a u tu bys taky měla požádat písemně. Ale neplacené volno nedává žádný smysl.

Furiosa
Povídálka 17 příspěvků 18.01.18 20:44

@Lendeš Právě že to takhle nechci doma budu na 3 roky déle ne. Proto nerozumím tomu co ona po mě chce a hlavně ona sama nevěděla jsem z toho trochu rozhozená páč tomu vůbec nerozumím.

Lendeš
Kelišová 5280 příspěvků 18.01.18 21:45

@Furiosa Nepodepisuj jí nic čemu nerozumíš. Pokud bude chtít něco jiného než žádost o mateřskou/řád­nou/rodičovskou dovolenou, tak ať ti zdůvodní proč to chce a co přesně chce a pak se třeba ještě poraď. Ale žádost o neplacené volno jí nepodepisuj, když o něj nežádáš.

včeradneszitra
Kecalka 134 příspěvků 18.01.18 21:50

Zadost o neplacene volno je v poradku. Z pohledu zamestnavatele nebudes chodit do prace ale necerpas ani dovolenou, ani treba osetrovne nebo tak. Ty pujdes na md, pak v navaznosti na to si vyberes pripadnou dovolenou a pak jses na rodicaku. Jsi stale zamestnana, ale zamestnavatel za tebe neodvadi sp a zp ani ti nedava zadnou vyplatu.

králíkovna
Ukecaná baba ;) 1993 příspěvků 18.01.18 21:53

Beztak myslela rodičovskou dovolenou. Mateřká dovolená je do půl roku nebo tak nějak (to jsou ty určitý týdny po porodu kdy dostáváš PPM od socky) a pak nastupuješ na rodičovskou dovolenou a ta je nejdéle do 3 let věku díěte. Musí se o ni žádat písemně i když je ze zákona a normálně ti budou chodit výplatní pásky a na nich budeš mít k výplatě 0 Kč a v docházce neplacené volno a tam tolik směn, kolik bys měla bez přesčasů v tom daným měsíci. Pak buĎ nastoupíš, nebo dáš výpověď, nebo se dohodneš a neplaceným volnu, ale to už ti zaměstnavatel držet místo nemusí a může to odmítnout.

Po porodu jsem vždycky do práce posílala kopii RL, papír „žádost o proplacení řádné dovolené“ a další papír „žádost o rodičovskou dovolenou“. My máme zlatou personalistku, takže jsem po porodu poslala obálku se vším a bylo vystaráno, někde chtějí jen RL, pak ti pošlou tiskopis na tu RD a teprve po skončení MD můžeš žádat o proplacení ŘD. To si zjisti na personálním nebo na mzdovce jak to chtějí.

včeradneszitra
Kecalka 134 příspěvků 18.01.18 22:00

Ono je asi jedno jak to nazveme, jestli zadost o neplacene volno nebo zadost o rodicovskou dovolenou. Zamestnavatel proste potrebuje nejaky papir, ze ted nebudes chodit do prace z duvodu pece o dite. A k tomu je pak potreba ten vyse zmineny rodny list. A samostatne zadost o proplaceni dovolene.

Lendeš
Kelišová 5280 příspěvků 18.01.18 22:10
@včeradneszitra píše:
Zadost o neplacene volno je v poradku. Z pohledu zamestnavatele nebudes chodit do prace ale necerpas ani dovolenou, ani treba osetrovne nebo tak. Ty pujdes na md, pak v navaznosti na to si vyberes pripadnou dovolenou a pak jses na rodicaku. Jsi stale zamestnana, ale zamestnavatel za tebe neodvadi sp a zp ani ti nedava zadnou vyplatu.

Ale z pohledu zaměstnavatele čerpá dovolenou - mateřskou a rodičovskou, případně mezitím řádnou dovolenou. Zákoník práce používá termíny mateřská a rodičovská dovolená, z těch ji taky plyne zákonná ochrana, z MD nárok na řádnou dovolenou apod. Takže není jediný důvod formulovat žádost jako žádost o neplacené volno.

Lendeš
Kelišová 5280 příspěvků 18.01.18 22:11

A o proplácení řádné dovolené se nežádá. Proplatit dovolenou jde jen při konci pracovního poměru. Řádná dovolená se i po MD normálně čerpá a až po jejím vyčerpání se nastoupí na RD.

jaaaninda
Zasloužilá kecalka 679 příspěvků 18.01.18 22:17

Neplacené volno je při rodičovské dovolené, tedy po 28.tydnech mateřské dovolené. S rodičovskou dovolenou už zamestnavatel nemá nic společného, o to se stará úřad práce. Takže u zaměstnavatele jsi z jeho pohledu na neplaceném volnu a stará se o tebe stát. Je to v pořádku, nějak tě v práci vést musí, když tam nechodíš, nepobíráš řádnou dovolenou či nejsi na nemocenské :)

Lendeš
Kelišová 5280 příspěvků 18.01.18 22:22
@jaaaninda píše:
Neplacené volno je při rodičovské dovolené, tedy po 28.tydnech mateřské dovolené. S rodičovskou dovolenou už zamestnavatel nemá nic společného, o to se stará úřad práce. Takže u zaměstnavatele jsi z jeho pohledu na neplaceném volnu a stará se o tebe stát. Je to v pořádku, nějak tě v práci vést musí, když tam nechodíš, nepobíráš řádnou dovolenou či nejsi na nemocenské :)

To je úplná blbost. Stejně jako je 28 týdnů pro zaměstnavatele na mateřské dovolené, tak následně může být do tří let na rodičovské dovolené. Úřad práce nemá s rodičovskou dovolenou nic společného. Rodičovská dovolená = volno v práci, stejně jako mateřská dovolená. Úřad práce řeší rodičovský příspěvek (= peníze) a ten je na rodičovské dovolené nezávislý.

Furiosa
Povídálka 17 příspěvků 18.01.18 23:02

Děkuji všem, stejně z toho nejsem moc chytrá. Dnes jsem účetní právě odevzdala ukončení neschopnosti a papír že od včerejška jsem na mateřské dovolené. A ona na mě že až se mi mimčo narodí tak že bude potřebovat datum porodu + žádost o neplacené volno z důvodu péče o dítě. A já tomu nerozumím z toho důvodu že budu na mateřské a pak hned na rodičovské a po 3 letech se budu vracet zpátky do práce.

Lendeš
Kelišová 5280 příspěvků 18.01.18 23:11

@Furiosa O neplacené volno nežádáš, takže jí nic takového nedávej, jen to datum porodu pak. Jsi na MD 28 týdnů. Před koncem MD si podej písemnou žádost o rodičovskou dovolenou, respektive máš ještě před tím nárok na čerpání normální řádné dovolené, tak záleží, jestli ji čerpat chceš. Tím pádem bys nejprve podala písemnou žádost o čerpání řádné dovolené v návaznosti na MD a pak až písemnou žádost o rodičovskou dovolenou.

Furiosa
Povídálka 17 příspěvků 18.01.18 23:21

@Lendeš Ještě se teda zeptám tu písemnou žádost o rodičovskou dovolenou si píšu sama nebo si pro ten papír mám někam zajít? Předem se omlouvám jsem poprvé těhotná a vůbec těmhle věcem nerozumím.

jaaaninda
Zasloužilá kecalka 679 příspěvků 19.01.18 00:41

@Lendeš pardon, uznávám spletly se mi pojmy rod. příspěvek a rod. dovolená. Ale každopádně mám v práci podepsané neplacené volno z důvodu péče o dítě na 3roky a nevidím v tom problém :nevim:

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Váš příspěvek
Reklama

Reklama

Poslední články

České porodnice nedodržují standardy pro podporu kojení, ukázal průzkum

Jak před pár dny informoval portál iDNES.cz, porodnice by podle UNICEF a... číst dále >

Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem... číst dále >

Články z Expres.cz

Ve StarDance bych tancovala i zadarmo, říká Arichteva: Podrží ji diváci?

Hvězda První republiky Veronika Arichteva (32) si splnila velký sen. Zároveň... číst dále >

S přítelem předvádějí svaly a filtry na Instagramu. Andreu omlouvá, že je zamilovaná

Andrea Pomeje (30) patří k nejkrásnějším ženám našeho showbyznysu, má velké... číst dále >

Články z Ona Dnes

Příběh Jaroslava: Svatba, nebo rozchod. Nedokážu se rozhodnout

V životě by mě nenapadlo, že se dostanu do situace, kdy si nebudu vědět rady... číst dále >

Sedm hříchů, které škodí pleti. Pozor na mačkání pupínků i dietu

Péče o pleť je pro většinu z nás každodenní součástí života. Často se však... číst dále >